Марки - Авторски права, търговия

Здравейте,

Ако приемем, че изпращам пратки от онлайн магазин на друг човек за високо качество реплики на дрехи, които се печатат след поръчка - би ли могло да се направи връзка между изпращач и сайта, ако на сайта не е посочено кой е собственика? Задължително коректно плащане на всички дължими данъци и осигуровки на държавата. На адреса на фирмата седят само чисти дрехи без надписи и печати (с фактури), а в съвсем друг адрес се печатат.
Какви са рисковете и каква реално би била връзката на практика при евентуална проверка? До колкото знам трябва да имам налична стока на склад, която да доказва това, дори в държавата няма орган, който да следи онлайн магазините, а само физическите и с налична намерена стока. Поръчва си някой от сайта, изпращам му аз, обаче каква е връзката че не си е поръчал дрехата от About you или друг магазин за марки... а и дали винаги не би могло да се каже, че някъде съм имал нещо 2-ра употреба което е продадено? Куриера не знае какво се изпраща освен блуза, екип и т.н. Дадена марка не би могла да използва държавата като репресивен орган, тя сама трябва да си търси нейните права... а в случея как би станало и най-вече да бъде доказано? Виждам стотици магазини продавачи дори само във фейсбук, без сайт, без абсолютно нищо ... Хората са запознати, че купуват нещо което не е оригинално, етикетите са съвсем други, цената също е по-ниска.
Кажете какви биха били рисковете, дали има такива въобще и как би се доказало нещо подобно?

Благодаря!

Поздрави
 
Последно редактирано:
Здравейте,

Ако приемем, че имаме онлайн магазин за високо качество реплики на дрехи, които се печатат след поръчка - би ли могло да се направи връзка между изпращач и сайта, ако на сайта не е посочено кой е собственика?

Благодаря!

Поздрави

ЗАКОН за защита на потребителите

Раздел II

Етикетиране на стоките

Чл. 9. (1) Търговецът е длъжен да предлага на потребителите стоки с етикети на български език или и на български език, с изключение на случаите, когато информацията по ал. 2 може да бъде предоставена чрез използването на широко разпространени символи, като пиктограми и други знаци, които са лесно разбираеми за потребителите, или чрез използването на наименования за произход на стоките, които са общоизвестни.


(2) Етикетът задължително съдържа информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията на съхраняването й и, ако е необходимо, указания за употреба.

(3) Информацията, съдържаща се в етикета, трябва да бъде разбираема, достъпна, ясна, лесна за отличаване и да не бъде подвеждаща.
(4) Търговецът няма право да отстранява или да променя етикета, маркировката или друга информация, дадена от производителя или вносителя, ако с това свое действие ще подведе потребителите


Здравейте, как бихте отговорили сам на себе си когато прочетете тази алинея? --->>
(2) Етикетът задължително съдържа информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията на съхраняването й и, ако е необходимо, указания за употреба.


Погледнете информацията публикувана в сторе.бг за този артикул. Така изложените данни отговарят напълно на изискването на ал.2 от ЗЗП, а именно: Етикетът задължително съдържа информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията на съхраняването й и, ако е необходимо, указания за употреба.



---->>>> https://www.baby.store.bg/p328690/detska-teniska.html


Основни параметри:
css-title-underline2.png

Продукт#328690
Наличност
116 cm - 6 години
quad-transp.gif
Не, този модел не е наличен
icon-tipmessage-rv.gif
110 cm - 5 години
122 cm - 7 години
128 cm - 8 години
quad-transp.gif
Да, на склад при доставчик
icon-tipmessage-rv.gif
МаркаMayoral
Категории
Подходящ заМомичета
За възрастОт 5 години до 8 години
МатериалПамук и еластан
Тегло с опаковката0.200 kg
 
Последно редактирано:
ЗАКОН за защита на потребителите

Раздел II

Етикетиране на стоките

Чл. 9. (1) Търговецът е длъжен да предлага на потребителите стоки с етикети на български език или и на български език, с изключение на случаите, когато информацията по ал. 2 може да бъде предоставена чрез използването на широко разпространени символи, като пиктограми и други знаци, които са лесно разбираеми за потребителите, или чрез използването на наименования за произход на стоките, които са общоизвестни.


(2) Етикетът задължително съдържа информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията на съхраняването й и, ако е необходимо, указания за употреба.

(3) Информацията, съдържаща се в етикета, трябва да бъде разбираема, достъпна, ясна, лесна за отличаване и да не бъде подвеждаща.
(4) Търговецът няма право да отстранява или да променя етикета, маркировката или друга информация, дадена от производителя или вносителя, ако с това свое действие ще подведе потребителите


Здравейте, как бихте отговорили сам на себе си когато прочетете тази алинея? --->>
(2) Етикетът задължително съдържа информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията на съхраняването й и, ако е необходимо, указания за употреба.


Погледнете информацията публикувана в сторе.бг за този артикул. Така изложените данни отговарят напълно на изискването на ал.2 от ЗЗП, а именно: Етикетът задължително съдържа информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията на съхраняването й и, ако е необходимо, указания за употреба.



---->>>> https://www.baby.store.bg/p328690/detska-teniska.html


Основни параметри:
css-title-underline2.png

Продукт#328690
Наличност
116 cm - 6 години
quad-transp.gif
Не, този модел не е наличен
icon-tipmessage-rv.gif
110 cm - 5 години
122 cm - 7 години
128 cm - 8 години
quad-transp.gif
Да, на склад при доставчик
icon-tipmessage-rv.gif
МаркаMayoral
Категории
Подходящ заМомичета
За възрастОт 5 години до 8 години
МатериалПамук и еластан
Тегло с опаковката0.200 kg
Имам произход на стоката и фактура за нея от световен производител с няколко европейски сертификата за най-високо европейско качество. Етикетите си стоят, просто мога да си позволя да печатам всичко на стоката. А тази детска тениска на цена от 34.60лв и една продажба няма да направи, няма кой да плати тази цена в България. Бизнеса с подобни продукти е обречен на фалит или явно някой изпира пари.
 
Търговски физически обект и стока, която е налице и доказва всичко това.... При мен това не съществува, биха могли да намерят единствено празна, изчистена стока с доказан произход и фактури. Знам, че за да имам проблем трябва да ИМАМ СКЛАДИРАНА СТОКА РЕПЛИКА В КОЛИЧЕСТВА ЗА ТЪРГОВИЯ
 
Последно редактирано:
Ако се разровиш, ще разбереш че пазара е залят с подобни стоки - защото има търсене, не случайно търсенето определя предлагането. Защото никой не му се дава 900 евро за оригинална тениска на Филип Плейн, а иска за 25лв да си я вземе и да се кефи, така е и с всички останали марки, независимо дали за дрехи, парфюми, обувки и т.н. Масово в България се продават (от легалните продавачи) , например about you, не баш оригинали. Пример guess тениска която е произведена със съгласието на марката но не и от самата марка. Това е както да си купиш едно и също уиски от България и Германия. Двете са оригинални, но нямат нищо общо. И на практика в България сме заляти с такива бих ги нарекъл " полу оригинални" те са много по евтини и са добре направени от към изрядност на документи и за да продаваш легално маркови дрехи в България трябва да са един от двата вида полу оригинални със точни документи или абсолютно оригинални със серийни номера. Проблема с полуоригиналните е че трябва да си много голям за да може да търгуваш с тях, примерно да имаш над милион оборот на месец, а проблема на абсолютния оригинал е че е не продаваем и трябва да има специално разрешение от дадената марка за да продаваш който и да е от двата варианта. За това спаснието е да няма етикети на марките, пример тениска fruit of the loom с печат Guess, но е fruit of the loom, което пак е нарушение но много по малко, репликите с етикети са много по сериозен проблем. Битката на марката е в Турция и Китай, ние сме капка в морето. Знам, че за да имам проблем трябва да ИМАМ СКЛАДИРАНА СТОКА РЕПЛИКА В КОЛИЧЕСТВА ЗА ТЪРГОВИЯ. При нас те са наясно, беден народ - търси евтино, за това съществуват тези полуоригинали, така марката печели и от бедните страни.
Това е моето становище, ще се радвам още хора да се включат в темата, а тези които са много примерни на закона само да Ви кажа, че няма напълно изряден бизнес! Законите така са ни създадени, че винаги могат да се тълкуват различно според различни ситуации и хора, за това и масово станаха фирми тип "Хасан" от Факултета, който не могат да го пипнат, но до там докараха държавата да правиш бизнес.

Така че и напълно изрядно да искам да продавам марки - не мога и никой от вас също, освен ако не правите 10млн оборот на година. Надявам се разбирате, точно за това разискваме казуса.
 
Последно редактирано:
Търсене има и затова всички се убиват да продават реплики вече не знам колко години, обаче онлайн ще те хванат супер лесно, въпрос на време е. Накратко, ще изгориш, даже онлайн е много по-лесно отколкото на битака или в някое каше магазинче да продаваш. Рано или късно ще ти направят контролна покупка и там ще видят кой праща. Може и конкуренцията да те набута.

Иначе това за полуоригиналите е доста интересно, защото тези големите чужди търговци никъде не го обявяват, тоест може и те да са в нарушение.
 
Така че и напълно изрядно да искам да продавам марки - не мога и никой от вас също, освен ако не правите 10млн оборот на година. Надявам се разбирате, точно за това разискваме казуса.

ЗАЩИТА НА ТЪРГОВСКА МАРКА ПО РЕДА НА НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС

Способ за защита на накърнени права върху търговска марка е и сезирането на органите на полицията и прокуратурата.

Съгласно член 172б, ал.1 от Наказателния кодекс лице, което без съгласието на притежателя на изключителното право използва в търговската дейност марка, промишлен дизайн, сорт растение или порода животно, обект на това изключително право, или използва географско означение или негова имитация без правно основание, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до пет хиляди лева.

По отношение на квалифицирания състав на това престъпление, ако деянието е извършено повторно или са причинени значителни вредни последици, наказанието е лишаване от свобода от пет до осем години и глоба от пет хиляди до осем хиляди лева. Предметът на престъплението се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е, и се унищожава.

Източник: http://lexsofia.com/bg/2020/05/17/zashtita-na-turgovskata-marka/

Сега разбирате ли, защо не е толкова лесно?

Къде е вашето правно основание?
 
Последно редактирано:
Ако се разровиш, ще разбереш че пазара е залят с подобни стоки - защото има търсене, не случайно търсенето определя предлагането. Защото никой не му се дава 900 евро за оригинална тениска на Филип Плейн, а иска за 25лв да си я вземе и да се кефи, така е и с всички останали марки, независимо дали за дрехи, парфюми, обувки и т.н. Масово в България се продават (от легалните продавачи) , например about you, не баш оригинали. Пример guess тениска която е произведена със съгласието на марката но не и от самата марка. Това е както да си купиш едно и също уиски от България и Германия. Двете са оригинални, но нямат нищо общо. И на практика в България сме заляти с такива бих ги нарекъл " полу оригинални" те са много по евтини и са добре направени от към изрядност на документи и за да продаваш легално маркови дрехи в България трябва да са един от двата вида полу оригинални със точни документи или абсолютно оригинални със серийни номера. Проблема с полуоригиналните е че трябва да си много голям за да може да търгуваш с тях, примерно да имаш над милион оборот на месец, а проблема на абсолютния оригинал е че е не продаваем и трябва да има специално разрешение от дадената марка за да продаваш който и да е от двата варианта. За това спаснието е да няма етикети на марките, пример тениска fruit of the loom с печат Guess, но е fruit of the loom, което пак е нарушение но много по малко, репликите с етикети са много по сериозен проблем. Битката на марката е в Турция и Китай, ние сме капка в морето. Знам, че за да имам проблем трябва да ИМАМ СКЛАДИРАНА СТОКА РЕПЛИКА В КОЛИЧЕСТВА ЗА ТЪРГОВИЯ. При нас те са наясно, беден народ - търси евтино, за това съществуват тези полуоригинали, така марката печели и от бедните страни.
Това е моето становище, ще се радвам още хора да се включат в темата, а тези които са много примерни на закона само да Ви кажа, че няма напълно изряден бизнес! Законите така са ни създадени, че винаги могат да се тълкуват различно според различни ситуации и хора, за това и масово станаха фирми тип "Хасан" от Факултета, който не могат да го пипнат, но до там докараха държавата да правиш бизнес.

Така че и напълно изрядно да искам да продавам марки - не мога и никой от вас също, освен ако не правите 10млн оборот на година. Надявам се разбирате, точно за това разискваме казуса.


Ако се разровиш, ще разбереш, че всекидневно се краде, щото на никой не му се бачка... и щото има пазар примерно за авточасти секън хенд.
 
ЗАЩИТА НА ТЪРГОВСКА МАРКА ПО РЕДА НА НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС

Способ за защита на накърнени права върху търговска марка е и сезирането на органите на полицията и прокуратурата.

Съгласно член 172б, ал.1 от Наказателния кодекс лице, което без съгласието на притежателя на изключителното право използва в търговската дейност марка, промишлен дизайн, сорт растение или порода животно, обект на това изключително право, или използва географско означение или негова имитация без правно основание, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до пет хиляди лева.

По отношение на квалифицирания състав на това престъпление, ако деянието е извършено повторно или са причинени значителни вредни последици, наказанието е лишаване от свобода от пет до осем години и глоба от пет хиляди до осем хиляди лева. Предметът на престъплението се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е, и се унищожава.

Източник: http://lexsofia.com/bg/2020/05/17/zashtita-na-turgovskata-marka/

Сега разбирате ли, защо не е толкова лесно?

Къде е вашето правно основание?
Правното основание е, че трябва да има нагледни неоспорими доказателства и факти - налична стока в количества за търговия.
Дадена марка не може да сезира държавна институция, трябва тя сама да брани името си. А ако направя и най-малката корекция по даденото изображение, нали знаеш, че вече става обект на ново авторско право? Моята стока не би имитирала оригинални етикети и не би представяла продуктите за такива. И само да попитам какво се случи с Петър Илиев от ИТН (мисля, че така се казваше), дето беше плагиатствал книга и разбра цялата страна, дали ще влезе по смисъла на закона от 1 до 5 години?
Мисля, че всички знаем отговора.
И пак не виждам никакви основателни доводи за връзка между сайт с един собственик и изпращач на пратката от фирма - съвсем друг, ако аз просто приемам поръчката, печатам и я изпращам от моята фирма, а сайта се стопанисва от съвсем друг човек?
 
Последно редактирано:
Правното основание е, че трябва да има нагледни неоспорими доказателства и факти - налична стока в количества за търговия.

Здравейте, искам да поръчам 100 бр. тениски с логото на Филип Плейн. Бих искал да получа фактура от вас. Моля, стоката да бъде изпратена до личният ми адрес (до врата).

С такава подобна поръчка, вие се оказвате 100% нарушител на поредица от действащи закони.


Дадена марка не може да сезира дадена държавна институция, трябва тя сама да брани името си.

Грешите, и то сериозно. Моля, запознайте се внимателно преди да изкавате подобно мнение.

 
Здравейте, искам да поръчам 100 бр. тениски с логото на Филип Плейн. Бих искал да получа фактура от вас. Моля, стоката да бъде изпратена до личният ми адрес (до врата).

С такава подобна поръчка, вие се оказвате 100% нарушител на поредица от действащи закони.




Грешите, и то сериозно. Моля, запознайте се внимателно преди да изкавате подобно мнение.

Сайта няма връзка с мен, той не е мой. Единствено за стоката имам отговорност, но какво от това? Сега пращам едни боксерки на Найк, примерно не са оригинални или не се знае, получателя е примерно инспектор на НАП и какво следва? Правим ли разлика между склад със стока и една пратка с едни боксерки на найк? Знам, че всички проверки са базирани на ФИЗИЧЕСКА проверка, което значи, че там където е регистрирана фирмата трябва да бъде намерена стока с количества видими за търговия. Без тях и без връзка между мен и сайт, мисля че няма какво да ми се случи. Пак ти казвам борбата на марката е с Китай и Турция - и пак не могат да се справят, къде и за какво нас да ни пипат? Докато нашите проверяващи не съм сигурен, че въобще имат ресурс да проверяват само онлайн магазини, проверяват само физически, сигурни и доказани със стока, която хващат веднага и доколкото знам обект на проверка са фирми, които не плащат задълженията към държавата си, т.е. ако си плащаш данъците, не би трябвало да имаш проблем за интелектуални права.
 
Не моем да разберем, като си толкова запознат с нещата що питаш въобще? Прай си схемата и тва е.. или че станеш милионер помогнал на хиляди бедни българи да носят Найк гащи или ща даваме като съдебен пример на бъдещи подобни въпроси.
 
Не моем да разберем, като си толкова запознат с нещата що питаш въобще? Прай си схемата и тва е.. или че станеш милионер помогнал на хиляди бедни българи да носят Найк гащи или ща даваме като съдебен пример на бъдещи подобни въпроси.
Все си мислех, че някой може да каже нещо от правна гледна точка за конкретен казус, а не да ми се цитират статии от нета.
Интересното е че 99% от всички което е някаква стока тип дреха/обувка е фалшиво, което се праща през куриерите. Получавал съм реплики от водещи доказани брандове... какво остава за другите?
 
Сайта няма връзка с мен, той не е мой. Единствено за стоката имам отговорност, но какво от това?

В едно бъдещо наказателно производство ти ще имаш ролята на доставчик/изпълнител, с други думи всички ще "изгорите" по веригата.
 
Още ти се чудя защо си толкова наивен?

Защо си мислиш, че собственикът на сайта няма да те "изпее" когато му щракнат белезниците или обърнат жилището му?

Повярвай ми, за да си спаси "кожата" човек е способен на всичко.
 
Все си мислех, че някой може да каже нещо от правна гледна точка за конкретен казус, а не да ми се цитират статии от нета.
Интересното е че 99% от всички което е някаква стока тип дреха/обувка е фалшиво, което се праща през куриерите. Получавал съм реплики от водещи доказани брандове... какво остава за другите?

То казус няма.. има догатки.. ако аз, ма не съм аз, ма те не знаят кой съм аз, ама то минава през друг....

Като получиш реплика от водещ доказан бранд.. подаваш сигнал. Другия вариант е... щом големите го правят мога и аз.. ма почти винаги малките горят.. както лелчето от примера по-горе.
 
Здравейте,

ако на сайта не е посочено кой е собственика?

Според Закона за електронната търговия, всеки администратор/собственик на електронен магазин е задължен публично да обяви юридическата/правната си форма на учредяване - ЕООД, ООД, ЕТ, адрес, телефон, контакти и т.н.

Толкова много грешки виждам, че наистина съм изненадан от вас.

Давате пример с aboutyou.bg, сам виждате че това не е българско дружество.


DOMAIN NAME:aboutyou.bg

ABOUT YOU GmbH
Domstrasse 10
Hamburg, 20095
GERMANY
[email protected]
+49-406-38569333
 
Интересното е че 99% от всички което е някаква стока тип дреха/обувка е фалшиво
Аз не познавам хора, или поне в момента не се сещам, които биха си купили съзнателно нещо фалшиво с надпис на нещо скъпо. Както и да е, според мен отговор тук няма да получиш, а шансът да те ударят с една контролна покупка е огромен. Едно време помня, че като се появиха Фешън Дейс, си имаха даже отделен човек, на който работата му беше да следи за такива магазинчета с ментета и да праща сигнали. Предполагам, че и по-новите големи продавачи правят същото.
 
Според Закона за електронната търговия, всеки администратор/собственик на електронен магазин е задължен публично да обяви юридическата/правната си форма на учредяване - ЕООД, ООД, ЕТ, адрес, телефон, контакти и т.н.

Толкова много грешки виждам, че наистина съм изненадан от вас.

Давате пример с aboutyou.bg, сам виждате че това не е българско дружество.


DOMAIN NAME:aboutyou.bg

ABOUT YOU GmbH
Domstrasse 10
Hamburg, 20095
GERMANY
[email protected]
+49-406-38569333
Според закона за електронната търговия има стотици да не кажа хиляди страници, платформи и сайтове, които продават без ясен и доказан собственик. И тези, които пледират, че са много изрядни, не не са - нито един бизнес не е изряден на 100% повярвай ми.
About you не е българско дружество, но продава в България и по цялата тежест трябва да спазва българските закони, както всички останали.
 

Горе