Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Kmark

Member
Здравейте,

След почти 10 години в този форум и 3 сменени работни места, поглеждам към инициатива, която ще улови "the next big thing" в капиталовите пазари.

Предвид моя опит търгувайки акции и валути, мога съвсем сигурно да заявя, че разбирането да тъгуваш на борсата с посредник/трейдър или кликайки клавиши на компютъра вече е в миналото. Който иска да прави пари на борсата трябва или да използва най-новите технологии и да търси висока скорост на получаване на информация (high-frequency trading) или да се насочи към автоматизирана търговия- quantitative trading или machine learning(deep learning) за прогнозиране на бъдещото движение на цената. Разбира се те са свързани помежду си.

Едва ли има спор, че изкуственият интелект ще бъде следващото голяма революция, която ще промени света. Голяма част от банките и хедж-фондовете вече разполагат със системи, която прогнозират бъдещите движения на пазара посредством pattern recognition и регресия., но все още изкуствения интелект не е чак толкова доминантна сила на пазарите. Скоро обаче това ще се промени.

Ще се радвам да намеря предприемачи, които виждат потенциал в този бизнес. Идеята е следната. Накратко.

Посредством machine learning използвайки регресия(SVM) можем да прогнозираме бъдещите движения на цената на дадена компания. Аз лично разполагам с код, който го прави. В зависимост от зададените критерии, можем да прогнозираме цената на компания Х за следващите да речем 12 дни със статистическа вероятност в рамките на 70% - 98%. (Под 95% не е надеждно).
Това е пример който илюстрира идеята и е много базов пример за изкуствен интелект. При добавянето на повече data (инпут информация), прогнозите ще бъдат по точни. Тук вече се изисква сериозна сървърна мощ. Добрата новина е, че могат да бъдат използвани сървърите на Амазон, плащайки на час.

След като разполагаме със сървърни възможности, код и дата, можем да прогнозираме бъдещите движения на капиталовия пазар. Тук започва усъвършенстването на кода и преминаването към следващия етап.

Не желая да разкривам повече за следващите стъпки, но само ще спомена, че продуктът има 2 варианта за приходи.
Вариант 1 е да бъде продават под формата на софтуер или уеб-базирана услуга при която клиентите ще могат да получават очакваната бъдеща цена на дадени компании.
Вариант 2. Като член на ЕС, имаме възможност да управляваме пари в цяла Европа посредством директивата MiFID. Регистрацията на такъв тип фирма се случва в Кипър.

От какво се нуждае тази инициатива:
На първо място искам да заявя, че не търся пари. С бъдещите партньори ще делим всички разходи поравно или според уговорките.

1. Кодът в своята цялост ще бъде писан на Python използвайки библиотеките (NumPy, Sklearn и т.н.), затова се нуждаем от програмист, който е запознат не само с Python, но и с концепцията за създаването на Arficial Inteligent.

2. Сървърна мощ.

3. Дата. В повечето случаи информацията(датата която ще използваме, за да обучаваме нашия изкуствен интелект) е платена. Ще опитам да направя всичко възможно, за да я получим безплатно, докато тестваме системата.

4. Математик/ Статистик. Използвайки регресия и различни емпирични модели, е изключително важно да бъдат математически издържани. На пазара съществува толкова много ineficiency, че при точния модел може да бъде превърната в пари.

5. Начален капитал. Тук се нуждаем от собствени средства или от средствата на инвеститор, който да покрие заплатите на персонала и разходите за сървър/и.

Това е много на кратко инициативата. Живея в София и ще се радвам да коментирам повече подробности със заинтересовани колеги на живо.
Можете да се свържете с мен на ЛС или за предпочитане директно на имейл: [email protected].

Поздрави,
Антон
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Интересно.
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Здравей колега,

Не се разбира quant система ли правиш базирано на фундаментални данни или е базирана на ценовото движение?
Ако е 2-рото тогава ти се чудя защо ти трябва толкова много мощ след като и на машината си можеш да го направиш?
Защо ти е програмист да разбира от AI след като ти ще зададеш правилата на алгото, или искаш алогото ти само да се учи?
Защо ти е питон програмист, ако имаш зададени правила - вземи си MT4 програмист или някой на Ninja и си ти? Данните лесно може да ги свалиш и фрее стига да не искаш tick-ве за последните нам си колко години - там няма как да е безплатно.
Ако толкова държиш питон - намери си тук https://quantiacs.com/
Тествал ли си алгото си или го имаш само в главата? Ако си го тествал то ми е чудно на базата на тестинг семплите ти колко е:
- средният % печалба в пипса/пункта
- средният % загуба в пипса/пункта
- максимален брой печеливши трейдва в серия
- максимален брой губещи трейдва в серия
- максималният % DrawDown(DD)
- средният % на DD

Също така не се разбра алгото ти тренд следващо или срещу тренд или е насочено в sideway-а защото това ще рефлектира примерно в/у таргета на сигнал сървиса ти. От към управлението ти трябва бетон стейтмънт с нисък DD инвеститорите не им пука ROI, а макс ДД и среден ДД. Принципно трябва се види риск факторът на алгото ти, но не на единична компания/двойка, а на протфолио и там вече е забавното как да ги селектираш. Така, че инвеститорите цялостен стейтъмънт на портфолито ти и от там излиза риск профилът му. Разбира се всичко това е без ММ, а за изчистване на негативни черти и от там да се засили ефекта идва и динамичният MM. Като цяло доста въпроси имаш да търсиш отговорите им.
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Здравей колега,

Не се разбира quant система ли правиш базирано на фундаментални данни или е базирана на ценовото движение?
Ако е 2-рото тогава ти се чудя защо ти трябва толкова много мощ след като и на машината си можеш да го направиш?
Защо ти е програмист да разбира от AI след като ти ще зададеш правилата на алгото, или искаш алогото ти само да се учи?
Защо ти е питон програмист, ако имаш зададени правила - вземи си MT4 програмист или някой на Ninja и си ти? Данните лесно може да ги свалиш и фрее стига да не искаш tick-ве за последните нам си колко години - там няма как да е безплатно.
Ако толкова държиш питон - намери си тук https://quantiacs.com/
Тествал ли си алгото си или го имаш само в главата? Ако си го тествал то ми е чудно на базата на тестинг семплите ти колко е:
- средният % печалба в пипса/пункта
- средният % загуба в пипса/пункта
- максимален брой печеливши трейдва в серия
- максимален брой губещи трейдва в серия
- максималният % DrawDown(DD)
- средният % на DD

Също така не се разбра алгото ти тренд следващо или срещу тренд или е насочено в sideway-а защото това ще рефлектира примерно в/у таргета на сигнал сървиса ти. От към управлението ти трябва бетон стейтмънт с нисък DD инвеститорите не им пука ROI, а макс ДД и среден ДД. Принципно трябва се види риск факторът на алгото ти, но не на единична компания/двойка, а на протфолио и там вече е забавното как да ги селектираш. Така, че инвеститорите цялостен стейтъмънт на портфолито ти и от там излиза риск профилът му. Разбира се всичко това е без ММ, а за изчистване на негативни черти и от там да се засили ефекта идва и динамичният MM. Като цяло доста въпроси имаш да търсиш отговорите им.

Здравей, blackout8,

Радвам се, че писа в темата, защото съм запознат с твоите компетенции в сферата на финансите ;).

Ще отговарям подред на въпросите ти , въпреки, че те са зададени изцяло в контекста на algorithmic trading-a.

Идеята не е да бъде създадена quant система, която да търгува само на база на едното. Ако говорим за algorithmic trading, няма проблем да бъде използвана база данните на quantopian.com с както спомена зададен вход и изход, но тогава нямаш никакви възможности за модифициране.

Ако е 2-рото тогава ти се чудя защо ти трябва толкова много мощ след като и на машината си можеш да го направиш?

Защото, когато задаваш регресия за последните 10 години например за 1000 акции, ти имаш огромно количество labels - Това са данните от които ще учиш системата ти. Колкото повече, толкова повече точност може да искаш. Сървърните разходи няма да бъдат толкова големи, защото Амазон дава възможност за плащане на час. След като се получат output-ите вече може да се действа на обикновен VPS, затова и се заплаща на час.

Защо ти е програмист да разбира от AI след като ти ще зададеш правилата на алгото, или искаш алогото ти само да се учи?

Не просто задавам правила, идеята е по сложна. Трябва да се създаде логиката. https://en.wikipedia.org/wiki/Machine_learning

Защо ти е питон програмист, ако имаш зададени правила - вземи си MT4 програмист или някой на Ninja и си ти? Данните лесно може да ги свалиш и фрее стига да не искаш tick-ве за последните нам си колко години - там няма как да е безплатно.
MT4 е съвсем друго нещо. Предполагам знаеш, че е базирано на C++, но Python е най-добрият език за Machine learning с безплатните библиотеки, които вървят. Възможно е да се напише на R, но е по-сложно и по-бавно.
В момента разполагам с tick-ove безплатно за всяка една акция на NASDAQ. Limit ORder book, дата. Всички поръчки, въведени, изтрити, модифицирани, изпълнени, скрити. Имам абонамент до края на годината.
Но разшири малко възприятията си за дата. Защо да не анализираме всички фиидове от туитър например ;)

Ако толкова държиш питон - намери си тук https://quantiacs.com/
Не, аз не искам просто някой да работи, за да си вземе парите. Трябва ни някой, който има желание да създава и да работи заедно с мен

Тествал ли си алгото си или го имаш само в главата? Ако си го тествал то ми е чудно на базата на тестинг семплите ти колко е:
- средният % печалба в пипса/пункта
- средният % загуба в пипса/пункта
- максимален брой печеливши трейдва в серия
- максимален брой губещи трейдва в серия
- максималният % DrawDown(DD)
- средният % на DD

Въпросът ти е за готово алго. В момента имам система, която прогнозира цената на затваряне за следващите няколко дни. Успеваемостта не е достатъчно добра, но за сложността на кода е направо страхотна. Това е само примерен код. Аз не съм в състояние да напиша кода, който искам.
Не съм тествал алго, просто защото не съществува. Самата система за откриване и закриване на позиция е вече във втория етап, за който не писах достатъчно. Тя трябва да бъде създадена едва, когато имаме работещ интелект и е далеч по-лесна а писане.
И това може да се случи само при положение, че се насочим към Вариант 2 за приходи. Лично за мен това е по-добрия вариант да !
Виждам, че пишеш за пипове. Тук не таргетирам валути, по простата причина, че разходите да се свържеш към банка са огромни, докато за акции е далеч по лесно и възможностите са далеч повече. Мога доста да говоря по тази точка.

Също така не се разбра алгото ти тренд следващо или срещу тренд или е насочено в sideway-а защото това ще рефлектира примерно в/у таргета на сигнал сървиса ти. От към управлението ти трябва бетон стейтмънт с нисък DD инвеститорите не им пука ROI, а макс ДД и среден ДД. Принципно трябва се види риск факторът на алгото ти, но не на единична компания/двойка, а на протфолио и там вече е забавното как да ги селектираш. Така, че инвеститорите цялостен стейтъмънт на портфолито ти и от там излиза риск профилът му. Разбира се всичко това е без ММ, а за изчистване на негативни черти и от там да се засили ефекта идва и динамичният MM. Като цяло доста въпроси имаш да търсиш отговорит

Отново говориш за алго. Инициативата е доста по-сложна от едно алго. Добрата новина е, че лесно можем да моделираме и усъвършенстваме системата. Максималния драудаун си зависи от нас. Колкото му зададем толкова ще бъде. Разбира се не мога в момента да налучкам евентуално какъв би бил.
Мисли малко по мащабно. Възможностите са огромни при един работещ интелект може да бъде приложен както за HFT така и за по дългосрочен трейдинг. Не е просто алго, което ребалансира позициите, при зададените критерии.

Ще се радвам да отговарям на всякакви въпроси.
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Добре, разбирам че системата ти е на идейно ниво - тествал си я сигурно ръчно по зададените параметри и ти трябва алго за бектест и изчистване.
Това, което не ми е ясно защо ще правиш съпоставка и регресия на н броя акции - в смисъл корелация ли ще търсиш, но коя компания и настройка ще ти бъде независимата променлива?
След като има дата фийда и правилата просто ти се чудя, защо усложняваш цялата идея. Така като чета искаш да направиш система, която сама да се учи, не разбирамсамо HTF ли искаш да е - каквото и да е това ще е сериозна инвестиция. А и рискова, след като още нямаш прототипът.
Бих те съветвал да почнеш със зададени параметри и да си тестваш идеята, да намериш програмист наясно с невроните мрежи и приложението им във фин. свят е бая зор.
 
От: От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Добре, разбирам че системата ти е на идейно ниво - тествал си я сигурно ръчно по зададените параметри и ти трябва алго за бектест и изчистване.
Това, което не ми е ясно защо ще правиш съпоставка и регресия на н броя акции - в смисъл корелация ли ще търсиш, но коя компания и настройка ще ти бъде независимата променлива?
След като има дата фийда и правилата просто ти се чудя, защо усложняваш цялата идея. Така като чета искаш да направиш система, която сама да се учи, не разбирамсамо HTF ли искаш да е - каквото и да е това ще е сериозна инвестиция. А и рискова, след като още нямаш прототипът.
Бих те съветвал да почнеш със зададени параметри и да си тестваш идеята, да намериш програмист наясно с невроните мрежи и приложението им във фин. свят е бая зор.

Дата фиийда няма да бъде само един. Реално ще бъде максимално опростено, но то звучи като усложняване, защото го гледаш от страната на алго трейдинг система. Реално не е сложно, но е по-скоро трудно за създаване, защото изисква креативност.
Относно инвестицията, няма да бъде голяма, защото ще се извършва поетапно и при създаване на системата. Реално в началото се нуждаем от програмист и статистик. Разходите за сървъри в началото са минимални.
След като се създаде продуктът ще се премине към платена дата и тестване в реално време.
Едва след това може да се мисли за по мащабни инвестиции, но тогава ще има реално работещ продукт, който е в състояние да генерира алфа.
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Ако не е алго, какво ще е, че се обърках нещо?
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

[video=youtube;kFQJNeQDDHA]https://www.youtube.com/watch?v=kFQJNeQDDHA[/video]
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Не е алго по начина, по който ти го разбираш. Нека го наречем алго, което се учи.

Аз и това казах, ама май не се разбрахме.
Защо не почнеш като ти го научиш и след това да захлебеш и правиш другото? Аз така бих направил(а и това го правя де).
 
Последно редактирано:
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Хубава идея . Преди време мислех да пусна нещо подобно но не конкретно за капиталови пазари ,а за различни предвиждания като продавам реално API към мой сървър който обработва и дава стойности с най голяма вероятност базирана комбинация от алгоритми - статистически или популярното ''невронни мрежи'' . Но мисля ,че е грешка да ползваш други езици освен С++ защото при натоварване ще клекнат интерпретаторите им - все пак python е скрипт език . Ако използваш метода който аз ползвам няма да имаш нужда от скъпи сървъри . При мен нещата изглеждат така - просто компилирам сорса на дадения алгоритъм от С++ до изпълнимо elf което чрез bash прави моста до PHP и там е API и клиента получава данните чрез него и може да си го ползва за свой сайт или някаква статистика .
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Хубава идея . Преди време мислех да пусна нещо подобно но не конкретно за капиталови пазари ,а за различни предвиждания като продавам реално API към мой сървър който обработва и дава стойности с най голяма вероятност базирана комбинация от алгоритми - статистически или популярното ''невронни мрежи'' . Но мисля ,че е грешка да ползваш други езици освен С++ защото при натоварване ще клекнат интерпретаторите им - все пак python е скрипт език . Ако използваш метода който аз ползвам няма да имаш нужда от скъпи сървъри . При мен нещата изглеждат така - просто компилирам сорса на дадения алгоритъм от С++ до изпълнимо elf което чрез bash прави моста до PHP и там е API и клиента получава данните чрез него и може да си го ползва за свой сайт или някаква статистика .

Добър съвет.

Продължавам с консултациите и с разговорите. Няколко човека ми писаха до момента.
 
От: Капиталови пазари - Изкуствен интелект - Търся партньор/и

Към момента търсим Python програмист, който да ни помогне за създаване на демо на софтуера. Първоначалното финансиране и място където да работим е подсигурено.

Ако имате интерес, за да се включите в проекта, моля пишете на ЛС за повече информация.
Заплащането е според договорката.
 
Продължаваме. Разполагаме с демо код, който обаче е писан на Scala. Трябва ни човек, който може да го модифицира или пренапише на Java.

Ще се радвам да ми помогнете да намеря подходящ програмист. Заплащането е според договорката.
 

Горе