Копаене на виртуални валути

След доста замисляне реших и аз да пробвам и то конкретно с Монеро. Няма да казва защо точно тази валута ми се вижда перспективна в краткосрочен план :)

Понеже нямам необходимия хардуер и не ми се инвестира в такъв (все пак само експериментирам), реших да пробвам Amazon EC2 и по-конкретно c4.xlarge инстанция, която е от серията оптимизирани за изчисления - 4 vCPU-та Intel Xeon E5-2666 v3 (Haswell), 7.5 GB RAM, струва по $0.2/час, което за 24 часа ще е малко под $5. Ако за това време изкопа повече - ще има смисъл да продължа. Ако не - зася виртуалката и плащам $5.

Алгоритъма на монерото е доста крив и няма много разлика дали се копа с CPU или GPU. Ей тука има малко примерни конфигурации и колко H/s са постигнали: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1MI-ic0Os25hgGUImW54sUIjZY_pUNQNa_W8Se5pRGBs/edit?pli=1#gid=0

Ако гледам разни калкулатори за догодност, излиза че за под 2000 H/s няма абсолютно никакъв смисъл: https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/xmr?HashingPower=2000&HashingUnit=H/s&PowerConsumption=1000&CostPerkWh=0.2

Ей това съм постигнал аз за няколкото часа с които копая:
Yq6T2XK.png


В AWS имат и машини с GPU-та, но там вече е по $0.9/час, а като гледам примерните конфигурации от линка по-горе, не вярвам да има много разлика. Само дето ще платя доста повече...
 
С VPS няма смисъл да се копае. През последните две седмици трудността се вдигна прекалено много. Допреди един месец си струваше доста.
 
Ако на някого му се копае, в началото на следващия месец би трябвало да ми се освободят два Dual E5-2670v1 на по $99/месец. 0.9-1KH/s за монеро. При интерес пишете.
 
Момци/моми :D. Хубаво копаете, ама тока как го взимате директно от 20кВ трасето с куки ли (цигански прийом)? Че ако си го плащате сметката май няма да излезе.
 
MinerGate мобилното приложение е доста кофти! Пуснах го и ми спря нета баси :D

Монеро.... има смисъл да го копаеш, както и всяка друга валута ако имаш на разположение достатъчно яки копачи и безплатен ток(нещо като безплатния обяд), иначе.... изкарваш точно колкото за едно лукче и се кефиш че си копал крипто валута :D

Аз сега се пробвам с CoinHive, с три стари машини ама нещо не ми отчита хешовете както требе. Иначе като пусна и тела да копа си се нормализират... може би щайгите забиват хаухауаха

Цялата идея с копането е много хубава... особено ако дръпнеш една добра тревица(сещаш са нале?). Ама аде и ние да са умъкнем па да видим в края на месеца дали ще се самоубия зарад сметката за ток, или ще се кефя на 50лв чисти кинти хахахахххаа

(Забавно е да имаш розови очила, ама не и когато сам сядаш на..... онова там с трите букви :D )
 
Между другото ако успееш да вкараш в употребе поне един терахеш в секунда... нещата ще станат бързо! Ама то това май няма как да стане.... :D
 
С MinerGate досега не съм имал проблеми с тях. Ползвал съм и CoinHive, но те прибират 30% от изкопаното за тях си.

Благодаря ти! <3 в такъв случай си продължавам упорството(50h/s), в MinerGate :D
 
Темата е стара, но искам да попитам, някой занимава ли се с копаене на крипто и заслужава ли си инвестиция от 20 хиляди лева за риг и дали ще може да се върне тази инвестиция, защото реално си е някакъв пасивен доход и като се започне може да се инвестира и повече с времето.

Четох, че в Турция масово се търгува с крипто заради спадът на лирата и реших да повдигна темата, ако някой даде съвет ще е супер.
 
Темата е стара, но искам да попитам, някой занимава ли се с копаене на крипто и заслужава ли си инвестиция от 20 хиляди лева за риг и дали ще може да се върне тази инвестиция, защото реално си е някакъв пасивен доход и като се започне може да се инвестира и повече с времето.

Четох, че в Турция масово се търгува с крипто заради спадът на лирата и реших да повдигна темата, ако някой даде съвет ще е супер.

Не
 
Преди време и аз обмислях да сглобявам цял риг. Копая XMR с процесори и понякога ETH със видео карти, които тествам.

Дали ще ти е рентабилно зависи от ROI на рига. Какъв хеш ти дава с текущата конфигурация с това, което копаеш? От там си изчисли след колко време ще си избие парите.

За повечето чисто нови карти ROI е 250-300 дни https://woolypooly.com/en/best-gpu-for-mining. Колкото по-стари, толкова по-бавно. Но пък веднъж изплати ли се останалото е чист пасивен доход (минус разходите за ток и Интернет). Компании като https://hut8mining.com/ имат ригове на по над 5г. които все още са рентабилни.

Тогава изчислих, че за мен е по-добре да вкарам тези пари в стоковия пазар в крипто компании като HUT8, RIOT, MARA, HIVE, TSLA (да, Tesla има доста BTC) и др. Exposure-a е много близък до това да копаеш. В същото време мога по всяко време да се откажа и да продам акциите. До като ако имам риг ще трябва да го поддържам и да губя време да търся някой да го купува.

Също може директно в BTC/ETH, не акции.

На мен не ми допада идеята да чакам 300 или дори 200 дни. Ако мислиш да го купуваш добре си направи сметките, защото има къде-къде по-добри начини за инвестиция.
 
Преди време и аз обмислях да сглобявам цял риг. Копая XMR с процесори и понякога ETH със видео карти, които тествам.

Дали ще ти е рентабилно зависи от ROI на рига. Какъв хеш ти дава с текущата конфигурация с това, което копаеш? От там си изчисли след колко време ще си избие парите.

За повечето чисто нови карти ROI е 250-300 дни https://woolypooly.com/en/best-gpu-for-mining. Колкото по-стари, толкова по-бавно. Но пък веднъж изплати ли се останалото е чист пасивен доход (минус разходите за ток и Интернет). Компании като https://hut8mining.com/ имат ригове на по над 5г. които все още са рентабилни.

Тогава изчислих, че за мен е по-добре да вкарам тези пари в стоковия пазар в крипто компании като HUT8, RIOT, MARA, HIVE, TSLA (да, Tesla има доста BTC) и др. Exposure-a е много близък до това да копаеш. В същото време мога по всяко време да се откажа и да продам акциите. До като ако имам риг ще трябва да го поддържам и да губя време да търся някой да го купува.

Също може директно в BTC/ETH, не акции.

На мен не ми допада идеята да чакам 300 или дори 200 дни. Ако мислиш да го купуваш добре си направи сметките, защото има къде-къде по-добри начини за инвестиция.
Изчислил съм го и за година се очаква да си избие парите и другото да е чиста печалба. Има и българска компания която ги продава с гаранция 2 години на всички части, тех. поддръжка и общо взето всичко нужно.
 
Изчислил съм го и за година се очаква да си избие парите и другото да е чиста печалба. Има и българска компания която ги продава с гаранция 2 години на всички части, тех. поддръжка и общо взето всичко нужно.

За мен не си струва с оглед на алтернативите. Ако беше купил BTC преди година и нещо сега 10к щяха да са 30к, а в подходящ момент даже 40к.

По-добре вкарай парите в някоя metaverse компания. Но това е просто моето мнение.

Замисли се - ако е супер доходоносно защо го продават вместо да копаят?

Копаенето вече има смисъл единствено ако се прави в голям мащаб или ако тока ти е без пари.

И надявам се си наясно, че в момента се развива енергийна криза в ЕС и тока ще скочи няколко пъти? https://www.spglobal.com/platts/en/...gas-rally-pushes-power-to-unprecedented-highs
 

Горе