Как се прави корпорация и се разделят акции

rcbandit2

New Member
Може ли някой запознат с тази тема да разясни как се основава корпорация в България и по-важния въпрос как се разцепва корпорацията на акции. Какви са формалните стъпки за издаване на акции и сэответно когато има промени в дяловете как се оформят формално нещата.

Благодаря предварително.
 
Здравей и добре дошъл. Радвам се, че си с нас. Предполагам някой от колегите ще се включи тук.

За АД дружество ли говорим, че това корпорация е малко американски израз. Искаш да учредиш фирма, която да има няколко дяла, които да се разпределят между собствениците - shareholders? Или ООД, в което да има няколко съдружника?
 
От: Как се прави корпорация и се разделят акции

Благодаря за отговора. Искам да създам фирма и с цел да привлека капитал и също така да компенсирам служителите с акции.
Най-удобно би ми било ако фирмата си остане моя, а капитала да се дели според броя на акциите. Какви са големите разлики между двата вида?
 
Реално ако запазиш над 50% от фирмените акции за себе си, се водиш мажоритарен собственик и имаш контролния пакет. Но в решенията присъстват всички. Не че 49% (примерно) могат да вземат решение, ако другите 51% не са съгласни. Но фирата няма как да е на 100% твоя, ако ще раздаваш акции. Питай някой адвокат, те имат опит в това. Как се разделя на дялове. Но май отиваш към АД. ООД не виждам как практически би свършило работа, освен ако не си сигурен, че работниците ще са си все тези.
 
От: Re: Как се прави корпорация и се разделят акции

Какви са най-честите практики в разделянето на дялове на фирми?
 
Не съм имал опит. Но мисля, че са разпределяне на дялове, като акции, между повече от 3ма. Защото по-малко или толкова е по-лесно да са съдружници. И АД, което вече е малко по-дебело за отваряне. Но пък вече разпределяш повече акции, които даваш на хората. Така де продаваш или търгуваш за друго. Аз за тези знам. Ако някой знае нещо повече, да споделя.
 
От: Как се прави корпорация и се разделят акции

Може ли някой запознат с тази тема да разясни как се основава корпорация в България и по-важния въпрос как се разцепва корпорацията на акции. Какви са формалните стъпки за издаване на акции и сэответно когато има промени в дяловете как се оформят формално нещата.

Благодаря предварително.

Колега, нищо лично, но ти едновременно уби коня и изби рибата с тоя въпрос. Нещо, като: "как се прави сърдечна операция" или "как се ремонтира двигател с вътрешно горене". Ако си се насочил към акционерно дружество, значи имаш сериозни намерения. А който има подобни сериозни намерения, се обръща към адвокати и счетоводители, а не в интернет форум с въпрос: "как се разцепва корпорацията на акции". :)
 
От: Как се прави корпорация и се разделят акции

Колега, нищо лично, но ти едновременно уби коня и изби рибата с тоя въпрос. Нещо, като: "как се прави сърдечна операция" или "как се ремонтира двигател с вътрешно горене". Ако си се насочил към акционерно дружество, значи имаш сериозни намерения. А който има подобни сериозни намерения, се обръща към адвокати и счетоводители, а не в интернет форум с въпрос: "как се разцепва корпорацията на акции". :)

Все пак някакъв полезен отговор може ли да дадеш?
 
От: Как се прави корпорация и се разделят акции

Все пак някакъв полезен отговор може ли да дадеш?

Аз съм го дал: Ако сериозно се интересуваш, обърни се към адвокат и/или счетоводител. ;)

Ако пък просто искаш да добиеш представа, информация много: http://bit.ly/P7Sous
 
От: Как се прави корпорация и се разделят акции

Колега не пита за листване на борсата.

Търсиш търговският закон и гледаш всичко за АД

Ето ти отправна точка :

http://www.kaminata.net/aktsionerno-druzhestvo-sazdavane-prava-i-zadalzheniya-lektsiya-t14430.html

Ако ще се листваш на борсата, то ти трябва инвестиционен посредник да ти създаде проспект( ще се оцени целият бизнес и ще се разкости целият за да се представи на инвеститорите), после да се одобри от КФН (това ти е регулатора), след това инвестиционният посредни задвижва нещата запознава общността с твоята компани и в деня на качването на борсата, той продава акциите на борсата т.е. на публиката, прави си комисионна ако изцяло посредничи или ако сте се разбрали, той откупува всички акции, които ще се продават и после ги препродава. От там насетне можеш си продаваш акциите на борсата или извънборсово. Но целият този абзац е за сериозни бизнеси!
 
От: Как се прави корпорация и се разделят акции

Защо винаги съветвате хората да ходят по адвокати ?
Разбира се че ще отиде ако поиска да го направи, но той просто иска да разбере каква е системата.
на мен също ми е интересно каква е системата и какви биха били ползите от преобразуване на фирмата и продаване на акциите и?
А разбира се че ако реша да го направя, ще отида при адвокат.

За много неща много по сериозни от това се питат познатите във форума преди да се отиде на специалист.
Все пак не е лошо някаква начална информациямда имаме.
като се ходи в друга държава все пак първо се чете за нея къде как и какво да очакваме :)
 
От: Как се прави корпорация и се разделят акции

Не беше ли трудно се види закона?

Ето как се създава АД:

http://econ.bg/Регистрация-на-АД_l.l_i.126368.html

Ето го и чичи ви Гошо:
https://www.google.bg/search?q=създ...e_rd=ctrl&ei=rKkZU_uOG8bc8gex0IG4Ag&gws_rd=cr


В крайна сметка няма разлика голяма от ООД-то, просто бумащината е по-голяма и перспективите за растеж са в пъти по-големи от ООД:)

При създаването на АД-то се определят колко е капитал, на колко дяла се дели и всеки има Х процент. Може всеки да продаде дела си на всекиго проблема, е че са неликвидни тези акции, ако не са листнати на борсата. Така, че схемите с покупко/продажба на дялове е малко по-сложна. Как се определя цената, ами вижда се балансовата стойност колко е, вижда се и емисионната стойност колко е, от там насетне купувача може си направи нужнките калкулации и да дисконтира целият паричен поток за Х години на пред, дели на брой акции и дава оферта. Ако много иска - може да даде и премия над балансовата стойност.

Хубавото е, че при АД-то лесно се прави увеличение на капитала.
 

Горе