Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Ето една по-красива демонстрация какво може да постигне човек с $25 на месец в продължение на дълъг период при средна доходност от 6%.

С тези пари на старини в България съвсем спокойно може да се живее 10г. 100-те лв. пенсия би била бонус ако някой разчита на нея. Кой е по-тъп? Инвестиращият или този, който чака "подходящ момент"? ;)

Acorn_graphic_large_bynder.jpg
 
Т.е. 10,000лв днес (17/01/2022г.) щяха да са около 32,046лв. ;) Или 8.073% на година. ВЪПРЕКИ инвестицията точно преди кризата.

Това е доходност спрямо инфлацията през годините. Без нея общата доходност би била около 10.409% на година.
Нима мислиш, че инфлацията е 2 и нещо си процента?

Ето една по-красива демонстрация какво може да постигне човек с $25 на месец в продължение на дълъг период при средна доходност от 6%.
Тук има графика как се развива доходността при различни проценти на доходност: https://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
 
Нима мислиш, че инфлацията е 2 и нещо си процента?


Тук има графика как се развива доходността при различни проценти на доходност: https://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interes

Сметките са по метода на Robert Shiller http://www.econ.yale.edu/~shiller/data.htm и е взета предвид инфлацията с данни за нея през годините. Която не е константа. Вътре има данни още преди индекса да съществува. Демек с backtest. Можеш да го повториш с excel, защото са публични.

Има даже готов калулатор. Вътре е обяснено. https://dqydj.com/sp-500-periodic-reinvestment-calculator-dividends/

Естественно your mileage may vary, защото в различните държави имаш различни данъци, такси, ниво на инфлация и т.н, но принципа и доходността са много сходни. Човека има Нобелова награда по темата. Разгледай му книгите ако ти е интересно. Особено Irrational Exuberance :)

Едит: явно не си чел другите ми постове, защото вече бях обяснил как се пресмята инфлацията.
 
Последно редактирано:
Едит: явно не си чел другите ми постове, защото вече бях обяснил как се пресмята инфлацията.
Не съм ги чел в цялост, но пуснах сърч на всяка страница за "инфлация" за да видя как я разбираш... то са някакви калкулатори, някакви sp500... усложняваш нещата, които вече са твърде сложни за обикновения човек.

Аз бих предложил много лесна формулка - за 10 години стойността на парите пада 2 пъти, обезценяват се наполовина.

За по-голяма точност могат да се сравнят заплатите преди и сега. Понеже най-често се говори за минималната заплата, за нея данните са много ясни, но и ако се смята по средната заплата е горе-долу същото. Ето, през 2012 минималната заплата е била 270, сега е 650. Обезценяването е дори повече от 2 пъти. Това прави нормалната годишна инфлация да е 8% и повече, което лееееко надвишава официалните 2-3% с които обикновено ни баламосват.

Данни като тези тук са абсолютна фантастика:

1642446789459.png
 
Не съм ги чел в цялост, но пуснах сърч на всяка страница за "инфлация" за да видя как я разбираш... то са някакви калкулатори, някакви sp500... усложняваш нещата, които вече са твърде сложни за обикновения човек.

Аз бих предложил много лесна формулка - за 10 години стойността на парите пада 2 пъти, обезценяват се наполовина.

За по-голяма точност могат да се сравнят заплатите преди и сега. Понеже най-често се говори за минималната заплата, за нея данните са много ясни, но и ако се смята по средната заплата е горе-долу същото. Ето, през 2012 минималната заплата е била 270, сега е 650. Обезценяването е дори повече от 2 пъти. Това прави нормалната годишна инфлация да е 8% и повече, което лееееко надвишава официалните 2-3% с които обикновено ни баламосват.

Данни като тези тук са абсолютна фантастика:

Виж файлът 22538

На обикновения човек не му тряба да знае друго освен: на база данни за определен период средната доходност на индекса е Х. За Y вложени пари можеш да очакваш Z доходност. Това е всичко.

Мисля, че току що изкара всички тези фонд мениджъри, които се занимават с управлението на пари както и въпросният Robert Shiller за глупаци. Ако знаеш по-добре може би трябва да се свържеш с тях и да им обясниш как стоят нещата, защото те май не са много наясно. ;)

Едит: всъщност забравих, че някои хора винаги мислят, че някой все ги баламосва и все има някаква конспирация. :hankey:
 
Последно редактирано:
Мисля, че току що изкара всички тези фонд мениджъри, които се занимават с управлението на пари както и въпросният Robert Shiller за глупаци. Ако знаеш по-добре може би трябва да се свържеш с тях и да им обясниш как стоят нещата, защото те май не са много наясно. ;)

Едит: всъщност забравих, че някои хора винаги мислят, че някой все ги баламосва и все има някаква конспирация. :hankey:
Измислям ли си, че минималната заплата преди 10 години е била 270лв, сега е 650лв, а съвсем скоро ще стане 710лв?
 
Можеш ли да подкрепиш това изказване с някакви данни или бектест?
Кви данни, момко. Мисълта тук е проста: Закъснял си когато и да почнеш да инвестираш. Много ме кефите като търсите дълбокия смисъл в нещо просто. :)
 
Кви данни, момко. Мисълта тук е проста: Закъснял си когато и да почнеш да инвестираш. Много ме кефите като търсите дълбокия смисъл в нещо просто. :)

Мани го AseasRoa ;)

По тази логика никога не трябва да се инвестира, защото все е късно? Дори да беше вкарал пари точно преди кризата 2008г. сега пак щеше да си 220% напред. Въпреки не една ами три кризи от тогава насам - 2008, 2018 и пандемията.

Не знам... Може и да бъркам някъде. Мен изобщо не ме е яд и имам повече от добри резултати. Всеки знае за себе си :)
 
Колкото и подходящо време да намериш да инвестираш, все ще настъпи време, когато ще си кажеш.. Ееее, защо избързах / Еее, защо не влязох по-рано... Еее, защо не продадох. :)

Иначе ще цитирам от днес Larry Fink:
"Every company and every industry will be transformed by the transition to a net zero world,” he wrote. “The next 1,000 unicorns won’t be search engines or social media companies, they’ll be sustainable, scalable innovators – startups that help the world decarbonize."

Това си е подсказка къде ще са парите напред във времето. Доста стартъпи, а и не само стартъпи в нет зеро сектора бяха напомпани от края на 2020та до февурари 2021ва и ударно свалени. Та като се говори за подходящ момент, сега е такъв, като бих казал ,че дори може да се изчака още малко да им се свият сърмичките, но пък може би по-добре е да се влиза на етапи и ако цената продължи да пада да можеш да купуваш още и още.
 
Значи като почнете с фантазиите...

Дори не съм казвал трябва или не трябва да се инвестира. Не съм казвал кога трябва или кога не трябва да се инвестира. Не съм казвал колко трябва или колко не трябва да се инвестира. Просто вметнах малка нотка за инфлацията.

Научете се да четете и анализирате какво четете, вместо всеки път да реагирате като ощипани девойки. Щото ако бях написал същите неща с друг ник, нямаше да ми се правите на много интересни.
 
Мани го AseasRoa ;)

По тази логика никога не трябва да се инвестира, защото все е късно? Дори да беше вкарал пари точно преди кризата 2008г. сега пак щеше да си 220% напред. Въпреки не една ами три кризи от тогава насам - 2008, 2018 и пандемията.

Не знам... Може и да бъркам някъде. Мен изобщо не ме е яд и имам повече от добри резултати. Всеки знае за себе си :)
По тази логика трябва винаги да се инвестира, защото когато и да го направиш все е късно. :) Аз го правя от малък, купувах близалки, защото бяха кът и ги продавах с малко надценка. От тогава имам инстинкта. И видях как парите освен да изчезват могат да се умножават и то не с много усилия. ;)

Няма как да се изразя негативно спрямо каквото и да е инвестиране или купуване на с цел да се придобие актив. А не нещо, което да те вкара в безумен разход.
 
По тази логика трябва винаги да се инвестира, защото когато и да го направиш все е късно. :) Аз го правя от малък, купувах близалки, защото бяха кът и ги продавах с малко надценка. От тогава имам инстинкта. И видях как парите освен да изчезват могат да се умножават и то не с много усилия. ;)

Няма как да се изразя негативно спрямо каквото и да е инвестиране или купуване на с цел да се придобие актив. А не нещо, което да те вкара в безумен разход.

Акциите също са актив и са един от най-добрите активи за защита от инфлация. Особено индексите с експозиция към сектора за недвижими имоти. Дори SPY е такъв, тъй като вътре има такива компании.

Не забравяй, че тук говоря за пасивно инвестиране.

Ако погледнеш десетилетия назад (не 2-3г.) винаги е било късно. Данните за кое, как и защо се е случвало ги имаш. Слагай в excel и смятай дали към днешна дата някога не е било изгодно да се инвестира в SPY. Ако намериш такъв момент ще ти преведа $500.

Странно ми е, защото тези разговори съм ги водил и с хора в чужбина. Там доста са доста по-запознати и вероятно от това идва разбирането.

До като в България почти всичко що има излишен лев бута в апартаменти под наем и едвам крета с 3-4% доходност. Има и хора, които въртят успешни бизнеси де ама са много малко.
 
Акциите също са актив и са един от най-добрите активи за защита от инфлация. Особено индексите с експозиция към сектора за недвижими имоти. Дори SPY е такъв, тъй като вътре има такива компании.

Не забравяй, че тук говоря за пасивно инвестиране.

Ако погледнеш десетилетия назад (не 2-3г.) винаги е било късно. Данните за кое, как и защо се е случвало ги имаш. Слагай в excel и смятай дали към днешна дата някога не е било изгодно да се инвестира в SPY. Ако намериш такъв момент ще ти преведа $500.

Странно ми е, защото тези разговори съм ги водил и с хора в чужбина. Там доста са доста по-запознати и вероятно от това идва разбирането.

До като в България почти всичко що има излишен лев бута в апартаменти под наем и едвам крета с 3-4% доходност. Има и хора, които въртят успешни бизнеси де ама са много малко.
Ето ти един момент. Преди да излезе блокчейн технологията и се появиха първите криптовалути, това е бил момент, и то ден назад, за да вземеш повече за по-малко. Сега вече пак е вид инвестиция, но малко се изпуснал големите вълни. Да, ще има сигурно и други, но не съм сигурен, че ще са същите скорове.

Виж, малко си предобеден. Купуването на недвижимо имущество и купуването (стартирането) на бизнес са две различни неща, демек са два различни типа инвестиции, следователно различни типове инвеститори.
 
Ето ти един момент. Преди да излезе блокчейн технологията и се появиха първите криптовалути, това е бил момент, и то ден назад, за да вземеш повече за по-малко. Сега вече пак е вид инвестиция, но малко се изпуснал големите вълни. Да, ще има сигурно и други, но не съм сигурен, че ще са същите скорове.

Виж, малко си предобеден. Купуването на недвижимо имущество и купуването (стартирането) на бизнес са две различни неща, демек са два различни типа инвестиции, следователно различни типове инвеститори.

Говоря конкретно за инвестиция в SPY, което е общия пазарен индекс за САЩ и мерило за всеки инвеститор по света. Макар тезата ми да важи и за пазара като цяло.

Намери ми поне един момент в историята през последните 100г, който към днешна дата не би било добра идея да имаш актив в SPY? Ще ти преведа $500. Имаш го черно на бяло.

Крипто изобщо не го броя когато става въпрос за начинаещ инвеститор, абсурд :eek:... Там е спекулация и почти никакъв фундамент за сега. Не знам защо го мешаш при SPY. :mad:
 
Ако погледнеш десетилетия назад (не 2-3г.) винаги е било късно. Данните за кое, как и защо се е случвало ги имаш. Слагай в excel и смятай дали към днешна дата някога не е било изгодно да се инвестира в SPY. Ако намериш такъв момент ще ти преведа $500.

1642517627378.png

Аз виждам рейндж (клатене) между 100 и 150 от 1998 до 2013. А нагоре, а надолу. А нагоре, а надолу. Знам и какво ти виждаш на тази графика - всичко след 2013. Добре, приятно балонче от 150 до 450 за няма и 10 години, въпреки че в криптото съм ги виждал и много по-приятни.

Замислял ли си се обаче, защо си фен на тия индекси? И дали не говорим повече за депозиране, отколкото инвестиране? Ако се върнем малко назад във времето, нормалния човек е могъл да си държи парите на депозит в някоя банка и да получава лихви. Идеята е същата - парите работят за теб, храниш се от лихвите и си клатиш краката докато си жив. Обаче какво става в един момент, събуждаш се един ден и гледаш лихвите станали кьорава нула. Шит! Кво да праим сега, ще бутаме в акции. Всички бутат в акции и те нагоре-нагоре. Въпросът е, до кога? И основния проблем е, че всеки път когато хората масово си набутат капиталите в някоя пирамида, тя прави какво? Точно така, сгромолясва се.

Та ти си гледай миналото, обаче бъдещето не го знаеш. Винаги може да има изненади - както приятни, така и неприятни.
 
Виж файлът 22547

Аз виждам рейндж (клатене) между 100 и 150 от 1998 до 2013. А нагоре, а надолу. А нагоре, а надолу. Знам и какво ти виждаш на тази графика - всичко след 2013. Добре, приятно балонче от 150 до 450 за няма и 10 години, въпреки че в криптото съм ги виждал и много по-приятни.

Замислял ли си се обаче, защо си фен на тия индекси? И дали не говорим повече за депозиране, отколкото инвестиране? Ако се върнем малко назад във времето, нормалния човек е могъл да си държи парите на депозит в някоя банка и да получава лихви. Идеята е същата - парите работят за теб, храниш се от лихвите и си клатиш краката докато си жив. Обаче какво става в един момент, събуждаш се един ден и гледаш лихвите станали кьорава нула. Шит! Кво да праим сега, ще бутаме в акции. Всички бутат в акции и те нагоре-нагоре. Въпросът е, до кога? И основния проблем е, че всеки път когато хората масово си набутат капиталите в някоя пирамида, тя прави какво? Точно така, сгромолясва се.

Та ти си гледай миналото, обаче бъдещето не го знаеш. Винаги може да има изненади - както приятни, така и неприятни.
Пич, нищо лично ама ходи си в темите за чакрите и вирусите... Току що показа нагледно точно какво имам предвид.

Независимо в кой момент съм закупил SPY към днешна дата 01/18/2022г. все бих бил напред. Напълно нормално е да има периоди с волатилност и несигурност. Дори да са в продължение на 5-10г. Като инвеститори с поглед 20-30г. напред нас това не ни интересува, защото въпреки това реализираната доходност би била в двуцифрени и трицифрени проценти.
 
Пич, нищо лично ама ходи си в темите за чакрите и вирусите... Току що показа нагледно точно какво имам предвид.

Независимо в кой момент съм закупил SPY към днешна дата 01/18/2022г. все бих бил напред. Напълно нормално е да има периоди с волатилност и несигурност. Дори да са в продължение на 5-10г. Като инвеститори с поглед 20-30г. напред нас това не ни интересува, защото въпреки това реализираната доходност би била в двуцифрени и трицифрени проценти.
Да, малко е капацитет по всичко и леко се размива при малко по-опитните от него, но му е простено.

Колкото до SPY, не съм имал това предвид. Дори не съм твърдял обратното. За повечето листнати компании няма лошо избор там. Чудя се как правиш точно миска така, че да събереш над средната годишна доходност за целия индекс успреднено. Честно казано, не може да се разичта изцяло на техническите анализи и мисля, че ще се съгласиш тук. Въпрос към теб: Как намираш новината, или по-точно, как решифроваш дадена новина така, че да знаеш кое ще ъпне в рамките на близките месеци. Както се казва фундамента. Говори тук, че се четат дори и политически новини, да не говорим за външно-политически. Всички знам например, че щом САЩ влиза в някоя арабска държава, ще имаме поевтиняване на петрола, или покачване на акциите на петролните компании. Или щом Великобритания излиза от евро-зоната - падане на цените на транспорните фирми там.

Поправи ме, ако моите наблюдения не са правилни. Техническия всеки с правилните формили и следен винаги може да разчете правилно кернълите. : )
 
Колкото до SPY, не съм имал това предвид. Дори не съм твърдял обратното. За повечето листнати компании няма лошо избор там. Чудя се как правиш точно миска така, че да събереш над средната годишна доходност за целия индекс успреднено. Честно казано, не може да се разичта изцяло на техническите анализи и мисля, че ще се съгласиш тук.

Това не е технически анализ. Перформънса можеш сам да сметнеш. S&P500 е институция. Все едно да вземеш отчета на фирмата си и да видиш през годините как се е представила. Но няма нужда, защото има готови калкулатори като този на проф. Робърт Шилър.

Ако не ми вярваш на мен, защото нямам образование и не съм някой известен иди при финансист да ти обясни. Аз ти давам безплатен съвет на база знания, които съм натрупал в последните години, защото по цял ден с това се занимавам. Не ми е просто хоби.

Въпрос към теб: Как намираш новината, или по-точно, как решифроваш дадена новина така, че да знаеш кое ще ъпне в рамките на близките месеци. Както се казва фундамента. Говори тук, че се четат дори и политически новини, да не говорим за външно-политически. Всички знам например, че щом САЩ влиза в някоя арабска държава, ще имаме поевтиняване на петрола, или покачване на акциите на петролните компании. Или щом Великобритания излиза от евро-зоната - падане на цените на транспорните фирми там.

Поправи ме, ако моите наблюдения не са правилни. Техническия всеки с правилните формили и следен винаги може да разчете правилно кернълите. : )

Чакай сега. Първо избери трейдър ли си или инвеститор? Има много голяма разлика ;)

Близките месеци не се водят дългосрочна инвестиция... Бие на суинг трейдинг. Демек трябва да играеш по правилата на големите, а там обикновен човечец трудно ще изкара консистентен доход. Една от причините да не дейтрейдвам и да не спекулирам с крипто.

Да, имам крипто, защото смятам, че всеки трябва да има 1% до 5% експозиция към крипто, но отново за мен е дългосрочно. Не ги пипам.

В дългосрочен план от 10-20-30г. мометни драми (новини) са без значение. Виж тази графика. Сивото са големи рецесии като тази през 2008г. https://www.macrotrends.net/2324/sp-500-historical-chart-data
  • Да, ако беше инвестирал всичките си спестявания на куп (да кажем $16,800) през възможно най-лошият момент, например точно преди дот ком балона, щяха да ти трябват около 4г. за да си отново на зелено. :hankey:
  • Ако питаш как толкова бързо - заради https://www.investopedia.com/terms/c/compounding.asp и понеже индекса има дивидент.
  • Днес щеше да имаш около $65,000. Твоята инвестиция е $16,800. :love:

Ако пък беше инвестирал през цялото това време от 2008 до 2022 всеки месец по $100 - днес щеше да имаш около $48,000. Твоята инвестиция пак е $16,800... По-малка доходност, но и по-малък риск.

----

Темата я започнах за да покажа как човек може да инвестира напълно пасивно някаква малка сума в продължение на много години и какъв резултат може да очаква.

В същото време на тези пари имат доходност и защита (включително от инфлацията), които много малко инструменти и "професионални" финансови консултанти могат да предложат.

А тезата, която изнасям е, че човек може да инвестира пасивно и интелигентно ако разбира някои съвсем основни неща.
  1. Днес хората са свикнали всичко да има бърз ефект. Не всеки може да разбере как нещо малко може да носи голяма облага след 20-30г. Има един много интересен експеримент наречен The Marshmallow Experiment. Та той до някъде обяснява защо е така.
  2. Поради някаква причина тези основи не се учат в училищата и за това хората гледат на парите като на някаква магия.
 
Пич, нищо лично ама ходи си в темите за чакрите и вирусите... Току що показа нагледно точно какво имам предвид.
А ти престани да ми се правиш на шефче и се съсредоточи в темите, в които пишеш. Повтаряш се като папагал вече, изтъркана плоча. Ако не ти харесва да ме четеш, форума има функция за игнор - използвай я.

Независимо в кой момент съм закупил SPY към днешна дата 01/18/2022г. все бих бил напред. Напълно нормално е да има периоди с волатилност и несигурност. Дори да са в продължение на 5-10г. Като инвеститори с поглед 20-30г. напред нас това не ни интересува, защото въпреки това реализираната доходност би била в двуцифрени и трицифрени проценти.
Когато актива ти прави нови ATH през ден е много лесно да се говори така. Мислиш си, че щом последната година само рипа нагоре, значи никога повече няма да се срине, независимо как изглежда графиката в миналото. Запалил си се по тия акции само и единствено заради това. Ако графиката изглеждаше по начина по който е изглеждала между 2000 и 2012, щеше да си търсиш друг инструмент за инвестиране.

Има един малък проблем когато дадена графика реализира постоянно нови ATH и се движи по една такава приятна експоненциална крива. Проблема е, че колкото повече лети в облаците, толкова по-трудно ти става да продадеш и така да реализираш печалбата. А когато не продадеш навреме идва другия проблем, знаеш за какво говоря. Тогава печалбите ти остават само спомен, обзема те тъга по изпуснатата възможност, и така за неопределено време.

С други думи, дори някой новобранец сега да започне да набива суми в SP500 (защото е чул, че когато и да ги набие, все ще е на печалба), ако хипотетично SP500 5k, този новобранец ще чака 6k. Ако стане 6k, ще чака 7k. И т.н. докато дойде някой сериозен срив и се окаже на червено. Тогава ела да обясняваш, че всяко време е подходящо за инвестиция и не бива да се чака.

От инвеститорска гледна точка графиката на SP500 в момента изглежда ужасно. Все повтаряш "ако беше инвестирал преди...". Инвестициите не се правят в миналото, правят се в настоящето. И е значително по-добре да се правят когато графиката изглежда разочароващо и актива е подценен. Дядо ти Уорън Бюфета го е казал. SP500 изглежда ли ти подценен в момента?
 

Горе