Клапи за дограма, влага и мухъл....

N1ck

Active Member
Някой слагал ли си е клапи на дограмата ?

Проблема е ясен - когато дограмата е много плътно затворена се нарушава вентилацията на жилището, което не е здравословно и прятно, но най-гадното е, че става предпоставка са образуване на мухъл. Ръчното проветряване не винаги е решение на проблема, затова са измислили клапи, които ръчно или автоматично се отварят и затварят за да проветряват.

Има разични видове, на различна цена и с различна ефективност (предполагам де).

Моля ако някой има личен опит да сподели.
 
От: Клапи за дограма, влага и мугъл....

Хм, я виж ти!
Това и мен лично ме интересува, защото зимата у нас става като река по прозорците. Не знаех че има такива клапи за такива ситуации, ще следя темата и ще се радвам ако някой сподели повече инфо по темата.
 
От: Клапи за дограма, влага и мугъл....

Да, има, но мненията са противоречиви....

Зависи какъв е проблема. Тези клапи помагат в някой случай но не са панацея. Аз съм решил да сложа, въпроса е от кои.

Ако имаш река по прозорците ти препоръчвам да смениш стъкло пакета - при мен резултата беше значителен. Ако дограмата е повече от 60 мм сложи трислоен, ако е 60 на Северна стая слагаш ка стъкло, на южна енерджи или нещо по добро,ако има.
 
От: Клапи за дограма, влага и мугъл....

@vandv, за да спрат тези реки най-добре отвори прозорците - така температурата отвън и отвътре ще се изравни по-бързо :D хаха
 
От: Клапи за дограма, влага и мугъл....

Това ми е работата от 15 год.(Ал.иПВЦ дограма) и за първи път чувам за подобни клапи
 
От: Клапи за дограма, влага и мугъл....

Имам от 5 години електрически влагоабсорбатор и съм решил този проблем. През зимата нямам дори конденз с него. Навремето го взех за 360 лв, което бе много, но сега има много по-евтини модели, които вършат същата работа. Идеята е да се поддържа влажност на въздуха под 60%. Под тази влажност мухъл не вирее.

Ето го моето устройство: http://youlongtw.en.alibaba.com/pro...LCD_Portable_Dehumidifier_with_LCD_Panel.html

През зимата изсушава прането в стаята много бързо.
 
От: От: Клапи за дограма, влага и мугъл....

Имам от 5 години електрически влагоабсорбатор и съм решил този проблем. През зимата нямам дори конденз с него. Навремето го взех за 360 лв, което бе много, но сега има много по-евтини модели, които вършат същата работа. Идеята е да се поддържа влажност на въздуха под 60%. Под тази влажност мухъл не вирее.

Ето го моето устройство: http://youlongtw.en.alibaba.com/pro...LCD_Portable_Dehumidifier_with_LCD_Panel.html

През зимата изсушава прането в стаята много бързо.

И аз се замислих за нещо подобно тази зима, но като го видях как действа при приятели и се отказах. За две седмици 5см вода беше събрало това "чудо". Става дума за тези дето ги рекламират по ТВ-то, някви ментета са явно.
А това твоето като го гледам мисля че ми вдъхва повече доверие. Ти от къде си го взел? Какви пари е сега?

@vandv, за да спрат тези реки най-добре отвори прозорците - така температурата отвън и отвътре ще се изравни по-бързо :D хаха

Хахахахаха, нали :D
Ама като навън е -10 градуса, а вътре е +28, смятай колко ток съм изгорял за да постигна тази разлика и да я пращам да ходи навън... не, благодаря. А и ся като ни вдигнат пак тока... мамата ше си е*е следващта зима, ама ше поркаме повече и дано преживеем :lol:
 
От: От: Клапи за дограма, влага и мугъл....

И аз се замислих за нещо подобно тази зима, но като го видях как действа при приятели и се отказах. За две седмици 5см вода беше събрало това "чудо". Става дума за тези дето ги рекламират по ТВ-то, някви ментета са явно.
А това твоето като го гледам мисля че ми вдъхва повече доверие. Ти от къде си го взел? Какви пари е сега?

Ето от тази фирма го взех навремето. Тези със сигурност ще ти свършат работа. Друг е въпросът, че можеш да намериш подобни устройства по-евтино в големите вериги.

http://www.twe.bg/youlong/
 
От: Клапи за дограма, влага и мухъл....

Прочетете в нета какви са предпоставките да се образува конденз - И ще си отговорите на доста въпроси ако имате мухъл по къщите

В най общи линии става въпрос за съотношението на два фактора относителна влажност на въздуха в помещението и температура на отделните предмети (стени, прозорци и тн).

Купете си влагомери и следете относителната влажност на въздуха ако тя е е по висока от нормалното намерете причината за това - Ако относителната влажност е в норми значи проблемите ви идват от лоши изолационни качества на нещата върху които се образува влагата.

Нещата са комплексни няма как да си сушите прането в стаята да имате много цветя и да не получавате конденз ако не използвате влагоуловители или не проветрявате качествено (понякога и това не помага).
 
От: Клапи за дограма, влага и мухъл....

Преди 4-5 години си купих влагоабсорбатор - трябваше от едно помещение на новопостроена сграда да се издърпа влагата и това беше най- бързия начин- за две седмици свърши чудесна работа. Като цена беше пак горе- долу толкова: 350 -400, само дето е по квадратен от тоз на харкона, модела мога да погледна утре. Пратиха ми го по еконт, фирмата издирих в нета. Помня, че бяха много любезни и отзивчиви търговци :) Спокойно можеха да ми набутат по скъп модел, но просто като им обясних за какво става въпрос си казаха, че няма нужда. Единствен недостатък- доста бръмчи, ма сигурно има и модели с които можеш да съжителстваш.

мантаман обаче е прав - по принцип въпроса е да разбереш причината, а не просто да се бориш със следствието...
 
От: Клапи за дограма, влага и мухъл....

Моля ако някой има личен опит да сподели.

И аз се интересувам. Предстои да си сменям дограмата, а в едното помещение се сушат дрехи.
 

Горе