Лаптоп или компютър

От: Лаптоп или компютър

Всичко опира до два въпроса:
1- за какво ще се ползва?
2- какъв е бюджета?
Но все пак, нека да разясня:
Предимства на лаптопа пред настолен компютър:
1-тегло. Лаптопа е много по-лек от настолната машина.
2-мобилност. лаптопа можеш да го мъкнеш навсякъде. Повечето нови модели си имат вграден wireless, докато на настолен комп или дънната платка трябва да има такъв вграден (а такива модели са поне ~300 лева и нагоре...).
3-източник на ток. Няма значение дали тока вкъщи е спрял дали чез/еон/евн си правят ташак с теб, стига батерията на лапа да е заредена, проблеми никакви.
Предимства на настолния компютър пред лаптопа.
1- каквито и да е части(дънна платка, процесор, РАМ, хард диск и т.н.) струват мноооого по-евтино от лаптопските им аналози. Така че съотношението цена/качество е в полза на настолните машини. Давам прост пример. Геймърски настолен компютър би излязъл към 1300-1500 лева, докато геймърски лаптоп - поне 3000$. Сам си прави изводи по тоя въпрос.
2-източник на ток-вярно че източник на ток при лаптопите често се брои за предимство, но често се оказва и недостатък. Ето защо:
2.1 - wireless-a хаби адски много ток.
2.2 - повечето батерии (особено тези на сони) имат навика да прегряват, бързо да се изтощават(някои едва докарват 2 часа). Не съм виждал лап, който да държи повече от 4,5 часа.
3 - При настолните машини съществува относително по-малък риск от прегряване, поради по-голямото пространство вътре в кутията, възможността да се добавят допълнително вентилатори (особена сега през лятото), докато при лаповете няма такива екстри. Особено ларки като MSI, Fujitsu Siemens и Acer сглобяват през куп за грош и след време изскачат проблеми.
4 - гаранционен сервиз. При настолните машини можеш и само да отстраниш някаква по-лека повреда (скапан кабел, монтиране на хард диск, двд писачка или нещо такова) ама при лаптопите е по-пипкава работа и трябва сервиз. А ако сервиза е "много читав" - честит ти лаптоп.
Абе ще обобщя в няколко изречения - Ако сикаш мобилност навсякъде, ако искаш да имаш компютър непрекъснато със себе си, където и да си - тогава си за лаптоп, но се прощаваш със високи характеристики по отношение на играенето на игри. Ако обаче искаш цена/качество да е повече, не е въпрос на живот и смърт да си мобилен навсякъде, да си мъкнеш проектите със себе си и да работиш където видиш я на някоя пейка я другаде - тогава една настолна машина щке те устрои. Пак повтарям - зависи от БЮДЖЕТ и ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ.
поздрави, delta_force :)

п.п. - ако имаш всякакви въпроси свързани с хардуер - питай, ще се радвам да помогна :)
 
Последно редактирано:
От: Лаптоп или компютър

Мерси блинки! :) Радвам се, че мога да помогна, пък и така си почивам малко от един проект, че е пипкава работа :lol:
 
От: Лаптоп или компютър

Мерси много за обяснението :) мисля , че и на други хора тук ще им бъде полезно. Само искам да попитам , защо лаптопа да не става за игри ако има хубави параметри .. , защото аз си харесах този :

http://laptop.bg/#/details/ACER/7/1494

на него няма ли да могат да се играят игри и такива работи не , че много ги играя , но понякога.. :П
 
От: Лаптоп или компютър

Този, който си харесал тежи 100 килограма :) голям е и грозен, ХР не може да му се инсталира, ако не се лъжа - нямаше осигурени драйвери за ХР на сайта на Acer. Един колега си взе Acer 7520G-502G50Bi и не е особено доволен... някакси му се губи мобилността на този лаптоп, понеже трябва да си вземе куфар за да го носи със себе си.
~ 4 килограма за съвременен лаптоп са си малко множко, виж от Apple какви машини правят ;) а и са им оптимизирани, изпълнението и качеството е добро.
Аз ако реша да си вземам лаптоп ще е Mac-че. ;)
Ако искаш, погледни този линк: http://store.apple.bg/IMC-Apple-Store/WebObjects/Asto.woa/
 
От: Лаптоп или компютър

Ами да не си е взимал толкова голям лаптоп, този лаптоп не е за работа на коленце.

При избора на компютър трябва да знаеш къде и с какво ще работиш, ако сериозно ще работиш с цад системи забрави за малък лаптоп и изобщо за лаптоп защото производителноста му е много по-малка спрямо компютъра за същите пари, ако ще работиш предимно текст и web то лаптопа е добро решение особено ако имаш плаващо работно време и много движение през деня.

а един съвет от мен, ако си се наточил на лаптоп от цена 1800-2000+ лв то по-добре си вземи един лаптоп за около 1000 и един десктоп за около 1000 ще си по-доволен като цяло, НО има един проблем със синхронизацията на документите .... затова първо помисли какво точно искаш да правиш
 
От: От: Лаптоп или компютър

Ами да не си е взимал толкова голям лаптоп, този лаптоп не е за работа на коленце.

При избора на компютър трябва да знаеш къде и с какво ще работиш, ако сериозно ще работиш с цад системи забрави за малък лаптоп и изобщо за лаптоп защото производителноста му е много по-малка спрямо компютъра за същите пари, ако ще работиш предимно текст и web то лаптопа е добро решение особено ако имаш плаващо работно време и много движение през деня.

а един съвет от мен, ако си се наточил на лаптоп от цена 1800-2000+ лв то по-добре си вземи един лаптоп за около 1000 и един десктоп за около 1000 ще си по-доволен като цяло, НО има един проблем със синхронизацията на документите .... затова първо помисли какво точно искаш да правиш
Съгласен почти със всичко.... за синхронизацията само не ми е много ясно... той може да си направи една мини ЛАН мрежа, да си купи един кроснат кабел и да свърже двете машини и да си преточи от едната на другата квото му трябва. Става много лесно и бързо :)
п.п. - @автора: за ACER-a - ако си си харесал него - честито ти мъкнене на тежка и огромна тухла. Това ще каза за него. Аз бих си взел нещо за по-малко пари, щото си знам, че тръгна ли да геймя, батерията за нула време отива... Преди време гледах лаптоп с четириядрен проц, 2 видеокарти gf8800 в sli режим, и разни други щуротии.. не ми се мислеше колко щеше да държи батерията. :lol: Относно клетките - колкото повече, толкова повече, но си е до индивидуалната консумация на всеки един модел, така че гледай колко време издържа (по принцип си пише), ако трябва инфо обаче - чичо Г ще намери някое ревю, където да четеш.:wink: И още нещо - колкото повече клетки->толкова по-тежка батерия-> по-тежък лаптоп. Абе ако не играеш кризата, зимаш си лап за 1,2-1,3к лева пускаш си на low/medium и тва е. Към момента смисъл от геймърски лаптопи няма. Лаптопите са били замислени за офис работа - най-голямо разнообразие има за това. И към това те съветвам да се насочиш, без да се замисляш дали ще ти трябва криза и тем подобни... просто няма голям смисъл да искаш макс детайли и мега висока резолюция и графика от един лаптоп.. има си настолни машини за тая работа.:)
едит - сега се сетих - за марка ти препоръчвам да се ориентираш към модели на тошиба и хюлет пакард... и двата производителя са пушки в бизнеса. ;)
 
Последно редактирано:
От: Лаптоп или компютър

Лаптопа си е голямо удобство, но пак зависи за какво ще го ползваш. Като се хвърляш на цени над 1200лв прочети малко характеристиките. Този процесор който виждам тук е от първите двуядрени, разликата му със серия по висока от 56 е просто огромна. Ако се точиш за игри недей взема мобилен. Също големи суми, а 1600 си е голяма са неоснователни. До 2 години ще е адски остарял и поевтинял. Има едно златно правило - купувай си неща които ти трябват.
 
От: Лаптоп или компютър

Ако все пак искаш скъпарски лаптоп: http://laptop.bg/#/details/TOSHIBA/8/991 . Иначе аз бих си взел ей тва: http://laptop.bg/#/details/TOSHIBA/8/1264 Перфектен дори за играене на игри от време на време, ама ако искаш нещо по-близо до геймърския клас или ти се дават пари- първия линк.
 
От: Лаптоп или компютър

Thebusiness, като се сетя само че нямаше пари за домейн и се чудеше кого да прекараш с разни елементарни тарикатльци за 5 лева, кажи какъв е номера да ти паднат 2500 за лаптоп че и ние да се пробваме ?
 
От: Лаптоп или компютър

AxCx, може някое гадже да му е възложила задача да избере компютър за нея :p Иначе ако е открил начин да се сдобие бързо с пари, няма да е зле да ни каже, щото и аз имам нужда от около 3 бона :D
 
От: Лаптоп или компютър

аз се замислям дали да не си махна настолния и да си взема лаптоп, но предимствата на настолния си остават... няма батерия и е по-ефтин.
оптималния вариант е лаптоп+настолен :)
 
От: Лаптоп или компютър

Само HP признавам всички други са пълни боклуци, познавам 4'ма които си купиха чисто нови TOSHIB'и и 2'ма с ACER, сега всеки ден мога да се подигравам с тях, че и 6'те лаптопа да свържат няма да стигнат моята щайга от преди 4 години, HP Compaq nx9005, дето предишния хард загина след като го зорих доста ама вярвайте ми доста :)

А както казвам на една приятелка с мнооооого по добър лаптоп от мен, "не е важно каква пи*ка имаш важното е как я използваш"...!!
 
От: Лаптоп или компютър

Нищо протиф теб :)

говорих за тоя коментар :

Thebusiness, като се сетя само че нямаше пари за домейн и се чудеше кого да прекараш с разни елементарни тарикатльци за 5 лева, кажи какъв е номера да ти паднат 2500 за лаптоп че и ние да се пробваме ?

.... :shock::shock::shock:
 
От: Лаптоп или компютър

заеми от банката :lol: AxCx e прав тука неможе до ония ден да се моли да прави далавера за 10$ и неска лаптоп за 2500
 

Горе