Копирани сайтове

eshk0

Member
Днес попаднах на един сайт за новини, който е копиран от други сайтове (1:1)
Неможе ли да го съдят тоя човек заради това копиране или да му направят проблем? Нали все пак за писана статия, новина си има права доколкото знам :)
 
От: Копирани сайтове

Тук зависи от политиката на копирания сайт. Някой не дават дума да се копира, други искат да се цитират, трети искат линк ..
 
От: Копирани сайтове

т.е трябва да се провери в условията на сайта дали е споменато нещо свързано с копирането?
 
От: Копирани сайтове

Съгласно чл. 3 от ЗАПСП „Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:

литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;
музикални произведения;
сценични произведения – драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;
филми и други аудио-визуални произведения;
произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
произведения на архитектурата;
фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;
проекти, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;
графично оформление на печатно издание;
кадастрални карти и държавни топографски карти;
преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби;
аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;
периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали.?Обект на авторското право може да бъде и част от произведение, както и подготвителните скици, планове и други подобни.“ Важно е да се отбелеат следните изключения, които не се приемат за обекти на авторско право съгласно българския закон, а именно:
нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, както и официалните им преводи;
идеи и концепции;
фолклорни творби;
новини, факти, сведения и данни.
Тоест не може да се претендира за авторство върху една идея, факт или новина, което е и едно от най-честите запитвания.

Надявам се да съм бил полезен!
 
От: Копирани сайтове

@eshk0, точно ти нямаш право да търсиш сметка, камо ли да докладваш за подобни действия! :wink:
 
От: Копирани сайтове

Никъде не съм казал, че ще докладвам или ще търся сметки, просто ми е интересно и питам!
Никога не съм имал намерение да навредя на някой и няма да имам ;) Просто се радвам като видя, че нокой колега е успял да направи нещо.
 
От: Копирани сайтове

Никъде не съм казал, че ще докладвам или ще търся сметки, просто ми е интересно и питам!
Никога не съм имал намерение да навредя на някой и няма да имам ;) Просто се радвам като видя, че нокой колега е успял да направи нещо.

@stoineff по-горе даде малко инфо но то се отнася до самата новина..авторско право върху текста може да се търси.
 
От: Копирани сайтове

Да, това го видях. Но гледам, че из нета има много копирани новини, точно заради това ми стана любопитно и само попитах.
 
От: Копирани сайтове

Да уточня. Новината е определен факт - тя не може да бъде обект на авторско право. Когато обаче този факт е използван от определен автор да създаде статия, тази статия, или репортаж те са обект на авторско право и е нужно да се съобразите с условията при, които можете да ги плагиатствате.. при всички положения на Гугъл идеята ви няма да му допадне... Например : "Саксия падна на главата на баба Гинка" - това е новината. Когато един репортер отиде на място и разбере подробностите около този факт и напише статия + интервюта със съседите + анализ - става вече обект на авторско право... Ползвайте разумно..
 
От: Копирани сайтове

Какво разбираш под копирана новина? Кой държи правата върху някоя новина ? Ако искаш да кажеш, че текста е едно към едно в самата статия ок копиран е от някъде другаде, но ходи доказвай кой го е написал пръв, кой го е копирал пръв и от къде. Когато търся за някаква новина в Google, почти винаги челните позиции се държат от различни сайтове, в които новината е написана по един и същ начин, без да са направени абсолютно никакви промени.
 
От: Копирани сайтове

В крайна сметка ако имам сайт за новини и копирам от най-различни сайтове застрашен ли съм?
 
От: Копирани сайтове

В крайна сметка ако имам сайт за новини и копирам от най-различни сайтове застрашен ли съм?
Най лесно е да си поискаш разрешение от местата които копираш - тогава не си застрашен по никакъв начин.
Иначе ако решат да се заяждат, може и до съд да се стигне. Макар, че не знам за такъв случай в БГ.
 
От: От: Копирани сайтове

Иначе ако решат да се заяждат, може и до съд да се стигне. Макар, че не знам за такъв случай в БГ.

Е, има такива случаи тук, на съдени и вече осъдени плагиати. Но факт е, че ощетените все още не си търсят правата.

boianx => послушай Kohorta, и се свържи с другите информационни агенции и сайтове, разбери какви им са условията за ползване на техни материали и не би имал проблеми. И това което stoineff е копирал и болднал по-нагоре, откъса от Съгласно чл. 3 от ЗАПСП, не е точно така: самата новина няма авторско право, но нейното тълкуване има авторско право. Вече има такива теми тук във форума, какво е новина и какво не е новина, потърси и прочети.
 
От: Копирани сайтове

Ако сте обърнали внимание и новините по различните телевизии са не само едни и същи,но и буквално еднакви,за какво говорим просто?
Поне да проявят творчество и да разменят някоя и друга дума,малко да спиннат както се казва:)
 
От: От: Копирани сайтове

Ако сте обърнали внимание и новините по различните телевизии са не само едни и същи,но и буквално еднакви,за какво говорим просто?
Поне да проявят творчество и да разменят някоя и друга дума,малко да спиннат както се казва:)

За да говориш това, явно не си бил и не знаеш какво е журналист, и по-точно новинар! Това, че всеки е решил да си направи сайт, на който да сложи името "новинарски", не означава, че разбира от това.
 
От: Копирани сайтове

Не,аз просто споделям като нормален потребител,защо трябва да съм бил журналист:)
Много сайтове и телевизии са като папагали и това е нещо нормално винаги ще има качествени медии и такива които са плява,друг е въпроса до колко са качествени медиите в БГ,но тъй като не съм компетентен не се наема и да го обсъждам
 
От: Копирани сайтове

Доколкото знам много е трудно да се осъди някакъв сайт, че е копирал друг, но процедурата е много сложна и рядко води до успех.
 

Горе