Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Четейки в нета се радвам, че все повече българи инвестират в акции, стига с това покупки на имот. Това с покупките на имот за сигурна инвестиция трябва да иде в историята в България :D:D ;)
 
+30 % днес.

Преди да пуснат комерсиалните полети през Q4 (евентуално) не бих рискувал. Ричард има навика да обезценява SPCE за да дърпа пари за Virgin Atlantic. Т.е. увеличава броя налични акции без да има причина. Също Chamath Palihapitiya продаде дяловете си.

Четейки в нета се радвам, че все повече българи инвестират в акции, стига с това покупки на имот. Това с покупките на имот за сигурна инвестиция трябва да иде в историята в България :D:D ;)

Инвестицията си е сигурна. Проблема е, че с тия 3-4% доходност си го набиваш отзад за дълги години напред. През това време дори индексите имат по 20-тина % на година. Разбира се идните няколко години няма да са такива, но всичко е циклично. :)

Щях да кажа Sell, но после видях графиката на това нещо. Сега мога да кажа само HODL. И после викат, че криптото било волатилно :D

Предполагам си наясно, че SPCE е SPAC компания? Т.е. има почти същата волатилност и риск профил като крипто. Поне е с някакъв фундамент за разлика от крипто, където е въпрос на предлагане/търсене.

Почнах да чета и гледам клипчета, коя платформа да избере, както казах доста съм босичък в тия неща но мисля да хвърля едни пари.

Намерих едно клипче за деклариране на данъци след търговия с акции, дали е толкова лесно колкото описва тоя или?


Елементарно е, особено ако нямаш много транзакции. Ако станат много и не ти се занимава да попълваш като през 90-те безмислени CSV-та за НАП можеш да пишеш само общата стойност на портфолиото си и каква печалба имаш за годината. Аз така правя и не съм имал проблеми. Каня се да напиша парсер за отчетите от IB, който да обръща в подходящ формат за качване в НАП ама за сега не ми остава време.

Има и плюсове от това, че сме в България. Например тук можеш да намалиш печалбата, върху която имаш да платиш данък ако имаш подходяща позиция, която да затвориш за да реализираш загуба и да я отвориш веднага на новата цена. В много държави това не минава. Както и данъците са ни ниски. Плюс още няколко. :)
 
Е то днес масово всичко е 5-10%.
Spce от утре почват да продават билети за космически екскурзии, нормално е да има интерес, особено при дъното, в което се намират.
Кви графики, кви пет евро, кво ти крипто.

Точно така пазара имаше успешен ден и доста SPAC бяха +15-30%. Не е само SPCE. Така се движат този тип компании, защото са супер рискови.

А и къде видя това дъно? Общата "корекция" на пазара е с няма и 2%. Тепърва ще става интересно след като FED реално спре да печата пари (още принтят) и вдигне лихвите след това. Ако вдигнат с 0.5% всичко що е SPAC ще е с още 30-50% надолу.

Едит: просто не си падам трейдър за да се радвам на краткосрочни движения.
 
Последно редактирано:
Предполагам си наясно, че SPCE е SPAC компания? Т.е. има почти същата волатилност и риск профил като крипто. Поне е с някакъв фундамент за разлика от крипто, където е въпрос на предлагане/търсене.
Не съм наясно, с акции не се занимавам и вероятно никога няма да се занимавам. Но ми е леко озадачаващо. Аз очаквах с нарастване на популярността на криптото, волатилността там да намалява. Вместо това започвам да наблюдавам крипто-волатилност извън криптото. Разкош :)
 
Точно така пазара имаше успешен ден и доста SPAC бяха +15-30%. Не е само SPCE. Така се движат този тип компании, защото са супер рискови.

А и къде видя това дъно? Общата "корекция" на пазара е с няма и 2%. Тепърва ще става интересно след като FED реално спре да печата пари (още принтят) и вдигне лихвите след това. Ако вдигнат с 0.5% всичко що е SPAC ще е с още 30-50% надолу.

Ма разбира се, само тесла ще върви нагоре :))

А иначе дъното му викам текущото положение на Spce. Една такава новина е нормално да го отлепи резко от текущото дъно.
 
е 30% за нищо ги нямате :))
Вярно, у криптото под 1000% не го броите, ама ... айде по-сериозно с реалността.
Не че ги нямам за нищо. Както казах, ако бяха просто тези 30%, щях да кажа SELL!. Проблемът е (който мисля е доста очевиден), че преди тези 30% има едни бая повече % на постоянен и безмилостен спад, типичен за криптото. Преди 6 месеца цената е била $25, сега е $10 (след невероятния ръст от цели 30%, уау). От този невероятен 30% ръст евентуално биха могли да се възползват само хората, които са уцелили момента да купят това нещо на $8 (или по-малко), която възможност я е имало само в рамките на няколко часа през последния месец:

1645027728166.png

Още някакви си 250% над сегашните невероятни 30% трябват за да се върнат нещата до нива от преди само 6 месеца. Ама направо си е 1:1 с криптото :) Обаче докато в криптото наистина не знам 99.9% от койните за какво друго съществуват (освен за спекулация), то знам кой е Ричард Брансън и Virgin, даже някъде имах негова книга.

Та не е точно ръст от 30% това, а най-вероятно е малка глътка свеж въздух преди да потъне с нови 40%, да речем. HODL и Buy The Dip, това мога да кажа :)
 
Чист Sell си беше и си е.
Аз даже не знам кво коментираме. Включих се, защото ми е смешен термина HODL.
И че да гледаш графика в пазар като този е абсурдно. Не можеш му хванеш посоката нивга на тва. Може да тъне още, може да го лашкат и нагоре надолу. Може и да го напомпят харабийската и пак да го ударят в земята. Не се правете на професионалисти, щот е смешно. :)

п.п. изключвам факта, че на база снощния зелен ден дет след потопа всичко изплува, новината съвсем даде крила на spce и някои хора просто изкараха бързи пари. Това го уточнявам, че все пак има разлика дали цената се движи по върховете или дере по дъното на морето.

А цената преди това беше толко висока и измислена, защото балона на спакове и доста други бая го напомпаха и 1 година спада спада и не може да изкара хелия дет му набиха.
 
Последно редактирано:
Както казвам за 100 път съм доста босичък, коя платформа бих те ми препоръчали, гледам клипчета и казват, че най елементарно било за начинаещ t r a d i n g 2 1 2, дали може да се има доверие? гледах едни клипчета на английски и малко съм раздвоен, не казват нищо лошо за платформата но накланят повече към e t o r o при сравнението. Но може би 2 1 2 наистина си заслужава какво мислите?
 
Последно редактирано:
Както казвам за 100 път съм доста босичък, коя платформа бих те ми препоръчали, гледам клипчета и казват, че най елементарно било за начинаещ t r a d i n g 2 1 2, дали може да се има доверие? гледах едни клипчета на английски и малко съм раздвоен, не казват нищо лошо за платформата но накланят повече към e t o r o при сравнението. Но може би 2 1 2 наистина си заслужава какво мислите?
Недей с eToro...

Аз като начинаещ също използвам trading212 и си е ОК - лесен интерфейс, бързо се свиква, има стена със социални постове, публични пайове и други глупости. Най-добре е IBK, но трябва да си предварително запознат там.
 
  • Like
Реакции: Esen
Не ви ли притеснява когато паричките ви се намират в разни платформи?

@metaverse, ти хубаво съветваш хората да инвестират в акции и тем подобни, ама ти би ли си вкарал всичките спестявания в дадена платформа, и то с идеята да ги държиш потенциално за десетилетия? :confused:
 
Не ви ли притеснява когато паричките ви се намират в разни платформи?

@metaverse, ти хубаво съветваш хората да инвестират в акции и тем подобни, ама ти би ли си вкарал всичките спестявания в дадена платформа, и то с идеята да ги държиш потенциално за десетилетия? :confused:

Interactive Brokers е с 44 годишна история: https://en.wikipedia.org/wiki/Interactive_Brokers
Дали е 100% сигурна платформа? Нищо не е на 100% сигрно в тоя свят. Но факта, че оперира успешно толкова години увеличава процента на доверие.
 
  • Like
Реакции: ROA
Interactive Brokers е с 44 годишна история: https://en.wikipedia.org/wiki/Interactive_Brokers
Дали е 100% сигурна платформа? Нищо не е на 100% сигрно в тоя свят. Но факта, че оперира успешно толкова години увеличава процента на доверие.

Не само, че имат дългогодишна история, но и ако случайно нещо стане с IB позициите ти просто ще бъдат прехвърлени в друг брокер.

Всъщност изобщо не става въпрос за доверие като такова. Акаунтите са застраховани за огромни суми https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=2334&p=acc&conf=am До $150,000,000 при определени ситуации.

@AseasRoa е много активен в темите с конспирации :). По принцип няма голям смисъл да му отговаряш, защото винаги ще намери нещо "скрито и покрито, което само просветените знаят".

Не ви ли притеснява когато паричките ви се намират в разни платформи?

@metaverse, ти хубаво съветваш хората да инвестират в акции и тем подобни, ама ти би ли си вкарал всичките спестявания в дадена платформа, и то с идеята да ги държиш потенциално за десетилетия? :confused:

Става въпрос за един от най-добрите брокери в света, не само в Европа. Или викаш ако използваш БГ интродюсър (където акаунта ти пак е в IB ама в същото време те чарджат за посредничеството и трябва да се регистрираш по ДДС ако минеш 50,000лв. печалба) е по-сигурно? Ако консумираше повече реална информация и по-малко джънк нямаше да се излагаш така. ;)
 
Как е момци, никой не се хвали, че пазарува на промоция напоследък. :D
Аз пък взех още 1000 бройки от HIMX на средна цена $10,50 вчера. Да има. ;)
гуд лук! :cool:

Аз пазарувам всяка седмица независимо от ситуацията на пазара. Използвам профита от колелото и когато има свободни пари. В момента купувам NVDA до като събера 200 броя, което по план ще стане до 2-3 месеца.

Няма с какво толкова да се хваля. :)

Screen-Shot-2022-02-18-at-19-08-24.png
 
Евала.
Мисля, че стратегията за постоянно пазаруване си показа, че не е много добро решение и със сигурност е по-разумно да си подбираш кога и къде да наливаш пари.

@D.Ivanov да сподели дали си е заслужавало да пазарува цяла година FB.

Ама той има биткойни, не го бърка. :)

PS. Имаш пари, угаждаш си. :)
 

Горе