Лиценз за онлайн магазин ???

Dobr3w

Member
Здравейте, може да я има някъде тази тема във форума, но аз не я намерих и затова пиша.

Въпросът ми е:
Искам да си направя онлайн магазин за дрехи, обувки, аксесоари, играчки и т.н.
Трябва ли ми някакъв лиценз, за да продавам такива неща, защото някъде бях чул, че се изисква такъв лиценз и ако отговора е ДА, колко струва този лиценз и от къде трябва да го извадя?

Благодаря предварително.
 
Лиценз за продажба на дрехи няма да ти трябва, но всеки един онлайн магазин осъществява нормална търговска дейност, сключва търговски сделки и по тази причина дейността му следва да е изцяло съобразена с действащото законодателство по отношение на издаване на фактури и счетоводна отчетност.
Разбирай, че ще ти трябва фирма, легитимност на стоката доказана с фактури, осчетоводяване и др. Отговрностите са точно както при физически магазин, че и повече в отношение на рекламациите.
Успех!
 
Лиценз за продажба на дрехи няма да ти трябва, но всеки един онлайн магазин осъществява нормална търговска дейност, сключва търговски сделки и по тази причина дейността му следва да е изцяло съобразена с действащото законодателство по отношение на издаване на фактури и счетоводна отчетност.
Разбирай, че ще ти трябва фирма, легитимност на стоката доказана с фактури, осчетоводяване и др. Отговрностите са точно както при физически магазин, че и повече в отношение на рекламациите.
Успех!

Да, наясно съм. Задействал съм нещата по регистрация на фирма и т.н.
 
Също не е лошо да се има предвид, че за лицензни стоки също трябва лиценз, ако се внасят от страни извън ЕС.
 
Също не е лошо да се има предвид, че за лицензни стоки също трябва лиценз, ако се внасят от страни извън ЕС.
Ами аз мисля магазина да е метода дропшипинг и за сега съм намерил няколко български сайта, които мисля да ползвам.
Ако име още нещо специфично, ще се радвам да спеделите.
 
Като се ”рових” в Интернет, стигнах до извода, че всяка фирма която борави с лична информация, подлежи на регистрация, а с такава лична информация боравят всички Online магазини, фирми които продават на физически лица, а и всички фирми, които имат персонал (обработват личните данни на персонала).

Закон за защита на личните данни
https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=373
........................................................................................

Малко извадки от нета:

* Събирането и обработването лични данни без наличието на надлежна регистрация като Администратор на лични данни се наказва с глоба от 10 000 до 100 000 лева.
* Веднъж направена, регистрацията като Администратор на лични данни може да се ползва за всички дейности на организацията – различни уебсайтове, магазини, офиси и други подобни.
* След подаване на документите, Комисията за защита на лични данни издава Удостоверение за администратор на лични данни и вписва администратора в регистър в 14-дневен срок.
* Самото удостоверение не е задължително да бъде налично в някой от твоите обекти (магазин, офис и тн.). Комисията води публичен онлайн регистър, към който твоята фирма или организация се добавя автоматично след успешна регистрация.

Източник https://cloudcart.com/bg/blog/zashtita-na-lichni-danni-zashto-da-badesh-administrator/
........................................................................................

Въпрос: Имам ли задължение за регистрация като администратор на лични данни в случаите, когато обработването на лични данни е единствено във връзка с издаването и съхраняването на фактури?

Отговор: Всеки един търговец е задължен да спазва Закона за счетоводството, като в чл. 7, ал. 1, изрично са посочени минимума реквизити, които трябва да съдържа всеки първичен счетоводен документ (фактура). Той трябва да съдържа наименованието, адреса и номера за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) на издателя и получателя. Съгласно чл. 84, ал. 2 от ДОПК идентификацията на физическите лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ, се извършва чрез единния граждански номер или личния номер на чужденец. Единният граждански номер на български гражданин и личният номер на чужденец са лични данни по смисъла на чл.2, ал.1 от ЗЗЛД. Съгласно ЗЗЛД всеки, който обработва лични данни под каквато и да било форма по смисъла на §1, т.1 от Допълнителните разпоредби на Закона за защита на личните данни (ЗЗЛД) и поддържа регистри с информация, съставляваща лични данни, подлежи на регистрация като администратор на лични данни.

Източник https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=422#RR_4
 

Горе