Можете ли да пишете моблни приложения?

N1ck

Active Member
Решил съм да се науча да пиша добри приложения които да работят гладко да трите основни платформи - android, ios, win.

Започвам от -1 ниво...

Всякакви съвети, мнение и препоръки са добре дошли!

Първото ми приложение трябва да има следната функционалност:

1. При стартитане определя точната позиция на смартфона - ако позиционирането е изключео позицията може да се въведе ръчно (град, квартал, улица) или потребителя да разреши ползване на GPS-а или изчисляване на позиция онлайн.
2. Показва карта с отбелязано текущо местоположение с възможност да се избере друго.
3. Визуализира малки иконки на картата на места, за които има информация.
4. При натискане на иконка показва какво е качено за това място - снимки например.
5. Всеки може да отбелязва ново място и да се качва снимки.
6. Приложението е свързано в някаква web страница с подобна функционалност - местоположение по IP, но може да се избира и друго, вижда се карта с отметки и се разглеждат качените снимки на тези отметки. Целта на веб-а е да може да се редактира съдържянието от админ (ако няпример някой качи неподходяща гола мацка, или има оплакване за използване на снимка без разрешение).


Е, някой знае ли как се прави подобно приложение?


Мисля, че темата би могла да се оформи като ръководство за начинаещи. Ако има подобна тема или по-добра, тази да се изтрие.

Всеки може ка казва каквото знае.
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

приложения които да работят гладко да трите основни платформи - android, ios, win.

Това е малко трудна задача. По принцип има начин да се пишат кросплатформени приложения (Titanium, Xamarin, Icenium, PhoneGap и други) но всички са още далеч от качествени продукти. За момента мисля, че единствената ти опция е мобилна уеб страничка + малко HTML5 (за geolocation-а). И евентуално да я опаковаш с някой wrapper за да се инсталира като приложение...
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

PhoneGap - пишеш на HTML + CSS + JS а той ти го опакова и става като приложение, че даже е мултиплатформено (поне така го представят) :)

е има и ограничения, понеже имаш достъп само до този хардуер на телефона, за който има API и/или инсталиран плъгин и приложенията са по-бавни, но в доста случай може да се направи прилично приложение с него :)
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

- В Titanium пишеш предимно на JS и се компилира до native приложение
- Icenium е подобен на PhoneGap.
- В Xamarin се пише на C# и отново компилира до native приложение
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Освен клиент ще ти трябва и бекенд (сървър + база данни) + някакъв уеб интерфейс.

Клиента да речем ще го направиш с някое от трите горе.

За бекенда ще ти трябва уебсървър, сървър база данни, бекенд приложение да обслужва заявките от клиента към базата, хранилище за файлове.
Инструменти - Django или Node.js са варианти. Плюс база данни по твой избор.

Не е много прост проект.
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Освен клиент ще ти трябва и бекенд (сървър + база данни) + някакъв уеб интерфейс.

Клиента да речем ще го направиш с някое от трите горе.

За бекенда ще ти трябва уебсървър, сървър база данни, бекенд приложение да обслужва заявките от клиента към базата, хранилище за файлове.
Инструменти - Django или Node.js са варианти. Плюс база данни по твой избор.

Не е много прост проект.

Ма това звучи много сложно. Има ли някакви уроци в нета, учебник, нещо подобно? Чувал съм, че май има такива готови системи или програми за мобилни приложения, нещо като CMS или аз не съм разбрал правилно?
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Между другото съм си мислел за АБСОЛЮТНО същото приложение. Нещо като екскурзовод, разказващ историята на забележителностите, до които се намираш (на няколко езика).
Пожелавам ти успех, нямам никакви качества за да ти помогна, но ако го направиш ти обещавам, че ще съм му най-големия промоутър!
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Чувал съм, че май има такива готови системи или програми за мобилни приложения, нещо като CMS или аз не съм разбрал правилно?

Има нещо, което наричат Backend-as-a-Service. Такива сървиси са Azure Mobile Services, Parse и доста други. Хубавото при тях е, че ти дават нещо като база (различна е от традиционните бази), REST интерфейс към нея, файлов сторидж, много лесно правиш Google/Facebook/Twitter/Microsoft логин, пак доста лесно се добавят push notification-и. Това в общи линии е всичко което ти трябва за едно мобилно приложение и не трябва да се занимаваш с писане на backend. Azure-то е платен с 30-дневен трайъл, докато Parse има безплатен вариант. И за двете се намират уроци в тубата.
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Има нещо, което наричат Backend-as-a-Service. Такива сървиси са Azure Mobile Services, Parse и доста други. Хубавото при тях е, че ти дават нещо като база (различна е от традиционните бази), REST интерфейс към нея, файлов сторидж, много лесно правиш Google/Facebook/Twitter/Microsoft логин, пак доста лесно се добавят push notification-и. Това в общи линии е всичко което ти трябва за едно мобилно приложение и не трябва да се занимаваш с писане на backend. Azure-то е платен с 30-дневен трайъл, докато Parse има безплатен вариант. И за двете се намират уроци в тубата.
Прав си, забравих за тия. Ама за някой по-амбициозен проект не бих заложил на нещо, върху което нямам пълен контрол. Особено ако по някое време се наложи да мигрираш данните.

Ма това звучи много сложно. Има ли някакви уроци в нета, учебник, нещо подобно? Чувал съм, че май има такива готови системи или програми за мобилни приложения, нещо като CMS или аз не съм разбрал правилно?
Уроци за всичко има у нета. Нищо, наподобяващо CMS - не виждам и как ще стане. Най-много някой темплейт да има.
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Единият вариант е да нарпавиш едно html5 приложение, което да ползваш навсякъде - win app, firefox app, android app, iphone app, win app. Като за мобилните app-овете ти трбява просто едно прост контейнер, който зарежда браузър компоненета(в повечето документации го има като пример). Тъй като мобилните браузъри поддържат html5 (в частност Geolocation), това което искаш ще работи с повечко писане на JS и подходящо API да го обслужва.

Другият вариант е да си пишеш native приложения, които просто зареждат един браузър компонент :). Примерно за андроид това е ползване WebViewClient.
Ако не ползваш браузър компонент ще трябва повече кодене и реално ще постигнеш същото, но с повече усилия :).

Разбира се може да ползваш споменатите вече Titanium, Xamarin, Icenium, PhoneGap... но от това няма никакъв смисъл, защото приложението ще стане по тежко и бавно.
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Другият вариант е да си пишеш native приложения, които просто зареждат един браузър компонент :). Примерно за андроид това е ползване WebViewClient.
Ако не ползваш браузър компонент ще трябва повече кодене и реално ще постигнеш същото, но с повече усилия :).
Това противоречи на изискванията на Епъл. Гууд лък да ти го одобрят.
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Благодаря на всички за изказаните мнения и дадени препоръки!

Захванах се да чета по въпроса и действително възникват доста въпроси... Ще падне яко учене :)

За момента все още обмислям някой важни неща:

1. Мобилен сайт без приложение. Сайта се заржда в броузера и благодарение на респонсив дизайна изглежда добре на всички резолюции. Това би трябвало да рещи проблема с различните платформи. В последствие може да се наеме човек да напише приложение което реално ще е 95% сайта

2. Да намеря подходящо sdk - на времето писах разни парчета на делфи и беше лесно - намираш подходящите визуални елементи, наместваш ги, малко код и ставаха разни екзета. Дали няма нещо подобно и за мобилните приложения?

3. Относно базта данни - ясно че ще е някой сървър с mysql въпроса е каква платформа да се избере за бакенд-а - не може да няма готови админ панели - на мен не ми трябва кой знае какъв интерфейс.

В началото съм, но всеки е тръгнал от там. Въпроса е къде ще се откажа (до къде ще стигна)
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Е то ако става дума може и на WordPress сайт базата да ползваш - само някое и друго скриптче ПХП ще се наложи да напишеш сигурно за обслужване на заявките. Ей ти лесен вариан за сайт + апп.
 
Аз на скоро говорих с един девелопър и стана дума за апликацията му и това че му липсвала реклама била му хибридна апликацията и му било трудно за рекламата не можело адсенс


а един дето му бил нагепил сайта го е направил с мобилна версия който зарежда като браузър отварящ едно единствено урл = на така наречената апликация си имал адсенс



така че май и аз ще подкрепя за лесния вариант а с урдпреса бекедна ще заспи направо ако се накешира като хората до статично съдържане... :)


и да си подготви парички да се плаща за картата че всеки 1000 импресии след безплатните 25 000 на ден са по 50 цента
https://developers.google.com/maps/faq?hl=nl#usage_pricing

пп незнам как се мерят тези импресии и дали и колко генерира потребителя като скролне

ппп
видове апликации :http://www.mobiloud.com/blog/2012/06/native-web-or-hybrid-apps/
 
Последно редактирано от модератор:
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

@Noke минават и там, просто е малко "по-сложно" :). Най-простия пример изкарваш потребителската част извън "сайта" и реално винаги влизаш като логнат потребител.

Wordpress за нещо такова? Признавам ви изтрещели сте тотално :)
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Здравейте,
попаднах на това http://mashable.com/2013/12/03/build-mobile-apps/- някой наясно ли е с изброените платформи? Интересно защо не са споменати Titanium, Xamarin, Icenium, PhoneGap? Предполагам или става въпрос за различни неща или пича листва афилиейт връзки.

Попаднах и на ionic и доста ми хареса.
Гледам хибридните папа май са доста популярен и предпочитан вариант и може би добър старт. Реално варианта само мобилен сайт отпада заради липсата на шорти, известия и да ограничения. Балтов няма как са е защото не съм достатъчно добър програмист. Остава вариант с ползване на готови компоненти и евентуално, ако се стигне да нещо по голямо наемане на по който да пише най тия ако трябва.

Този проект е некомерсиален. Искам да получа нужната грамотност за да съм наясно с технологиите и възможностите/ ограниченията. Много е важно да се тръгне по правилен път от самото начало. Грешка беше че учих Паскал а не си...
 
От: Re: Можете ли да пишете моблни приложения?

Съжалявам за тъпите грешки, но ауто коректа и малкия екран са умопомрачителна комбинация...
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Щом проекта е некомерсиален, опциите са ясни. Xamarin и Icenium са платени. Titanium и нековия фреймуърк Alloy са умопомрачителни, въобще не ми допадна. PhoneGap и Ionic са доста подобни, като PhoneGap-а е доста по "узрял" проект. Има доста подобни, пак базирани на HTML5 и JavaScript, но най-добре да заложиш на някой от по-сериозните.
 
От: Можете ли да пишете моблни приложения?

Няма значение какъв език си учил - на програмистите постоянно им се налага да учат нови платформи.

На PhoneGap слабостта му е че ти задвижва приложението с уеб технологии и юзърът се чувства все едно работи през браузър - малко по-тромаво, особено ако решиш да го направиш по-шарено или интерактивно. Но пък Adobe го купиха наскоро, тъй че едва ли е лош инструмент.

Титаниум и останалите компилират до native код и всичко поне на теория върви много по-бързо и гладко.
 

Горе