Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

ivok

Active Member
Споделете какви добавки за ускоряване и олекотяване ползвате. Кои са най-добрите? Например за кеш, за компресия и тн. Сменям разни и не съм доволен от резултатите, а сайта се зарежда твърде бавно.
 
Последно редактирано:
w3 total cache - за кеширане.
wp-minify - за комбиниране и минификация на джаваскриптовете и цсс файловете (тук трябва много да внимавате, доста джаваскриптове като jquery трябва да се изключат от минифициране, в противен случай няма да работят).
Останалото е ръчна работа, поне така аз процедирам - разпределяне на заявките към различни под-домейни, компресиране на картинките, въвеждането на картинките в спрайтс и т.н. Премахване на ненужните стилове и джаваскриптове (ако сметнете, че не са необходими).
Ей това ми е формулата да смъкна зареждането на сайт от 11 секунди до 3.7.
 
От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

А нещо за Gzip компресия? Това W3 total cache оправя ли Expires?
 
Да. Подава правилни expire headers, etag-ове и прочие, както се справя и с gzip.

Имайте предвид, че ползвам впс и там нещата са съвсем различни в комбинация със оп-код оптимизатор. Доста хора не получават желаният ефект от добавката на споделен хостинг, така че не мога да коментирам как ще е при вас.
 
От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Изнасям съдържанието и скриптовете от WP и всичко се олекотява. :mrgreen:
 
Re: От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Изнасям съдържанието и скриптовете от WP и всичко се олекотява. :mrgreen:

Това е като да сложиш двигател от Жигула, на купе от Мерцедес.
 
От: Re: От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Това е като да сложиш двигател от Жигула, на купе от Мерцедес.

И аз така си мислех отначало, докато не реших, че повечето неща не ми трябват, а останалите мога да си ги намеря и добавя.
 
Re: От: Re: От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

И аз така си мислех отначало, докато не реших, че повечето неща не ми трябват, а останалите мога да си ги намеря и добавя.

Проблема е в некадърно написани добавки и темплейти, не в самият WP.
 
От: Re: От: Re: От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Проблема е в некадърно написани добавки и темплейти, не в самият WP.

Няма ли някаква верификация преди да ги публикуват?
 
От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Е, що затрихте темата...
 
Няма кой да ти проверява над 250к добавки и темплейти в свободния архив, както и около 50к платени такива. Просто е невъзможно да се провери всяко нещо, а и голяма част от добавките или функциите на темплейтите няма как да се направят така, че да не изискват допълнителни ресурси. Нали се сещаш, че една добавка, която ти отчита преглежданията на статията ти пише постоянно в базата. Това е проблем, който присъства във всички ЦМСи не само в wordpress.

Е, що затрихте темата...

Извинявай. Може да ти се струва като офтопик, но не е. Обикновено проблема при бързодействието на WP се дължи или на тема или на добавка, а не на самата система. Ако кода е написан некадърно - каквото и да сложиш няма да ти помогне :)
 
От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Това е ясно, въпроса беше, че темата беше за добавките, които ползвате. Ако взема да променям всичко в кода, сигурно много повече неща ще се оправят, ама исках да разбера за добавките.
 
От: Re: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Няма кой да ти проверява над 250к добавки и темплейти в свободния архив, както и около 50к платени такива. Просто е невъзможно да се провери всяко нещо, а и голяма част от добавките или функциите на темплейтите няма как да се направят така, че да не изискват допълнителни ресурси. Нали се сещаш, че една добавка, която ти отчита преглежданията на статията ти пише постоянно в базата. Това е проблем, който присъства във всички ЦМСи не само в wordpress.
Ами тогава нека да имат малък набор от одобрени (верифицирани) добавки, а останалите всеки сам да решава, дали да ги ползва. Иначе и аз мога да публикувам endless PHP (SQL) loop с някой плъгин.
 
От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Това е ясно, въпроса беше, че темата беше за добавките, които ползвате. Ако взема да променям всичко в кода, сигурно много повече неща ще се оправят, ама исках да разбера за добавките.

По-скоро много повече неща ще се развалят. :)
Не сме спирали да говорим за добавките, освен ако под добавки нямаш предвид детски добавки. :)
 
Re: От: Re: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Ами тогава нека да имат малък набор от одобрени (верифицирани) добавки, а останалите всеки сам да решава, дали да ги ползва. Иначе и аз мога да публикувам endless PHP (SQL) loop с някой плъгин.

Имат общ преглед на кода. Нямат задълбочени изследвания. Нали се сещаш, че при един поглед и оценка "работи" няма как да е ясно какво натоварване може нещо да предизвика? Пак казвам - който не го кефи да си ползва друга система, ако ще и саморъчно написана, това не гарантира, че няма да си напишеш крива заявка ;)
 
От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

За ускоряване на времето на зареждане не знам, не съм следил скоро как се движат сайтовете, но е в рамките на нормалното, но относно олекотяване - не ползвам бъгави теми за Уорпдрес (по-скоро ползвам една която съм си харесал за работа, лесна, удобна, и добра от към това прословуто SEO и преправям външния и вид според нуждите ми). Не ползвам разни плъгини с ефекти, които не са ми нужни на сайта. А даже и ефекта на галерията който ползвам не внася нещо допълнително, а ползва възможностите на самият Уордпрес. В даден момент когато не ми е необходимо изключвам разни възможности на системата, които в момента не са ми нужни и така допълнително я олекотявам и ускорявам зареждането на сайтовете. Относно снимките - слагам в сайтовете снимки с максимално качество и с минимален обем. Това помага за олекотяване на системата и бързината на зареждане. Също така добра алтернатива за олекотяване е да се съхраняват на друго място - примерно, в Уордпрес.ком или в Пикаса на Гугъл. Забавянето на зареждане на конкретната статия в която има снимки съхранявани в Пикаса или Уордпрес не се отразява. Все още не ползвам кеширащи плъгини и не смятам въобще да ползвам, и въпреки това нямам проблеми с процесорното време на хостинга. Много хора имат сайтове и разни сателитки за туризъм или подобна тематика, в които ползват много снимки - добре е да проверят как зареждат снимките, трябва да се зарежда самия файл, а да не преминава допълнителна обработка.
 
Re: От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Това е ясно, въпроса беше, че темата беше за добавките, които ползвате. Ако взема да променям всичко в кода, сигурно много повече неща ще се оправят, ама исках да разбера за добавките.

Та хайде да подкарам сериозно по темата, че го обърнахме малко на лаф с Харкон, макар че той е по темата. Ще ви представя няколко различни случая, при различни конфигурации на системата (да се разбира сървъра), от там може да си направите изводите, че има и други варианти.

Базата ми е следната ВПС разполагащ с две ядра Intel(R) Xeon(R) CPU E5620 @ 2.40GHz, 1 гб рам, 15k rpm sas твърд диск, XEN платформа за виртуализация - ползва се w3 total cache за кеширане и еднакви добавки по всички сайтове - промяна в настройките и добавките по-долу няма. Всичко е при равни условия.

1ви вариант - стандартно инсталирано apache + mysql (без никаква настройка на конфигурационните файлове)
Резултат: При 100 едновременни връзки, 101вия получава грешка 500 (сървъра е претоварен), издържа трафик от 15к уникални и 50к импресии.

2ри вариант - стандартно инсталирано apache + mysql (с настройка на апачето, кеша за базата данни в mysql)
Резултат: При около 160 едновременни връзки, 161 получава грешка 500, издържа трафика от 22к уникални и 65к импресии.

3ти вариант - apache + mysql + nginx като reverse proxy (със скобата от точка две)
Резултат: При около 250 едновременни връзки, сайтовете клякат, издържат около 40к уникални и над 120к импресии

4ти вариант - apache + mysql + nginx + xcache (със скобата от точка две)
Резултат: При около 600 едновременни връзки, сайтовете клякат, издържат на около 80к уникални и над 300к импресии.

Извод - освен всичко друго, настройките на сървъра оказват много голямо влияние. Тези тестове са били за период от месец, така че имам доста добра база за сравнение. Ако си направите всичко като хората - нито ще имате натоварване, нито ще имате забавяне.
 
Та извода ми е да не подценявате системата като способности, не всичко се дължи на нея. Имам няколко сайта които се зареждат (според GWT) за под 1.5 секунди, а по-голямата част отнемат не повече от 3.5 секунди.

Освен добавки, трябва да си ползвате и главите. Разкарайте ненужните файлове, които се инклудват от темплейта. Разкарайте добавките, които ви правят сайта по-шарен. Следвайте съветите са pagespeed от гугъл и ще получите свестен вариант на сайт ;)
 
От: Re: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

Ами тогава нека да имат малък набор от одобрени (верифицирани) добавки, а останалите всеки сам да решава, дали да ги ползва. Иначе и аз мога да публикувам endless PHP (SQL) loop с някой плъгин.
Темите на wordpress.org се проверяват стриктно. Ама много стриктно. Нормално е за ревю на нова тема да отидат 2-3 часа. Всеки последващ ъпдейт също се проверява преди да се пусне, ама често ъпдейтите на вече одобрени теми се попретупват. И още един фактор има - някои от проверяващите не са чак толкова в час и понякога пускат по нещо недотам изпипано. Ама то не остава незабелязано за дълго. Заключение - темите са проверени и са качествени (абстрахираме се от дизайна).

При плъгините положението е по-друго. Там е малко тип wild wild west. Понеже един плугин може да прави кво ли не, свястна проверка/ревю трудно може да се направи и обикновено първоначалното ревю е отгоре-отгоре. А ъпдейтите НИКОЙ НЕ ГИ ПРОВЕРЯВА. Девелъпъра си ъпдейтва кога и с каквот му душа сака.... Естествено ако вземе да ръга спам линкове и прочие глупости, ще го забележат и ще го шитнат. Но качествен контрол на плъгините не се прави. Щото няма (и няма как да има) установени критерии.
 
От: Кои WP Plugins за ускоряване и олекотяване ползвате?

@ktomov - как махаш това - Възползвайте се от кеширането на браузъра? PageSpeed ми показва това като основен проблем в скоростта. Пуснах W3 total cache и някои неща се подобриха, но това остана.
 

Горе