Краят на Aliexpress!

В Италия произвеждат вино, масовото им вино далеч не е по-скъпо от това в България, разните им сирена и меса са светлинни години от нашето като качество, цена същата като в България. Как става така че в Италия има и за заплата над 500 евро, качествен продукт на цена почти като в България.
В България първата работа на Ганю е да си купи Порше Кайен. Случвало ми се е след 3 години работа вместо дори символично повишение - връчват ми анекс към договора, силно утежняващи положението ми и отговорностите. Среден пръст, 2 месеца не пипнах работа, и айде на борсата.
Искат да таковат дявола у въздуха, докато минава номера. После фалит.
Затуй няма работна ръка. Работа за без пари да искаш!
 
В България първата работа на Ганю е да си купи Порше Кайен
.. а според мен по-скоро скачат на Мердес или Ауди.. иначи съм съгласен на 100 % с написаното.
Не се инвестира нито в нови машини (било за производство или друго) повишаване на квалификация... След 3 години като работиш и видят че можеш нови отговорности без промяна в заплащането.
 
Е да, докато българския бизнесмен вижда като най-големия бизнес да отвори кръчма или магазин за китайски стоки или турски дрехи - реплика, няма как да просперира производството и иновациите.
 
Марката е примерна, и Мерцедес имаше. Текучеството в нашия бранш е средно на 3 години нова работа. Няма как да компенсираме китаеца, с нашата икономика дето виси само на държавни поръчки.
Не виждам и едно хубаво нещо от увеличение на бюрокрация и данъчна тежест. Освен за безбройните чантаджии, дето работата им е да пречат и губят нашето време.

"Е да, докато българския бизнесмен вижда като най-големия бизнес да отвори кръчма или магазин за китайски стоки или турски дрехи - реплика, няма как да просперира производството и иновациите."

Някои китайски стоки са без аналог. В 21 век вместо да отпушват света те правят обратното. Това е действие на паразити. Симбиоза няма, печели само чиновника, бизнесът само губи, и е принуден дори да си плати с време и пари.
 
Някои китайски стоки са без аналог. В 21 век вместо да отпушват света те правят обратното. Това е действие на паразити. Симбиоза няма, печели само чиновника, бизнесът само губи, и е принуден дори да си плати с време и пари.
Абсолютно има китайски стоки без аналог. Колкото дребна електроника имам купена от китайците, не е истина. Разни дребни апаратчета - работят безупречно. Европейските аналози са профисионални и десетки пъти по-скъпи.

Идеята с магазина за китайски стоки е, че Ганьо Бизнесмена вижда бизнес в това едиствено да купува и продава с надценка, без да добани нищо от себе си и е особено щастлив, когато законодателството подкрепя това му начинание и пречи на свободната търговия.
 
България намалява с по 50 000 човека, годишно. Не знам колко хиляди чиновника назначи Боко изминалата година, може и повече да са, ама ако тъй я караме ще трябва да си внасяме 100% от заплатата в хазната. А в работно време да се редим от една опашка на друга. Тая всичката маса иска да яде, и да има с какво да се занимава, т.е. да губи времето на останалите.
Направо ви се чудя на акъла как има хора да разправят, че данъците били за хубаво.
 
Идеята с магазина за китайски стоки е, че Ганьо Бизнесмена вижда бизнес в това едиствено да купува и продава с надценка, без да добани нищо от себе си и е особено щастлив, когато законодателството подкрепя това му начинание и пречи на свободната търговия.

Това е 100 % и моето мнение. И не само това, ами Ганьо го прави укривайки данъци - в olx... за да може да прецака другия който работи съвестно с фирма, с общи условия с връщане.
 
Почти 4 месеца останаха до приключване на сивия внос от Aliexpress. Преструктурирахте ли си сайтовете :D
 
4 месеца до края на свободната търговия. ГЕРБ изюркаха говедата към правилните магазини. Евтините китайци много им бъркаха работата.

Пак за тях да гласувате. Чичко паричко ще търка пачки в брадата, пък на вас ще е скъпо.
Богатите богатеят, бедните беднеят. Откак свят светува.
 
4 месеца до края на свободната търговия. ГЕРБ изюркаха говедата към правилните магазини. Евтините китайци много им бъркаха работата.

Пак за тях да гласувате. Чичко паричко ще търка пачки в брадата, пък на вас ще е скъпо.
Богатите богатеят, бедните беднеят. Откак свят светува.
В случая не са ГЕРБ а евробюрократите - модерните комунисти.

Нека се прави разлика между тези две злини.
 
В случая не са ГЕРБ а евробюрократите - модерните комунисти.

Нека се прави разлика между тези две злини.
За всяка нова мизерия все с Европа се оправдават.

Двойният аршин за изгорелите газове пак и от Европа идат? Значи държавните може да пушат кат локомотиви, ама на мене ще ми търсят газове като за нова.
 
Според вас ще влезе ли в сила този закон от 1 Юли? Малко не разбирам как митниците ще проверяват всяко едно протекторче за телефон и какви ли не джунджурии поръчани от там?
Реално хората ще ги спре според мен ъпсурдните такси от около 15лв и след това 20% ДДС дължими за стоката ако е нискостойностна и не подлежи на мито.
 
Според вас ще влезе ли в сила този закон от 1 Юли? Малко не разбирам как митниците ще проверяват всяко едно протекторче за телефон и какви ли не джунджурии поръчани от там?
Реално хората ще ги спре според мен ъпсурдните такси от около 15лв и след това 20% ДДС дължими за стоката ако е нискостойностна и не подлежи на мито.
Законът е приет, но влиза в сила от 01.07.2021г. На митниците реално не им трябва капацитет да проверяват всяка пратка. Натоварено ще бъде само през първите няколко месеца, когато ще се разравят да обясняват на всеки получател, че трябва да плащат ~20лв такси за протектор за 3$. След това работата им рязко ще намалее, понеже 90% от хората ще спрат да поръчват от Китай. Евентуално ще поръчват само тези, които правят по-големи поръчки по 200-300$.
 
Последно редактирано:
Странно, до момента продължават да ми идват пратки без да съм уведомяван от митницата /и добре че е така/. Очаквам още около 30 пратки на стойност 5-10 доларес всяка и ако верно ми ги спрат ще си ги оставя в митницата да изгният. Просто някъде бях чел че този закон заради пандемията е отложен да влезе от 1 Юли 2021г.
 
Просто някъде бях чел че този закон заради пандемията е отложен да влезе от 1 Юли 2021г.
Формално е отложен заради пандемията, реално е отложен заради това, че евробюрократите нямат никаква идея как обработката на тези милиарди пратки ще се случи. И ако в някои цивилизовани държави нещота може и хипотетично да потръгнат чрез дигитализацшя, при нас това ще означава колапс на цялата митническа система. Самите те са наясно каква глупост са сътворили и търсят начин да се отбатачат. Не вярмам и след 1 юни това да влезе в сила, но предстои да разберем.
 
Странно, до момента продължават да ми идват пратки без да съм уведомяван от митницата /и добре че е така/. Очаквам още около 30 пратки на стойност 5-10 доларес всяка и ако верно ми ги спрат ще си ги оставя в митницата да изгният. Просто някъде бях чел че този закон заради пандемията е отложен да влезе от 1 Юли 2021г.
Законът е приет, но влиза в сила от 01.07.2021г. Дотогава поръчвай смело. Има решение, ако наистина от тази дата започнат да спират всички пратки - за всяка спряна пратка ще получиш покана за освобождаване. Попълваш на поканата - "отказвам получаване" и веднага връщат пратката обратно за Китай. След един месец пратката като пристигне при китаеца, отваряш диспут в Aliexpress-а че си имал митнически проблеми и ти връщат парите. Няма смисъл да плащаш митническите такси, ако стоката е евтина!

Да се надяваме, че дотогава повечето китайци ще отворят складове в ЕС и ще внасяме свободно без митнчически контрол.
 
Да това с европейските складове са го направили част от тях и съм почти сигурен че в даден момент ще можеш да филтрираш дали продавача има доставка от европа. То влиза в сила от 01.07.2021г. но аз мися до към 1 или 15 април макс да поръчвам и каквото дойде това пък след 01.07.2021 ще го мисля какво ще стане. Почти сигурен съм че ще имат някакво отлагане отново защото ако аз дребния поръчвам по 10 пратки на месец има хора с повече и ще им се стъжни животеца на митниците.
Не зная също дали имат и някакъв срок за обработка в който трябва да си свършат работата и да те уведомят, последния път в който имах работа с митници за клавиатура на лаптопа бях очарован от работата им, в рамките на няколко часа от уведомяването им, пратих им документи и пратката бе освободена в петък следобед, а в понеделник сутрин бе в пощатата.
 
Да се надяваме, че дотогава повечето китайци ще отворят складове в ЕС и ще внасяме свободно без митнчически контрол.
Само че не забравяйте, че доставките от европейските складове често са по-скъпи от самата стока.
 
Само че не забравяйте, че доставките от европейските складове често са по-скъпи от самата стока.
Всеки сам си преценява и търси това което му е изгодно. Робота прахосмукачка който взех преди около година и половина бе с безплатна доставка от Франция ако не се лъжа като цената му тогава бе около 300 и малко евро.
 

Горе