Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Индекса винаги бие инфлацията (той е защита от инфлацията) и почти всеки друг асет, с много по-малко риск.
Единствената опция през борси да имаш гаранция срещу инфлация е TIPS, което не е достъпно от България.

За мен индексите са мерило, но не и гаранция за запазване на стойност. И в момента от седмици насам шортвам аз.
Вече официално оставих само комунални и дивидентни акции.
 
За мен индексите са мерило, но не и гаранция за запазване на стойност. И в момента от седмици насам шортвам аз.
Вече официално оставих само комунални и дивидентни акции.

Интересно ми е как точно стигаш до този извод? Ако си закупил $1 S&P500 през 1991г. днес щеше да бъде около $13.14 :)

Screen-Shot-2022-02-09-at-14-23-38.png


Не само, че предлага защита - има значителна доходност. За другите пазари не знам.

Единствената опция през борси да имаш гаранция срещу инфлация е TIPS, което не е достъпно от България.

До TIPS можеш да получиш достъп през IB ако толкова държиш. TIPS ETF-ите (LTPZ, SPIP, GTIP и др.) също са достъпни, но само чрез опционни позиции.

Аз за сега основно въртя колелото с 10 контракта (1000 акции) в AAPL и още няколко small caps. Доста добре върви благодарение на високата волатилност напоследък. Продажбата на опции може да бъде много сочно начинание.
 
говорех за директно вкарване на пари тук:
ETF не съм гледал.

А за инфлацията всеки си има мнение и стратегия, харесват ми твоите мисли и виждания, но не отговарят на моите на 100% поради профила ми на риск и т.н. По-скоро съм "инвеститор" в стойност и защото ми допада да гледам чета, а не защото трябва да действам. По-скоро безрисков профил ми приляга повече. Заради това инвестиция във фонд заради инфлация не смятам, че е моето. Предполагам можеш да се съгласиш, че пари се правят по време на спадове и ще разбереш може би какво имам предвид.
А не да сравнявам 1$ преди и сега колко е неговия еквивалент. Аз бих използвал колко бензин купува преди и каква е била работната ставка в изчислено в %. Няма да разчитам на официалната инфлация от държавата, която промяна кошницата както й е угодно, за да нагоди процента.
 
говорех за директно вкарване на пари тук:
ETF не съм гледал.

PIPS има при всеки нормален брокер, а специално IB имат една от най-богатата гама от продукти. Поне от брокерите за простосмъртни в ЕС.

А за инфлацията всеки си има мнение и стратегия, харесват ми твоите мисли и виждания, но не отговарят на моите на 100% поради профила ми на риск и т.н. По-скоро съм "инвеститор" в стойност и защото ми допада да гледам чета, а не защото трябва да действам. По-скоро безрисков профил ми приляга повече. Заради това инвестиция във фонд заради инфлация не смятам, че е моето. Предполагам можеш да се съгласиш, че пари се правят по време на спадове и ще разбереш може би какво имам предвид.
А не да сравнявам 1$ преди и сега колко е неговия еквивалент. Аз бих използвал колко бензин купува преди и каква е била работната ставка в изчислено в %. Няма да разчитам на официалната инфлация от държавата, която промяна кошницата както й е угодно, за да нагоди процента.

Тук мнение и конспирации нямат място. Извади историята на пазара за Х години назад (информацията я има безплатно), наложи я спрямо каквото поискаш и направи бектест за да прецениш кое исторически е по-добрата стратегия за твоят профил. Ще ми е интересно да видя някоя графика с различен подход.

Прав си, че при спад и кризи се правят най-много пари, но малко хора имат възможност точно тогава да инвестират. За това за повечето DCA в произволен индекс в пазар по избор е най-удачно.
 
Тук мнение и конспирации нямат място. Извади историята на пазара за Х години назад (информацията я има безплатно), наложи я спрямо каквото поискаш и направи бектест за да прецениш кое исторически е по-добрата стратегия за твоят профил. Ще ми е интересно да видя някоя графика с различен подход.
Това, че нищо по-особено от Х години назад няма да се случи занапред (за най-близкото занапред), си е чисто мнение, основано на доверие в определени източници, които са доказани досега.
Ще ми е интересно колкото може повече хора да се вслушат в съветите ти, за да гледам (скоро) възможно повече сеир.:) А ако съветите ти са успешни, тогава ще съм най-доволен, че съм се прецакал и вслушалите се са просперирали - аз обичам хорското добрувеане.:)

(Сори за мнението, Мето, няма повече да се обаждам:) )
 
Това, че нищо по-особено от Х години назад няма да се случи занапред (за най-близкото занапред), си е чисто мнение, основано на доверие в определени източници, които са доказани досега.
Ще ми е интересно колкото може повече хора да се вслушат в съветите ти, за да гледам (скоро) възможно повече сеир.:) А ако съветите ти са успешни, тогава ще съм най-доволен, че съм се прецакал и вслушалите се са просперирали - аз обичам хорското добрувеане.:)

(Сори за мнението, Мето, няма повече да се обаждам:) )

Когато инвестираш не те интересува "най-близкото", а гледаш поне 5-10г. напред. От трейдване не разбирам особено и има много голяма разлика между инвестиция и спекулация.

Наслушал съм се на такива коментари от познати и роднини през годините... Особено в началото, когато реших вместо да дам първоначална вноска за апартамент да инвестирам по-сериозно. Както и през 2018г. когато ох мале трябваше да загубя всичко.

Същите в момента са с ипотека за 30г., потребителски кредит, 1-2 стокови кредита за някое ново айфонче, безмислена скъпа кола на лизинг и на практика 0 спестявания, а някои взимат заплати по 8-10,000лв. ;) Аз пък живея под наем, карам кола от 2008г. , нямам заеми и въпреки корекцията мога да купя апартамент в кеш ако пожелая.

Всеки знае за себе си и има глава на раменете си.
 
Netflix се върнаха у предучилищната. Поредния бушон на напомпаните акции в сектора.
Иначе анализаторите за пореден път показват, че единствено вършат поръчкова работа - да помпят или да свалят цената.

На нетфлекс може да се видят дузини рейтинги.
Е примерно и тоя хубавец само на buy е бил докато не изпусне балона малко и после на hold, ама пак му е грешна оценката.

[Untitled].jpg
 
Е добре се справя човека. Ти имаш ли 36.5% средна доходност на препоръките си? Позициите, които препоръча в началото на годината не се представят особено добре. :)
 
Страхотен е. Стига да не ти е учителя и да ти казва да купиш Нетфликс на 600 кинта.

Да те питам пак - твоята доходност каква е за същия период? Няма да гледам YTD (от момента в който ни ги препоръча).

Много е лесно да критикуваш. :)

Screen Shot 2022-04-20 at 16.56.53.png
 
Доходност без доходност към момента. :D Трябва да чакам доходността си.
Естествено, че ще критикувам, нали виждам колко са рационални анализаторите.
А майтапа е когато някой закъснеее с поръчката си към анализаторити или конкретно в случая - неподговени - Туитър и драмата с офертата на Мъск.
 
Доходност без доходност към момента. :D Трябва да чакам доходността си.
Естествено, че ще критикувам, нали виждам колко са рационални анализаторите.
А майтапа е когато някой закъснеее с поръчката си към анализаторити или конкретно в случая - неподговени - Туитър и драмата с офертата на Мъск.

Аха... Еми дано не се е подвел някой да купи след поста ти, че сега бая време ще си почакате заедно. ;)

HIMX не ме притеснява. Предната година са имали добри резултати, има дивидент и исторически ще върне малко. Въпроса е дали за това време тази доходност ще бие бенчмарковете като SPY. Съмнявам се.
 
Ооооу бай метаверсаче, за подвеждане можеш да погледнеш себе си, щот пускаш доста настоятелно инфо, особено за Тесла. Гък да не каже някой, че цената не е реална. :)
Аз съм си пуснал само моите 3 фаворита и всеки сам да ходи да си ги гледа дали му допадат или не. Не съм сервирал никакакво инфо, както ти правиш. Пък пазара, че си майката разказа е отделен въпрос.
А съм написал също, че очаквам редица компании от енергийния сектор да направят ATH. Дано да ме е послушал някой де, щот енергийните избушиха кочината.
Писал съм и очакванията ;ми за тех сектора. Дано да са ме послушали. :)
 
Е аз не критикувам анализаторите в Tipranks освен 1-2 от вида на Gordon Johnson. Той е много специален. :)

Писал съм и очакванията ;ми за тех сектора. Дано да са ме послушали. :)

Много добре си се задържаха ако питаш мен. Познвам хора, които портфолито им е 100% FAANG и им е доста по-добре от ситуацията при теб. :)

Screen Shot 2022-04-20 at 19.37.47.png
 
Netflix се върнаха у предучилищната. Поредния бушон на напомпаните акции в сектора.
Иначе анализаторите за пореден път показват, че единствено вършат поръчкова работа - да помпят или да свалят цената.
Абсолютно същото като при криптото :) Темата трябва да се преименува на "Кога е най-подходящия момент да си купя лале" :D
 
Бе гледам от началото на година, има тех компании, които са се смели по 2-3 пъти.
И като са анализатори от типранкс кво? Да не би да не правят поръчкови анализи? Ай стига с тия глупости.

@AseasRoa, биткойна ще стане 1 млн можеш да купуваш по всяко време. :)
 
Последно редактирано:
Моля, споделете ресурси, които биха ми били от полза за дейли трейдинг.
Прогнози, анализи, новини и др.
 
Бе гледам от началото на година, има тех компании, които са се смели по 2-3 пъти.
И като са анализатори от типранкс кво? Да не би да не правят поръчкови анализи? Ай стига с тия глупости.

@AseasRoa, биткойна ще стане 1 млн можеш да купуваш по всяко време. :)

Аз май говорех за FAANG, а не за кои да е тех компании?

Между другото TSLA отново изби рибата на отчета. Викаш ще видим $400 скоро? :)

Едит: сега видях, че по-горния пост където те тагнах съм го цъкнал в грешната тема. Извинявам се. :)
 

Горе