Кредит за стартиращ бизнес?

Здравейте всички!
Искам да попитам дали някой от потребителите тук се е сблъсквал с моят проблем и дали е намерил решение?
Моята фирма е регистрирана в началото на 2016-та година, но започна реална дейност през март месец тази година.
Всичко върви, както трябва и решихме, че е добра идея да изтеглим кредит за да налеем пари в реклама. Направихме бизнес план и се оказа, че ще ни стигнат смешните 10к.
И до тук всичко беше розово, докато не тръгнахме да обикаляме банките. Оказа се, че за тях стартиращ бизнес е фирма, която има дейност в продължение на една или две години. А някои банки искаха дори 3 години дейност.
Тоест когато си фирма на няколко месеца, оправяй се, както намериш за добре.
Искам да попитам, има ли някой колега тук, който е успял да намери финансиране, докато е бил на няколко месеца и от къде?

Поздрави на всички!
 
Аз като един върл противник на кредитите бих казал, че си на късмет за дето не са ти дали пари. Едва ли искаш да похарчиш голяма сума чужди пари, после дейността нещо да не потръгне и да се окажеш с непосилни дългове за връщане. Аз бих го карал бавно и полека. Да не кажа че съм противник и на рекламата, защото смятам че ако нещо си струва, то не му трябва кой знае колко реклама.
 
Аз като един върл противник на кредитите бих казал, че си на късмет за дето не са ти дали пари. Едва ли искаш да похарчиш голяма сума чужди пари, после дейността нещо да не потръгне и да се окажеш с непосилни дългове за връщане. Аз бих го карал бавно и полека. Да не кажа че съм противник и на рекламата, защото смятам че ако нещо си струва, то не му трябва кой знае колко реклама.
Благодаря за твоят отговор. Но аз вярвам, че има и добри и лоши кредити. Добрите са, когато ги използваш за да направиш още пари. Плюс това, мисля, че такава сума в никакъв случай не е непосилна за връщане :) Просто нямам желание за бавно и полека.
Съгласна съм с това,че ако нещо си заслужава не е нужна реклама. Но в днешно време реклама се прави на прекалено много неща, които не си заслужават така, че другите остават в сянка :)
Плюс това моята ниша е изключително динамична и населена, няма как да мина без такава. Аз имам езикова академия.
Бизнесът си изисква реклама, няма как.
 
И аз съм наясно с приказките на Робърт Кийосаки, но фактите са че 10 бона всъщност не са кой знае колко голяма сума в бизнеса, обаче ги нямаш. Аз разбирам нещата така - ако нямаш пари все още, значи все още нямаш и достатъчно опит в бизнеса. Може би си... как му казват... newbie. Няма лошо че знаеш разни термини като добър и лош кредит, ама те са дефинирани от хора с опит все пак. А едва ли те са успяли от първия път :) Но щом знаеш тези термини, значи трябва да знаеш и какъв е шанса за един стартъп да загине бързо и да не изкара дори 5 години. Беше нещо като 90% или повече, страшно число. Така че статистиката е срещу теб от самото начало и шансовете са бизнеса ти скоро да пропадне, със или без финансирането. Ако ще и някой да нарече даден кредит "златен" или "епичен" или "неземен" или все тая. Кредита не дава гаранция за успех, а при неуспех връщането му е особено болезнено :)

Аз бих потърсил къде из нета съвсем невинно да си пльосна линк към сайтче или нещо такова. Все пак в Интернет много неща могат да се правят безплатно или поне значително по-евтино отколкото в реала.

Даже аз по принцип съм убеден, че едно ново бизнес начинание трябва да започне с минимум средства. Понякога човек се пробва нещо и не след дълго установява, че всъщност не го кефи да прави това. С тежък кредит на шията губиш опцията да зарежеш това и да пробваш нещо друго. Пък и защо по дяволите цели 10 бона за нещо, буквално започнало преди дни? Самия размер на сумата мен поне ме кара да си мисля, че сметките са прекалеееено оптимистични.
 
И аз съм наясно с приказките на Робърт Кийосаки, но фактите са че 10 бона всъщност не са кой знае колко голяма сума в бизнеса, обаче ги нямаш. Аз разбирам нещата така - ако нямаш пари все още, значи все още нямаш и достатъчно опит в бизнеса. Може би си... как му казват... newbie. Няма лошо че знаеш разни термини като добър и лош кредит, ама те са дефинирани от хора с опит все пак. А едва ли те са успяли от първия път :) Но щом знаеш тези термини, значи трябва да знаеш и какъв е шанса за един стартъп да загине бързо и да не изкара дори 5 години. Беше нещо като 90% или повече, страшно число. Така че статистиката е срещу теб от самото начало и шансовете са бизнеса ти скоро да пропадне, със или без финансирането. Ако ще и някой да нарече даден кредит "златен" или "епичен" или "неземен" или все тая. Кредита не дава гаранция за успех, а при неуспех връщането му е особено болезнено :)

Аз бих потърсил къде из нета съвсем невинно да си пльосна линк към сайтче или нещо такова. Все пак в Интернет много неща могат да се правят безплатно или поне значително по-евтино отколкото в реала.

Даже аз по принцип съм убеден, че едно ново бизнес начинание трябва да започне с минимум средства. Понякога човек се пробва нещо и не след дълго установява, че всъщност не го кефи да прави това. С тежък кредит на шията губиш опцията да зарежеш това и да пробваш нещо друго. Пък и защо по дяволите цели 10 бона за нещо, буквално започнало преди дни? Самия размер на сумата мен поне ме кара да си мисля, че сметките са прекалеееено оптимистични.
Не си мисли,че съм някакво зубърче, което е чело "Богат татко, беден татко" и е решило да започне бизнес :)
Моля те, не ми се обиждай, но честно казано не разбирам хора, като теб. След, като имаш бизнес, след като обичаш това, което правиш, ти си длъжен да направиш най-доброто за него! Не може нещата да се случват бавно и да кретат едва, едва. Или играеш играта или не. Ако се проваля ок, майната му, ще започна отначало, няма да ми е за първи път..
Аз си пльосках линковете първата година в която започнах да се занимавам с тази академия и когато фирмата ми беше замразена. В момента, искам по-стабилна реклама. Искам да мога да наема повече преподаватели от сега и т.н.
Кредита не дава шанс за успех...но го увеличава многократно, ако си изиграеш картите, както трябва. А ако ще ме е страх да играя с тези карти, щях да стоя в някой цех и да работя за другите.
Стана ми интересно, ти с какво се занимаваш?
 
Не си мисли,че съм някакво зубърче, което е чело "Богат татко, беден татко" и е решило да започне бизнес :)
Моля те, не ми се обиждай, но честно казано не разбирам хора, като теб. След, като имаш бизнес, след като обичаш това, което правиш, ти си длъжен да направиш най-доброто за него! Не може нещата да се случват бавно и да кретат едва, едва. Или играеш играта или не. Ако се проваля ок, майната му, ще започна отначало, няма да ми е за първи път..
Аз си пльосках линковете първата година в която започнах да се занимавам с тази академия и когато фирмата ми беше замразена. В момента, искам по-стабилна реклама. Искам да мога да наема повече преподаватели от сега и т.н.
Кредита не дава шанс за успех...но го увеличава многократно, ако си изиграеш картите, както трябва. А ако ще ме е страх да играя с тези карти, щях да стоя в някой цех и да работя за другите.
Стана ми интересно, ти с какво се занимаваш?
Koder, има там някви скриптчета. Това ако е бизнес....
 
Във фирмата, в която работех е бил взет кредит. Сумата няма да споменавам. Това беше също преди 2 години, и то кредит от легална банкова институция, така че всичко е възможно. Мисля че имаше институции предлагащи заеми за ново стартиращ бизнес или малък до среден.
 
Аз като Sky, като на всяка манджа мерудия, че се изакам и аз...Ама няма какво да кажа...:)
 
Това е нещо нормално. Стартиращите бизнеси за доста високорисков кредитополучател, а банките трябва да поддържат сравнително консервативен рисков профил на клиентите си, ако искат да бъдат стабилни дългосрочно. Опитай в ББР, и по-конкретно в дъщерното им дружество МФИ "Джобс". Имат леко по-смекчени условия за стартиращи бизнеси, особено ако можеш да предоставиш имот или друго обезпечение.

Защо първо не опиташ безплатни/евтини канали за реклама преди да се хвърляш на платената? Най-малкото ще научиш повече за аудиторията си и как по-ефективно да ги достигнеш и да им предадеш посланието си. Много е важно да знаеш какво правиш, в противен случай платената реклама е бърз начин да си изхарчиш парите за нищо. Proper planning prevents poor performance.

Няма лошо да се използва банков кредит за бизнес начинания, стига да е сравнително сигурно, че парите ще доведат до добро увеличение на печалбата. Добре е да разчертаеш и осмислиш сценарии при различни варианти на финансиране, реклама и други променливи, защото е много вероятно кредитирането и платената реклама да не са единствените начини да развиеш фирмата си.
 
@AseasRoa темата не е за или против фирменото кредитиране.

@Mihaela Dimitrova от опит мога да ти каже че Българските (всъщност и чуждестранните) банки въобще не горят от желание да финансират малки или стартиращи бизнеси, в което като се замислиш има не малко логика впредвид че юридическото лице отговаря до размера на капитала, а той в България може да е и 2лв.
Сега са ти поисикали няколко години дейност, но ще видиш че ако утидеш при тях след това време ще поискат да видят оборот и активи.
Като цяло малък ли си - трудно е, а това че си стартиращ го оправи "мисията невъзможна".
Разбира се винаги може да пробваш с разни "финансови институции" които може да се съгласят да те кредитират срещу някакви абсурдни лихви и условия.
 
@AseasRoa темата не е за или против фирменото кредитиране.

@Mihaela Dimitrova от опит мога да ти каже че Българските (всъщност и чуждестранните) банки въобще не горят от желание да финансират малки или стартиращи бизнеси, в което като се замислиш има не малко логика впредвид че юридическото лице отговаря до размера на капитала, а той в България може да е и 2лв.
Сега са ти поисикали няколко години дейност, но ще видиш че ако утидеш при тях след това време ще поискат да видят оборот и активи.
Като цяло малък ли си - трудно е, а това че си стартиращ го оправи "мисията невъзможна".
Разбира се винаги може да пробваш с разни "финансови институции" които може да се съгласят да те кредитират срещу някакви абсурдни лихви и условия.
Благодаря за твоят отговор. Те си споменаха, че ги интересуват отчети и активи. Това не ме притеснява, защото сумата е малка а академията се движи прилично за сега. Иначе получих някакви предложения за ипотеки, но това няма как да се случи.
Разбирам, че на банката не и е изгодно да отпусне кредит с нулева предходна година, но и на мен не ми е изгодно, че изискват подобни условия. За съжаление аз съм от губещата позиция :)
 
Не може ли да вземеш спонсорство от някой познат или инвеститор? То и сумата не е толкова фрапираща все пак. А банките си гледат интереса и малко трудно отпускат бизнес кредити без някакъв бекграунд. Реално те си търсят гаранциите, ако не дай си Боже не се изпълнява твоята част от договора с погасяването на кредита. В такъв случай се взима в залог активи, имущество, някой гарант и др. Аз лично бих потърсил такава сума пари от хора, готови да инвестират в бизнеса с някаква възвръщаемост, разбира се, не от банките. Ако вече говорехме за повече пари - то тогава искаш, не искаш някакви по-стабилни институции.
 
Имаш академия преполагам си управител там, не мисля, че ще ти е проблем да вземеш потребителски кредит. Все пак 10 бона на кого не са дали :)

Ама ако академията върви добре защо не заделиш някои лев за реклама от там...
 
Всъщност, да ще потърся някаква сума от приятел, който ще иска да инвестира в академията и така...
bioz, това е идея, която също ми дадоха и от банките, но академията има дейност няколко месеца, така че аз също съм от няколко месеца. Не отговарям на условията за потребителски кредит, които са 6 месеца договор :)
 
Всъщност, да ще потърся някаква сума от приятел, който ще иска да инвестира в академията и така...
bioz, това е идея, която също ми дадоха и от банките, но академията има дейност няколко месеца, така че аз също съм от няколко месеца. Не отговарям на условията за потребителски кредит, които са 6 месеца договор :)

Това ще да е най-добрият вариант защото така получаваш и някой който може да ти помогне с развитието на фирмата
 
Здравейте,

Аз в момента правя проучване от къде и как може да се вземе кредит за стартиращт бизнес. Като за начало ровенето в интернет и по интернет страниците на банките не се дава никаква информация. Препоръчителни текстове само, явно ще трябва по банките да почне да си губя времето за да разбера че кредити не се отпускат. Изключително странна е ситуацията в която ти изискват година,две или повече да е работила фирмата за да може да се вземе кредит. Моята фирма ако е работила 2,3 години на печалба няма да и трябва кредит, ако е работила на загуба няма кой да ти даде кредит. Общо взето явно ще се окаже че българските банки са само спестовни касички печелещи от ипотеки и такси. Жалка работа.


Някой има ли предтава как стой въпроса с външно финансиране? Тоест от банка която не оперира на българския пазар. Изобщо има ли такива варианти?
 
Здравейте,

Аз в момента правя проучване от къде и как може да се вземе кредит за стартиращт бизнес. Като за начало ровенето в интернет и по интернет страниците на банките не се дава никаква информация. Препоръчителни текстове само, явно ще трябва по банките да почне да си губя времето за да разбера че кредити не се отпускат. Изключително странна е ситуацията в която ти изискват година,две или повече да е работила фирмата за да може да се вземе кредит. Моята фирма ако е работила 2,3 години на печалба няма да и трябва кредит, ако е работила на загуба няма кой да ти даде кредит. Общо взето явно ще се окаже че българските банки са само спестовни касички печелещи от ипотеки и такси. Жалка работа.


Някой има ли предтава как стой въпроса с външно финансиране? Тоест от банка която не оперира на българския пазар. Изобщо има ли такива варианти?
Здравей!
Мисля, че ще бъде доста сложно да се вземе кредит от банка, която не оперира на българският пазар. А и нали повечето от нашите са филиали на европейските...най-вероятно правилата са същите.
Като цяло, стартиращите бизнеси трябва да търсим пари от Triple F - Family, Friends, Fools. :)
 

Горе