Магазин на морето?

colF

Member
Привет, колеги! От известно време си мисля, дали да не инвестирам в хранителен магазин на морето. Държа да кажа, че няма да е нито на Златни, нито на Слънчев бряг. Какво мислите?
Мога ли да спечеля от това, в рамките на идния сезон. Какви биха ми били разходите? Така, сега ще напиша мои ГРУБИ сметки:
На месец ще имам 31500 горница ( при оборот от 3500 СРЕДНО на ден )
Заплати - 4000 лв (за 4 служители)
Спане на служителите - 800 лв
Сметка за ток, вода
Евентуални повреди по витрините
НАЕМ
Това са все разходи.
Началната ми инвестиция освен наем ще вкючва - компютри, монитори, ЮПЕС, разрешително за цигари, устройство за плащане с карта и т.н.
Мога да изброя и още потенциални разходи, но както казах ГРУБИ сметки.
Според вас заслужава ли си подобна инвестиция и до каква степен има потенциал за печалба? Разбира се много е важна локацията, разглеждам помещения, които са на сравнително централно място.
 
Здравей, колега!
Имам познати и личен опит със сезонни бизнеси по големите бг морски курорти - магазини, развлечения и т.н.
Интересно ми е на база на какво са ти сметките за оборот и за "горница"?
От моя личен опит за обороти по курорти като Златни пясъци (най-вече), това не е толкова "скромен" оборот, а ти посочваш, че твоят магазин няма да е на в някой от големите курорти. Наемите на Златни за магазини вървят по над 30 хиляди на сезон. Не знам в курорта, в който си решил ти да инвестираш, какви са наемите, но предполагам си разучил?
Имай предвид, че на много места по летните курорти си има малки "секти" от хора, които държат повечето такива бизнеси.

 
Здравей, колега!
Имам познати и личен опит със сезонни бизнеси по големите бг морски курорти - магазини, развлечения и т.н.
Интересно ми е на база на какво са ти сметките за оборот и за "горница"?
От моя личен опит за обороти по курорти като Златни пясъци (най-вече), това не е толкова "скромен" оборот, а ти посочваш, че твоят магазин няма да е на в някой от големите курорти. Наемите на Златни за магазини вървят по над 30 хиляди на сезон. Не знам в курорта, в който си решил ти да инвестираш, какви са наемите, но предполагам си разучил?
Имай предвид, че на много места по летните курорти си има малки "секти" от хора, които държат повечето такива бизнеси.

Честно да ти кажа са на база оборота на мой познат с такъв магазин, но е важно да се подчертае, че е точно в центъра. (курорта не е от най-големите) Средно правеше по 5000 лева за втората смяна.

Едит : Понеже искам да се получи дискусия, какво мислите пък за по-малко магазинче, без хранителни продукти - алкохол, цигари, снаксове, кафе, напитки?
 
Последно редактирано:
Пичове, имам оферта за магазинче точно в центъра (на алеята) Отпред има място за фризери за сладолед, като цяло според мен е добра оферта. Искам още мнения, някой с опит в тази сфера. Чакам и мнение от
Blinky .
 
Пичове, имам оферта за магазинче точно в центъра (на алеята) Отпред има място за фризери за сладолед, като цяло според мен е добра оферта. Искам още мнения, някой с опит в тази сфера. Чакам и мнение от
Blinky .
Най-доброто нещо, което може да направиш е да направиш един що годе добър анализ за разходи и потенциални приходи, и да послушаш интуицията си.
Поздрави
 
  • Like
Реакции: colF
Вдигни малко сумата за служителите. Опитай да "откраднеш" ако не някой атрактивни от местните то поне такива с опит. Сезона е кратък и нямаш време за евтини експерименти с аматьори. Проблема на някои от опитните е че са крадливи и бързо намират пробойните, но това е друга част от играта. Осигури си присъствието и подкрепата на местните с някои стоки специално за тях дори и да са ти на ръба като рентабилност. Те неволно насочват туристите към теб. И въобще освен финансовата аритметика им и друга. Но вероятно тя ти е напълно позната, защото сега като се замисля нищо не питаш за нея и май написаното от мен е ненужно. Ама пък и не ми се трие че все с нещо може да е полезно за хора с по-малко опит.
Поздрави и успех в начинанието!
 
И аз бих препоръчал да се направи много по-детайлно разписване на сметките. Броиш също така 3-4 месеца активен сезон. Не знам дали ще си денонощен, но както знаеш, там си тече живота. Имам доста силни наблюдения, защото именно там ходим всяко лято. И там определено е лудница в сезона, в който ходим и ние.

Магазин за хранителни стоки реално ще ти е насочен към определен типаж потребители - тези, които ще си готвят сами и разбира се купонджийте - алкохол и цигари. Тези, които са отишли или на оу инклузив или са развързали кесията и всеки ден са по заведенията не са ти много потенциални, най-много да наминат за едни цигари и кондоми. :)

Според мен това, което трябва добре да предвидиш и би те провалило е наема, мястото и най-вече конкуренцията в околността. Не съм управлявал магазин, бил съм около човек развил един и станал един от най-големите в малък град, но честно казано голямо тичане беше и зареждане и какво ли не. Реших, че това ще е от бизнесите, с които не бих искал да имам общо, заради хамалогията. Помисли и върху това. Също така, помисли и за локален маркетинг - това не го видях в разчетите ти. Да, може да разчиташ на трафика, който минава от там, но друго е и да имаш и връзка с някой друг хотел, оставяйки брошури или някакви материали. А още по-добре помисли и за нещо, което ще те направи уникален - всяка седмица промоция на някакъв алкохол или нещо такова, защо не и с някакви рекламни представители на марката.
 
@D.D. много хубаво го написал, макар е спестил някой подробности и то май най важните ми се струва ;) АКо беше споделил по дробно и ние да научим някоя тънкост.

Не знам колко дават като заплата на работниците по морето но лично аз бих дал веднага + 500 лв. повече от другите около мен магазини. Ако наистина се правят такива обороти на ден бих заложил на стабилен персонал да не забравяме, че сезона е къс.
 
@D.D. много хубаво го написал, макар е спестил някой подробности и то май най важните ми се струва ;) АКо беше споделил по дробно и ние да научим някоя тънкост.

Не знам колко дават като заплата на работниците по морето но лично аз бих дал веднага + 500 лв. повече от другите около мен магазини. Ако наистина се правят такива обороти на ден бих заложил на стабилен персонал да не забравяме, че сезона е къс.
Нямам против да споделям всякаква информация и знания с които разполагам. Опитвам се да се придържам към въпросите на питащия. Пуснал е някой тема, задал въпрос, и ми се струва адски некоректно да му я омацам с нещо което не е искал. Но за каквото мога да споделя, и ако ме питат, винаги ще си кажа;)
Принципно дори и с този отговор мацам темата:(
 
Защо да е късно? Има два месеца някъде. :) Трудно ще е толкова време за организация. Но все пак ако се напъне, може, но ще е много напън де. :)

Пиша поста си от личен опит.
Грубите сметки на авторката на темата ми напомнят за едни мои сметки преди 10 години :)
Не е добре да си правиш сметки на базата на магазина на твой познат !
Дали си заслужава такава инвестицията?
С оглед на всичко написано от авторката на темата, отговора ми е не.
 

Горе