Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

webstil

Well-Known Member
Понеже не съм наясно с някои от нещата и пускам тази тема,за да видя дали някой от по-опитните може да помогне на мен и на другите,които се интересуват.Казуса ми и следния:примерно искам да купя 20 часовника или 20 плюшени играчки(дребни работи).Поръчвам си ги от сайт,в който пише,че доставката е безплатна.Ясно е,че понеже сме в ЕС за стоки оттам няма мито.Но като идват от Китай трябва да има.И тук веча са ми много мъгла въпросите с цената на стоката.Примерно някъде четох,че до 45 евро-няма мито,на друго място пише до 25евро,на трето видях до 145 евро?? Някой,който е внасял по подобен начин малко стока може ли да помогне? И ако има мито,то как се начислява? Какви пари трябва да си подготвя,ако примерно стоката съм я закупил за 200$,от какво се определя колко ще е митото? Много ще съм благодарен,ако някой сподели опита си :)
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Митото се определя в зависимост от стоката (техника, играчки , плюшки, дрънкулки и т.н.). Примерно количка електрическа и играчка за деца (някаква си) може да са в различни категории и съответно различно мито. ДДС-то се смята върху стоката+доставката + мито-то (примерно последно плащах мито на камера за лов на стойност 160 лв. и ми взеха мито и ДДС 36 лв.).
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

За стоки до 150 евро, мито не се плаща. Обаче плащаш ДДС за всяка изпратена ти стока надхвърляща 30 лева като себестойност. Според последните промени в Закона за ДДС (точка 12а от алинея 1 на член 58 от ЗДДС), които влязоха в сила от 1 януари 2010 г. няма да се плаща ДДС, ако стоките са на стойност до 30 лв. Ако искаш безплатна доставка, трябва да съобразиш поръчките си така, че всяка една индивидуално да не надхвърля тази сума! Някои търговци предлагат опцията - да вписват цената на стоките, като по-ниска отколкото е в действителност, но това трябва да го обсъдиш със самия търговец!
И въпреки това тази опция се отнася само за дребни поръчки!
Имайте предвид, че само лимита за ДДС е намален до 30 лева, за стоки до 150 евро все още не би трябвало да дължите мито, като припомням, че за някои стоки независимо от сумата не се начислява мито, тъй като те не се облагат с такова.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Митото се определя от различни фактори, като страна на произход, вложени материали и други такива, така че няма твърд отговор кое колко ще ви струва.
Може да погледнете следният сайт:

http://ec.europa.eu/taxation_custom...tion.jsp?Lang=bg&Expand=true&SimDate=20120222

В него можете да разберете какъв е процента мито на различните продукти.
Трябва да имате в предвид, че компютърни части и различни типове електроника се облагат само с ДДС и с 0% мито!
Най-добрият начин да разберете колко ще ви струва точно нещата които сте поръчали е да се обадите на някое от бюрата за митническо обслужване и да попитате колко ще ви струват стоките които сте поръчали.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Митото на часовниците можеш да го видиш в раздел 18 глава 91 na TARIK

Зависи точно какви са часовниците, но ориентировъчно ще е 4,5% (минимум 0,3евро на брой, макс 0,8евро на брой)
Обаче има някакви изисквания за внос от китай (ERGA OMNES) "Мярка за контрол при вноса".
И още нещо - провери дали тези 150 евра необлагаеми важат и в случай на закупуване с цел препродажба.
Ако са различни модели могат евентуално да минат за samples

Най-добре се консултирай с митнически агент
 
Последно редактирано:
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Мерси много за информацията :) dertre ти не си ли платил само ДДС? Според колегите под 150 евро би трябвало да не плащаш мито? : ) А за доставката пише,че е безплатна в самите сайтове и на мен не ми се вярва,но скоро сигурно ще го проверя това..говоря за сайтове като dealextreme и everbuying.com :) Възможно ли е ако доставката наистина е free да поръчам на няколко пъти,за да не давам повече пари за мито и ДДС? А как ще разберат на митницата с каква цел ги купувам тия работи? Мерси много,че споделяте :)
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

20 часовника няма как да са ти за лична употреба :) Освен, ако не си многоръкия Шива. 2-3 може да минат, ама 20... Или пък на няколко пъти поръчани. В пощите също си имат митнически отдел, проверяват.

А и на 150 евра са ти има няма 13 лева митата, не си заслужават усилието и гимнастиките да мислиш как да ги прескочиш.

По-добре потърси начин да ги пласираш бързо, да си намериш пазар и да си поръчваш по-големи количества - тогава цената ще е различна, транспорта също. Нищо, че пише free shipping - той и в момента си е включен в цената. Слагай си всички необходими разходи и така си формирай крайната цена.

Тези сайтове имат ли минимална сума/количество за поръчка? Де им излизат сметките с безплатна доставка? Имат нещица по 4-5 долара!
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Еми минималното количество си е 1.Наистина предлагат безплатна доставка,но пише Delivery Estimates: 7 - 25 days to major destinations.Ако искаш Expedited Shipping Delivery Estimates: 3 - 5 days to major destinations. е 12$,което пак е нищо особено при поръчка на по-големи количества.За пазара как да намеря начин да ги пласирам бързо? Мисля да пускам някои неща в онлайн магазини и т.н. Чудя се дали да не оръчам само 2-3 артикула да видя кво ще стане.Възможно ли е като са такива малки поръчки да не ги задържат на митницата,ами да си дойдат на адреса? :) Лошото е,че първо плащаш в paypal преди да е пристигнало каквото и да е :)
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Понеже знам за кой сайт става на въпрос, ще ти кажа само да ги поръчваш през няколко дни.Аз също правя поръчки на часовници,но не за търговия,а мания имам :D.
Поръчвай ги през два дни.И при пускането на поръчката имаш право да им напишеш нещо допълнително, ако искаш.В твоя случай пишеш на пакета да пише gift.Пакета който ще дойде е доста малък и за него няма да платиш нищо.Но само ако ги поръчваш през няколко дни.Аз така правя,веднъж ми се случи въпреки че бях поръчал часовниците в различни дни бяха пристигнали 5 на един ден в пощата и ги взех на един път.
Поне аз така пазарувам от там :)
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Ще ти кажа 3 сайта, които със сигурност са читави! dealextreme, tinydeal, focalprice ... доставката е безплатна, дори и за 10 цента да поръчаш. Има още няколко, които са вече за "Големите" пожелавам ти да стигнеш до такива размери - това са aliexpress и dhgate - там директно кореспондираш с производителите в китай - нещо като ebay, но чайна майна. В последните 2 сайта е различно положението, защото там има минимални количества, които могат да се поръчват, отделно не всички предлагат и безплатен транспорт, но за сметка на това са им значително по-ниски цените в сравнение с първите изброени от мен.

В първите 3 сайта, дори и да поръчаш повече неща, те самите ти ги разбиват на няколко колета и ти пристигат по различно време, занижават и цените на самия колет точно заради митниците. Обаче нашите вече не ядат доматите с колците и по-едри пакети директно ги отклоняват за проверка. Също така ако ти се случи, ще те накарат да им покажеш платежен документ за стоката, на базата на който ще ти начислят ДДС и МИТО евентуално (според сумата).

Също така, ако правиш малки поръчки, имай предвид, че до 15$ не ти се предоставя код за проследяване на поръчката - закупува се отделно (жълти стотинки си е пак). Над тази сума безплатни и автоматично ти се дава кода. Има случаи, в които се губи стоката, макар и рядко .... ако е с код за проследяване е добре, защото могат да ти върнат парите или да ти изпратят пак стоката. Ако си без код - сори.

Надявам се да съм бил полезен ;)
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Мерси много за информацията :) dertre ти не си ли платил само ДДС? Според колегите под 150 евро би трябвало да не плащаш мито? : ) А за доставката пише,че е безплатна в самите сайтове и на мен не ми се вярва,но скоро сигурно ще го проверя това..говоря за сайтове като dealextreme и everbuying.com :) Възможно ли е ако доставката наистина е free да поръчам на няколко пъти,за да не давам повече пари за мито и ДДС? А как ще разберат на митницата с каква цел ги купувам тия работи? Мерси много,че споделяте :)
Ами на 160 лв поръчка ддс-то би трябвало да е 32 лв. Аз платих 36лв. + 4 лв. такса поща (каквото и да е това). Доставката беше от Америка.
Друго се сетих. От митническия клон до сега нито един път не са ми давали касова бележка (само за тия 4 лв. пощенски ми дават всеки път). Трябва ли да се дава касова бележка за това плащане ?
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Поръчах малка поръчка след съветите на danko6 от tinydeal.Стойността е 26$ пробна поръчка,за да видя кога ще пристигне и дали ще пристигне :D:D ma57er понеже е над 15$ ще им ли такъв код? Ще ви информирам междувременно,ако всичко е ок,скоро ще поръчам още : )
Благодаря много на всички за помощта за момента.Невероятни сте : )
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

В сайта пише track & trace,но ми отваря някакъв сайт с йероглиифи,пробвах да потърся в БГ пощи,иска ми някакъв код нали номер на пратката,има два уж.Пробвах и с двата ми казва,че няма информация. И в този сайт пробвах http://www.track-trace.com/ ,но същия резултат..Единия номер е на артикула от сайта,другия е Package details:,но и с него не открива информация,но важното е да пристигне :D Може пък да се обадят от пощата :D
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Да споделя и аз защо се "отказах" напълно от бг митниците откак изпаднах в следната ситуация. Значи по принцип поръчвам единични бройки, на стойност между 50- 200 долара: Ставаше въпрос за ЕДИН И СЪЩИ артикул от Китай за някъде около 110 долара (не е техника). Поръчвам до страна от ЕС. Пристигат нещата винаги за десетина дена и доставката е без пари. Носят ти ги на вратара. От там се праща към БГ. В случая- пакет и излиза около 7- 8 евро (без застраховки и препоръчани глупости. Нямал съм проблем до сега). Така пътува още 6- 7 работни дни. Общо взето се побирам в 3 работни седмици с тая гимнастика при всички случаи. Вече клиент като си поръча нещо с Еконт на другия ден е при него.

Клиента обаче искаше друг цвят от това което имах в наличност, но не му се чакаше 3 седмици, а не исках да го изпусна. Викам ше хитрувам. Обещах до две седмици стоката да му е пред вратата (без да го имам при мен артикула). Доставката директно до БГ ми излезе мисля 28 долара. Явно китайците не ни смятат все още за ЕС. Викам няма проблем аз при всички случаи съм отгоре, пък и да не бях важното е да не изпускам човека.

Минаха 15 дена обаче и нищо. Клиента взе да си търси обещаното. Пращам човек до пощата. От там му казват, че да има колет, но е на митницата. Айде натам и почнаха разправиите... Не пожелаха да освободят пратката докато не се "докаже" по някакъв начин каква и е стойноста. Китаеца не беше обявил колко пари е стоката. Единствения "документ" който можех да им представя бе... разпечатка от ПейПал - "Става ли?" Мислиха те... "Еми става." Въпреки това пак се пробваха да се заяждат. Сметката на полуателя беше в Австралийски долари и макар да ги бях "оправил" нещата по техния курс, тъпия митничар кат видял $ и вече ше слага ДДС. Макар в американски като се обърнат идват "като трябва". Като цяло добре, че на човека дето помолих да ми я свърши тая услуга му трака яко ченето и е отворен.

Та мисълта ми е следната...
- Поръчвам си нещо от БГ, плащам си да ми го доставят, търся си го из пощите и за да си го получа се ходи мин. два пъти до митницата (време, разходи и в случая един куп телефонни разговори между мен и човека вършещ ми услуга).
- АБСОЛЮТНО СЪЩОТО НЕЩО в "цивилизацията" ми го доставят на вратата с усмивка. Няма митници, няма такси, няма простотия !!!

Тоест от там да го пратя към БГ ми излиза по-евтино от колкото директно.

Айде издадох ви бизнес стратегията си :lol:
 
Последно редактирано:
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

@Webstil - номера не ти е излезнал още, защото може да не е пусната стоката да пътува. След като я пуснат, тогава ще излезне и номера за проследяване. Гледай си в китайския сайт първо - там е световен тракинга. В бгпощите накрая ще гледаш, когато трябва да пристигне в България вече.
 
От: Мито и всичко за него? Внос на стоки от Китай?

Никъде в темата не срещнах точно как се омитяват стоките поръчани от Китай. Звънях на една две митнически агенции - а от там ми обясниха нещо подобно - върху стоката се начислява първо митото, което взависимост от стоката е с различна стойност, след което върху получената сума се начислява ДДС-то или обратното - първо се начислява ДДС-то, после митото. Хайде, който има някакъв опит с тези неща да сподели. Благодаря :)
 

Горе