Може ли WooCommerce да се скалира?

Blinky

Owner

Реших да споделя една интересна статия за тези, които смятат, че с WooCommerce може да се правят не лоши магазин, но след 10 000 продукта, ще започнат да имат проблеми както със зареждането, така и с интеграцията на нови фичъри. В статията, мацката е дала пример с няколко огромни (лично за мен) магазина, които използват тази платформа и се справят никак зле с натовареността, както от към поръчки, така и представянето на толкова много продукти.

Сигурно хората използвайки го биха дали по-добър фидбек. И силно се надявам да се включат. Просто реших да драсна по въпроса, за да видя с какво се борят разработчиците WP, когато става дума за ecommerce. :)

Имам един пример от последните седмици, но не мога да дам напълно крайно, категорично мнение по ред причини и едната е, че стора му се е изграждал от любител-дев. Минал от Opencart към WooCommerce, и вече започнал да усеща зацикляне. Но както написах, след като някой си го е правил, натам може да се гадае и какво не е направено добре. ;)
 
Привет, за жалост статията е пълен боклук, не знам защо точно от Woo пускат такива статии, но това говори доста. Истинското скалиране има няколко вида и причини, не е само към посетители, както при всеки един eCommerce магазин се, гледа колко поръчки носи и дали има проблем, след това посетители. Примерно ние преди месец направихме оптимизация на Woo на една библиотека, тази библиотека на ден имаше 10 хиляди поръчки, решението беше следното:

- Пренаписване на заявките на Woo към CRUD
- Elastic Load Balancing
- Сървъри Dynamodb, Redis, Auto-Scape(Cloud VM), един cdn за assets, AWS elastic beanstalk - AWS всичко
- Cloudflare за firewall и филтриране на стандартни роботи и спамове по магазина

След цялата процедура, която отне 2 седмици работа, всичко работи коректно, но просто Woo е доста неподходящ за магазин, просто най-добре Magento или Opencart, самата WordPress не е създаден за сериозен магазин с голям трафик, просто трябват после много пари и работа. Ако Ви е интересно, ще пусна темплейт на архитектурата.

Поздрави,
Станимир И
 
Пускай. Ако може и тук, да разгледаме. Замаскирай някои неща, ако те притесняват.

Виж, това е като този спора с ваксините. Тези, които вече са с него и работят, и системата им се държи добре след тяхна намеса, ще защитят WooCommerce, другите, които са имали лош опит, и са минали на нещо, което не им създава толкова грижи, ще сипят на WooCommerce. В интерес на истината доста хора му се доверяват:


И се чудя какво ги кара. Аз лично бих я ползвал, но с идея, че няма да е само инсталация и настройка. :)
 
Базата данни на WP/Woo e денормализирана, което е спийд бонус ако няма тонове контент.
Лошото идва като се понапълнят табличките.

WP има лошия навик по дефолт да бута всякакви къстъм разширения като типове и поленца в една и съща таблица.
Почти всеки плъгин си пише шитните там, закачени за всеки пост/продукт.
Много плъгини + много продукти = голяма табличка, все по-бавен сайт.

Даже след като ги изключиш/изтриеш, боклука си остава там - колко точно ще е зависи колко е ползван плъгинът.

Който иска бърз WooCommerce, не слага всеки плъгин дето му се стори полезен от типа на уишлисти и каквото там е мяркал по големите сайтове.

Пък ако все пак се иска богат на продукти и на екстри сайт, човек опира до къстъм разработки. Там вече може да си отделиш нещата в други таблички или каквото там се прецени.

WooCommerce не е бавен, просто повечето му юзъри са технически неграмотни и/или без бюджет и/или скръндзави.
 
Последно редактирано:
- Пренаписване на заявките на Woo към CRUD
- Elastic Load Balancing
- Сървъри Dynamodb, Redis, Auto-Scape(Cloud VM), един cdn за assets, AWS elastic beanstalk - AWS всичко
- Cloudflare за firewall и филтриране на стандартни роботи и спамове по магазина

След цялата процедура, която отне 2 седмици работа, всичко работи коректно, но просто Woo е доста неподходящ за магазин, просто най-добре Magento или Opencart, самата WordPress не е създаден за сериозен магазин с голям трафик, просто трябват после много пари и работа. Ако Ви е интересно, ще пусна темплейт на архитектурата.

Поздрави,
Станимир И

- Пренаписване на заявките на Woo към CRUD - това blew my mind :eek: ; ако обясниш какво ще рече ще е много гот.

- Сървъри Dynamodb, Redis, Auto-Scape(Cloud VM), един cdn за assets, AWS elastic beanstalk - AWS всичко - пари на вятъра, на WooCommerce не са му там скейлинг ограниченията.

ПП. Мога само да гадая на колко от изброените думички знаеш значението.
 
Последно редактирано:
Водил съм доста голям проект за serverless Woo върху AWS. С автоматично скалиране други шитс.
- ECS + Fargate за compute.
- Amazon RDS за базата.

Получава се добре, защото така грантираш жесток ъптайм, но е и скъпо. Като цяло има много решения, включително шардване на базата. Въпрос на технически познания и бюджет.

Както каза Noke, Woo не е бавен. Не мисля, че средностатистическия юзер ще стигне до там, че да има нужда чак толкова да скалира. На повечето хора им е достатъчна правилна конфигурация + малко по-голям VPS с NVMe сторидж за базата.
 
Пускай. Ако може и тук, да разгледаме. Замаскирай някои неща, ако те притесняват.

Виж, това е като този спора с ваксините. Тези, които вече са с него и работят, и системата им се държи добре след тяхна намеса, ще защитят WooCommerce, другите, които са имали лош опит, и са минали на нещо, което не им създава толкова грижи, ще сипят на WooCommerce. В интерес на истината доста хора му се доверяват:


И се чудя какво ги кара. Аз лично бих я ползвал, но с идея, че няма да е само инсталация и настройка. :)

Привет, а то не е до спора, аз да помогна, нямам други намерения защото нямам никакво време, Woo е добра система и става за среден бизнес, при по-голям има проблеми, просто в България няма толкова големи магазини под Woo, примерно да внедряват BI и анализи. За България стига един Wp rocket или някакъв оптимизатор и базови настройки. Ще отделя време и ще сложа архитектурата тук, да замаскирам няма нужда, като цяло не е проблем, ако помогне на някой човек ще е добре, все пак работеха над 10 човека над решението на този проблем. WordPress винаги ще остане топ система за мен като блог, сайт и не само, просто уникална система, но само преди 1 година нямаше модули за масово намаляване под Woo за цените, още няма доста модули дори да закупих, а същите функции ги има примерно Magento или един Prestashop.

Поздрави,
Станимир И
 
Моето мнение е, че Woo е за с-ма за ниво фирма ЕТ.
За справка - днес съм забелязал нахалник генериращ над 3000 почти едновременни 'посещения' към инсталация Magento2. Не усетено някакво значимо забавяне във VPSа (дори има и други акаунти). Това без кой-знае какви оптимизации, единствено е направено каквото е нужно както трябва.
Woo не може да се сравнява със с-ми мислени и реализирани със съвсем различен замисъл и начин. Woo е плъгин към CMS с-ма за блогове. Все едно да сравняваш детска пушка с истинска.
Едното е мислено за квартален магазин, другото за хипермаркет с локации в много държави ако мога да направя сравнение с физическите магазини.
 
- Пренаписване на заявките на Woo към CRUD - това blew my mind :eek: ; ако обясниш какво ще рече ще е много гот.

- Сървъри Dynamodb, Redis, Auto-Scape(Cloud VM), един cdn за assets, AWS elastic beanstalk - AWS всичко - пари на вятъра, на WooCommerce не са му там скейлинг ограниченията.

ПП. Мога само да гадая на колко от изброените думички знаеш значението.
@Станимирката пак сцепи мрака. Първото и аз чесно не моем си го преведем или да го свържа с нещо смислено.

Та по темата всичко според мен може да се скалира. Фатката е да го прави екип с поне един дето отбира от матрията. Аз примерно не бих се наел да пипам ууу-то има си тънкости. Също така най-доброто е и най-лошото и това са плъгините/модулите. Хем е полезно, хем плъгин 1 не му дреме за плъгин 2.
 
преди 1 година нямаше модули за масово намаляване под Woo за цените, още няма доста модули
Е правиш Крудове, АВС една торба сървиси се грижат за УП, а едно модулче чакаш да ти го напише индиеца :cool:.
 
Моето мнение е, че Woo е за с-ма за ниво фирма ЕТ.
За справка - днес съм забелязал нахалник генериращ над 3000 почти едновременни 'посещения' към инсталация Magento2. Не усетено някакво значимо забавяне във VPSа (дори има и други акаунти). Това без кой-знае какви оптимизации, единствено е направено каквото е нужно както трябва.
Woo не може да се сравнява със с-ми мислени и реализирани със съвсем различен замисъл и начин. Woo е плъгин към CMS с-ма за блогове. Все едно да сравняваш детска пушка с истинска.
Едното е мислено за квартален магазин, другото за хипермаркет с локации в много държави ако мога да направя сравнение с физическите магазини.
Да, и моя справка от преди има няма 2 седмици. Мой познат, който имаше магазин на Opencart, реши да смени с Woo, като разбира се не е направил каквито и да е оптимизации и слагал каширащи плъгини, та ми изрева, че му бавело в сравнение със магазина му на старата платформа. И си викам, кой го е накарал от бързо работеща система, предназначена за това да мине на Woo? Не ме разбирайте погрешно, Woo е супер. Но мен лично ме изненада много това подвеждане. И това без трафик, смятай като започне и трафика да се излива. :)
 

Горе