Кога си струва да си поръчаш собствен магазин?

Радвам се че най-накрая се получи някаква дискусия. Аз лично се двоумя между два варианта. Но е важно да спомена, че и двата варианта вече не включват никакви фрилансъри. Защо? Ами защото аз поне незнам начин да сключа договор с фрилансър (btw до сега работим само с фрилансъри от други държави. Причината за това, е че не искам да видя копие на магазина си на чужд домейн за България.) След това следва проблема с фактурите, а проблема, е че такива просто няма. И накрая текучеството и трудното предаване на работата от един на друг фрилансър. И в двата варианта става дума за намиране на сериозна софтуерна фирма, сключване на годишен/няколко годишен договор за поддръжка и нови разработки. Единственно се двоумя между:

1. Да си останем на сегашната система и да прехвърлим цялата работа на споменатата по-горе фирма.
или
2. Да започнем на чисти лист, с изцяло разработена от избраната от нас фирма система, която като за начало ще включва всички наши желания към момента, а с течение на времето ще се надгражда.

Хубавото на втория вариант (поне аз така си мисля), е че когато почваш на чисто няма нужда да се нагаждат един към друг различни модули/кодове писани от различни автори и системата като цяло ще е по-стабилна.
 
Е, колега не се шашкай, тук е малко по-свободно и всеки си пиша глупости на кило. Освен това гледай и часа, щото при булгар-булгар алкохоля си казва думата масово. Въпреки това и тук имаме хора с много опит, въпроса е да се научиш да отсяваш. Бтв пиши и в кой сектор си, защото и това е важно, едно е магазин за дрехи, друго е за бижута, трето за календари.
 
WPNewbie няма нищо страшно в смяната на програмистите. Важното е следващия програмист / екип да не е хванат от гората, а да е работил с технологиите с които е направен продукта ти. Езика, фреймуъка, а в много случаи и познания в домейна са ключови (банков софтуер ли ще правиш, застрахователен ли, магазин ли). .. Даже има хора които стоят зад тезата че хората в екипа трябва да се сменят често и че най добрите екипи са тези с хора които не комуникират лице в лице (distributed teams). Защо защото така единствената комуникация става с тиекти(таскове), мейли, конфлуънси и няма нещо направено без да е поне малко документирано.

За това обаче поръчителят (Бате Пешо) трябва да не е хванат от гората защото той трябва или сам да може, или да има човек, който да менажира този екип. Трябва да има и познания по програмиране, за да може да даде задача на някой, който иска да се присъедини към този екип. И даже после да я оцени. Или да има доверен човек който да го направи. Защото иначе всеки може да му каже аз знам тази и тази технология ще ти направя магазина трепач и бате Пешо няма да има хал хабер дали го лъжат или не. Та в този ред на мисли и бате Пешо освен с продажбите трябва постоянно да си вдига нивото и общо взето когато му затрябва да има собствена къстъм огромна конфигурируема система, то на него, ако си е надграждал знанията по целия път откак е започнал с една от многото готови системи, няма да му е проблем да си избере екип или фирма та и от технологии ще разбира и от мениджмънт.

Отделно големите проекти е добре да се разделят на фронтенд и бекенд. Така бекенда може да не се пипа много време, а уя който вижда потребителя да може да се сменя ако щеш и всяка година. В банките примерно бекенда не се пипа с десетилетия.
 
Kogo ако се спреш на втория вариант и става въпрос за сериозен и дългосрочен проект мога да те свържа с ръководството във фирмата в която работя да обсъдите варианти за реализирането му
 
Това съм го виждал на живо и съм го изпитвал на свой гръб. Решението е, какво що се прави, да има система за записване на тасковете с описания как и защо е правено нещо. Така като дойде следващия първо се запознава какво е правено и така.
Да казва се сорс контрол. По този начин следващия програмист знае къде се намира.
 
Хаха Бате Пешо, таскове и.т.н. хахаха. Обичам си страната, но сме като манталитет много далеч от истината и професионализма и колкото повече време минава, ставам по-циничен.
 
Радвам се че най-накрая се получи някаква дискусия. Аз лично се двоумя между два варианта. Но е важно да спомена, че и двата варианта вече не включват никакви фрилансъри. Защо? Ами защото аз поне незнам начин да сключа договор с фрилансър (btw до сега работим само с фрилансъри от други държави. Причината за това, е че не искам да видя копие на магазина си на чужд домейн за България.) След това следва проблема с фактурите, а проблема, е че такива просто няма. И накрая текучеството и трудното предаване на работата от един на друг фрилансър. И в двата варианта става дума за намиране на сериозна софтуерна фирма, сключване на годишен/няколко годишен договор за поддръжка и нови разработки. Единственно се двоумя между:

1. Да си останем на сегашната система и да прехвърлим цялата работа на споменатата по-горе фирма.
или
2. Да започнем на чисти лист, с изцяло разработена от избраната от нас фирма система, която като за начало ще включва всички наши желания към момента, а с течение на времето ще се надгражда.

Хубавото на втория вариант (поне аз така си мисля), е че когато почваш на чисто няма нужда да се нагаждат един към друг различни модули/кодове писани от различни автори и системата като цяло ще е по-стабилна.

На този етап не ти трябва програмист, ами project manager и/или CTO и се замисли ей за това като вариант е най - добро и го препоръчвам: http://www.karieri.bg/karieren_klub/blog/2705826_da_poluchish_chast_ot_kompaniiata/
 
Мда, това много модерно напоследък. Дружество във САЩ, дялове, ала-бала. Може и да върши някаква работа, аз честно казано не бих се вързал, повечето бг работодатели са импулсивни хора, утре ще влезе жена му в офиса, ще иска да и направиш сайт на котката, няма да хареса шрифта и ще те уволнят.
 
Да се включа и аз, че дискусията много ми харесва.
Вариантите които можете да ползвате при подобно натоварване са само два.
1. Използвате готова платена система. Такава е Magento Enterprise. Има и няколко други по-малко известни.
2. Някой Ви пише подобна система и/или ползва сбор от няколко други междинни нива или плъгини.

И при двата варианто задължително се наема човек програмист или екип от такива. трябва да направите така, че да го имате дългосрочно (договор, дългосрочен, наемане и т.н.)
Самият програмист знае какво и как да прави. Изработва Ви или използва ERP(много мразена от мен абревеатура) софтуер , който да работи и подпомога дейността на фирмата Ви. Връзката между счетоводство, маркетинг, реклама и т.н. Програмиста трябва да работи в близък контакт с другия Ви екип. Т.е. за предпочитане е да бъде постоянно нает от Вас. В най-подходящия случай притежава частична собственост от бизнеса.
Този програмист ако е достатъчно грамотен, сам ще реши, кой от посочените по-горе два варианта да използва.

Относно поддържането на сайта Ви на актуално ниво, има си начини и за това. Те са съвсем стандартни и в общия случай представляват дублиране на сайта Ви с тестов такъв. на този тестов сайт постоянно дадения програмист подновява всички версии или ако ползва свой фрейм прави и тества всички актуализации и новинки. Когате всичко е ОК с проведените тестове всичко се прехвърля онлайн. Така, ще си имате постоянно обновяван и актуален за текущите технологии сайт.

Както видяхте, тук основното е програмист, който работи за вас дългосрочно. Всичко друго е провал на системата след някакъв период от време.

По-големите фирми, компенсират проблема с програмиста, като наемат няколко и винаги имат резерва зад този , който работи в момента. Но както някой може да отбележи, всичко е въпрос на това дали генерирате достатъчно печалба за да отделите част от нея за сериозна поддръжка. Без такава няма как да се случат нещата така както Вие искате.
 
Kogo надявам се, че ще успееш да осигуриш финансирането на това което прецениш.
Молбата ми е когато приключиш (всъщност никога няма да приключиш, ако искаш да си на пазара) с интегрирането - пусни на кой вариант се спря, приблизителен срок, брой хора в екипа и стойност, като закръгляш числата смело - все пак не си длъжен да се отчиташ.

П.С. и ако се решиш да наемеш програмист (като твой служител), е добре да правиш разлика между програмист, специалист по обработка на графични изображения и системен администратор, че при българския работодател (различен от софтуерна фирма) обикновено програмиста предимно кримптва пач кабели ...
 
Темата е интересна, като софтуерен разработчик ще си позволя и аз да кажа мнението си...

Ако нямаш знанията да менажираш програмист или екип от програмисти - обърни се към фирма. По-горе са посочили защо трябва да го направиш.
По-добрия вариант е да си наемеш дългосрочно програмист, да сглобиш екип, но ти самия трябва да си подготвен за това, в противен случай, просто ще трошиш пари. Ще ти дам пример - в програмирането едно нещо може да се направи по безброй много начини и за обикновенния юзър няма разлика, разликата идва когато смениш екипа или част от него. За съжаление дори хора на ниво senior, нямат и грам понятие от КПК ( качество на програмния код ), а това бих казал е едно от най-важните неща, ако искаш продукта ти да бъде лесен за четене/разбиране от програмист/и, и по-важното - когато се налагат промени, например надграждане, да става лесно.
 
Мисля че наемането на програмист (говоря за баш програмист - кадърен) въобще не може да се разглежда като вариант, защото:
1. Истинския програмист иска заплата над 3000 лв. на месец, което за мен не е малко, но по-скоро проблема е в точка 2:
2. Аз не мога да уплътня работния ден на един програмист. Така че в моя случай няма да е обоснавона заплащането на сумата от точка 1;
3. Текучество. Утре тоя програмист може да каже че заминава за САЩ и тогава увисвам, най-малкото за определено време.

Предимства ако е фирма:

1. Обслужването и поддръжката мисля че ще ми стъпят на много по-малко от 3000 лв. на месец. Тук не говоря за разработката на нови системи, но тези системи и не се разработват непрекъснато.
2. Няма такъв проблем.
3. Няма такъв проблем. Работата се прави от екипи. Важното фирмата с която работя да не се разпадне, затова трябва много внимателно да се подбере.

Честно да ви кажа не мога да си представя програмист на щат даже в по-големите магазини. Подчертавам, че говоря за чист програмист, не администратор или дизайнер, говоря за php, java и т.н. Може би в Емаг, OLX и подобни има, но там са по-скоро на точка 5 от моя списък, която за момента не ми е цел, тъй като си поставям по-реалистични цели :)

Весело посрещане на Коледа!
 
Преди много, много години бях в Германия за кола. Така се случи, че когато отидох в БГ автокъща, собственика спонтанно ме покани да идем заедно, срещу 200 евро разбира се и аз се съгласих. Бяха едни от най-запомнящите се 10 дни в живота ми. Та, вървим си ний из малък германски град, бай Петьо си чопли семки и оглежда пейзажа. Бай Петьо вижда един транспарант и ми споделя как и той иска такъв. Аз мотивирам отговарям, че като се върнем ще се погрижа и той да има, при което бай Петьо раздразнено отговаря, че иска, ама иска без пари. Човека беше постигнал нещо, но нивото си стоеше едно и също.

На нас това ни е проблема, искаме, ама не искаме да даваме.
 
1. Истинския програмист иска заплата над 3000 лв. на месец, което за мен не е малко, но по-скоро проблема е в точка 2:
2. Аз не мога да уплътня работния ден на един програмист. Така че в моя случай няма да е обоснавона заплащането на сумата от точка 1;
3. Текучество. Утре тоя програмист може да каже че заминава за САЩ и тогава увисвам, най-малкото за определено време.

Аха. Уж си изкарвал много пари, но май само се хвалиш. А другите ти се вързаха на номера! :D

И така, да обобщим:
1. Скъперник си.
2. Не е нужно да уплътняваш работата на програмиста, той сам може да си намери и друга работа, освен твоята.
3. Програмиста и на Луната да е, пак може да ти свърши работа.
 
Да се чудиш дали ти трябва програмист за голям онлайн магазин е като да искаш да се състезаваш във формула едно, но да се чудиш дали ти трябва да си наемеш поне един механик.

Една шепа магазини правят 90% от продажбите. Ако искаш да си между тях няма как да минеш тънко.
 
Както казах, ако кода е кпк, т.е. следва някакви стандарти, дори човека или хората които са го правили да си тръгнат, един адекватен човек много лесно и бързо ще се ориентира и ще може да започне работа по заданията. Какво значи, че не можеш да запълваш времето на един програмист? Извинявай, но тия фрилансъри с които работиш, колко взимат на час? Има ли смисъл да ти казвам, че читави разработчици за под 50-60лв на час, просто само може да ги сънуваш. Мисля, че тези 3к, и сам може да сметнеш за колко време ще ги изгърмиш. Нещо намирисва цялата тая тема :) Както и да е, аз спирам до тук, весели празници!
 
Здравейте отново и честита Нова Година на всички. Виждам, че докато ме нямаше пак са се появили много разбирачи. Имам предложение: нека да вкараме малко конкретика в дискусията, нека напишат всички, които в момента имат щатен програмист в своя онлайн магазин.
 
Kogo според мен отговра се намира във въпроса ти.
Казваш "ще наема сериозна фирма". Тази фирма ще погледне, какво имаш, какво искаш и ще ти каже кое е най-доброто за теб. Често вече съществуваща система трудно се надграждат. Ако това стане става тромава заради "компромиси".
Ако очакваш някоя фирма да ти го направи фром скреч, вярвай ми няма да намериш.
 
Аз имам. 1бр.
Добре. С какво му уплътнявате времето 8 часа на ден, 5 дена в седмицата? Ако приемем, че магазина/магазините са работещи и в момента не се работи над нов проект (както написах някъде по-горе). Защото аз лично незнам с какво мога да уплътня времето на един програмист ако го наема на щат с пълно работно време.
UPD: Да поясня: на щат разбирам освен горепосоченото време, също така идване на работа в офиса на фирмата.
 

Горе