Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Maverick

Well-Known Member
По повод една лепенка (до колкото знам е забранено и се глобява с 200 лв.) на EVN на входната ни врата в която пише, че щял да ни посети техен служител с цел обновяване на информацията по партиди. Та там пише, че трябва да му представя личната си карта, телефон и e-mail.

До колкото ми е известно ЛК или документ за самоличност има право да ми искат само органите на реда, съдия или служител на охранителна фирма с лиценз който дава такова право. Всеки друг който ми иска ЛК го прави незаконно! Поправете ме, ако греша.

Въпроси:
- На какво основание EVN ще ми иска ЛК? Или други лични данни?
- Кой друг по закон има право да ми иска ЛК?
- Валиден ли е този закон за глоби при лепене на рекламни или други материали на места различни от временни ограждения или специално предвидени за целта места?
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Ами банките, пощите, куриерските фирми, те също искат ЛК. Като сключваш договор към някой мобилен оператор пак ти искат. Не знам точно кой има право да изисква такива данни, но едва ли са само органите на реда, съдиите и охранителните фирми.
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Проверка на личните ми документи могат да извършват единствено компетентните длъжностни лица, определени със закон, като в този случай съм длъжен да удостоверя своята самоличност чрез тях:

1. На първо място право на проверка имат органите на полицията.
2. Съществуват случаи, посочени в закона, когато проверката на личните ми документи може да се извърши и от други органи и лица. Така например контролът за спазване на пропусквателния режим в обекти на Министерството на отбраната и Българската армия се осъществява от „Военна полиция”.
3. При влизане или излизане от охраняван частен обект (зала, стадион, дискотека и др.) охранителите изискват от мен спазването на установения пропусквателен режим, като могат да проверят личните ми документи. Проверката трябва да се извърши по начин, който не уронва честта и достойнството ми. Трябва да се отбележи, че частната охранителна дейност се извършва само след получаване на лиценз. При упражняване на дейността си частните охранители носят лична идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло.
4. Проверка на лични документи извършват и служителите на Главна дирекция „Охрана” към Министерство на правосъдието при организирането и осъществяването на охраната на съдебните сгради.
5. И не на последно място – право на проверка на личните ми документи (отново с цел установяване на самоличността ми) имат контролните органи от Център за градска мобилност – гр. София.


Така, че им кажи да се шибат :)
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Ами банките, пощите, куриерските фирми, те също искат ЛК. Като сключваш договор към някой мобилен оператор пак ти искат. Не знам точно кой има право да изисква такива данни, но едва ли са само органите на реда, съдиите и охранителните фирми.


Според мен те нямат право да ти ги искат. Поне не знам да има такъв закон. Освен ако случайно нямат и те някакъв лиценз подобен на този за охранителните. Просто се получава така, че си принуден да си дадеш ЛК за да ти извършат съответната услуга.

Има разлика от това да ти искат ЛК и от това да си регистратор на лични данни. Нека не бъркаме двете неща. При едното искаш не искаш си даваш ЛК, при другото по желание си предоставяш личните данни, но не си длъжен да си даваш ЛК.
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Единствено на органите на МВР си длъжен да предоставиш документ за самоличност. Иначе всеки може да ти иска, ти решаваш дали да я предоставиш. Примерно охранителя на охраняван обект може да не те допусне до него ако откажеш да се легитимираш и то напълно законно.


Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Последно редактирано:
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Всеки може да ти иска, и не можеш да им кажеш да се шибат. Щото както ти можеш да си прецениш дали да я дадеш, те могат да си преценят дали да ти предоставят услуга.
Всъщност, можеш да им кажеш да се шибат, но това означава да се шибаш сам себе си.
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Всеки може да ти иска, и не можеш да им кажеш да се шибат. Щото както ти можеш да си прецениш дали да я дадеш, те могат да си преценят дали да ти предоставят услуга.
Всъщност, можеш да им кажеш да се шибат, но това означава да се шибаш сам себе си.

Чети законите ;) НЕ говори наизуст. Що не ти искат лична карта като си купуваш банички и бозичка, щом ВСЕКИ МОЖЕ ДА ТИ ИСКА!? :D
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Щото няма да им я дам и ще отида в съседната баничарница. Обаче съседен EVN няма.
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

абе Maverick колко теми ще пуснеш? има ли някой от който си доволен?
ЛК може да ти искат на много места, но нямат право да ти записват данните!
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Особено монополистите са подсигурени перфектно като администратори на лични данни. Друг е въпроса дали някой може да злоупотреби с тази информация и дали може да се докаже такава злоупотреба.
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

nortrant, Колкото ми душа сака. Последно като проверих това е форум и това му е идеята. Да се пускат теми и мнения. Повечето теми тук са за проблеми и решения. Не съм видял теми за хвалене и фукане (или ако има са много малко). Сигурно за това и аз не съм пускал (може и да съм, незнам) такива.
 
От: От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

nortrant, Колкото ми душа сака. Последно като проверих това е форум и това му е идеята. Да се пускат теми и мнения. Повечето теми тук са за проблеми и решения. Не съм видял теми за хвалене и фукане (или ако има са много малко). Сигурно за това и аз не съм пускал (може и да съм, незнам) такива.

няма проблем, пускай си колкото искаш
просто от дълго време се чудя - как може хората да пискат от даден мобилен оператор (примерно) след като ако искаш за 5 мин мога да ти намеря по 10 теми за всеки един от трите с недоволни като теб
според мен от това следва, че е безсмислено да се писка след като има недоволни от всички
генералното следствие е, че винаги ще има недоволни и няма смисъл да им се обръща особено внимание когато мрънкат за щяло и нещаяло
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

По принцип закона ти казва на кой си ДЛЪЖЕН да я предоставиш при поискване, в другите случаи е по твоя преценка. Но отсреща могат да ти окажат услуги...., ако не могат да те идентифицират.

По принцип в България много грешно се превежда Identy Card като Лична Карта и хората често я припознават като нещо ЛИЧНО тяхно и тайно, а всъщност това е карта за идентификация предоставена от държавата, с която да се легитимираме, където и когато това се изисква.
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Именно. Ама някои хора имат проблеми с предоставянето на личната карта и казват на тоя, дето им я иска да го духа. После пишат теми из форумите..
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Чети законите ;) НЕ говори наизуст. Що не ти искат лична карта като си купуваш банички и бозичка, щом ВСЕКИ МОЖЕ ДА ТИ ИСКА!? :D

Па като си почнал да наставляваш, вземи прочети малко какво е Закон за задълженията и договорите, какво е облигационно право и т.н.
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

По принцип в България много грешно се превежда Identy Card като Лична Карта и хората често я припознават като нещо ЛИЧНО тяхно и тайно, а всъщност това е карта за идентификация предоставена от държавата, с която да се легитимираме, където и когато това се изисква.

По принцип в България можеш да се Идентифицираш и със шофьорска книжка. Предполагам, че и с паспорт може. Защо не ти искат документ са самоличност, а трябва да е задължително ЛК? Да, ЛК е номерче което държавата ми дава с което да се идентифицирам. Обаче това е и също така документ който съдържа информация която НЕ може да бъде публично достояние. Следователно не може всеки да ти я иска. Камо ли някой свободен електрон който идва в дома ти и върху действията му не може да се осъществи никакъв контрол.

Именно. Ама някои хора имат проблеми с предоставянето на личната карта и казват на тоя, дето им я иска да го духа. После пишат теми из форумите..

Хаха, кое е именното? Ти като искаш давай си ЛК на всеки втори. Аз не желая. Въпросното лице още не е дошло. А как ще реагирам си е мой проблем и мое решение. Също така не разбирам какъв ви е проблема с пускането на теми с въпроси във форума. Или може би само трябва да четем и да плюем другите който пишат?
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

По принцип в България можеш да се Идентифицираш и със шофьорска книжка. Предполагам, че и с паспорт може. Защо не ти искат документ са самоличност, а трябва да е задължително ЛК? Да, ЛК е номерче което държавата ми дава с което да се идентифицирам. Обаче това е и също така документ който съдържа информация която НЕ може да бъде публично достояние. Следователно не може всеки да ти я иска. Камо ли някой свободен електрон който идва в дома ти и върху действията му не може да се осъществи никакъв контрол.

Можеш.., но основният и задължителен документ (след навършване на 14) е ЛК, другите два са, ако ги имаш.. Коя е тая информация дето не е публична? :) ЕГН ли? И то е номерче от държавата, другото мога да го науча и в обикновен разговор... В крайна сметка най вероятно от ЕВН ще искат да видят, че ти си - ти, не знам защо, но може да предоставят информация, която касае само теб, и в един момент да се окаже, че ся я казали на Гошо..., ко прайм тогава - пак се сърдим. :) (това като пример само)
 
От: От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Можеш.., но основният и задължителен документ (след навършване на 14) е ЛК, другите два са, ако ги имаш.. Коя е тая информация дето не е публична? :) ЕГН ли? И то е номерче от държавата, другото мога да го науча и в обикновен разговор... В крайна сметка най вероятно от ЕВН ще искат да видят, че ти си - ти, не знам защо, но може да предоставят информация, която касае само теб, и в един момент да се окаже, че ся я казали на Гошо..., ко прайм тогава - пак се сърдим. :) (това като пример само)

Много бих искал да ми кажеш как например ще ми разбереш номера на личната карта в един обикновен разговор.

След като мога да се легитимирам с друг документ (дори и ако го имам) трябва да имам право на избор. След като целта е просто да се установи дали това съм аз. И само ако аз искам да го направя!

Конкретно за случая с ЕВН. Те имат всички необходими данни. Ако имат някакви съмнения за някое конкретно лице/партида, могат да си направят конкретна проверката по много начини. Че дори и да му спрат тока, ако това се налага. Има много случаи в който собствениците ги няма, живеят други хора там. Какво правим тогава? Собственика лети от чужбина заради претенцията на ЕВН? Реално ако сметките се плащат редовно няма никакво значение на кой е партидата и кой я плаща. Малцинствата като ползват ток фор фрее и нямат партиди, някой нямат и ЛК, какво правим с тях? Ето, че системата им е глупава, безнадеждна, неефективна и застрашаваща спокойствието на много хора и с насочване на средства не в правилната посока. Освен това всеки може да се да облече така като пише, че ще изглеждат служителите на бележката, да си изпринтира един бадж, да го ламинира и да тръгне да събира лични данни от хората. При пенсиите (а и не само) номера ще мине отма. Сега ще кажеш, ти нали не си пенсионер, не съм. Но имам баби и дядовци който сега трябва да инструктирам, което пак не е 100% гаранция, защото знаете как е с тях. Ето една готина идея как телефонните измамници да излязат на полето и да доразвият бизнеса си. Дори самите служители на ЕВН могат да откраднат данни от хората, след като никой не ги проверява какво правят.
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Пфф, номера на ЛК ли ти е тъй секретната лична информация :) Аз си мислих, че не искаш хората да знаят колко си висок. :)

Ясно е, че ЕВН ти имат данниге, ама как да знаят че въпросния си ти? Писали са ЛК, щото е най-масовия и ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН документ, ако бяха писали ш. книжка, щеше да питаш ЕВН катаджии ли са!? ! Ако ЕВНджията ти се струва съмнителен винаги може да им звъннеш да ги питаш дали Гошо бачка при тях. Ако собственика е в чужбина.. а работата трябва да се сяърши, чрез него, а ти нямаш пълномощно.. значи няма да се свърши, което е НОРМАЛНО и така трябва да бъде. А за да докажеш, че то си този който е записан в регистрите им трябва да покажеш ?? Мдаа ЛК (или другите, ако ги имаш) щото едва ли мнимият ЕВН работник познава цялата им база пт данни по физиономия.. :)
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Значи и ти признаваш, че системата им не работи, но въпреки това продължаваш да ги защитаваш. Ако някоя пенсия реши да го провери тоя и реално не е този който трябва, по-вероятно е да бъде набит още преди да е разбрал на кой номер трябва да звъни и да му се вземе телефона, по възможност и други ценни вещи.

Както и да е. Ако някой смята, че може спокойно да си дава ЛК на непознати лица, нека да си я снима и да я пусне в темата. Всичко останало са празни приказки.
 

Горе