Как се продава в Търговсите Вериги

marti512

New Member
Говоря за търговски вериги като ЦБА, Май Маркет, Кауфланд, Лидл, сещате се.
Примерно аз произведждам хляб и искам да продавам в тези вериги. Как моя хляб да стигне до рафта в магазина? Как се свързвам с тези магазини? Как става всичко?

Благодаря
 
По каналния ред - трудно. Лесният начин е - препоръчват те на някой мениджър, отиваш с пликче почерпка и стискате ръце.

Ако си дребен производител те съветвам да не пробваш. Една спукана гума на буса може да ти затвори бизнеса.

Ще те издоят с цена, ще работиш почти без печалба и за едно закъснение или неточност в стоката ще те ошушкат стабилно.

Като цяло по-добре да пуснеш някой дилър да обикаля по кварталните магазини.
 
В големите вериги се продава за ”престиж” или за спорта, за печалба не може и дума да става, големи мошенници са. Взимат ти такса рафт, процент от печалбата на 3 месечие, процент от печалбата ти на годишна база, абе какви ли не глупости, всичко да те смаже. Трябва да си много голям и да играеш с шефовете им там управители, стоковеди и т.н., за да печелиш и ти. Казвам го от опит, продавал съм в най-големите вериги в цяла България от 2007ма до 2011та и ти казвам ако си с малък бизнес НЕ СИ СТРУВА! От 2011та имам 800 лв от Пикадили да вземам, а те отдавна фалираха. А има хора имат хиляди да вземат и няма да ги вземат. За ЦБА мога да кажа, че са най-цървулската верига, ама така е с БГ мениджмънт изцяло. Искат да печелят 2 пъти повече от тебе :). Правил съм ги на 2 стотинки, подигравъл съм се с тях накрая вече, но те това заслужават, жалка работа. А за метро, като по-сериозна верига, открито ти казвам, че повечето фирми са софийски, рядко обръщат внимание и дават поле за изява на някоя друга фирма от страната, говоря за малък бизнес разбира се.
 
Като човек който има два хранителни магазина мога да ти кажа следното:
* Ще ти искат "входяща такса", тя е официална и е извън подкупите за които спомена колегата по-горе
* Стоката с изтекъл срок е за твоя сметка
* Плащат веднъж на 3-4 месеца, а ти фактурираш и доставяш без прекъсване. Необходим ти е много сериозен ресурс - финансов, производствен,логистичен, транспортен.
* Ще те натискат за промоции
* Ако искаш да присъстваш в седмичната брошура трябва да си платиш сериозно.
* Договора ще е с много сериозни клаузи и неустойки. Както каза колегата "една спукана гума" и айде.
* Имай предвид че стоки с температурен режим /месо, кисело и прясно мляко, сирене, колбаси и т.н./ са с предимство за разтоварване. Тоест ти седиш и чакаш на рампата докато всички подобни продукти не ги приемат. Понякога отнема часове.

Но истината е че веригите продават, особено големите. Просто хората са глупави и лесно се лъжат.
 

Горе