Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

А кой тогава ще ги регулира?

Правата и задълженията са регламентирани в договора. Междуличностните взаимоотношения няма кой да ги регулира.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Ами ако няма договор? Кой ще накара работодателя да го състави?
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Ами ако няма договор? Кой ще накара работодателя да го състави?

Ти. Остави работодателя намира, ако не иска да сключи договор с теб.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

То ако ставаше така... :) Понякога хората нямат избор. Понякога човек е готов да работи на цената на всичко, защото гладен не се стои. Лесно е да говориш теоретично, но нещата не стават така.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Че трябва да има някакви регулации, трябва да има, но трябва да се внимава много какви точно са. Ако се усложнят процедурите и/или се искат много пари за изкарване на лиценз за дадена дейност, то малко хора ще минат през ситото и при липса на достатъчна конкуренция се появяват тези безобразия. За пример ще дам гореописаните от теб (redrum) ситуации, а също и "любимите" ни GSM оператори. Регулация трябва да има само спрямо практики съсипващи конкуренцията по некоректни начини.
Пример за добре саморегулиращ се бизнес са интернет доставчиците. Да, и тях ги тормозят с лизенции (доколко знам не много скъпи) и чат-пат им пращат Явор, но въпреки тези пречки този бизнес се развива сравнително свободно. Точно голямата конкуренция води до справедливи клаузи в договорите. Договорът с моя интернет доставчик съм го изчел внимателно преди да го подпиша и съм доволен от написаното. Ако имаше сложни регулации и малко хора можеха да предлагат тази услуга, преминаваме на случката с GSM операторите и техните "уникални" клаузи в договорите.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

То ако ставаше така... :) Понякога хората нямат избор. Понякога човек е готов да работи на цената на всичко, защото гладен не се стои. Лесно е да говориш теоретично, но нещата не стават така.

Е не може всички да са като теб и държавата да ги регулира, като често им реже от любимото ти филе Елена, дори и да ги мързи, и да не стават за нищо.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Ако няма какво да напишеш по темата по-добре не пиши.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Е да, ама имам и коментирам.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Нямаш. Кво общо има някаква глупост, която съм ти написал преди 1 месец, със сериозна тема, като тази. 2-3 пъти те попитах къде работи на практика твоята схема, отговор няма.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Нямаш. Кво общо има някаква глупост, която съм ти написал преди 1 месец, със сериозна тема, като тази. 2-3 пъти те попитах къде работи на практика твоята схема, отговор няма.

Каква моя схема? Къде съм писал, че имам схема и тя е изпробвана, и работи някъде. Казах ти днес, че не си се наспал, ама ми беше напразен hint-а
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Нашата икономика е пряко свързана с икономиката на ЕС, така че... :)


Ако се взима от добри специалисти, защо да не е позитивно? Тя държавата е една абстракция, която се ръководи от хора.


Човекът е обществено животно, прогресът идва от желанието на хората да допринасят към обществото, общественото развитие и обществения интерес. Това не противоречи на това, което казваш, но индивидуалното развитие на великите хора е свързано с тяхното желание за допринасяне към прогреса на обществото/държавата им и на човечеството. Нито едно революционно откритие не е станало от Ганьо отшелника в планината.


Пазарно-ориентираната икономика, която се остави без държавен надзор и регулация винаги се изражда. Капитализмът е изиграл своята положителна роля, но в други времена, в момента нещата не стоят така. Не забравяй, че живеем в 21, а не в 19 в. Капитализмът е това, което е в момента.


А осъзнаваш ли защо държавите не оставят големите да фалират? Ами просто е. Не може държавата САЩ да остави банките да фалират, защото тя им дължи пари. Ако те тръгнат да фалират, ще си искат парите от държавата и ако тя им ги даде, самата тя ще фалира :) Големите са НАДнационални бизнеси, които са овладели държавите и ги държат на каишка.


С това не споря, но не мисля, че този микс е невъзможен.



Пазарът оставен без държавен контрол винаги е експлоатиращ, защото движещата сила е желанието за печалба на всяка цена.


Експлоататор на какво?!

Точно така пропагандата и на теб влияе, too big to fail :), недей моля те изобщо имаш ли си идея какви са били банките и как са се спуквали да изпофалирват през вековете и защо е идеята да има централна банка :)
Аз не казвам пазара да е анарахия, а да има ясни и точни правила и до там да е държавата, от там насетне да е пазара

Аз не случайно дадох клипчето, както ти и доста хора си мислят че ще има добри хора ще вземем и ще бачкат за нас, е уви има много добри хора но не бачкат за нас системата е просто такава. Д-вата не бачка за нас!
А иначе експлотатор на какво на нас хората е д-вата и по-голям пример от факта че може самосиндикално да сменя условията и правилата на играта за собствена облага, да налага данъци и такси и най-вече всяко новородено дете е влязло в дълг от д-вата говори просто много. А иначе на дребно тези профсъюзи, синдикати, д-вни регулирани цени МРЗ и т.н са антипазарни приуми и вместо да помагат те влошават - всеко вдигане на мин. раб. заплата води до повече и повече безработни от преди. Защото пазара решава колко да е това мин. заплащане срещу труда - измерват ползи и разходите и се достига до дадено ниво на заплащане като дойде д-вата и го промени това ниво бърка в бизнеса и бърка в трудещите се.

И пак да се върна трябва да има фалити няма ли фалити то това не е капитализъм. Как очакващ да има еволюции и устойчивост като никой не си поема вината и отговорността. Какво ще стане ако фалират големите ли. Въпроса е от коя гледна точка от икономическа или морална. От икономическа няма проблем едно неефективно предприятие фалира, освобождават се ресурси и се трансформират в по-креативни и ефективни предпиятия. Хората който са работили в това предприятие ще се преквалифицират от структурни безработни ще си намерят работа и всичко ще се преструктурира за добро. Да морално процеса е жесток но - хапчето е горчиво.

Давам пример Кремиковци - наляхме десетки ако не стотици милиони в бездънна яма в неефектвно производство, като можеха както казваш тези добри специалисти да ги пренасочат към по добро. Но не д-вата го даваше на популизма ще спасяваме, ще помагаме това и онова - и накрая едни грешни пари дадохме, хората имаха лъжви обещания загубиха време да се преквалифицират и в крайна сметка се случи и кремиковци ще го режат.
Винаги има морална и икономческа гледна точка, икономика не е в бизнеса с морала. А ако искахме сме морални, казвам утре фалира създаваме подпомагаща програма за хората който са пред пенсионна възраст а за останалите или се създават преквалифициращи програми или си ги търсят сами.

Д-вата не трябва помага, защото тя не помага а влошава - не може да има микс от капитализъм и силна огормна д-вата, трябва едно от двете. Е видхме до къде ни докара голяма д-ва......

Пропаганда е силна - не позволяването на фалита, недопускане до безработица/съкращаване и т.н да се приемат като нещо лошо и табу и който ги говори да е анатемосан и затова да се търси д-вата за решение, векове не е търсена сега да се търси. Проблема е е че е прекалено силна пропагандата от мейнстрийм икономистите, не случайно и учебниците са фул с глупости. Ако стане батак винаги ще печатаме, няма оставяме да фаилира или да има безработица или това или онова и всичко става все по-батак и по-батак.

В момента всички страни са с по-голям дълг от колкото са влезли в кризата. А кризата беше дългова. Същевременно излизат хора и казват кризата свършва, тези хора са винаги политици. Не е ли малко сбъркано всичко, но хората яко се вързват. Другото е дай да борим спукване на балон с нови пари и ниски лихви, като идеята за балона иммено идва от кредитната експанзия. Всичко това не са пазарни концепции, ако някой си мисли че е така, то яко се е объркал. Всичко това е лъжа и измама.
Не случайно сме на харийки не на злато.

Да се разбере кога една страна работи за народа си - когато е обвързана със злато и няма Централна Банка - това е един от основните индикатори, дали д-вата е про народа или не.
 
Последно редактирано:
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

То ако ставаше така... :) Понякога хората нямат избор. Понякога човек е готов да работи на цената на всичко, защото гладен не се стои. Лесно е да говориш теоретично, но нещата не стават така.

Да така е. И в бг точно с това злоупотребяват. Бутат ви го като на заклещената мечка и се кефят как ривете жално към непукистичната луна. :lol:
Ами бг-тупан-техно-народа си е сам виновен, защото и егото и суетата са му връх големи и май май с склонен да мизерства сам юнак панелен, отколкото да се изложи колко е зле сред околните протестирайки че бил беден видиш ли... Или новата поговорка: "по-добре в панела мъжага, отколкото на площада да се излага" :)
 
От: От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Да така е. И в бг точно с това злоупотребяват. Бутат ви го като на заклещената мечка и се кефят как ривете жално към непукистичната луна. :lol:
Ами бг-тупан-техно-народа си е сам виновен, защото и егото и суетата са му връх големи и май май с склонен да мизерства сам юнак панелен, отколкото да се изложи колко е зле сред околните протестирайки че бил беден видиш ли... Или новата поговорка: "по-добре в панела мъжага, отколкото на площада да се излага" :)

Не го описвай така. Той не е беден. Той има дълбоко замразено филе Елена във фризера. :)
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Не пиша конкретно за ред, той дори май е точно от другата страна на барикадата

Но иначе ДА всички се кефят на шибаното си филе Елена в скапаният си хладилник...ръфат филе, зяпат тв и цъкат с език - цък, цък... цък цък и накрая язък нали :cry:
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Blek, говори за "държавата", като с "държавата" отъждествяваш единствено сегашния тип държава. Аз говоря за "държавата", като за тип държава, която няма нищо общо със сегашния тип държава :) От там идва разминаването, никаква пропаганда не ме е промила, но смятам, че капитализмът е изпята песен и е толкова изроден, че е безумие да се говори за това какво било преди 200 години. Докато съществува този вариант на капитализма в комбинация с държавата ръководена от либералната демокрация, ще сме осъдени да се пържим на бавен огън - твърде слаб, за да изгорим целите и болезнено постоянен.

Харконе, дай адрес да ти пратя 200 грама филенце с едно патронче вино, да има за НГ да се почерпиш :)
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Oк е щом си говорим за имагинерни д-ви, в смисъл подобрени ок - нали знаеш че и капитализма може се по-добри :)
Пролема е че от 100 години не живеем в капитализъм от 1913 г. насам :) Ако както казваш не се отдаваш на мейнстрийм икон. пропаганда, то ясно виждаш че не живеш в капитализъм, а некво уродливо нещо - worst of both worlds :D

A такъв строй който ти мислиш че всички ще работят за нас и д-вата ще единствния фактор, ми се вижда адски утопично и би било се реализирало само по един начин, ако целя свят до една страна са в такъв строй.
Малко като 1984 Оруел ще ми мяза, ама знам ли може наистина да работя за нас хора :D

Смешно ми е че от 1вобитно общинския строй има една система на силни и слаби....
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Не са имагинерни, но не са и западно европейските. А капитализмът може да се подобри, само и единствено, ако се отстранят банкерите-паразити, които владеят финансовата система. Това не виждам как ще стане.
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

То банкерите биха се върнали при 100% резерв, но политиците как ще се върнат про народно не го вижда.

Ти китайския модел ли мислиш за миродаввен, той е сравнително много-добър от западния. И за справка той е про пазарен и се вижда какво става. Не си мисли че там е комунизъм. Чист капитализъм про пазарен, макар че и те са на път леко да се покварват. И знам че не ми вярваш но в Китай - д-вата харчи едва 20% от БВП а в виж една Франция там е 52%. Малко запада и изтока сменя роли от капитализъм на соц и обратно. Аз пък искам Сингапурския модел на д-ваност наложим ли го в БГ ти гарантирам всички БГ ще се върнат от света и у нас. А и пак за сведения те са може би най-про пазарните - и не случайно преразпределят 17% от БВП .....
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Да, ако трябва да съм честен китайския, беларуския пък дори и венецуелския модел ми харесват много повече от западноевропейските.

Едно предаване по темата - Пазарен социализъм - Китай - Виетнам - Беларус

п.п. Въобще не си мисля, че там е комунизъм :)
 
От: Кои са основните текущи проблеми на икономиката ни?

Харконе, дай адрес да ти пратя 200 грама филенце с едно патронче вино, да има за НГ да се почерпиш :)

Недей, че ще ви се отрази тежко на скромния семеен бюджет и жена ти ще вдигне голям скандал.
 

Горе