Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Здравейте,

Идеята ми е да си открия фирмена банкова сметка. Като после от същата банка ще искам да тегля и ипотечен кредит за апартамент. В момента работя с няколко банки, най ми харесва ФиБанк. Мой приятел, който има познания в сферата каза, че най - добри условия за ипотечни кредити сега давали ДСК и Централна Кооперативна.
Отделно, свикнал съм на банкиране с ТАН кодеве както е при ПроКредит Банк. Сякаш идеята за онази история с устройството дето ти го пробутват и то генерира не ми допада, но мога и да го преживея.
Другото, което ме интересува са следните три неща:
1) ниски такси за преводи към бюджета
2) ниски такси (ако може без такива) за: теглене на пари на каса и на карта, ниски такси за внасяне на пари по банковата сметка, ниски такси за получаване на пари от чужбина ПейПал и частни клиенти, като цяло ниски такси (тук давам бонус например ПроКредит не взима такси за преводи от чуждестранни клиенти, на техния фон УниКредит те дерат като животно).
3) извлеченията да са сравнително прегледни, на УниКредит извлеченията са тотална бакия и трябва да си наемеш човек за да разчита какво са имали в предвид. Да не говорим че имат по 3 дани...(не харесвам УниКредит като банка)

П.С. Ако се чудите - "Защо не отидеш направо на ПроКредит". Отговорът е "ПроКредит нямат сметки в Долари, а аз получавам парите си основно с долари).

Та, ако някой има идеи може да ги сподели, а аз ще проуча.

Предварително благодаря.

П.С. 2 Банки с който не искам да имам вземане даване:
1) Уникредит
2) ОББ
3) Пост Банк
4) ФиБанк много ми харесва, но условията им за ипитечен кредит са много завишени, имам и други предрасъдаци за нея, иначе като банка и обслужване е ОК
 
Тук ще следя темата, че е интересно. Не е имало такова запитване. Но аз само едно ще спомена, което мисля, че ще е повече от вярно за случая - това, че имат добри условия и предложения за откриване на фирмени сметки, не означава, че ще е така и при ипотечните кредити, било то и теглени през фирма. Но не е изключено да има някакъв доста добър пакет, който да предлага добри фирмени "благинки" във всяко едно направление. Гледай само да не го минат за бизнес кредит. :)
 
От: Re: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Тук ще следя темата, че е интересно. Не е имало такова запитване. Но аз само едно ще спомена, което мисля, че ще е повече от вярно за случая - това, че имат добри условия и предложения за откриване на фирмени сметки, не означава, че ще е така и при ипотечните кредити, било то и теглени през фирма. Но не е изключено да има някакъв доста добър пакет, който да предлага добри фирмени "благинки" във всяко едно направление. Гледай само да не го минат за бизнес кредит. :)
Аз не казax, че ще тегля ипотечен кредит през фирма! Обаче спрямо това, което проучих през последните месеци банките много държат да се гарантират, например:
1) да имаш кредитна карта към тях
2) да си получаваш заплатата при тях
3) да имаш 5000 лева на сметка при тях
4) ако имаш фирма естествено гледат ГДД

С оглед на горното самата банка би била много склонна да отпусне ипотечен кредит на физическо лице, което има фирмени сметки при тях. По - простата причина, че повечето пъти във фирмените сметки има пари, служителите на банката директно могат да "надникнат" и да видят оборотите и съответно да си направят анализа.
Аз лично смятам, че колкото и документи да покажеш на банката, тя пак ще е по - склонна да повярва, ако може директно да провери финансовото ти състояние.

Не казвам, че най - добрата банка за фирмени сметки и най - добрата банка за ипотечни кредити на физическо лице съвпада, но мисля че с общи усилия може да открием такава, която да съчетава и двете неща, при добри условия.
Радвам се, че измислих тема дето да Ви харесва впрочем.

П.С. Имах познати с кредит от ФиБанк, бяха казали, че по - време на спекулациите с процентите, само ФиБанк не им вдигнали процента. От друга страна във ФиБанк е много трудно да се намери свествен експерт по кредитите. При първия разговор, едва ли не едно момиченце ми каза "Казваш, че искаш кредит, ние ти го даваме". Аз естествено не съм толкова прост човек да вярвам, че така лесно банката пуска кредит. Намерих си по - високопоставен служител, който отговаря за кредитите. Той обаче, освен че не беше наястно с някой счетоводни тънкости (не че му е работа де), дори предложи неща, който влизат в доста голям разрез със закона. На фона на това, че съм клиент на банката от доста време и дори заплатата ми минава през тях, намирам за много не-изгодни условията, които ми предложиха. Освен това, тези неща дето ми ги предложиха, които излизат от рамките на закона никак не ми допада. Върха беше следното изказване "Онзи ден от НАП питаха за едни клиенти, ама ние без клиентите да дадат не им подадохме никаква информация".
Хайде хайде при добър натиск от НАП или ДАНС всяка банка ще си изпее всичко.
П.С.2 ОББ съм ги гледам едно време, освен че не стават за ПейПал, самите служители са тъпи и мързеливи. По - едно време политиката им беше да гонят кадърните и да оставят мудните лелки. Отвратен съм от тях.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Хвани всички банки и провери как им се формира калкулацията по лихвения процент. Това е според мен най-важния фактор. Търси банки, чието калкулиране е изчистено - надбавка + Софибор. Това е лихвен процент, който се формира изцяло по фактори извън контрола на банката.

А има и банки, чиито лихвен процент се калкулира по една ееееееей толкова дъъълга формула пълна с разни финансови терминологии, която цели да замаже, че лихвения процент се формира на база на показателите на банката. Т.е. ако банката е добре и има достъп до евтин ресурс ти е ниска и лихвата, ама ако банката закъса и лихвата ще ти скочи. Такива според мен трябва да се избягват. И ми е много интересно твоя приятел, който е навътре в нещата защо е препоръчал ЦКБ, като те са най-кристалния пример за непрозрачна методика на калкулиране на лихвен процент.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

+ за ДСК. Ползвам ги от година и досега не съм имал проблеми. На въпроси от кол центъра по имейл отговарят до максимум 1 час (без значение кой ден от седмицата е)
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Хвани всички банки и провери как им се формира калкулацията по лихвения процент. Това е според мен най-важния фактор. Търси банки, чието калкулиране е изчистено - надбавка + Софибор. Това е лихвен процент, който се формира изцяло по фактори извън контрола на банката.

А има и банки, чиито лихвен процент се калкулира по една ееееееей толкова дъъълга формула пълна с разни финансови терминологии, която цели да замаже, че лихвения процент се формира на база на показателите на банката. Т.е. ако банката е добре и има достъп до евтин ресурс ти е ниска и лихвата, ама ако банката закъса и лихвата ще ти скочи. Такива според мен трябва да се избягват. И ми е много интересно твоя приятел, който е навътре в нещата защо е препоръчал ЦКБ, като те са най-кристалния пример за непрозрачна методика на калкулиране на лихвен процент.
Не знам питай го, майка му работи 10 години в УниКредит, сигурно от 20 работи в Пост Банк (от както го познавам, не знам дали са 20).
Той самият работи за институция близо до банките и има кредит, и е доста навътре в нещата. Препоръча ги като изгодни условия.
А ти като говорим за евтин ресурс, ами те ЦКБ, това си е ТИМ, къде ти по - евтин ресурс.
Всъщност с тях аз проблеми съм нямал, обаче персоналното им банкиране е много ограничено, или липсва напълно такова пасивно, и нямам толкова големи впечатления.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

+ за ДСК. Ползвам ги от година и досега не съм имал проблеми. На въпроси от кол центъра по имейл отговарят до максимум 1 час (без значение кой ден от седмицата е)
Мисля, че бягаш в страни от темата в този отговор. Аз имам достатъчно познания, за да не се налага да се разправям с кол центъра и т.н. на банката. В повечето случаи, те знаят по - малко от мене.
Въпросът е, че съм доста свидлив и някои банки (примерно ПроКредит) доста си вдигната таксита за плащания към бюджета например. Други път има странни комисионни при теглене и внасяне на пари. Т.н. истории
Затова търся най - изгодната банка за фирма и кредит в едно.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Ами явно търсиш митичния еднорог...

Имам приятел със 10 години стаж във системата. Последно беше управител на клон, но проблема е, че ще почне да ме разпитва за разни твои особенности дето не ги знам. А са лични и не би ги споделял във интернет определено.

Искаш ли да ви свържа и да си умувате?
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Ами явно търсиш митичния еднорог...

Имам приятел със 10 години стаж във системата. Последно беше управител на клон, но проблема е, че ще почне да ме разпитва за разни твои особенности дето не ги знам. А са лични и не би ги споделял във интернет определено.

Искаш ли да ви свържа и да си умувате?
Прати ми телефона му и имената на лично, ако в възможно.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Колкото и да странно аз също ти препоръчвам ДСК като комплексна банка.Сравнително добри услуги,въпреки факта че кол-центъра понякога си нямат на идея какво ги питаш и ти говорят глупости.Но след като канализираш нещата за месец да речем по банкирането всичко си протича нормално.За кредитите може да се каже най-евтин ресурс и сравнително достъпен-макар че имат някой особени изисквания които може и да те учудят.Ако си от Пловдивско пиши ми ще ти дам контакт.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Колкото и да странно аз също ти препоръчвам ДСК като комплексна банка.Сравнително добри услуги,въпреки факта че кол-центъра понякога си нямат на идея какво ги питаш и ти говорят глупости.Но след като канализираш нещата за месец да речем по банкирането всичко си протича нормално.За кредитите може да се каже най-евтин ресурс и сравнително достъпен-макар че имат някой особени изисквания които може и да те учудят.Ако си от Пловдивско пиши ми ще ти дам контакт.
Благодаря за мнението. Не съм от Пловдивско за съжаление, от един черноморски град съм.
Явно за сега поне ДСК се явява най - добър компромисен вариант.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Абе чети условията на всички и с широко отворени очи. Не се връзвай тук на препоръки, че някой е получил отоговор за един час по имейл, ипотеката е нещо за много години напред, недей го решавай на тая база. При ДСК например проблем може да се окаже стойността, на която ще оценят жилището ти. До колкото знам при тях е ликвидационна стойност. Т.е. оценителя казва това струва 100 000лв, ликвидационна стойност (тази при която банката може да се отърве от жилището още утре например) 80 000лв, ДСК финансират 80%, т.е. ще ти дадат 64 000лв. Ако имаш в кеш разликата до 100 000 може да е ок, ама ако нямаш? ПИБ например мисля дават до 90% и то от пазарната оценка, т.е. те ще ти дадат 90 000 кредит, но пък там лихвените условия са по-зле.

Абе сериозно проучване му е майката, и то препоръчвам лично да си го направиш, да не се подлъгваш по 1-2 реда писани във форум или съвети на псевдоспециалисти. Дори хора с много опит в банкирането може да не са в час с всички текущи оферти. Минах по същата пътека наскоро, но няма да ти давам препоръки, нещата са динамични и постоянно се променят условията и офертите и най-много и аз да те подлъжа. Да не говорим, че сигурно моите условия не отговарят на твоите...
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Да не отварям друга тема , интересува ме какви са изискванията за ипотечен кредит ? Споменахте някои по-горе , но все пак , да речем за кредит от 30-40к евро какво се гледа по-точно ? Трудов договор - период , бруто/нето , кредитна история , etc ? Малко ми е мъгливо по темата , сигурно различните банки имат и различни изисквания , но все пак кое е по-важното ? Мерси .

http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/FAQ/iziskvaniya-za-otpusk~85a3925b678f4ec38777de2cef19a80b/

Toва актуални данни ли са ? +/-
 
Последно редактирано:
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Аз имам достатъчно познания, за да не се налага да се разправям с кол центъра и т.н. на банката. В повечето случаи, те знаят по - малко от мене.

Те ако бяха интелектуално способни, колкото теб нямаше да работят в банката на заплата, а да се занимават със собствен бизнес.

Според мен си измисляш твърде много критерии на оптималност, а това води до това (още).

Нищо не ти пречи след като изтеглиш кредита да си отвориш сметки и в други банки (където примерно банковата такса за превод към бюджета е по-ниска и така да си плащаш данъците и осигуровките). А също и да си прехвърлиш сметките (без тази, по която плащаш задълженията си по кредита) в друга банка.

Между другото, може ли да се ползва личната сметка на управителя за плащане на данъци и осигуровки? Защото за лични сметки таксата за банков превод е 0,50 лв, а за фирмени сметки 0,70 лв (TBI Bank) или повече - в други банки.

Внимавай с баланса ситема-1/система-2 - може да се окаже, че цената на анализирането е по-висока от спестените пари от банкови такси.
 
От: От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Те ако бяха интелектуално способни, колкото теб нямаше да работят в банката на заплата, а да се занимават със собствен бизнес.

Според мен си измисляш твърде много критерии на оптималност, а това води до това (още).

Нищо не ти пречи след като изтеглиш кредита да си отвориш сметки и в други банки (където примерно банковата такса за превод към бюджета е по-ниска и така да си плащаш данъците и осигуровките). А също и да си прехвърлиш сметките (без тази, по която плащаш задълженията си по кредита) в друга банка.

Между другото, може ли да се ползва личната сметка на управителя за плащане на данъци и осигуровки? Защото за лични сметки таксата за банков превод е 0,50 лв, а за фирмени сметки 0,70 лв (TBI Bank) или повече - в други банки.

Внимавай с баланса ситема-1/система-2 - може да се окаже, че цената на анализирането е по-висока от спестените пари от банкови такси.
Ако е фирма, нямаш ДУК (управление и контрол) и си оправляващ съдружник в тази фирма реално нямаш никакви права в нея. Те хората затова полагат личен труд във фирмите си.
Ако питаш за осигуровките ти като СОЛ (самоосигуряващо се лице), това е интересна идея, сигурно може, но повечето банки не дават активно банкиране за лични цели, само пасивно. Сигурно дават де, обаче обществената нагласа е за лични цели пасивно.
На ПроКредит по памет мисля, че от фирмени сметки към бюджета е 0.90 лв на превод. Отделно днес стана ясно, че "специален курс" може да ползваш за суми над 50к евро, сравнено в ФиБанк и ОББ са направо жалки. Във ФиБанк съм вземал специален курс и за $1000.
Иначе идеята СОЛ сам да си внася осигуровките е интересна, понеже реално погледнато СОЛ внася парите за собствените си осигуровки във фирмата, и тя му ги внася през фирмените сметки.
Само да не стане като с наема, понеже ако собственика или някой друг отдават по наем на фирмата нещо си, доходите от наем фирмата ги удържа и ги внася вместо собственика.
Та не съм сигурен, повдигна интересен въпрос, може и да стане.
Понеже самите осигуровки на СОЛ се внасят по ЕГН и по име, вместо по Булстат и по име на фирмата.
В ДСК имали някакъв пакет 15 лева, който до колкот разбрах е, 5 платежни имаш право, СМС-и вместо ТАН кодове и вместо онова устройство (КЕП ли квото беше) дето е 70 лева, и таксата за обслужване на сметката.
За сравнение само такса обслужване в ПроКредит е 10 лева. Сега колко са платежните към бюджета, ако човек е СОЛ и е по ДДС, според мен са 3-4-5. Пак отиваме към 15 кинта. Ах да ако плащате и Интернет, телефон, някаква глупост през фирмата, 15 лева не звучи толкова зле.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

повечето банки не дават активно банкиране за лични цели

Няма такова нещо. Даже за физически лица таксите за банкови преводи през електронното банкиране са по-ниски.

За обмяна на валута се ползва обменно бюро, не банка.

Аз съм СОЛ (нямам фирма) и си плащам осигуровките с банков превод от личната сметка. TBI Bank ми взема по 0,50 лв на превод (активно банкиране с код по SMS за подписване). Други банки искат по-голяма такса (няма проблем също с активното банкиране).

Не можеш ли да си плащаш фирмените разходи за телефон и подобни чрез ePay? Един лев за активация на картата, други такси няма.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

Няма такова нещо. Даже за физически лица таксите за банкови преводи през електронното банкиране са по-ниски.

За обмяна на валута се ползва обменно бюро, не банка.

Аз съм СОЛ (нямам фирма) и си плащам осигуровките с банков превод от личната сметка. TBI Bank ми взема по 0,50 лв на превод (активно банкиране с код по SMS за подписване). Други банки искат по-голяма такса (няма проблем също с активното банкиране).

Не можеш ли да си плащаш фирмените разходи за телефон и подобни чрез ePay? Един лев за активация на картата, други такси няма.
Ако нямаш фирма, и си свободна професия е малко по - различно. В смисъл самият закон задължава, ако имаш фирма някои неща да минават през фирмата. ЦКБ няма активно банкиране за частни клиенти например.
С Epay не съм запознат, но идеята е добра, ще проуча.
 
От: Коя банка - фирмена банкова сметка + ипотечен кредит

При ЦКБ имам пасивно банкиране, защото не ми се плащаше за активно. Нещо не си разбрал. Всяка банка има активно банкиране за физически лица.
 

Горе