Конкурс за: Конкурс за лого Картинг клуб

Статус
Not open for further replies.
Тоест, както разбирам няма как да предам пълното авторско право на лого, генерирано от ИИ, просто защото само по себе си използването на такъл инструмент върви ръка за ръка с неексклузивност на моето право като създател.
Ако използваш платения план, имаш право да използваш картинката си за комерсиални цели, но в същото време даваш на Midjourney неизключителна лицензия да използва картинката ти за своите цели.

Да има малко противоречие тук, но...

Този проблем се решава като си инсталираш модел локално, не ползваш онлайн публичен па макар и платен сървиз, защото другото е някой пък да копира от теб, което си е разрешено...
 
Точно в дооформянето е въпросът. Идеята е да стане ясно, че не може да генерираш нещо и да го изтипосаш като твой дизайн без да си вложил нищо вътре. И съответно може би да верифицираш, че имаш план, който ти позволява да запазиш авторското право на генерираното и да го ползваш за комерсиални цели. Иначе главоболията може да са за този, който е платил после...
То няма такова нещо като без "нещо от себе си", защото самото задаване на таска, който да изпълни AI-то реално се води някакво усилие или знание, което влага в крайния продукт. За жалост това то една степен би елиминирало много работа, но на практика вече така е създаден и света, новите технологии изместват повечето труд, а напоследък и мисловния / творчески процес. :)
 
Да на практика не е лесно да издокараш свястно лого било то и с ИИ, да оставим на страна , че понятието Лого вече се размива, защото още по-трудно е да докараш нещо наистина оригинално, защото на практика модела на изкуствен интелект е учен на конкретни примери, демек учен е да копира, да преписва:), не че е невъзможно, но трябва да имаш идея и да му зададеш тони параметри на идеята си.
 
logo-то беше изцяло генериран от DALL-E, само направих няколко промени и корекции при векторизиране и тва е.
 
То няма такова нещо като без "нещо от себе си", защото самото задаване на таска, който да изпълни AI-то реално се води някакво усилие или знание, което влага в крайния продукт
По тази логика - ако клиент ми поръча нещо и зададе таска, все едно той го е направил. Идеята не е създаване, и не е авторство.

Ето как е описано в закона:
Чл. 4. Не са обект на авторското право:
1. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2014 г.) нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, актовете на съдилищата, както и официалните им преводи;
2. идеи и концепции;
3. фолклорни творби;
4. новини, факти, сведения и данни;
5. (нова - ДВ, бр. 100 от 2023 г., в сила от 01.12.2023 г.) материали, получени чрез възпроизвеждане на произведения по чл. 3, ал. 1, т. 5 - 10 с изтекъл срок на времетраене на авторското право."

Ето какво е автор:
Чл. 5. Автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение. Други физически или юридически лица могат да бъдат носители на авторско право само в случаите, предвидени в този закон.
Можеш да си носител на авторско право, но това не те прави автор. Програмистите създали модела, и дори моделът, е повече автор, отколкото поръчителя. Това, че си написал подходящите ключови думи / изречения, не те прави автор на изходящото произведение.

И това разграничение трябваше да се направи още в началото. Става ли въпрос за автоматично генериране на нещо, което ползваш в същия му вид - ти не си автор и Ai в този контекст не е инструмент, а изпълнител. Както аз ако си поръчам проект за къща от архитект, това не ме прави архитект. Или ако си поръчам на някой дърводелец да ми направи маса, не ставам дърводелец. Така и ако си поръчаш на Ai да ти напише статия, или да ти нарисува рисунка, не ставаш писател или художник. В най-добрия случай си делегатор / посредник.

И тук не казвам, че няма някой право да изкарва пари от това - напротив. Но това е търговия, не е създаване. Просто с умението да обясниш на модела какво да генерира си по-близо до преводач, отколкото създател на нещо.
 
Последно редактирано:
За да не се спамят конкурсите, добре е в бъдеще пускащият конкурс да упоменава какво се допуска:
  • 100% генерирано
  • от части генерирано
  • без AI
  • със/без стокови елементи
  • ръчно направено и заснето на клип
  • и други
:) Поне да имат какво да правят хората които обичат да ходят по-нужда в темите, да търсят дали са генерирани или не предложенията и т.н.
 
Последно редактирано:
По тази логика - ако клиент ми поръча нещо и зададе таска, все едно той го е направил. Идеята не е създаване, и не е авторство.

Ето как е описано в закона:


Ето какво е автор:

Можеш да си носител на авторско право, но това не те прави автор. Програмистите създали модела, и дори моделът, е повече автор, отколкото поръчителя. Това, че си написал подходящите ключови думи / изречения, не те прави автор на изходящото произведение.

И това разграничение трябваше да се направи още в началото. Става ли въпрос за автоматично генериране на нещо, което ползваш в същия му вид - ти не си автор и Ai в този контекст не е инструмент, а изпълнител. Както аз ако си поръчам проект за къща от архитект, това не ме прави архитект. Или ако си поръчам на някой дърводелец да ми направи маса, не ставам дърводелец. Така и ако си поръчаш на Ai да ти напише статия, или да ти нарисува рисунка, не ставаш писател или художник. В най-добрия случай си делегатор / посредник.

И тук не казвам, че няма някой право да изкарва пари от това - напротив. Но това е търговия, не е създаване. Просто с умението да обясниш на модела какво да генерира си по-близо до преводач, отколкото създател на нещо.
Преди всичко клиента, ако държиш, трябва да ти каже как работи с какво работи и да покаже портфолио. Много сме далеч от цитиране на точки, договорките и подписаните преди това договори и разменена кореспонденция са по-важни. Вече отделно имаш и право да не си доволен. То по тази логика колко програмисти щяха да в момента на борсата. :D
 
То по тази логика колко програмисти щяха да в момента на борсата. :D
Май все повече са и ще са на борсата. Но мисълта ми беше друга - много се заиграват с идеята, че някой е вложил творчество, като е *поръчал* нещо на Ai. И вече стават писатели и художници, а моделът е "просто инструмент". А това е така само с голям процент доработка. Иначе, просто препродаваш готови неща.
 
Май все повече са и ще са на борсата. Но мисълта ми беше друга - много се заиграват с идеята, че някой е вложил творчество, като е *поръчал* нещо на Ai. И вече стават писатели и художници, а моделът е "просто инструмент".

На крайния клиент не му пука как точно е генериран продуктът. А и бих поспорил дали е творчество или не, понеже процесът опира до пускане на много заявки, подбор, refinement и т.н. Ако нямаш усет и знания, няма да стигнеш до добър резултат.

То е все едно да кажеш че ползващите Illustrator или Photoshop не са творци, понеже не ползват директно ръцете си.
 
То е все едно да кажеш че ползващите Illustrator или Photoshop не са творци, понеже не ползват директно ръцете си.

Тва хич не е добра аналогия. По-скоро са дигитални инструменти за чертане / рисуване. Нищо не ти генерират (е, вече могат де). Ако не можеш да рисуваш на хартия, не можеш и във фотошоп. А добрия вкус и умението да създаваш нещо са различни неща и се развиват у всеки с различен темп. Но в идеалния им вариант, ще са нужни все по-малко опити и ще ти дава добър резултат все по-бързо, и "творчеството" съвсем ще се изгуби.

Даже не знам за какво (и дали) споря в момента. Не се противя на ползването на Ai, и аз го ползвам в определени ситуации, просто не ми харесва скоростта, с която бълва хомогенен траш навсякъде.
 
Тва хич не е добра аналогия. По-скоро са дигитални инструменти за чертане / рисуване. Нищо не ти генерират (е, вече могат де). Ако не можеш да рисуваш на хартия, не можеш и във фотошоп. А добрия вкус и умението да създаваш нещо са различни неща и се развиват у всеки с различен темп. Но в идеалния им вариант, ще са нужни все по-малко опити и ще ти дава добър резултат все по-бързо, и "творчеството" съвсем ще се изгуби.
Умението да изкарваш добри резултати от АИ също се развива с практика и с време. Примерно аз съм прекарал няколко седмици да си играя с тия неща и затова вадя по-читави резултати от някой дето тепърва пробва. Но не мога да се меря с някой дето е от самото начало в тия технологии и ползва адвансед техники - разни lorа и т.н.

Даже не знам за какво (и дали) споря в момента. Не се противя на ползването на Ai, и аз го ползвам в определени ситуации, просто не ми харесва скоростта, с която бълва хомогенен траш навсякъде.
И на мене много неща не ми харесват ама пазарът това говори. Дали е траш е субективно - щом го има масово, значи има и търсене. Тука сме предприемачи уж и гледаме предимно пазара.
 
Всичко тва си е за отделна тема:),
Да прави сте, забравяме че и фотошоп и илюстратор вече имат генеративни инструменти, илюстратор генерира вектори фотошоп изображения и ще стават все по-добри...
 
Всичко тва си е за отделна тема:),
Да прави сте, забравяме че и фотошоп и илюстратор вече имат генеративни инструменти, илюстратор генерира вектори фотошоп изображения и ще стават все по-добри...
Така, така.
Логото, което е направил АИ, е буквално, щях да кажа, скапано, но е още-повече незапомнящо се. То е анти-запомнящо се.
Няма отличителни цветове. Въобще не виждам нищо което го отличава, освен текста който ще му сложат. Няма амплитуда. Това е направо "сиво" лого.
Това е подходяща картинка ако искаш да си неразпознаваем. Ако това е било целта...
Това е картинка с много преповтарящи се детайли. Обаче изключително еднотипно.
Ти какво запомни от него освен че е картинг количка?
 
Неексклузивни права означава, че не могат да ти продават генерираните неща на който им падне Midjourney, което е и въпросът ту.

Още повече, че няма как без съвсем да пипнеш логото да го предадеш, дори векторизирането го прави напълно твоя собственост, тъй като MJ има неексклузивни права само за оригиналната картина, но ти имаш ексклузивните права да печелиш от нея или да преотстъпваш правата друг да печели от нея.

Аз съм на плана от 70$ на месец май беше и при него какво генерирам си ми излиза само на мен като резултат, не може някой случаен да го копира с десен бутон запази изображението като. Но дори това десен бутон запази като е нарушаване на авторското право, ако после го изтипоса на тениска или друг рекламен материал.

Т.е. защитата при MJ генерирани картинки е много по-добра от... Fiverr. Защото там вече върви разбери дали фрийленсъра не е използвал чуждо лого с малко модифициране или нелегално свален сток, и ти го предава като иригинално лого, за което може някой да те съди.

Друг е въпроса, че MJ има още една идея или две накъде да отиде откъм качество, но в момента с достатъчно модификации на промпта можеш да направиш някои много готини неща, за които ще ти трябва 20-40 часа рисуване и обработване ако ги правиш на ръка, без да броим преди това колко хиляди часове да се учиш да рисуваш.

Според мен в идеалния случай за да постигнеш хубаво лого трябва да имаш страхотна идея графично как нещо би изглеждало пленяващо, или да платиш на графичен дизайнер за такава, да си генерираш нещо в MJ като вектор силует на база тази концепция и да платиш на графичния дизайнер да ти направи тайпографията около силуетия вектор. Пестиш от ръчно рисуване на вектора, но си имаш готина тайпография, което ти е 50-80% от атрактивноста на едно лого.
 
Неексклузивни права означава, че не могат да ти продават генерираните неща на който им падне Midjourney, което е и въпросът ту.

Още повече, че няма как без съвсем да пипнеш логото да го предадеш, дори векторизирането го прави напълно твоя собственост, тъй като MJ има неексклузивни права само за оригиналната картина, но ти имаш ексклузивните права да печелиш от нея или да преотстъпваш правата друг да печели от нея.

Аз съм на плана от 70$ на месец май беше и при него какво генерирам си ми излиза само на мен като резултат, не може някой случаен да го копира с десен бутон запази изображението като. Но дори това десен бутон запази като е нарушаване на авторското право, ако после го изтипоса на тениска или друг рекламен материал.

Т.е. защитата при MJ генерирани картинки е много по-добра от... Fiverr. Защото там вече върви разбери дали фрийленсъра не е използвал чуждо лого с малко модифициране или нелегално свален сток, и ти го предава като иригинално лого, за което може някой да те съди.

Друг е въпроса, че MJ има още една идея или две накъде да отиде откъм качество, но в момента с достатъчно модификации на промпта можеш да направиш някои много готини неща, за които ще ти трябва 20-40 часа рисуване и обработване ако ги правиш на ръка, без да броим преди това колко хиляди часове да се учиш да рисуваш.

Според мен в идеалния случай за да постигнеш хубаво лого трябва да имаш страхотна идея графично как нещо би изглеждало пленяващо, или да платиш на графичен дизайнер за такава, да си генерираш нещо в MJ като вектор силует на база тази концепция и да платиш на графичния дизайнер да ти направи тайпографията около силуетия вектор. Пестиш от ръчно рисуване на вектора, но си имаш готина тайпография, което ти е 50-80% от атрактивноста на едно лого.
Аз реално не съм се включвал в конкурса. И може да бъда разбран неправилно. Но ми се струва, че творците ме разбират :)
Това е наистина доста безлична картинка. Вярно е, че има хора всякакви и съответно различни вкусове, но в това нещо аз не виждам никакъв вкус. Но не е само, че няма вкус. Това е "нещо".
Той човека, след като разпознахме как е направено си призна. Не ми се щеше да го казвам, защото е шаблон. Но децата ще се зарадват на това, което им се представи.
И това го разбирам.
Говорим за емблема, която ще е на рамото на деца.
 
Виж файлът 31899
Подобрената версия на логото :)
Човек, ти не разбираш какво имам предвид под "сиво". Той и автора на темата не го е разбрал. Ама и той нямаше голям избор, де:)
 
Софтуера става генеративен, а ние все по- дегенеративни, може би тва е целта да ни деградират мозъците;)
 
Аз не разбирам какво се случва тук. Имам желание да се включа, ама какво всички се зачекват за някви неща. То заяждане, то чудо... И какво се надпреварвате кой ще векторизира едно лого... Той ли е финалния победител или ...??😃
 
Аз не разбирам какво се случва тук. Имам желание да се включа, ама какво всички се зачекват за някви неща. То заяждане, то чудо... И какво се надпреварвате кой ще векторизира едно лого... Той ли е финалния победител или ...??😃
Поредната лого драма :) , нищо необичайно.
 
Статус
Not open for further replies.

Горе