Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

tsvetanakos

New Member
Здравейте!

На една крачка съм от нов сайт и реших да се допитам до вас за съвет преди да го пусна окончателно. Ще се опитам да бъда максимално кратък. :)

Идеята на сайта е да съдържа новини от най-различни известни сайтове. Всяка новина(статия) ще съдържа линк към оригиналната и ще пише, че е взета от там и че принадлежи на уважаемия писател итн. Въпросът ми е, дали ще вляза във спорове със DMCA, заради копираната новина?

Според мен няма да има проблем. Вие какво мислите по въпроса? :)
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Без съгласие на автора рискуваш. А и копираните новини много много няма да ти помогнат е ранкинга, особено ако си нов в областта. Както казва Странникът :"вече има осъдени за авторски права", така че питай първо, защото инак нищо добро няма да те чака, особено ако копираш реномирани и богати сайтове. Ако правиш сайт за адсенс с трафик от фейсбук, без да градиш бранд и нещо по-сериозно може и да минеш през капките, но ако сериозно се хващаш и искаш да си четен и намиран в търсачките - не копирай, още повече без съгласие.
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Без съгласие на автора рискуваш. А и копираните новини много много няма да ти помогнат е ранкинга, особено ако си нов в областта. Както казва Странникът :"вече има осъдени за авторски права", така че питай първо, защото инак нищо добро няма да те чака, особено ако копираш реномирани и богати сайтове. Ако правиш сайт за адсенс с трафик от фейсбук, без да градиш бранд и нещо по-сериозно може и да минеш през капките, но ако сериозно се хващаш и искаш да си четен и намиран в търсачките - не копирай, още повече без съгласие.

Сега се разколебах. А, ако напиша малко резюме и от долу сложа линк към сайта със новината? Тук не би трябвало да имам проблеми.

Просто искам да пробвам силата на youtube, но само за едната проба не искам да пиша дълги статии. Все пак просто искам да видя става ли, или не. :)
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

И какво ти пречи, напиши 5 статии ще ти се изхабят пръстите ли какво ще стане ?
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

На читавите сайтове си има условия за ползване на тяхно съдържание.
Останалите сайтове, дето не са се потрудили да си сложат условия за ползване... не бих използвал.
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Нищо не ти пречи да пишеш до сайтовете, които харесваш и искаш да вземаш статии от тях дали ще ти разрешат, естесвено с хиперлинк към тях. Но в никакъв случай не вземай статии написани от някой, чието име стои под или над статията, като от Уебкафе и БГ Татко. Там статиите са основно авторски и ще те погнат за правата - или да изтриеш това което си взел или да им платиш
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Има доста сайтове, които копират, но това не е решение. Все пак новинарки сайт, които дава пари за заплати на журналисти е нормално да се противи, че някой го копира и се възползва от труда му. Аз лично не копирам, може да преразкажеш новината, така ще добиеш уникално съдържание, което ще ти е от полза. То межународните новини в нета са преведени/преразказани. Все пак големите сайтове имат и договорки с автори/издания за използване на новините им.
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Да, това с преразказването е идея, нищо, че отнема време. Прочети някоя статия, преразкажи я, като напишеш някъде в текста - както пишат от ....еди кой си сайт
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

И какво ти пречи, напиши 5 статии ще ти се изхабят пръстите ли какво ще стане ?

:) Нищо против, но този сайт е така или иначе за тестови цели. Няма да бъде онлайн повече от 2-3 месеца. Няма да се занимавам със SEO, просто искам да тествам няколко метода за трафик, а тази ниша е идеалната за момента. :)
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

големите сайтове позволяват копиране, но трябва да споменеш кой е източника
(не, че ако не го направиш ще ти кажат нещо :wink: все пак едва ли някога ще разберат за съществуването на твоя сайт)
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Да, това с преразказването е идея, нищо, че отнема време. Прочети някоя статия, преразкажи я, като напишеш някъде в текста - както пишат от ....еди кой си сайт
Точно така - за справка виж вести.бг - само споменават името на сайта, откъдето е новината, дори без линк.
Препоръчвам ти все пак да прочетеш условията на сайта, от който ще преразказваш.
Ако има такива, разбира се.

Други пък директно я копират - виж try.bg - нещо като взето rss от сайтовете е,
защото с новините от доста сайтове са направили така .:rolleyes:
Все пак мисля, че преразказването е по-добър вариант от копи-пейст.:rolleyes:

Вие какво мислите - кой вариант е по-чист?
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Аз съм за преразказването, все пак статия направена на 80-90%+ уникалност няма сравнение с копирана такава :)
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Вие какво мислите - кой вариант е по-чист?

Най-добрият вариант е да станете източници на новини. Тогава ще сте важните, големите. А сега всички сте преписвачи на новини. И сте се научили да ги крадете "умно"... опа обърках думата, не ги "крадете", вие ги преразказвате и проверявате за уникалност чрез адвегото!

Без съгласие на автора рискуваш. А и копираните новини много много няма да ти помогнат е ранкинга, особено ако си нов в областта. Както казва Странникът :"вече има осъдени за авторски права", така че питай първо, защото инак нищо добро няма да те чака, особено ако копираш реномирани и богати сайтове. Ако правиш сайт за адсенс с трафик от фейсбук, без да градиш бранд и нещо по-сериозно може и да минеш през капките, но ако сериозно се хващаш и искаш да си четен и намиран в търсачките - не копирай, още повече без съгласие.

Прав е Rocksatedy, внимавайте когато копирате новини от сайтовете. Искайте разрешение, за да ви е чиста работата. Всяка копирана новина или снимка без разрешение дава основание на автора на тази новина да ви осъди. Това, че слагате линк към източника на копирана от вас новина не ви спасява, ако нямате разрешение да копирате текста или снимката.
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Аз съм за преразказването, все пак статия направена на 80-90%+ уникалност няма сравнение с копирана такава :)

Точно така, обаче според мен не всеки може да преразказва. Винаги съм го казвал - неграмотниците нямат място в интернет. Пример: Никога досега не съм виждал неграмотник, който да се занимава със SEO и да е успял, никога до сега не съм срещал неграмотник да се занимава с новинарски сайт и да е успял.
 
От: От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на нег

Най-добрият вариант е да станете източници на новини. Тогава ще сте важните, големите. А сега всички сте преписвачи на новини. И сте се научили да ги крадете "умно"... опа обърках думата, не ги "крадете", вие ги преразказвате и проверявате за уникалност чрез адвегото!



Прав е Rocksatedy, внимавайте когато копирате новини от сайтовете. Искайте разрешение, за да ви е чиста работата. Всяка копирана новина или снимка без разрешение дава основание на автора на тази новина да ви осъди. Това, че слагате линк към източника на копирана от вас новина не ви спасява, ако нямате разрешение да копирате текста или снимката.
Страннико, в момента обсъждаме вести.бг и try.бг и как процедират те,
понеже са сравнително големи сайтове, особено вести.бг.
Аз лично не крада и не преписвам, защото нямам нито един новинарски сайт.
Засега нямам и намерение да имам, тъй че този ти коментар е меко казано неуместен,
ако е отправен лично към мен.:)
 
От: От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на нег

Страннико, в момента обсъждаме вести.бг и try.бг и как процедират те,
понеже са сравнително големи сайтове, особено вести.бг.

Грешиш! Обсъждай си вести.бг или си направи друга тема и обсъждай там който искаш сайт. Аз не пиша за теб. Пиша и помагам на автора на темата - на tsvetanakos, който иска да си направи сайт и пита как да постъпи правилно.

Не си мисли, че си в центъра на вниманието - коментара ми не е отправен към теб, а към автора на дискусията, просто използвам твоите думи като пример.
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Не са обект на авторско право нормативните и индивидуални актове на държавни органи (закони, наредби, постановления, правилници, заповеди и пр.), както и официалните им преводи, идеи и концепции, фолклорни творби, новини, факти, сведения и данни.

Написания текст има автор и авторско право. Самата новина и факт - не. Можеш да посочиш източник, ако искаш да има тежест новината. Например: Пешо застреля Гошо заради Пена... съобщи Ройтерс.. или Заради Пена, Пешо е застрелял Гошо според наши източници близки да МВР..., които обаче на са потвърдени официално от кмета на селото.. Повечето медии правят репортажи и интервюта, които им придават индивидуалност ... личните позиции и анализите също са важни. Тоест официалната новина можеш да я копираш буквално от БТА примерно... ако си купиш абонамент .. Коментар, или анализ по повод събитието (факта, новината) е винаги опасно да копираш без съгласие...
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Реално има няколко вида новинарски сайтове:

Лъжци или жълтите. Там важното е скандалното, нищо че не е вярна информацията
Копи/пейстъри. Просто взимат готов труд, къде със знанието, къде без на авторите
Преразказвачи. Нямат ресурс за журналистика, но поне не копират досковно дадена статия, а влагат труд да я преразкажат
Новинари- те създават новините, имат ресурс, имат кадри и от тях останалите изброени живеят. Сруг въпрос е дали обслужват интереси или са обективни
 
От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на него?

Аз използвам само индивидуални източници. Получавам снимки и публикувам новината.
 
От: От: Мога ли да копирам новина от друг сайт, споменавайки, че тя принадлежи на нег

Най-добрият вариант е да станете източници на новини.
Медията не може да е източник на новини, тя може да ги отразява - обективно, или субективно. Друг е въпросът, че само кървища, насилие, секс, чалга, жълтини и политика се кльопат ... Ако отразиш новина, че група български деца са засадили 10 дръвчета, никой няма да я погледне даже..
 

Горе