Кога е най-подходящия момент да започна да инвестирам?

Ами време е за отделна тема, има интерес. Сподели портфолиата, може да харесаме нещо.

Каквото и да избереш от тук с оглед на нещата ставащи по света според мен в дългосрочен план няма да сгрешиш.

Като няма смисъл във всичките 2-3 е достатъчно в началото.

Идеята е да се реинвестират дивидентите в компанията, която дава дивидента. Drip investing с казва това някои брокери го имат като автоматична опция.

Бавно е, но ако се започне млад малки суми след време става приятен доход. Точно такъв акаунт ще правим за детето още преди да се пръкне на бял свят.

Всички компании от dividend kings също стават за този тип портфолио, но аз лично избирам да следя по-интересни за мен.

Screen Shot 2022-09-01 at 11.23.15.png
 
Я кажи, не намираш ли поне мъничка прилика между тези две графики:
Виж файлът 25297

Едва ли има смисъл да ти показвам продължението на долната графика, ти трябва добре да го знаеш :)
Преди месец когато писах това сравнение между Bitcoin и SP500, на 18 Август, цената на SP500 беше $4280. Сега е $3873, и то след като се въздигна малко от оня ден. Това прави 9.5% надолу само за месец. А щяхме да се радваме на заявената от @metaverse 10% годишна доходност :)
 
Единствената опция през борси да имаш гаранция срещу инфлация е TIPS

Май не е точно така. ;)

Краткосрочните са надолу 7%, а дългосрочните двойно. STIP (2.5г.) е горе-долу ок - надолу с 2%

Само Energy се представя добре.
  • TIP надолу ~15%
  • GLD (злато) надолу ~7%
  • VNQ надолу ~21%
  • XLE нагоре ~37%
  • DBC нагоре ~20%
Даже златото не е предлага особена защита в момента. Това е така защото пазарът се манипулира и няма голям смисъл да се купува злато.


Screen Shot 2022-09-17 at 15.51.41.png
 
Най-добрата инвестиция е в собственото ви образование! Имаш ли образование по каквато и да било тема всичко друго е безсмислено. Не е нужно да предоставяте финансови средства на друг да ги движи ако можете самите вие да ги движите. В този ред на мисли в момента най добрата инвестиция е да се образовате на тема Енергийно брокерство. Няма по добра инвестиция в това защото един енергиен брокер дневно може да си докара от комисионни само и 100К Евро. Работите си от вкъщи онлайн, не ви е необходим капитал! Гледайте мащабно , а не локално! Обучението не е скъпо и няма нищо общо с форекс търговията с акции. Има достатъчно информация в интернет как и къде можете да изкарате курс за енергиен брокер и да си извадите лиценз.
 
Най-добрата инвестиция е в собственото ви образование! Имаш ли образование по каквато и да било тема всичко друго е безсмислено. Не е нужно да предоставяте финансови средства на друг да ги движи ако можете самите вие да ги движите. В този ред на мисли в момента най добрата инвестиция е да се образовате на тема Енергийно брокерство. Няма по добра инвестиция в това защото един енергиен брокер дневно може да си докара от комисионни само и 100К Евро. Работите си от вкъщи онлайн, не ви е необходим капитал! Гледайте мащабно , а не локално! Обучението не е скъпо и няма нищо общо с форекс търговията с акции. Има достатъчно информация в интернет как и къде можете да изкарате курс за енергиен брокер и да си извадите лиценз.

Конкретно енергийните брокери са изключително нагли и безскрупулни хора... Казвам го, защото съм имал вземане даване с такива в други държави покрай работа.

На теория звучи много хубаво и ти пожелавам успех, но аз лично избягвам всичко свързано с трети лица, интродюсери (енергийните брокери са просто TPI), възвръщаемост на база комисионни и т.н. Независимо от индустрията.

Ако става въпрос за образование бих инвестирал $50,000 за ExecMBA например в HBS https://www.exed.hbs.edu/leadership-development/. Вместо примерно за нов автомобил. ;)

ExecMBA е нещо подобно на MBA, но минаваш тънко що се отнася креденшъли. Т.е. не ти трябва предварителна квалификация или диплома, но и няма да получиш креденшълите (титлата) после. Уменията, които се учат там нямат цена що се отнася предприемачество. Мисля, че има такива програми и в България.
 
Конкретно енергийните брокери са изключително нагли и безскрупулни хора... Казвам го, защото съм имал вземане даване с такива в други държави покрай работа.

На теория звучи много хубаво и ти пожелавам успех, но аз лично избягвам всичко свързано с трети лица, интродюсери (енергийните брокери са просто TPI), възвръщаемост на база комисионни и т.н. Независимо от индустрията.

Ако става въпрос за образование бих инвестирал $50,000 за ExecMBA например в HBS https://www.exed.hbs.edu/leadership-development/. Вместо примерно за нов автомобил. ;)

ExecMBA е нещо подобно на MBA, но минаваш тънко що се отнася креденшъли. Т.е. не ти трябва предварителна квалификация или диплома, но и няма да получиш креденшълите (титлата) после. Уменията, които се учат там нямат цена що се отнася предприемачество. Мисля, че има такива програми и в България.
наглостта и нахалството са пътя към успеха! Ако някой твърди обратното значи няма стимул за работа. Незнам дали за енергийните брокери на едро или на дребно говориш , но най вероятно за на дребно които продават ток на крайни клиенти. Аз говоря за енергийните брокери които продават електроенергия на Европейските енергийни борси на едро от 1000 MWh нагоре.
 
наглостта и нахалството са пътя към успеха! Ако някой твърди обратното значи няма стимул за работа. Незнам дали за енергийните брокери на едро или на дребно говориш , но най вероятно за на дребно които продават ток на крайни клиенти. Аз говоря за енергийните брокери които продават електроенергия на Европейските енергийни борси на едро от 1000 MWh нагоре.

Еми добре. Успех ти желая! Ще се радвам да споделиш резултати. ;)
 
  • Like
Реакции: Vbb
Четох за това, че лихвените проценти ще се вдигнат и ще доведе до рецесия, но инфлацията на стоките от първа необходимост ще остане толкова висока. Така че ...
 
Един подкаст с интересна гледна точка, която е протовес на масовата истерия да се инвестират като си събрал повече от 100 лв накуп -
 
Четох за това, че лихвените проценти ще се вдигнат и ще доведе до рецесия, но инфлацията на стоките от първа необходимост ще остане толкова висока. Така че ...

В САЩ вече са вдигнати на доста високи нива. ЕС все още изостава, което е голяма грешка. Рецесията е вече факт на някои места след обявените негативни GDP за 2 поредни тримесечия.

Обаче всъщност изобщо не са високи, защото исторически винаги са били около 2-5% Това, което беше в последните 10-20г. с евтините пари и негативните лихви е по-скоро инцидент.

Рецесии, дефлации и инфлации и преди е имало, и в бъдеще ще има. Циклични са и ги има на определени периоди, което е здравословно. Нашата работа е да се научим как да навигираме между тях. :)

Препоръчвам да прочетете някои от книгите на Ray Dalio. Примерно https://www.amazon.com/Big-Debt-Crises-Ray-Dalio/dp/1732689806 където са обяснени циклите с кейс стъдита и анализирани примери. И преди съм я пускал тук.

Ако не знаеш кой е Ray Dalio - милиардер, хедж фонд мениджър и инвеститор. През първата половина на 2022г. неговия фонд Bridgewater има 32% печалба. Криза, нали? ;) https://www.bloomberg.com/news/arti...ship-fund-gains-32-through-first-half-of-2022

Колкото до българските youtube-ъри от горния пост - силно препоръчвам да черпите информация от други места.

П.С. - за някои от изброените разбрах, че има telegram групи, където споделят броеве в PDF формат безплатно.

Screen Shot 2022-09-18 at 10.48.45.png
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: OSH
В САЩ вече са вдигнати на доста високи нива. ЕС все още изостава, което е голяма грешка. Рецесията е вече факт на някои места след обявените негативни GDP за 2 поредни тримесечия.

Обаче всъщност изобщо не са високи, защото исторически винаги са били около 2-5% Това, което беше в последните 10-20г. с евтините пари и негативните лихви е по-скоро инцидент.

Рецесии, дефлации и инфлации и преди е имало, и в бъдеще ще има. Циклични са и ги има на определени периоди, което е здравословно. Нашата работа е да се научим как да навигираме между тях. :)

Препоръчвам да прочетете някои от книгите на Ray Dalio. Примерно https://www.amazon.com/Big-Debt-Crises-Ray-Dalio/dp/1732689806 където са обяснени циклите с кейс стъдита и анализирани примери. И преди съм я пускал тук.

Ако не знаеш кой е Ray Dalio - милиардер, хедж фонд мениджър и инвеститор. През първата половина на 2022г. неговия фонд Bridgewater има 32% печалба. Криза, нали? ;) https://www.bloomberg.com/news/arti...ship-fund-gains-32-through-first-half-of-2022

Колкото до българските youtube-ъри от горния пост - силно препоръчвам да черпите информация от други места.

П.С. - за някои от изброените разбрах, че има telegram групи, където споделят броеве в PDF формат безплатно.

Виж файлът 25733
Тоест ти очакваш да поскъпнат парите и да падне инфлацията ли ?
Това означава, че ще е малко по-добре да се държи кеш (въпреки че е добре да се инвестира, но да кажем, ако не искаш да затваряш пари).
Но както казах се говори, че инфлацията ще остане толкова висока на стоките от първа необходимост, въпреки вдигането на лихвените проценти. Средно ще спадне, но заради другите стоки. Така освен високата безработица, високи лихвени проценти и "уж силни" пари за бедните пак ще е същата инфлация, тъй като предимно ползват храна, гориво, ток и т.н
 
Тоест ти очакваш да поскъпнат парите и да падне инфлацията ли ?

Много експерти предричат дефлация. Аз нищо не очаквам. Ще реагирам в движение ако изобщо реагирам, защото нещата, които правя са дългосрочни и ми дреме на трибуквието какво става днес или утре.

Това означава, че ще е малко по-добре да се държи кеш (въпреки че е добре да се инвестира).

Кеш никога не е добра идея освен ако вече нямаш финансов буфер за 2-3 месеца напред.

Това е абсурдно да се твърди. В дългосрочен план винаги е най-добре да се инвестира в активи.

А ако инвестираш дългосрочно в акции (примерът е с акции, защото аз лично това предпочитам) в добри компании за теб кризите и проблемите в пазарите са добре дошли, защото ще купиш любимите си акции на по-ниска цена.

Но както казах се говори, че инфлацията ще остане толкова висока на стоките от първа необходимост, въпреки вдигането на лихвените проценти. Средно ще спадне, но заради другите стоки.

Кой го говори?
- В САЩ инфлацията вече стигнала тавана и не се очаква да се покачи повече.
- В ЕС нещата са по-различни, защото си имаме проблеми с изперкал руснак и регулатори, които нямат никаква идея какво правят. Визирам спирането на атомните централи и насилственото натискане към възобновяеми източници преди да има нужния капацитет.
- В Китай пък свалят лихвите, но и те си имат техни проблеми с недвижимите имоти. При тях е нещо като малко преди 2008г.
- Индия и Африка не ги следя какво правят.

Така освен високата безработица, високи лихвени проценти и "уж силни" пари за бедните пак ще е същата инфлация, тъй като предимно ползват храна, гориво, ток и т.н

Бедните винаги ще страдат и ще се оплакват, че са бедни. Твоя е задачата да навигираш в динамичния свят. :)
 
  • Like
Реакции: OSH
Много експерти предричат дефлация. Аз нищо не очаквам. Ще реагирам в движение ако изобщо реагирам, защото нещата, които правя са дългосрочни и ми дреме на трибуквието какво става днес или утре.



Кеш никога не е добра идея освен ако вече нямаш финансов буфер за 2-3 месеца напред.

Това е абсурдно да се твърди. В дългосрочен план винаги е най-добре да се инвестира в активи.

А ако инвестираш дългосрочно в акции (примерът е с акции, защото аз лично това предпочитам) в добри компании за теб кризите и проблемите в пазарите са добре дошли, защото ще купиш любимите си акции на по-ниска цена.



Кой го говори?
- В САЩ инфлацията вече стигнала тавана и не се очаква да се покачи повече.
- В ЕС нещата са по-различни, защото си имаме проблеми с изперкал руснак и регулатори, които нямат никаква идея какво правят. Визирам спирането на атомните централи и насилственото натискане към възобновяеми източници преди да има нужния капацитет.
- В Китай пък свалят лихвите, но и те си имат техни проблеми с недвижимите имоти. При тях е нещо като малко преди 2008г.
- Индия и Африка не ги следя какво правят.



Бедните винаги ще страдат и ще се оплакват, че са бедни. Твоя е задачата да навигираш в динамичния свят. :)
Говорих за ЕС и инфлацията.
Тук се готвят за още печатане на пари.
Мен само ме е яд, че си мислих, а не обърнах парите в долари
 
Говорих за ЕС и инфлацията.

ECB също вдига лихвите. Просто е със закъснение и доста по-меко, отколкото трябва да бъде. Все пак говорим за почти същите хора, които през 2015г. на практика сринаха икономиката в ЕС.

Тук се готвят за още печатане на пари.

Никой в Европа няма да печата пари както беше досега. Субсидиите ще ни излезнат през г**а с извинение, но без тях ще е много по-лошо.

Мен само ме е яд, че си мислих, а не обърнах парите в долари

Брат, вече повече от 1г. тръбя във форума, че трябва да се инвестира. Ако беше заделил някаква сума чисто от гледна точка диверсификация на спестяванията си сега само от разликата долър/евро щеше да си напред с 13.5%.

Представи си, че беше купил AAPL през юни. Тогава беше много подходящ момент.

Ама нали... дай да си стискаме кеш и да чакаме щото инвестициите в пазарите са рискови. :eek:

Имаш много по-голям риск в това да седиш и да чакаш. Рискът се изразява в пропуснати ползи.
 
Последно редактирано:
ECB също вдига лихвите. Просто е със закъснение и доста по-меко, отколкото трябва да бъде. Все пак говорим за почти същите хора, които през 2015г. на практика сринаха икономиката в ЕС.



Никой в Европа няма да печата пари както беше досега. Субсидиите ще ни излезнат през г**а с извинение, но без тях ще е много по-лошо.



Брат, вече повече от 1г. тръбя във форума, че трябва да се инвестира. Ако беше заделил някаква сума чисто от гледна точка диверсификация на спестяванията си сега само от разликата долър/евро щеше да си напред с 13.5%.

Представи си, че беше купил AAPL през юни. Тогава беше много подходящ момент.

Ама нали... дай да си стискаме кеш и да чакаме щото инвестициите в пазарите са рискови. :eek:

Имаш много по-голям риск в това да седиш и да чакаш. Рискът се изразява в пропуснати ползи.
На мен парите ми трябват. Не мога да ги затварям.
 
На мен парите ми трябват. Не мога да ги затварям.

Не ги затваряш. Акциите са изключително ликвидни. Ако купиш AAPL нищо не те спира да продадеш, когато имаш нужда от спешни пари. Или викаш да си ги стискаш в кеш си загубил по-малко? ;)

Да не говорим, че ако ти потрябва по-голяма сума портфолиото може да има ролята на гарант и да вземеш пари на нищожна лихва спрямо банков кредит.
Без бумащина - става веднага. Няма нужда дори да продаваш и да реализираш данъчно събитие или ако пазарите са в лош момент да продаваш на загуба.
 
Не ги затваряш. Акциите са изключително ликвидни. Ако купиш AAPL нищо не те спира да продадеш, когато имаш нужда от спешни пари. Или викаш да си ги стискаш в кеш си загубил по-малко? ;)

Да не говорим, че ако ти потрябва по-голяма сума портфолиото може да има ролята на гарант и да вземеш пари на нищожна лихва спрямо банков кредит.
Без бумащина - става веднага. Няма нужда дори да продаваш и да реализираш данъчно събитие или ако пазарите са в лош момент да продаваш на загуба.
Ако съм на загуба как ще продам? А и заради малко пари после данъци (ако евентуално съм на печалба), декларации.. не смятам, че си заслужава.
Освен това наистина изисква много време да се образоваш.
Не казвам, че не си прав!
Бих инвестирал, но в други условия
 
Ако съм на загуба как ще продам?

Странен въпрос. Че съм купил AAPL на $100, а в момента е $98 какво точно ме спира да продам ако ми трябват пари?

А и заради малко пари после данъци, декларации.. не смятам, че си заслужава.

Щото е много трудно да си подадеш декларацията в края на годината. :rolleyes:

Освен това наистина изисква много време да се образоваш.

Това е основният проблем на хората, които нямат пари. Всичко им се вижда толкова сложно и трудно. Така никога не се научават как всъщност работят парите. Повярвай ми не е до интелигентност.

Според мен не отнема много време, защото са базови неща, но за съжаление не се учат в училище.

Не казвам, че не си прав!
 
Странен въпрос. Че съм купил AAPL на $100, а в момента е $98 какво точно ме спира да продам ако ми трябват пари?



Щото е много трудно да си подадеш декларацията в края на годината. :rolleyes:



Това е основният проблем на хората, които нямат пари. Всичко им се вижда толкова сложно и трудно. Така никога не се научават как всъщност работят парите. Повярвай ми не е до интелигентност

Според мен не отнема много време, защото са базови неща, но за съжаление не се учат в училище.
Казвам, че не искам да се образовам в тази насока в момента, а не че не искам да се образовам.
И защо само толкова малка разлика слагаш ?
Както се споменава в клипа - aко инвестираш малко пари, ще загубиш, но и спечелиш малко.
С тия 100лв няма да имаш никаква полза, а когато станат повече, тогава едни -20% може да е голяма сума. Ако са -20% е добре.
Ако гледаш от твоята гледна точка е различно
Аз декларация мога да си подам. Някой хора не могат и инвестирали 500лв, а после портфолиото им с 20% надолу и 100лв на счетоводител.
Затова при един може да е добре да инвестира, а при друг не толкова
 
Последно редактирано:
Казвам, че не искам да се образовам в тази насока в момента, а не че не искам да се образовам.
И защо само толкова малка разлика слагаш ?

Просто пример. Ставаше въпрос за ликвидност и това, че никой не те спира да продадеш.

Както се споменава в клипа - aко инвестираш малко пари, ще загубиш, но и спечелиш малко.
С тия 100лв няма да имаш никаква полза, а когато станат повече, тогава едни -20% може да е голяма сума. Ако са -20% е добре.

Сигурен ли си, че нямат полза тези 100лв.? :)

Табличката долу е за половинка акция в AAPL с последните 2 години. Въпреки корекцията от 2022г. днес ако продадеш и обърнеш в лева би бил напред с около 100%. Или бъркам? Половинка щото ми беше по-лесно да го сметна вместо точно 100лв.

Как смяташ кой е по-напред - някой който всеки месец е отделял по 100-200лв. в последните 2г. или ти, който все още се чудиш и чакаш подходящия момент? Въпреки корекцията от 2022, която си е много подходящ момент. :)

Екстраполирай го за всякакъв по-дългосрочен период. Колкото по-голям е периода, толкова повече имаш полза от волатилността. С други думи кризите работят за теб.

Screen Shot 2022-09-18 at 20.30.29.png

Ако гледаш от твоята гледна точка е различно

Няма гледна точка тук. Фактите са такива, че който инвестира (не да трейдва) в дългосрочен план от 5-10г. винаги ще бъде отгоре и по всяка вероятност ще е с доход доста над инфлацията. Ако твърдиш обратно значи просто не си достатъчно запознат.

Аз декларация мога да си подам. Някой хора не могат и инвестирали 500лв, а после портфолиото им с 20% надолу и 100лв на счетоводител.

Не ме четеш. Или не ме разбираш.

Затова при един може да е добре да инвестира, а при друг не толкова

Не съм съгласен. Инвестирането в акции трябва да е поне част от портфолиото на всеки един уважаващ себе си и своето бъдеще човек. Няма нужда да е 100% и определено няма нужда да е в индивидуални компании.

Бащата на жената разсъждава по подобен начин. Той държи пари в банковата си сметка и се оплаква, че му ги яде инфлацията. Стигнал съм до извода, че с такива хора няма смисъл да се обсъжда темата с инвестициите.
 
  • Like
Реакции: OSH

Горе