Копаене на виртуални валути

djingibi

Member
В последно време виртуалните валути пак придобиха популярност. Цената на Bitcoin-а и на другите алтернативни монети се покачиха доста. Тук ще Ви запозная с най-лесния начин за копаене на виртуални валути. Регистрирайте се в MinerGate (Aff link). От секцията Downloads изтеглете програмата за Вашата операционна система. Стартирайте програмата, въведeте емейл и паролата с която сте се регистрирали, изберете валутата и натиснете на Start. Може да изберете с колко ядра на процесора или видео картата да копаете. Едновременно може да копаете няколко различни монети. С програмата може да се копае на процесор или видео карта. Колкото по-мощни са процесора и/или видео картата, толкова повече монети ще изкопаете. Ако копаете само на процесор най-подходящите криптовалути са Monero (XMR) и Bytecoin (BCN). Имат и приложение за андроид от къде може да се следи в реално време колко монети сте изкопали.
Ако досега не сте се занимавали никога необходимо е да се запознаете с основите. В Интернет има достатъчно информация. Може да започнете, като прочетете това ръководство за начинаещи.
Тема във форума, която е посветена на Bitcoin.
Сайт, от който може да следните цените на виртуалните валути.
 
Със стара машина (стар компютър) възможно ли е да се копае и да има смисъл?
Благодаря!

Възможно е да се копае, може даже със смартфон. Но не е препоръчително, защото не е рентабилно.
 
  • Like
Реакции: Jhin
Както всяко друго нещо, за да извадиш - трябва да вложиш ;) Забравете за домашни компютри и лаптопи. Освен, че няма да "изкопаете" нищо, сериозно си рискувате машинките.
 
Аз реших да проуча и да експериментирам, само че с криптовалутата Ethereum. Гледам че говорят много за Ethereum, сравнително нови са и за 3-4 месеца стойността им се е покачила 10 пъти и сега 1 етер е малко над 80 долара. Нещата обаче са малко по-сложни отколкото изглежда на пръв поглед.

- Теорията е тегава. Колкото и да четеш, пак не разбираш какво точно се случва.

- Софтуера е тъпа работа. Наблъсках си харда с повече от 17GB щуротии, тествах няколко програмки и с доста зор успях да подкарам някаква програма да копа.

- Разликата между процесор и видеокарта е в порядъци. При Ethereum скоростта на копане се измерва в MH/s. Процесора ми копа със скорост някъде около 0.15 MH/s, което е изключително слабо. Да не говорим че почти не може да се работи на компа тогава. Вградената в процесора видеокарта въобще не тръгна, така че трябваше да си взема нормална.

- Разликата между видеокарта и видеокарта също може да е в порядъци! На Nvidia картите може и да са добри за игри, ама се оказва че са слаба ракия при копането в сравнение с тези AMD. Дори сред тези на AMD има стари модели, които са по-добри от новите по-скъпи модели. Едва намерих една видеокарта за 500+ кинта, щото то па тия видеокарти се купуват като топъл хляб от копачи и няма на пазара. Новата ми видеокарта копа със скорост около 25 MH/s, обаче пече та знае ли се - мога да си направя яйца на очи на нея. Ако не се откажа по-рано, очакванията са да имам 1 етерче след 3 месеца :)

За лаптоп не е добра идеята. Там охлаждането е толкова смотано, че всичко е вече прегряло дори при нормална работа. А на лаптопите много лесно им заминават видеокарите при често прегряване и шанса е вместо криптовалута да получите мъртъв лаптоп-тухла.
 
Аз реших да проуча и да експериментирам, само че с криптовалутата Ethereum. Гледам че говорят много за Ethereum, сравнително нови са и за 3-4 месеца стойността им се е покачила 10 пъти и сега 1 етер е малко над 80 долара. Нещата обаче са малко по-сложни отколкото изглежда на пръв поглед.

- Теорията е тегава. Колкото и да четеш, пак не разбираш какво точно се случва.

- Софтуера е тъпа работа. Наблъсках си харда с повече от 17GB щуротии, тествах няколко програмки и с доста зор успях да подкарам някаква програма да копа.

- Разликата между процесор и видеокарта е в порядъци. При Ethereum скоростта на копане се измерва в MH/s. Процесора ми копа със скорост някъде около 0.15 MH/s, което е изключително слабо. Да не говорим че почти не може да се работи на компа тогава. Вградената в процесора видеокарта въобще не тръгна, така че трябваше да си взема нормална.

- Разликата между видеокарта и видеокарта също може да е в порядъци! На Nvidia картите може и да са добри за игри, ама се оказва че са слаба ракия при копането в сравнение с тези AMD. Дори сред тези на AMD има стари модели, които са по-добри от новите по-скъпи модели. Едва намерих една видеокарта за 500+ кинта, щото то па тия видеокарти се купуват като топъл хляб от копачи и няма на пазара. Новата ми видеокарта копа със скорост около 25 MH/s, обаче пече та знае ли се - мога да си направя яйца на очи на нея. Ако не се откажа по-рано, очакванията са да имам 1 етерче след 3 месеца :)

За лаптоп не е добра идеята. Там охлаждането е толкова смотано, че всичко е вече прегряло дори при нормална работа. А на лаптопите много лесно им заминават видеокарите при често прегряване и шанса е вместо криптовалута да получите мъртъв лаптоп-тухла.
Аз мисля да експериментирам със стария компютър :D 2рам, Intel Dual Core и слаба видеокарта. Мисля да му сложа Linux и 90% да се използва за това. Много рядко ще работи друг софтуер върху "машината". Как мога да изчисля MH/s?
Благодаря!
 
@Jhin, с 2GB не знам дали ще ти се получи, и то говоря за памет в самата видеокарта. Има някакъв DAG файл, който програмите за копане (ethermine) зареждат в паметта на видеокартата и той се увеличава с времето. Сега хората с 2GB карти имат проблем с това, но с едни настройки май им се получава. Ако картата ти няма поне 2GB на разположение, забрави за случая. Сега за биткойни и други разни не знам, може и да става, ма още не съм пробвал :)

Как да измериш... ми като пробваш, предполагам. Из нета има разни статистики за коя видеокарта колко бързо работи, но те са предимно за сериозните видеокарти които си се ползват за целта. Твоята "слаба видеокарта" дали някой някога я е мерил, не мога да ти кажа :)
 
@Jhin, с 2GB не знам дали ще ти се получи, и то говоря за памет в самата видеокарта. Има някакъв DAG файл, който програмите за копане (ethermine) зареждат в паметта на видеокартата и той се увеличава с времето. Сега хората с 2GB карти имат проблем с това, но с едни настройки май им се получава. Ако картата ти няма поне 2GB на разположение, забрави за случая. Сега за биткойни и други разни не знам, може и да става, ма още не съм пробвал :)

Как да измериш... ми като пробваш, предполагам. Из нета има разни статистики за коя видеокарта колко бързо работи, но те са предимно за сериозните видеокарти които си се ползват за целта. Твоята "слаба видеокарта" дали някой някога я е мерил, не мога да ти кажа :)
Утре като пусна компютъра ще видя каква е видеокартата, но се съмнявам някой да е пробвал с нея :D . Дори и да няма 2GB памет картата, пак ще пробвам. А междувременно говорих за 2GB RAM :D :D :D
 
Тия въпроси бяха актуални преди 5 години. Тогава се копаше с процесори и видеокарти. Сега не може да си платиш изхабения ток с изкопаното.
Илюзията, че има печалба е просто защото самите монети поскъпват :).
 
@Jhin, досетих се че общото ти е 2GB. Аз на компа имам 32GB и нищо не стана с вградената в процесора карта, щото за нея през BIOS-а гледах че са заделени 1GB и май повече не може. Така че няма да ти се получи :)

@rombeca, ако не друго, то поне човек може да се научи как да си смята тока и само от това може да излезе на печалба в бъдеще. Щото аз познавам няколко човека, с които като сме си говорили за сметки са ми казвали че за ток дават примерно по 200-300 лв, без да могат да ми кажат как и защо. Включително един френд, завършил енергетика в ТУ с пълно отличие! Практическото познаване на елементарните математически калкулации е ценно за милиони :)
 
Аз реших да проуча и да експериментирам, само че с криптовалутата Ethereum. Гледам че говорят много за Ethereum, сравнително нови са и за 3-4 месеца стойността им се е покачила 10 пъти и сега 1 етер е малко над 80 долара. Нещата обаче са малко по-сложни отколкото изглежда на пръв поглед.

Едва намерих една видеокарта за 500+ кинта, щото то па тия видеокарти се купуват като топъл хляб от копачи и няма на пазара. Новата ми видеокарта копа със скорост около 25 MH/s,
.

Какъв е моделът на картата? Ако я клокнеш може да стигне до 28-29 MH/s. Така консумацията се увеличава с 15-20 вата, но се избива от разликата в MH/s. За ATI картите е вярно. В момента много трудно се намират.
 
@djingibi, ASUS RX 570. По разни инструкции й променях BIOS-а за да копа повече с по-малка консумация. Иначе нормално е около 22 MH/s. Местих честоти и волтажи през Afterburner нагоре-надолу, но повече от 25 не успявам да докарам. На около 100 W работи сега и температурата й е над 60 градуса. Жега ми е, но не искам и да ми шумят много вентилатори. За зимата обаче би било идеално - хем се отопляваш, хем припечелваш нещо :D
 
100 W за такава карта си е идеално. Едно време копахме с карти ATI RADEON 280x, харчеха около 200-250 вата и работеха на около 75 градуса. Вече картите ги правят да харчат по малко ток в сравнение с преди.
 
Аз не съм копал никога, но имам доста приятели, които го правеха още като тръгна биткойна и направиха сериозни хиляди. След това като вече не нямаше смисъл да се копае си продадоха картите и оттам взеха стабилен лев. И освен това се топлеха зимата само от топлината на компютрите(имаха по 5+ компютъра с по няколко карти). Цената на една копачка да си сглобиш тогава беше от порядъка на 1500 лв. Вероятно сега няма да е по-евтино, но доколкото аз знам няма смисъл. Съвета ми е вместо да давате тези пари за машина накупете си от някоя валута, която се покачва в момента и после ще продадете на по-висока цена. Или пък има форекс брокери, които позволяват търговия на BTC/USD с левъридж, но не го препоръчвам на хора, които не са търгували на валутния пазар.
А ако все пак решите и си купите АТИ карти за копане задължително да са чисто нови в гаранция, за да може като я изпържите яката и като се скапе да я върнете и да ви върнат парите, защото и това се получава често.
 
  • Like
Реакции: Jhin

Горе