Могат ли да ме съдят?

Fozzy

Well-Known Member
Има много известен world-wide американски сайт. Аз имам също добре известен на локално ниво (България). Проблема е, че домейните ни много си приличат. Сайтовете са на една тематика, но нямат нищо общо като съдържание (не копирам) и дизайн (не е някакъв clone на сайта им).

Домейните обаче са много близки. Оригинални е ком, моя е нет. Представете си сайт lool.com и IooI.net Домейните изглеждат по един и същи начин. Както виждате в оригиналния имаме ЕЛ, в моя има АЙ като и двете букви визуално са почти еднакви, но с различно произношение. В домейна 50% от символите са еднакви, другите се доближават при изписването, както в примера.

Как мислите, мога ли да си имам проблеми с голям международен бранд за подобно нещо?
 
Те в щатите се съдят за щяло и нещяло, но чак пък в България да дойдат да те съдят, не ми се вярва. Освен ако не им нанасяш някакви сериозни загуби с твоя сайт?
Кога е регистриран техния домейн и кога твоя?
 
Те в щатите се съдят за щяло и нещяло, но чак пък в България да дойдат да те съдят, не ми се вярва. Освен ако не им нанасяш някакви сериозни загуби с твоя сайт?
Кога е регистриран техния домейн и кога твоя?

Е има доста голяма разлика във времето на регистрация. Моя е много по-нов. Иначе какви сериозни загуби да имат от БГ сайт? :)
 
От: Могат ли да ме съдят?

Може, има всякакви идиоти. Припомни си тази новина.
 
От: Могат ли да ме съдят?

да се плющят в пърдялника - да те съдят заради подобни букви? ако са регистрирали това съчетание да ама иначе н акакво отгоре. оперираш в аналогична ниша и какво от това - нито крадеш дизайн, нито съдържание. те нямат права върху нишата
 
Еми да те съдят, това за тях би означавало разходи, измерими в хиляди долари. Та предполагам ако се стигне до там винаги можеш да им предложиш да им продадеш сайта си - хем на тях ще им излезе по-евтино, хем ти ще си доволен.
 
Re: От: Могат ли да ме съдят?

да се плющят в пърдялника - да те съдят заради подобни букви? ако са регистрирали това съчетание да ама иначе н акакво отгоре. оперираш в аналогична ниша и какво от това - нито крадеш дизайн, нито съдържание. те нямат права върху нишата

Именно, ама дето вика Странникът нали осъдиха a.pl, а пък фейсбука ако помните осъди едни teachersbook ли кви бяха, само заради book в името.

Другия вариант е да им пиша, ама сам да си го вкарвам няма смисъл.
 
От: Могат ли да ме съдят?

Щом съдържанието е различно - не ми се вярва. Няма за какво да се хванат, нито им правиш конкуренция, нито им "уронваш престижа".
 
Re: От: Могат ли да ме съдят?

Щом съдържанието е различно - не ми се вярва. Няма за какво да се хванат, нито им правиш конкуренция, нито им "уронваш престижа".

Еми говорим си примерно за сайт за вицове. Тематиката е еднаква - вицове. Само че сами разбирате, че вицовете са различни като език и текст. Различен е CMS-a, дизайна и т.н.

Само буквичките в домейна. Реално погледнато при един бърз поглед, се бърка с хамериканския сайт, просто защото той е разпознаваем в БГ бранд, а аз не съм.
 
От: Re: От: Могат ли да ме съдят?

Еми говорим си примерно за сайт за вицове. Тематиката е еднаква - вицове. Само че сами разбирате, че вицовете са различни като език и текст. Различен е CMS-a, дизайна и т.н.

Само буквичките в домейна. Реално погледнато при един бърз поглед, се бърка с хамериканския сайт, просто защото той е разпознаваем в БГ бранд, а аз не съм.

Оня наглец ggg нещоси дето изкупи всички .bg домейни и изнудва яко нова тв и кой ли не, да не би да са го осъдили?

Трай си, пък ако се разбучат нещо, ще му мислиш :).
 
Re: От: Re: От: Могат ли да ме съдят?

Оня наглец ggg нещоси дето изкупи всички .bg домейни и изнудва яко нова тв и кой ли не, да не би да са го осъдили?

Трай си, пък ако се разбучат нещо, ще му мислиш :).

Не, виж сега, ако се разбучат няма да ме сбърка много, да взимат домейна е**л съм ги. Ще направя нов сайт и трафика ще ми е около 30% надолу. Доста е, но не е болка за умиране.

Въпроса е да не ми дойде някоя изненадваща честитка, която ме кара да се явя някъде си :)
 
Re: От: Re: От: Могат ли да ме съдят?

Въпроса е да не ми дойде някоя изненадваща честитка, която ме кара да се явя някъде си :)

Е ако толкова се притесняваш, напрви си едно ООД и си прехвърли домейна / сайта на ООД-то. Тогава дори някой да тръгне да съди ООД-то, тебе като частно лице няма за какво да те барат. А ООД в България може да бъде с 2лв. капитал.
 
От: Re: От: Re: От: Могат ли да ме съдят?

Не, виж сега, ако се разбучат няма да ме сбърка много, да взимат домейна е**л съм ги. Ще направя нов сайт и трафика ще ми е около 30% надолу. Доста е, но не е болка за умиране.

Въпроса е да не ми дойде някоя изненадваща честитка, която ме кара да се явя някъде си :)

Добре де що като толкова те притеснява да не започнеш отсега да се местиш - купи нов домейн, излей съдържанието на стария там и редиректни стария
 
От: Могат ли да ме съдят?

Няма от какво да се притесняваш... щом съдържанието е различно от тяхното... Въобще нищо няма да ти направят.. :)
 
От: Могат ли да ме съдят?

според мен за да започне съдебен процес трябва по някакъв начин да копираш тяхната търговса марка, право върху съдържанието или друго тяхно право.

можеш да направиш една проверка за търговска марка, но не вярвам да има проблем с 50% подобност на символите и различни лога, шрифтове и т.н.

иначе dell.com трябва да осъдят deii.net, например.
 
От: Могат ли да ме съдят?

Преди две години си харесах си един домейн в който присъства името на Qantas. Писах им дали ще има проблем ако закупя домейн с тяхното име...те ми отговориха че няма никакъв проблем ако взема такъв домейн...стига сайта ми да не злоупотребява с тяхната марка и името на Qantas. Вече втора година използвам този домейн... но проблема сега се появи от Афф програмите който предлагат на Qantas услугите, просто преди няколко месеца ми закриха акаунта с мотива че това е бранд домейн и така съм нарушавал правилата им. А в първата година сериозни приходи падаха от сайта...така че стана поговорката: Царят дава а падарят не дава :)
 
От: Могат ли да ме съдят?

За съд е още по малко български гражданин е нереално да се говори, единствения проблем е, че има вероятност да загубиш домейна.
 
От: Могат ли да ме съдят?

"Apple подготвят стрийминг услуга с името iRadio" е днешно заглавие.. iбаааах Ti... Регистрирай iTradio.. KeiNe ProBlem! ;)
.. все пак iT е интернет.. бранд, а "i" си е тяхната измислена идиология.. Само че тури круша, че е по-фешън и пускай чалга музика :D
 
От: Могат ли да ме съдят?

Могат да те съдят, ама друг път. Като са толкова големи и отворени, да си бяха купили всички разширения, за да си пазят бранда. Ако получиш някаква заплаха (понеже и такива мейли съм чел) просто им покажи среден и им кажи, че си готов да преговаряш за продажба на домейна, иначе няма да го свалиш. Реално погледнато те имат права само над домейна, който са си закупили. Останалите разширения са свободни за всеки човек, който има желанието и средствата да си ги закупи. Не се поддавайте на такива простотии и си отстоявайте правата, ако стане нещо! Епъл като осъдиха магазина в Полша какво си мислите че са постигнали? Според мен спад в продажбите на територията на Полша. Нищо повече! Големите компании са много по-хитри от нас. Те си пишат търговската репутация в счетоводните разчети, така че няма да я рискуват тая репутация току-така. Това, което направиха Епъл беше показно за това как един лош мениджър може да срине и най-добрата компания. Защото откакто Стив Джобс се оттегли, а в последствие почина, Епъл движат само и единствено надолу, въпреки всяческите усилия, които полагат.
Прави си паричките, свиркай си и да не ти пука!
 
От: Могат ли да ме съдят?

Много ми е интересно ако решат да те съдят, тук ли ще подадат жалбата или да речем в САЩ.
 

Горе