Колко време отнема регистрацията в търговски регистър и издаване на ЕИК

RoNaLd1nHo

New Member
Здравейте!

Имам питане във връзка с регистрацията в търговския регистър като лице упражняващо свободна професия. Предварително се извинявам, ако има вече актуален коментар по този казус, но не открих с търсачката.

Имам сключен догогвор с испанска фирма за консултантски услуги (SEO) и изискват от мен издаване от фактура всеки месец при плащането от тяхна страна. Аз нямам фирма, но след като проучих нещата вкл и теми тук във форума, видях, че най-оптималния вариант би трябвало да е точно регистрация в търговския регистър като лице упражняващо свободна професия. Така ще имам право да им издам фактура ( с нужните за тях атрибути- legal details, bank number etc.) като физическо лице.

Конкретното ми питане е колко време отнема цялата процедура, дали за един ден би могло да стане всичко? Като имам предвид не само регистрацията на място, но и получането на самите данни- ЕИК и т.н които да мога да представя на фирмата в Испания. Понеже ме помолиха да им предоставя invoice данните до края на другата седмица. Но при положение, че имаме само 2 работни дни тогава, а и не досега не съм имал вземане-даване с тази институция, не съм сигурен какви са опциите.

Предполагам самата процедура става в търговския регистър, няма как всичко да стане само онлайн? Също така дали има нещо, което може предварително да подготвя и оттам да се спести време (някакви онлайн образци и бланки)?

Благодаря предварително и весело посрещане на празниците!
 
Лицата, упражняващи свободна професия се регистрират в регистър Булстат. Веднага ти дават кода по Булстат. Само провери какви документи ще ти искат при регистрацията, за различните професии са различни.
 
Лицата, упражняващи свободна професия се регистрират в регистър Булстат. Веднага ти дават кода по Булстат. Само провери какви документи ще ти искат при регистрацията, за различните професии са различни.
Благодаря! Регистър Булстат това като държавна агенция предполагам е държавния регистър нали там се отива и става самата процедура?
 
За сделки с Испания ще трябва да се регистрираш по ДДС, което едва ли ще стане в тези 2 дни.
Ами то всъщност аз няма да изповядвам сделки, покупки, продажби и т.н ако правилно съм разбрал какво имате предвид. Имам договор в който съм вписан като физическо лицо за извършване на консултатнски услуги. Просто сега ми казаха, че като ми плащат ще им трябва invoice с legal details, bank number etc.
 
Благодаря! Регистър Булстат това като държавна агенция предполагам е държавния регистър нали там се отива и става самата процедура?
Виж тук за адрес в твоя град, необходими документи и т.н. Голяма част от услугите са и по електронен път.
 
Ами то всъщност аз няма да изповядвам сделки, покупки, продажби и т.н ако правилно съм разбрал какво имате предвид. Имам договор в който съм вписан като физическо лицо за извършване на консултатнски услуги. Просто сега ми казаха, че като ми плащат ще им трябва invoice с legal details, bank number etc.
Щом ще ти плащат от испанско дружество, мисля, че трябва да се регистрираш по ДДС. Най-добре питай счетоводител.
 
Регистрацията в Агенцията по вписванията - БУЛСТАТ става веднага след като дадеш всички необходими документи. Може да се регистрираш със сертификат, диплома или с договор, в който си вписан като изпълнител. държавната такса е 12 - 15 лв.
Ще ти трябва обаче регистрация по ЗДДС - за справка ЗДДС чл. 97а. Тази регистрация е преди получаването на парите от Испания, излиза от НАП за 3-7 раб.дни.
Трябва и регистрация в НАП за започване на дейност и съответно осигуряване - добре е да имаш ПИК от НАП по ЕГН и се подава по ел.път. Регистрацията се прави в 7-дневен срок от започването на дейността.
 
Последно редактирано:

Горе