Кои са най-добрите сектори за бизнес ?

Здравейте. Изкажете своето мнение, кои са най-добрите сектори според вас. Критериите са:
- Голямо търсене, дефицитно предлагане
- Възможно най-независещ
Личното ми мнение е, че сектори, като земеделие, транспорт и индустрия най-вече покриват най-важните критерии. Относително голямо търсене, изградени пазари, в повечето случаи чуждестранни, поради това и ниска зависимост от местни настроения, както и висока механизация, което също допринася за независимост. Например конкретно за транспорта ми направи впечатление, че толкова много търсене има, че дори има изградени платформи за налична работа в сектора или казано “товарни борси”. Забелязвал съм подобни платформи и за някои подсектори в индустрията/производството. Ако знаете нещо подобно за други сектори, ще бъде полезно да го споделите. Поздрави!
 
Зелена енергия. Централи за ток от слънцето. Слънцето пече, електромера върти. Почти няма шанс държавата да се намеси негативно. Повечето депутати имат такъв бизнес. Нито иска поливане, нито копаене.
 
Зелена енергия. Централи за ток от слънцето. Слънцето пече, електромера върти. Почти няма шанс държавата да се намеси негативно. Повечето депутати имат такъв бизнес. Нито иска поливане, нито копаене.

Иска подмяна на изгорели панели, чистене, а и някой да ти купува енергията на изгодна цена :)
 
Иска подмяна на изгорели панели, чистене, а и някой да ти купува енергията на изгодна цена :)
До 30kw държавата гарантира изкупуване на енергията на преференциални цени. 30kw са 100 панела... колко ли ще изгорят и колко ли ще се чистят? Колега, виждал ли си/обслужвал ли си такава централа или така си чувал?
 
До 30kw държавата гарантира изкупуване на енергията на преференциални цени. 30kw са 100 панела... колко ли ще изгорят и колко ли ще се чистят? Колега, виждал ли си/обслужвал ли си такава централа или така си чувал?

Бачкал съм на такава, да. Преди 7-8 годинки съм сменял панели, не спирам никой колегаа. Казвам просто, че всяко нещо си има и минуси. Кой къде да си изсипе парите сам избира, но нека да не ходим по облаците. Вие ако имате повече опит, споделете му на човека, надъхайте го ако иска перки да слага и вятъра е без пари :)
 
Бачкал съм на такава, да. Преди 7-8 годинки съм сменял панели, не спирам никой колегаа. Казвам просто, че всяко нещо си има и минуси. Кой къде да си изсипе парите сам избира, но нека да не ходим по облаците. Вие ако имате повече опит, споделете му на човека, надъхайте го ако иска перки да слага и вятъра е без пари :)

Колега, никой не карам да си дава парите. За перки няма смисъл, но за централи 30kw има. Инвестицията е около 35000лв., а годишния приход е около 7000лв. Договорът за изкупуване е 15 години. Всеки си решава за какво ще си дава парите. По време на извънредното положение никой не затвори този бизнес, за разлика от много други.
 
Радвам се, че са останали хора тук с бизнес понятие. Идеята е добра, анализирал съм я донякъде, но не беше ли атрактивна преди доста години? А, по-късно не толкова поради регламенти промени, иначе казано, не покрива особено критерия за независимост, при този бизнес си пряко зависим от настроенията на управляващите. Иначе всеки бизнес си има оперативни разходи, като подмяна на материална база, чистене и прочее, даже този си един от най-пасивните и е страхотна идея, но за жалост силно зависим.
 
Колега, никой не карам да си дава парите. За перки няма смисъл, но за централи 30kw има. Инвестицията е около 35000лв., а годишния приход е около 7000лв. Договорът за изкупуване е 15 години. Всеки си решава за какво ще си дава парите. По време на извънредното положение никой не затвори този бизнес, за разлика от много други.

Звучи супер, а разходи има ли, и кое е най-лошото нещо което може да се случи? Тоест вкарвам тези 35к и забравям за тези панели и след 15 години имам едни 100к чиста пара? Тази енергия постоянно ли ми я изкупуват, не съм запознат, но предполагам, че на склад не може да стои, тоест, ако не се използва, държавата пак е длъжна да ми я купува? Не се заяждам колега, интересно ми стана, както казах аз съм бил просто изпълнител, в студентските ми години :) Ако може вкарай в уравнението поддръжка и риск (възможни причини да не ти изкупуват енергията или чисто технически такива, загуби на енергия и т.н) та да се види реално струва ли си или не.
 
Според мен всички сектори са най-подходящи. От събирането на боклук, до извънземни стартъпи с невероятни приложения. Сигурен съм, че всеки в своята област се сеща за един много добър пример, най-големия му конкурент например. Тук честно казано няма точен отговор. По-скоро пристрастен коментар. Аз лично бих бил се радвал в която и да е сфера да имам голям бизнес. Днес имаш верига за сандвичи, утре софтуерна компания, снабдяваща най-големи автоматизирани заводи. И всеки си има както плюсове и минуси. Знам, че пиша общи неща, но ако се замисли човек е точно така. ;)
 
Звучи супер, а разходи има ли, и кое е най-лошото нещо което може да се случи? Тоест вкарвам тези 35к и забравям за тези панели и след 15 години имам едни 100к чиста пара? Тази енергия постоянно ли ми я изкупуват, не съм запознат, но предполагам, че на склад не може да стои, тоест, ако не се използва, държавата пак е длъжна да ми я купува? Не се заяждам колега, интересно ми стана, както казах аз съм бил просто изпълнител, в студентските ми години :) Ако може вкарай в уравнението поддръжка и риск (възможни причини да не ти изкупуват енергията или чисто технически такива, загуби на енергия и т.н) та да се види реално струва ли си или не.
Няма риск да не ти я изкупят. Централи до 30kw са с преференции от държавата. Има квоти, които са задължителни да изкупуват на преференциални цени. Проходът от тези квоти е около 7000лв./год. Има определени условия на които трябва да отговарят, но те не са непосилни.. Сграда в регулация, присъединена към ел. мрежата.
 
Според мен всички сектори са най-подходящи. От събирането на боклук, до извънземни стартъпи с невероятни приложения. Сигурен съм, че всеки в своята област се сеща за един много добър пример, най-големия му конкурент например. Тук честно казано няма точен отговор. По-скоро пристрастен коментар. Аз лично бих бил се радвал в която и да е сфера да имам голям бизнес. Днес имаш верига за сандвичи, утре софтуерна компания, снабдяваща най-големи автоматизирани заводи. И всеки си има както плюсове и минуси. Знам, че пиша общи неща, но ако се замисли човек е точно така. ;)
По принцип си напълно прав, но истината е, че някои сектори са наводнени и просто няма място за нови попълнения, други са пряко зависими от определен кръг хора, а трети са силно печеливши, но не толкова устойчиви, понежа се развиват изключително бързо и тенденциите се променят скоростно( тук визирам конкретно IT).... Затова са ми интересни сектори, които изискват по-голяма инвестиция, но засметка на това дават сигурност, устойчивост, независимост и често добра печалба. Впрочем бих искал да се повторя, ако някой знае или е срещал подобни платформи за различни отрасли, като примера с товарни борси, ще съм изключително благодарен, а и мисля, че е полезно за всички.
 
В Renewables наистина има голям хляб. За България перките не са толкова актуални, но цяла западна Европа строят вятърни полета като побъркани.

Имат регулации, които ги принуждават до няколко години да са с над 50% енергия от възобновяеми източници. За справка, Дания вече са със 70% и то само от вятър. Ама така е, то много духа там :).

В момента се строи най-голямата wind ферма в света в UK сектора. В САЩ започнаха и те, европейски компании налазват там. Equinor (Норвегия) започва първото по-голямо поле до Ню Джърси.

В Китай, в Тайван, също страшно големи проекти на General Electric и други сериозни компании...

В САЩ Solar Edge, SolarCity (вече част от Tesla).

Гигантите като Shell, Total, Chevron наливат милярди като замаяни в този сектор, защото това е бъдещето. Ясно се вижда накъде отиваме.

Допреди 10 години не можехме да си представим, че ще караме изцяло електрически автомобили и камиони. Смеехме се на смешният Prius, че нищо не може.

Просто сектора се разрастна толкова много, толкова много милярди се наляха, че никой няма да позволи да има застой.

От екологична гледна точка нито перките са екологични, нито батериите за тези електромобили, но факт е, че в градовете поне няма да се тровим.
 

Горе