Къде държите парите си?

Къде държите парите си?

  • В банкова сметка

    Votes: 63 49.6%
  • Под дюшека

    Votes: 17 13.4%
  • Личен сейф

    Votes: 6 4.7%
  • Инвестиции

    Votes: 24 18.9%
  • Друго (споредете в темата)

    Votes: 17 13.4%

  • Общо гласове
    127
От: Къде държите парите си?

Аз си мисля, че наближава спукването. Виж графиките - от 2008/2009 година индексите нарастват, нарастват, нарастват...
 
От: Къде държите парите си?

Аз лично предпочитам в банка, но ми е интересно в каква валута предпочитате да са ?
ако е в българска банка - в лева заради по-високи лихви и без такси от превалутиране!
ако си мислиш, че като са ти в евро/доларов депозит, при сваляне на борда, ти ще си запазиш парите, много се лъжеш, първо ще ограничат тегленията до някаква малка сума, примерно 500-800 лева на физ.лице/месец, после ще приемат нов курс като ще превалутират всички депозити по новия курс, след месец ще кажат - лева е отвързан - купувайте/продавайте
 
От: Къде държите парите си?

Една част са ми под ръка вкъщи на скрито. Имам малки, относително еднакви суми, които стоят в 2те ми карти и пейпал акаунта. За всеки случай. Другото са инвестиции, предимно в онлайн проекти.
 
Re: От: Къде държите парите си?

Една част са ми под ръка вкъщи на скрито. Имам малки, относително еднакви суми, които стоят в 2те ми карти и пейпал акаунта. За всеки случай. Другото са инвестиции, предимно в онлайн проекти.

Това звучи доста добре балансиран "портофейл", ако мога така да го нарека. Харесва ми. Аз си представям доброто разпределяне така:

1. Наличен кеш, не много, но в 2-3 банки, депозит;
2. Недвижимо имущество 1-2 апартамент/а;
3. Онлайн бизнеси (голям % от сумата);
4. Офлайн бизнес (също сериозен %);
5 Налични пари за инвестиране;
6. Други финансови инструменти - акции, облигации, инвестиции в други бизнеси с малък % дялове и др.;
 
От: Re: От: Къде държите парите си?

Аз си представям доброто разпределяне така:

По принцип трудно се покриват всички точки, но мисля, че дори само половината да покриеш пак ще имаш достатъчна гъвкавост.

Аз се опитвам сега да си спретна приличен втори доход (малки суми от няколко различни места, за да не увисна при евентуално отпадане на един източник) Използвам заплатата си за да инвестирам неголеми суми. Надявам в бъдеще това да ме отърве от нуждата да разчитам само на 1 заплата.

Също така рядко пропускам възможност да дам пари назаем на хора, които са ми близки и им имам доверие. Нищо не печеля, но знам, че тези пари са си там и мога да ги потърся когато имам нужда. (може да е полезно когато си загубиш портфейла)
 
Re: От: Re: От: Къде държите парите си?

Погледнато обективно не е трудно да се покрият, но реалността е друга, така е. ;)

Самата идея, че си поел по този път е достатъчно доказателство, че не след дълго ще имаш успех. Това ми напомня на една история, точно тръгваща по същия път. Човекът си е направил сайт в свободното време, извънработно. Взима си заплата, бачка си, и отделя част от заплатата си за проекта, в който вярва и натиска много там.

За даването на заем, всеки вече сам си преценява тук. Но да, това са едни заключени пари, в много случаи за неопределено време. :)
 
От: Къде държите парите си?

Недвижимото имущество е важна инвестиция, но според мен апартамент не е добрият вариант. Бих казал - нива. И то из Плевенско, Пловдивско..
 
От: Къде държите парите си?

Най-доброто в текущото време в, което живеем е богатството да е във форма на реални активи - НИ, суровини + злато/сребро. Ако ще дълбаем най-доброто е земеделска земя от НИ сегмента и злато! Това на индивидуално ниво! Ако има възможност да имаш мини е най-доброто. И бизнесите свързани с иновациите и/или свързани със задоволяване на нуждите покриващи 1-во стъпало от пирамидата на Маслоу.

Облигации посмъртно се купуват - без значение корпопративни или държавни. Капиталовият пазар е силно балонизиран, акциите и те са отвъд оценките си - тук таме може се намерят пазари в някоя страна, където е все е ок, ноо .....
Кеша/валутите директно се обръща в реални активи и се връщаме пак в началото на поста ми.
 
Защо НИ под формата на земеделска земя би било по-добра инвестиция от къща или апартамент? Питам от бизнес гледна точка. Моя френд брокера ми каза, че в това има голям смисъл да се инвестира, защото са с тенденция да растат и отделно са добри за бизнес цели. Но какво, това което съм виждал е, че са в повечето случаи (малките парцели) - дават ги на консигнация или предоставят ги под друга форма, която по нищо не се различава от отдаването под наем на апартамент или къща, етаж. Говоря за пребиване на живущи, а не търговска площ, там са други цените. :)
 
От: Re: Къде държите парите си?

Защо НИ под формата на земеделска земя би било по-добра инвестиция от къща или апартамент? Питам от бизнес гледна точка. Моя френд брокера ми каза, че в това има голям смисъл да се инвестира, защото са с тенденция да растат и отделно са добри за бизнес цели. Но какво, това което съм виждал е, че са в повечето случаи (малките парцели) - дават ги на консигнация или предоставят ги под друга форма, която по нищо не се различава от отдаването под наем на апартамент или къща, етаж. Говоря за пребиване на живущи, а не търговска площ, там са други цените. :)

Приятелят ти е казал, че жилищните площи/тръговските ще растат и са по-добре от земедеслките земи ли ?
 
Re: От: Re: Къде държите парите си?

Приятелят ти е казал, че жилищните площи/тръговските ще растат и са по-добре от земедеслките земи ли ?

Обратното. Че земедеските са в този си период. За недвижимите - апартаменти, къщи, офиси, само спомена, че са на нереални цени в момента, разбирай ниски. :) Но не с това не знам дали бих се съгласил. Виж за земеделските, не смея да кажа нищо, там като гледам колко програми има, не се учудвам. Но някакви по-силни доказателства сякаш трябва да видя, за да мина на това мнение. :)
 
От: Re: От: Re: Къде държите парите си?

За недвижимите - апартаменти, къщи, офиси, само спомена, че са на нереални цени в момента, разбирай ниски. :) Но не с това не знам дали бих се съгласил.

Няма как във свиваща се икономика (локална и глобална) точно тия цени да растат, но това си е мое лично мнение. Когато банките изсипят на пазара всички онези имоти които са взели от неизрядните кредитополучатели, тогава можем да кажем че цените са реални и е започнало "пречистването" на икономиката. В момента седят и се ослушват (както бакшишите чакат курс до Луната и обратно) докато по света се готвят за цени на петрол под $80. Аз по-скоро очаквам нова криза, отколкото покачване на цените на имотите :)
 
От: Re: От: Re: Къде държите парите си?

Обратното. Че земедеските са в този си период. За недвижимите - апартаменти, къщи, офиси, само спомена, че са на нереални цени в момента, разбирай ниски. :) Но не с това не знам дали бих се съгласил. Виж за земеделските, не смея да кажа нищо, там като гледам колко програми има, не се учудвам. Но някакви по-силни доказателства сякаш трябва да видя, за да мина на това мнение. :)

Прав е приятелят ти - нереални разбирай, високи :) не ниски! Ниска е доходността от инвестиция! Цените трябва паднат двойно на НИ или двойни да са цените на наемите - сам си избирай.

За земята програмите си прав, но не само! Зем. земи те първа ще минат през процес на комасация + цялостана инфраструктура, което ще вдигне стойността. А защо точно там просто защото всичко се изнася на световният пазар и не важат локалните фактори като един апартамент къща и т.н! Най-малкото демгорсфкият фактор е различен. Да не забравя, че има все още доходност от 7-8% на година ...
 
Последно редактирано:
Re: От: Re: От: Re: Къде държите парите си?

Прав е приятелят ти - нереални разбирай, високи :) не ниски! Ниска е доходността от инвестиция! Цените трябва паднат двойно на НИ или двойни да са цените наемите.

Това на база БВП или просто наистина са икономически необосновани? На мен ми се виждат височки, но като гледам, реално и преди време си бяха така, говоря преди великите цени от рода на 2000 евро на квадрат в някакъв уж добър квартал. Но както и да е, това е друга тема. :)

За земята програмите си прав, но не само! Зем. земи те първа ще минат през процес на комасация + цялостана инфраструктура, което ще вдигне стойността. А защо точно там просто защото всичко се изнася на световният пазар и не важат локалните фактори като един апартамент къща и т.н! Най-малкото демгорсфкият фактор е различен. Да не забравя, че има все още доходност от 7-8% на година ...

Добре, това ми звучи доста логично и правилно. ;) Те добре са за външния пазра, но нещо и в това страдат. Говоря за малките производители, или се лъжа.
 
От: От: Re: От: Re: Къде държите парите си?

Прав е приятелят ти - нереални разбирай, високи :) не ниски!

Абсолютно да :) Добавям графика по данните на НСИ за да е по-нагледно.

2ym6ago.jpg
 
От: Re: От: Re: От: Re: Къде държите парите си?

Това на база БВП или просто наистина са икономически необосновани? На мен ми се виждат височки, но като гледам, реално и преди време си бяха така, говоря преди великите цени от рода на 2000 евро на квадрат в някакъв уж добър квартал. Но както и да е, това е друга тема. :)

Кой е забравил какво съм писал тук:

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=54084
 
You have given out too much Reputation in the last 24 hours, try again later.

Ок, кои са нормалните нива тук....не ми казвайте 2001 г., защото сме далеч от нея и в този и вид. :) Ох, тук трябва да се сметне няколко инфлации, деноминации, става сложно, но ориентировачно къде е реалната пазарана стойност, не говоря за пазар като пазар, а като съпоставено с други пазари и активи. :)
 
От: Re: Къде държите парите си?

Ок, кои са нормалните нива тук....не ми казвайте 2001 г., защото сме далеч от нея и в този и вид. :) Ох, тук трябва да се сметне няколко инфлации, деноминации, става сложно, но ориентировачно къде е реалната пазарана стойност, не говоря за пазар като пазар, а като съпоставено с други пазари и активи. :)

Е като минат ще дадеш, ако не ти е минал мерака.

Преди 2004 са нормалните нива.
Не сме сега на нормални нива, защото банките не се освободиха от НИ-та през буума демек не ликвидираха и затова толковоа кретаме там с над 22% лоши кредити! С КТБ фалита неиминуемо ще доведе до някакви процеси, но най-вече банките ако се наложи да се отърат от НИ, цените много бързо ще станат реални! А не го правят защото хем продават на загуба, но по лошото е че това води и до спад на активите им по счетовдна оценка дори и да не са продали другите си имоти! Това е причината все още да сме на нереални цени!

Руснаците почват да продават имотите си - те бяха последните, които купуваха ... търсенето е в пъти по-малко от предлгането калкулирай и демофакторките + икономическите и става интересно.

А перспективите за зем. земя са за повишение на стойност. Производителноста на труда се подобрява всяка година и като включим комасация + инфрастуктура още повече скача! Тук играеш на глобален пазар веднъж и 2-ри път факторите ти са за нагоре! Проблема е че на места зем. земи са балонизирани. Ако почнат определени процеси всичко ще си дойде на място на НИ бързи и болезнени ще са но почваме на чисто!
 
От: Re: Къде държите парите си?

Защо НИ под формата на земеделска земя би било по-добра инвестиция от къща или апартамент? Питам от бизнес гледна точка. Моя френд брокера ми каза, че в това има голям смисъл да се инвестира, защото са с тенденция да растат и отделно са добри за бизнес цели. Но какво, това което съм виждал е, че са в повечето случаи (малките парцели) - дават ги на консигнация или предоставят ги под друга форма, която по нищо не се различава от отдаването под наем на апартамент или къща, етаж. Говоря за пребиване на живущи, а не търговска площ, там са други цените. :)

Аз ще го кажа от малко по-различна гледна точка:
1. Жилища - към момента в София има доста празни жилища. Ако не бъркам, преди 3 години бяха 150 000. Сега числото със сигурност е различно, но силно се съмнявам картинката да е различна глобално. Т.е., имаш свръхпредлагане. Насреща имаш намаляващо население. Това няма как да доведе до повишаващи се цени, имайки предвид, че основните неща, които биха вдигнали цените не се променят - качество на живот в страната и града, доходи, възможности за реализация.

2. Земеделска земя - тук изхождаме изцяло от тезата, че я търсиш не за да я обработваш лично, а или да я даваш под аренда, или просто да я продадеш след време. Тя има две компоненти, от които се определят цените - цената на земята като такава и стойността на субсидията. Миналата година субсидията намаля и затова леко паднаха цените в най-скъпите райони из Добричко. Но цената на земята като такава се повишава непрекъснато, арендите също. И имайки предвид цените на земеделската земя в съседните страни - тя ще продължи да се качва. Тук качество на живот и подобни като при апартаментите не влияе. А цените в някои райони са силно подценени.

Тук имам една презентация, изготвена от щатското правителство за възможностите за инвестиции, които предлага българския пазар на земеделски имоти:
https://onedrive.live.com/redir?resid=162D563C1A3B05DA!156267&authkey=!AB_svQUHYb63TbA&ithint=file%2cdocx
 

Горе