Магазин във Facebook без фирма

Georgii

New Member
Мисля да започна да продавам разни неща, закупени от Китай през интернет във Facebook и OLX.bg. Въпросът е обаче дали ще мога да го правя без да съм регистрал фирма и има ли някаква опасност? Наблюдавам, че има много хора, които се занимават само с продажба на стоки във фейсбук и доставка следователно с наложен платеж чрез куриер, но не може да се разбере фирма имат ли или не.
 
Можеш да го правиш.
Има опасност.
 
Не се занимавай с глупости щото ще изгориш. Това, което си видял не е за теб. Хората знаят как да се пазят за разлика от теб. Това че няма обявена фирма не значи, че човека отзад няма фирма, напротив. В повечето случаи има не една ами няколко.

Продажбата няма никакво значение как си я направил...
 
Дали във фейсбук, дали през сайт или на пазара си е все тая - без фирма си в нарушение, ти си решаваш. А че ще изгориш не е сигурно, познавам хора, които продават така вече 7-8 години и то с по-големи обороти от моите. А други такива в моята ниша отново без фирми ми подбиват яко цените, което никак не е ок. Ще е хубаво даже някой от контролните органи да ги съблюдава тия неща, че почвам и аз да се дразня. Такива като автора без никакви разходи и всичко на сиво да дават едни ниски цени и после ходи обяснявай, че продаваш легално и не е скъпо при теб. Не съм чул до момента някой да е изгорял така, за съжаление, а трябва попринцип, защото иначе излиза че тия с фирмите сме будали и то големи...
 
Сигурен ли си че нямат фирми? Аз познавам няколко от най-големите търговци от този тип и ти казвам, че имат повече фирми от мен, като моите не са 1-2. Особено илиянските търговци от продавалника на китайско са много напред с материята... Разбира се има и мушмороци с 1-2 продажби на ден, дето на никой не му пука за тях.

Абе бизнес се прави с фирми, тея кокошкарските истории са до време или да можеш лесно да започнеш, пък после да вкараш нещата в нормални рамки.

Ако пък не можеш да изкараш за разходите, по-добре си преразгледай схемата, че нещо не е добре. Толкова 200-250 лв на месец не мисля, че са толкова много...

Дали във фейсбук, дали през сайт или на пазара си е все тая - без фирма си в нарушение, ти си решаваш. А че ще изгориш не е сигурно, познавам хора, които продават така вече 7-8 години и то с по-големи обороти от моите. А други такива в моята ниша отново без фирми ми подбиват яко цените, което никак не е ок. Ще е хубаво даже някой от контролните органи да ги съблюдава тия неща, че почвам и аз да се дразня. Такива като автора без никакви разходи и всичко на сиво да дават едни ниски цени и после ходи обяснявай, че продаваш легално и не е скъпо при теб. Не съм чул до момента някой да е изгорял така, за съжаление, а трябва попринцип, защото иначе излиза че тия с фирмите сме будали и то големи...
 
Дали във фейсбук, дали през сайт или на пазара си е все тая - без фирма си в нарушение, ти си решаваш. А че ще изгориш не е сигурно, познавам хора, които продават така вече 7-8 години и то с по-големи обороти от моите. А други такива в моята ниша отново без фирми ми подбиват яко цените, което никак не е ок. Ще е хубаво даже някой от контролните органи да ги съблюдава тия неща, че почвам и аз да се дразня. Такива като автора без никакви разходи и всичко на сиво да дават едни ниски цени и после ходи обяснявай, че продаваш легално и не е скъпо при теб. Не съм чул до момента някой да е изгорял така, за съжаление, а трябва попринцип, защото иначе излиза че тия с фирмите сме будали и то големи...

Много от конкурентите ти, които до скоро са били в "сивия" сектор, излизайки на светло значително се разрастват и тогава не просто ти дразнят окото с по-ниски цени ами наистина ти стават конкуренция. Ако се разровиш ще видиш как една огромна част от големите играчи с милионни обороти винаги са на счетоводен минус или печалби в пъти по-малки от твоите. Но пред закона всичко им е легално и никой не може да ги барне. Ей от тази конкуренция трябва да те боли а не от кокошкарските истории като този младеж с по 1-2 продажби на ден.
Не казвам, че някой ден няма да му създадат ядове, всичко зависи какви обороти смята да прави.

Препоръчвам му да действа през фирма, не толкова за да не пострада а защото иначе ще се свива само до определени обороти и канали за продажба от страх. Разходите за фирма не са големи а плоския данък е голям плюс.
 
Миналата събота имаше конференция E-commerce Workshop и на нея бе дискутирано намерението на НАП да въведе регистър на онлайн търговците. Дори и в момента има отдел "Контрол на онлайн търговията". Този отдел пожъна големи успехи преди две години, и от тогава на всеки е ясно, че с онлайн бизнеса шега не бива. Ако идеята на сивата търговия е да се пестят пари от данъци, то това вреди и на всички законни търговци, които си плащат всичко необходимо. По-добре мислете как да направите здравословен бизнес, който да печели от същинската си дейност, отколкото как да го превърнете в бизнес, който печели само защото не внася данъци - това вече е различен "бизнес".
Иначе, ако е наистина съвсем първопроходно начинание, по-добре си намери човек с фирма, който един вид да ти прави "хостинг" - приходите, разходите, фактурите минават през него, а на теб ти плаща каквото ти се полага, но след удържането на осигуровки, данък общ доход и т.п.
 
Ако си направиш фирма - вземи напредвид всички разходи които имаш да не говорим освен регистрацията,касов апарат , счетоводител, закупуване на стока ( ако влагаш личен капитал ) .... и много много други
Относно продажби в платформи като OLX , BAZAR - аз лично не виждам нищо нередно ако продаваш 3-4 продукта на седмица все пак пробваш дали ще ти потръгне в нишата ....
Иначе за сериозен бизнес се изисква сериозен капитал и МНОГО БАЧКАНЕ
 
Съветвам те да си регистрираш фирма преди да предприемаш такива действия. Да, разходите са повече, но ще играеш на сигурно.
 

Горе