Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Ако вместо с Револют в БГ започнеш да плащаш с кредитна на ДСК ще имаш по 1% кешбек, от който на година ще получаваш по 150лв (макс е 200 - 50лв такса = 150), което си е още по ~13лв на месец спестени. ;)
Ако ДСК не те кефи, на ПИБ кешбека е 0,5 за нормална и 0,75 за златна карта.

Аз съм на ПИБ и използвам кредитната карта именно за кешбек. :) Между другото не съм сигурен дали захранването от Fibank към Revolut го считат за кешбека - знам, че се води онлайн транзакция и май се брои.

Даде ми хубава идея. :) Ще взема да разпитам какво могат да ми предложат различните банки ако ъпгрейдна до златна или платинена карта при тях при положение, че нямам проблем да правя оборотите.

Едит: к*рец, кешбека си е все 250лв. Да си гледат работата значи.

В Revolut също имах кешбек, но за ЕС е само 0.1% а извън ЕС правя прекалено малко транзакции за да оправдая таксата след като направиха търгуването да не е безплатно.
 
Последно редактирано:
Какво означава “Не е добре”? Или има право с определени условия или няма право.
Конспирациите никой не го и интересуват. :)

Да се с регистрира в Швейцария ако покрива условията да си отвори подходяща банкова сметка.

Има и по-креативни начини ако искаш да си анонимен, но нека да обсъждаме само легални.
 
Какво означава “Не е добре”? Или има право с определени условия или няма право.
Конспирациите никой не го и интересуват. :)

Да се с регистрира в Швейцария ако покрива условията да си отвори подходяща банкова сметка.

Има и по-креативни начини ако искаш да си анонимен, но нека да обсъждаме само легални.
Може да инвестира, но не е добре за работата му. Не може да извършва дейност по занятие и трейдинг.

Това е като да те питам може ли да те уволнят щото работодятеля ти не те харесва. Не може по закон, ама има начини
 
Може да инвестира, но не е добре за работата му. Не може да извършва дейност по занятие и трейдинг.

Това е като да те питам може ли да те уволнят щото работодятеля ти не те харесва. Не може по закон, ама има начини
Гаражи е добра идея, но само ако са бързо ликвидни, а такива гаражи са само в големите градове. Имам 2 гаража в средно голям град, познай дали е добра идея:) Иначе разходите са минимум, даването под наем си е добра опция.
Земеделска земя, с идея за дивидент от арендатори. Иначе ще пустее и губи стойност. Но и с арендатори не е лесно.
При тези 2 опции цените в момента са в пика, но едва ли ще слязат скоро.
Ако има съпруг/съпруга/пълнолетно дете, покупка на инвестиционно злато /кюлчета или монети/. Сега цената му пада и мисля момента е добър. Гривните и герданите са опция, само ако се купуват под или на цената на материала. Ама кой ще ги продаде на такава цена?
 
  • Like
Реакции: OSH
Може да инвестира, но не е добре за работата му. Не може да извършва дейност по занятие и трейдинг.

1-во да купуваш акции, облигации и др. един път на Х време не е трейдинг и никой няма да го приеме като трейдинг или дейност по занятие. Ще е проблем единствено ако използваш вътрешна информация, но съм убеден, че твоя човек няма такава.

2-ро дадох ти пример как може да остане на практика анонимен ако толкова се притеснява. Предлагат и инвестиционни акаунти.

Естествено ще му трябва една торба пари за да си отвори сметка там заедно с останалите нюанси покрай това.

Това е като да те питам може ли да те уволнят щото работодятеля ти не те харесва. Не може по закон, ама има начини

Няма как работодател да ме уволни, защото не ме харесва без да ми даде обезщетение от 10 заплати. Мога да му пожелая успех. В България много неща не са наред, но работещите на дългосрочен трудов договор са много добре защитени.

Нещата, което говориш са пълни глупости идващи от човек, който няма никакъв опит и мисля да не ти обръщам повече внимание, защото дискусията стана банална.

Що се отнася данъци @webstil ти го каза перфектно на предишната страница.

Започни да печелиш пък данъците ще си ги платиш няма къде да избягат.
 
1-во да купуваш акции, облигации и др. един път на Х време не е трейдинг и никой няма да го приеме като трейдинг или дейност по занятие. Ще е проблем единствено ако използваш вътрешна информация, но съм убеден, че твоя човек няма такава.

2-ро дадох ти пример как може да остане на практика анонимен ако толкова се притеснява. Предлагат и инвестиционни акаунти.

Естествено ще му трябва една торба пари за да си отвори сметка там заедно с останалите нюанси покрай това.



Няма как работодател да ме уволни, защото не ме харесва без да ми даде обезщетение от 10 заплати. Мога да му пожелая успех. В България много неща не са наред, но работещите на дългосрочен трудов договор са много добре защитени.

Нещата, което говориш са пълни глупости идващи от човек, който няма никакъв опит и мисля да не ти обръщам повече внимание, защото дискусията стана банална.

Що се отнася данъци @webstil ти го каза перфектно на предишната страница.
Казах, че може по закон да инвестира, но не всичко е както си мислиш.
Няма при за такива акаунти да отваря и т.н
И наскоро имаше такъв случай на премахване по съгласие и на двамата. В началото не искаше да подписва. След 2 изречения подписа сам.
 
Гаражи е добра идея, но само ако са бързо ликвидни, а такива гаражи са само в големите градове. Имам 2 гаража в средно голям град, познай дали е добра идея:) Иначе разходите са минимум, даването под наем си е добра опция.
Земеделска земя, с идея за дивидент от арендатори. Иначе ще пустее и губи стойност. Но и с арендатори не е лесно.
При тези 2 опции цените в момента са в пика, но едва ли ще слязат скоро.
Ако има съпруг/съпруга/пълнолетно дете, покупка на инвестиционно злато /кюлчета или монети/. Сега цената му пада и мисля момента е добър. Гривните и герданите са опция, само ако се купуват под или на цената на материала. Ама кой ще ги продаде на такава цена?
Я дай инфо за съпрузите и злато. Попринцип и на тях трябва да декларира притежанието.
 
Последно редактирано:
Гаражи е добра идея, но само ако са бързо ликвидни, а такива гаражи са само в големите градове. Имам 2 гаража в средно голям град, познай дали е добра идея:) Иначе разходите са минимум, даването под наем си е добра опция.
Земеделска земя, с идея за дивидент от арендатори. Иначе ще пустее и губи стойност. Но и с арендатори не е лесно.
При тези 2 опции цените в момента са в пика, но едва ли ще слязат скоро.
Ако има съпруг/съпруга/пълнолетно дете, покупка на инвестиционно злато /кюлчета или монети/. Сега цената му пада и мисля момента е добър. Гривните и герданите са опция, само ако се купуват под или на цената на материала. Ама кой ще ги продаде на такава цена?

Какъв процент годишна доходност ти дават гаражите? Това съм го мислил, но някак си не успявам да го оправдая, защото един път да ми се наложи да търся нов наемател и доходността пада значително. А тя и без това е ниска...

Подземен гараж в сграда като тази, в която живея струва около €90,000. Аз плащам 150лв. наем за него. Ако приема, че го купя кеш (което е глупаво решение като цяло) и сложим, че наема е €75 за по-лесно смятане:

12*75=900, което прави 1% на годишна база. При това ако е нает всеки месец без прекъсване.

За сравнение апартамент средно връща 3% като теглиш чертата след всички разходи, данъци, лихви и разправии.

Дори да потърся гараж на половин цена в някоя тъпа локация сметката пак е :hankey:. При €45к е 2%.

В същото време облигации или акции с дивиденти връщат доста добра доходност. Особено в момента, защото всички правителства вдигат лихвите за облигациите си, а облигациите реално нямат риск.

С арендите, земи и метали не съм запознат. Нещо не ме влече :).
 
Какъв процент годишна доходност ти дават гаражите? Това съм го мислил, но някак си не успявам да го оправдая, защото един път да ми се наложи да търся нов наемател и доходността пада значително. А тя и без това е ниска...

Подземен гараж в сграда като тази, в която живея струва около €90,000. Аз плащам 150лв. наем за него. Ако приема, че го купя кеш (което е глупаво решение като цяло) и сложим, че наема е €75 за по-лесно смятане:

12*75=900, което прави 1% на годишна база. При това ако е нает всеки месец без прекъсване.

За сравнение апартамент средно връща 3% като теглиш чертата след всички разходи, данъци, лихви и разправии.

Дори да потърся гараж на половин цена в някоя тъпа локация сметката пак е :hankey:. При €45к е 2%.

В същото време облигации или акции с дивиденти връщат доста добра доходност. Особено в момента, защото всички правителства вдигат лихвите за облигациите си, а облигациите реално нямат риск.

С арендите, земи и метали не съм запознат. Нещо не ме влече :).
Спор няма, че акции най-добре ама човека не може и не иска.
Иска нещо дето да не е кеш да си запази парите от инфлация и т.н
Например да вземе един карах за 20-30 000лв (има и такива) и после след като минат кризи и т.н. и му трябват пари да го продаде.
При една инфлация от 50-100% е по-добре в гараж отколкото кеш.
Сребро и злато не знам изобщо нищо.
 
Въпросът е много разтеглив, всеки си прецеява индивидуално. Аз за €90,000 си купих имот, за гараж няма да ги дам. При сегашната ситуация доходността е ниска наистина, но подържиш ли ги още малко и си на голям минус.
 
Спор няма, че акции най-добре ама човека не може и не иска.
Иска нещо дето да не е кеш да си запази парите от инфлация и т.н
Например да вземе един карах за 20-30 000лв (има и такива) и после след като минат кризи и т.н. и му трябват пари да го продаде.
При една инфлация от 50-100% е по-добре в гараж отколкото кеш.
Сребро и злато не знам изобщо нищо.

Всичко е по-добро от кеш. Въпросът е каква доходност носи и за какво време.

И наскоро имаше такъв случай на премахване по съгласие и на двамата. В началото не искаше да подписва. След 2 изречения подписа сам.

Съжалявам, че ще го кажа, но сам си е виновен, че е подписал. Примера ти е абсурден.
 
Всичко е по-добро от кеш. Въпросът е каква доходност носи и за какво време.



Съжалявам, че ще го кажа, но сам си е виновен, че е подписал. Примера ти е абсурден.
И ти щеше да подпишеш. Общо взето го сложиха на място, което не може да си свърши работата и това вече по закон може. Затова му казаха подпиши направо.
 
Уорън Бъфет, на 4-то място по богатство в САЩ (около $100 миллиарда) препоръчва инвестирането в S&P500 фонд. Средно за период от 20-30г. ще получите около 10%.

Моя опит, който вече е малко над 6г. също сочи, че за повечето хора няма по-добър избор от S&P500.

22.4% от S&P500 се състои основно от 5 акции:
  • 7.3% Apple $AAPL
  • 5.7% Microsoft $MSFT
  • 3.6% Google $GOOG $GOOGL
  • 3.3% Amazon $AMZN
  • 2.5% Tesla $TSLA
 
Защо моите деца от много ранна възраст ще знаят, че трябва да инвестират и ще имат собствени инвестиционни акаунти?

При 7% доходност колко трябва да отделяме всеки месец за да постигнем $1,000,000 на 65г. ? Инфлацията е взета предвид. :)

7% е съвсем нормална доходност за фондове, ETF-и или SPY ако става въпрос дълги периоди.

Screen-Shot-2022-09-30-at-14-41-24.png
 
За който планира да купува жилище.

Една статистика с ROI за апартаменти в България. https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Bulgaria/Rental-Yields

Според разговорите ми с хора и собственици на апартаменти, които сме разглеждали е горе-долу реална. Моите данни от по-рано бяха за около 3% явно съм бил оптимист.

Оглеждаме се да наемем нов апартамент, защото искаме нещо по-хубаво. От там се интересувам.:)

Брутално ниска доходност след всички разходи.

Screen Shot 2022-10-06 at 0.51.35.png
 
Една малка примерна табличка с наш бюджет отпреди 5-6г. Може и да изпускам 2-3 дребени разхода.

Млада двойка без деца като гледам стари таблици горе-долу това бяха общите ни приходи и разходи.

Ще направи впечатление, че нямаме разходи за алкохол, цигари и кръчми. Интернет връзка го няма като разход, защото съм специален. Бащата на жената пуши по кутия дневно и дава около 200лв./м. само за цигари. Още толкова за алкохол. ;)

Или защо ако един млад човек каже, че няма пари за инвестиции чисто и просто се оправдава.
  • Колоните с "House Bills" и "This month" са от този месец 2022г. ей така за да е забавно.
  • Наема тогава ни беше около 800лв. и живеехме двустаен в затворен комплекс в Дружба 2.
  • Клетката с "groceries" също е от бюджета за този месец 2022г. В тази графа влиза всичко що е свързано с храна.
Реално почти нищо не се е променило освен колко пари заделяме за инвестиции, живеем в по-голям апартамент в по-хубав район и естествено имаме 3-4 пъти по-високи доходи, защото сме от хората, които знаят как да се развиват.

Хубаво е всеки да има подобна табличка и първото нещо, което трябва да направи е да разкара излишните разходи.

Screen Shot 2022-11-07 at 14.12.17.png
 

Горе