Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Blinky

Owner
Попаднах на една не много готина статистика, която вероятно няма да се намерите за странна, а за съвсем нормална.

Ето и нея:

7610792F.jpg

Ресурс: government.bg

Ако някой има някакъв опит или друго, което да разсее съмнението - нека сподели. Очакваме какво ще се случи през идващата година.
 
Лоша работа. Да живее бг адмнистрацията. Нещастници. То това си се знаеше. ;)

Само тук държавата върви срещу бизнеса. Но и бизнеса му го връща добре със сивия сектор и кофти условията, с които прави ад работното място.

Познава един архитект, на който му бавеха парите 2 години след като проекта бе изпълнен, всичко по документи му бе изрядно. Но ...нищо. Това беше първия по-запомнящ се за мен случай, след една година започнаха да валят нон стоп такива истории. Кой в земеделието, кой в машиностроенето. кой в IT бранша, всичко започна да псува и да съжалява.

А всички им гледаме олигофрениите по телевизията, където не само, както каза Блинки, продават мечти, но ти обясняват, че инвестират в бъдещето ти. Баце, да ви се изтакова слон с устата. Толкова фалшиви реклами, колкото и скапаните им еврофондове.

Някъде бях чел, че най-умнто, което може да направят е да си изистят всичко по системата и тогава да кандидатстват за пари от Европа. И да зарежат тези глупости със "само на наши хора", защото пак ще им спрат кранчето.
 
Аз лично очаквам малко повече адекватност в идващата 2015 г., защото бизнеса определено има нужда от средства, освен ако държавата не цели да го затрива още. Като цяло, не е хубаво да се разчита изцяло, дори и в някаква доза, на тези средства, но каквото и да си говорим - по-добре би било. И в една микроикономика всеки има задължения, както бизнесът към държава под формата на - осигуровки, данъци, работни места, разрешителни, и др., така и държавата към бизнеса - да и подсигури благоприятна среда, което определено включва и раздаването на евросредства, били те и по няколко оперативни програми или от себе си.

В една здрава икономика много важно нещо е адекватната и здрава връзка между държавата и бизнеса. Когато тя я няма, каквото и да правим, ще наблюдаваме различни ситуации, които не са в полза нито на едната, нито на другата страна. Наскоро четох, че сивия сектор бил доста голям. Това е тъжно, но в същото време може би е някаква алтернатива на бизнеса да си поеме дъх. Определено не е правилно, но явно причините не са само в тарикатското поведение на някои бизнесмени.
 
От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Трагедията е пълна! Защо не са сложили на графиката и графа "откраднато", която също е голяма перо. :mrgreen: Не е учудващо при положение, че бизнеса ни е по-калпав от леките от държавната администрация - никакви адекватни мерки няма от негова страна срещу държавните безобразия.

Лошото е, че тенденцията ще продължи и не вярвам през 2015 или 2025 да е по различно - една и съща некадърна и корумпирана администрация. Като и управляващите не правят изключение.

Кораба продължава да си потъва...
 
Аз мисля, че в момента икономиката ни е на такова положение, че ако не започнат да усвояват на едно поне 80-90% от парите, които Европа им дава, ще увиснат всички и най-вече държавата, защото бизнес реално няма да има, работни места, а и най-вече данъци. И кой печели, двама-трима нещастници, които си крадат на поразия горе, да са живи и здрави, но така не се прави.

Много интересно е каква точно им е идеята, защото да откраднеш, явно е нормално за тях, но нека и, щом искат, но това по нищо не трябва да означава, че не трябва да си свършиш работа спрямо другите, към които искаш да пуснеш финансиране. Но не е само това - абсолютна некомпетенция и неграмотност цари в тези администрации, което прави всичко едно голямо забатачване и ти се иска да не си за сехващал никога.

За тези статистики има няколко основни причини:

- Слаба компетенция и неадекватна работа на администрациите, управляващи европарите;
- Връзкарски идиотщини, които свършват в глоби и злоупотреби;
- Крадливи индивиди някъде горе, което пак води до първите две;
- Много слаби екипи, които работят в написването на проектите;
- Български бизнес-лайнари, които смятат, че могат да минат "между капките" с изпълнението;
- Некачествено изпълнение (от предишната точка), което води до глоби, неустойки и спиране на финансирането.

И може би има още много, но това са основните. Виждал съм и много успешни проекти, но за жалост се броят на пръсти. И като казвам успешни, имам предвид всичко да е минало гладко - от кандидатстването до възстановяването на средствата. ;) Но това за да се случи, всичко горе, което изброих трябва да изчистено до най-малката подробност. Не им знам какви проблеми имат тия идиоти, но самото "непускане" на пари към бизнеса само по себе си води до сриване на бизнес средата. Но какво им пука, то толкова си могат смешковците.
 
От: Re: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

- Слаба компетенция и неадекватна работа на администрациите, управляващи европарите;
- Връзкарски идиотщини, които свършват в глоби и злоупотреби;
- Крадливи индивиди някъде горе, което пак води до първите две;
- Много слаби екипи, които работят в написването на проектите;
- Български бизнес-лайнари, които смятат, че могат да минат "между капките" с изпълнението;
- Некачествено изпълнение (от предишната точка), което води до глоби, неустойки и спиране на финансирането.

I like that!
 
От: Re: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Много интересна тема, ама с малко изопачено заглавие.
Ще се опитам малко да изложа моето мнение по въпроса.
Еврофондове - Абсолютно за, Без тези пари България няма никакъв щанс.
Правителствена администрация - тя просто не е необходима. Една банка спокойно може да изпълнява контролни и разрешителни дейности по усвояване на парите, на база законите на парламента.
Причините които излага Блинки са верни, но не се прави нищо по въпроса да се смени системата вече 25 години.

Толкова неща ми се въртят в главата, че......немога да започна. Батака в България е пълен.
 
Re: От: Re: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Не разбирай погрешно нещата, ние всички се надяваме на тези пари, всички от бизнеса. Просто не се случва това, което трябва. И това малко или много дърпа бизнеса от подобни схеми. Всеки минал по този път е видял какво представлява и следващия път ще му тегли едно мислене преди да се пусне. ;)

Аз съм супер ЗА Еврофондовете и ако успеят да го направят идея по-достъпно и нормално - първи съм. Но съм забелязал, че добре се получавало с връзки, някак по ти се лепят нещата. И не говоря да уредиш фирма на баджанака, а за едно рамо при прегледа на документи - ускоряване на процесите, нищо повече. Но това трябва да е за всички така реално.

Аз се чудя защо и кой болен човек от Европа е решил, че тези пари трябва да минават през някакви жалки администрации, които с годините са се доказали, че нищо не става от тях. Само като влезеш да има видиш техниката и ти става ясно и какво е задкомпютърното устройство - човешкият фактор. От обикновени служители до охранени директори, които с нищо не оправдават присъствието си там, говорейки за усвояване на пари от Европа.

Както казах, това, което на мен ми е направило впечатление трябва да се оправи и то на 100%. След това се пуска и една система за фидбек, което да изритва всяко слабо звено и така, ако искат нещо да се случи. А най-доброто е да не минава през нашите родни агенции, дирекции, посредници. Направо от Европа, това е. Европарламента наема няколко души там в Брюксел и една агенцийка (малка) ще е само за това, без тукашните глупости. И всичко по електронен път. Това е успешната формула, другото е глупости и слабоефективно, както се вижда от графиката.
 
От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Така е направено, баце защото всяка държава членка е различна, с различна икономика, различен тип на правене на бизнес и т.н. затова са оставили държавите сами да преценят как най-добре да разпределят парите. По този начин искат по ефективно да бъде използването им.

Просто при нас всичко се опорочава и побългарява. Те не са виновни, че ние сме най-скапаната държава в радиус от три планети. Изобщо не трябва никакви пари да ни отпускат докато не се коригираме - само ги крадат и не отиват по предназначение.
 
От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Чакайте вие промяна за 2015-та, ще я има, ама друг път.
Вижте кой ще идва на власт, и му вижте статистиката за неговото управление каква е.
А тези забавяния на плащанията са характерни именно за негова светлост Тиквун I , така фалира сума ти бизнеси, като не се изплащаха дължимите им суми.
 
От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Еврофондовете са хубаво нещо но да се използват средствата по предназначение. Сега чакам да видим Януари когато излязат насоките за ОП конкурентоспособност какви ще са промените. Гледам че минималната сума за кандидатстване е 100 К лева като самоучастието е от 35 до 75% Има доста неясноти в момента но то с държавата какво ли ясно има.
 
Re: От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Така е направено, баце защото всяка държава членка е различна, с различна икономика, различен тип на правене на бизнес и т.н. затова са оставили държавите сами да преценят как най-добре да разпределят парите. По този начин искат по ефективно да бъде използването им.

Така е. Което е истина си е истина. Но аз за това предлагам да се изнесат екип на тях и под европейското око да ги пишат и разпределят. Тук дойде ли, отиде коньо. :) Тук просто се толерира алчността, глупостта и посредствеността. И заради това на топ позициите са най-често мишки и тарикати, които както виждаме не им се получават нещата. ;)

И само да кажа още нещо - ако направят отпускането на средства там, на локално ниво - мисля, че ще имат по-голям успех от сега. Мисля даже, че всичко друго като схема или стратегия би имало по-голям успех. :)

Просто при нас всичко се опорочава и побългарява. Те не са виновни, че ние сме най-скапаната държава в радиус от три планети. Изобщо не трябва никакви пари да ни отпускат докато не се коригираме - само ги крадат и не отиват по предназначение.

Да, тук е голям шит. Но така е, и се надявам 2015 г. да не се случи, но се съмнявам много. Няма как да не ни дават пари, като имаме нужда и си плащаме членство. ;)
 
Последно редактирано:
От: Re: От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Побългаряване - болест номер едно много устойчева /25 г./
Свидетел съм, как една страна за 15-20 години , благодарение на тези пари е дръпнала толкова, че........ /Испания/. Мога да давам много примери и просто не знам откъде да започна.
Самите Испанци казват, че благодарение на тези пари, животът им се е подобрил значително. Всички възможни пари от Брюксел са усвоени на сто процента. Как - по всевъзможен начин - каси,кооперативи,,,ЗАКОННИ и НЕЗАКОННИ. До преди кризата възможността за кредити е била толкова лесна, че трябват ли ти .....нямаш проблем.Как да го обясня ..... Дърводелец си - регистрираш се като едноличен търговец /побългарено/ и ти дават кредит за нови машини. Отглеждаш животни - трябва ти по голямо помещение, 60 процента поема държавата от кредита - другите 40 ги договаряш с банката.
Сигурно мога да дам и други примери, но темата е много обща.
Имам горчивия опит от началото на демокрацията в България, но проблема е в бъдещето .
Трябва правителство, което да дава свобода на предприемачите - кредитна линия обслужвана от банки. Лесен контрол, по-малка отговорност,по малко чиновници.......
Колкото до корупция, кражби, злоупотреба с власт - теми за глупаци. В цял свят го има.Когато живееш добре, то тези неща са далече от твоя мироглед /В Испания хората не си завиждат - живеят добре.
 
От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Причините са комплексни, но според мен основната е в хаотичната организация. Това е една от най-лошите нашенски черти. Изключително зле сме организирани на всички нива. Който е бил където и да е в чужбина може да потвърди, защото е видял драстичната разлика. В България е хаос. Не се мисли в перспектива, в някои случаи ръководни лица взимат решения без дори да предвидят последствията на следващия ден, да не говорим за по-дълго време. Никакво правителство няма да оправи проблема. Хората в нашите правителства са точно толкова късогледи и неорганизирани, колкото и останалите граждани. Затова по времето на НДСВ, с всичките им кусури, нещата дръпнаха много напред.
 
От: От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Съгласен съм с Тест положи се началото по испански модел, осигуровки, царски кредити.......Н0 царя нямаше екип, а народа нямаше търпение. Е всички гледат другата страна на въпроса - имоти......може би защото търсят одушник, на своите проблеми.
Ще ми е много интересно ако има тема - Положителните закони за всяко Правителство в България от демокрацията насам.
За правителствата - все някое ще влезе в релсите, може би когато разберат че хората гласуват, не за да ги управляват определени хора, а за хора които ще им подобрят живота.
 
Re: От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Причините са комплексни, но според мен основната е в хаотичната организация. Това е една от най-лошите нашенски черти. Изключително зле сме организирани на всички нива. Който е бил където и да е в чужбина може да потвърди, защото е видял драстичната разлика. В България е хаос. Не се мисли в перспектива, в някои случаи ръководни лица взимат решения без дори да предвидят последствията на следващия ден, да не говорим за по-дълго време. Никакво правителство няма да оправи проблема. Хората в нашите правителства са точно толкова късогледи и неорганизирани, колкото и останалите граждани. Затова по времето на НДСВ, с всичките им кусури, нещата дръпнаха много напред.

Много добре казано, ще се съглася на 100%. ;)

Има причина за това. Как е да си правиш някакви регулярни неща, които са ти работа и утре да те плеснат в комисия за оценяване на проекти? И с цялата си олигофрения след като раздадат бонуси за добре изпълнение и резултати от еди коя си програма, те отиват при директорите и к*рвите им в съответната администрация. Имам познат, който си търси усилено работа, защото от няколко месеца не е спал покрай проекти и не знам си какво и накрая всеки от горните нива взел по 2-3 заплати отгоре, а за него 50 лева. Ето защо са адски немотивирани и хората, а това, че организацията им е смотана, това е отделен въпрос.

На никой за нищо не му пука, и има причина. Нито на директорите, нито на служителите. На директори малко повече им пука, заради бонусите, но и тях като ги резнат от по-горе, и тогава и на тях им се отщява. ;)

НДСВ даде старт на тези проекти по-активно, ти тук засират всичко. ;)
 
От: Re: От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Проекти - в този си вид не са необходими. Например в селското стопанство е достатъчно да се обяви конкурс за изпълнители на ....свинарници. овчарници, халета за съхранение на продукцията....и тези които искат да се занимават с това, просто да избират. Мога да дам и примери -
Преди 8 - 10 години се свързах с чешка фирма, която строеше всичко за селското стопанство. Отказаха ми и ми обясниха че са направили официална оферта на Министерство на замеделието, като те сами ще усвояват парите директно от Брюксел - можете да познаете, какъв е резултата без да казвам, кой е бил на власт.
В Испания, нещата са много лесни /поне до кризата/ Отиваш' в районната ветеринарна служба и заявяваш че искаш да гледаш животни и....лесно ти обясняват нещата.Не че няма бюрокрация, но никой не може така лесно да ти спира развитието....Да не говорим, че служители са обикаляли животновъдите и са им предлагали доилни машини и вани без пари, ако увеличат животните и ги отглеждат 5 - 10 години. Неведоми са пътищата по създаването на кооперативи за обработката на мляко, но фактите са налице. От 50 - 100 овце сега всеки отглежда над 400. Да не говорим за програмите Млад фермер, където ти обясняват как да си теглиш кредитите. Или, ако си до 38 години и искаш да си построиш Хале - 60 процента поема държавата, но ти се договаряш с банката за твоите 40 процента, другите не те интересуват.
Просто трябва да се намали до минимум човешкият /бюрократичния/ фактор.
 
От: Малко кофти статистика за Еврофондовете по ОП Конкурентоспособност

Едно време проблемът беше в некомпетентността да се усвояват ЕП. Сега очеизвадно е, че ИМА ЕП и за голяма радост или не тези проекти се договарят (отделно е с кого) ... И изведнъж идва момента с плащанията. Парите ги има пък не стигат до изпълнителя... Подкрепям Блинки и смятам, че е необходимо повече компетентност и прозрачност (която няма да я има)... Защото както коментирахме в друга тема би било редно и САМ да се справяш с бумагите и документите, а не да даваш луди пари на фирми които да ти съдействат.

Попаднах на една не много готина статистика, която вероятно няма да се намерите за странна, а за съвсем нормална.

Ето и нея:

7610792F.jpg

Ресурс: government.bg

Ако някой има някакъв опит или друго, което да разсее съмнението - нека сподели. Очакваме какво ще се случи през идващата година.
 

Горе