НАП - регистър на собствениците на е-магазини

Ще се опитам да го обясня по най -лесния начин:

Фирма която има физически магазин и електронен магазин
За електронния магазин:
1.Регистрация в Нап до 29.03.2019
2.Договор с куриер за изплащане на продажбите чрез пощенски паричен превод(ППП)
3.Сумата на ППП трябва да отговаря абсолютно точно на сумата на поръчката
4.Запазване на товарителниците по месеци
5.Няма нужда от касов апарат или Супто

За физически магазин:
1.Касов апарат променен до 29.03.2019 по Наредба Н18 с печат на QR code работа в ръчен режим
2.Фактуриране чрез хартиен кочан или Ел.кочан
3.Няма нужда от Супто

Когато има поръчка през ел.магазин но се взима от физическия магазин трябва продажбата през ел.магазин да бъде анулирана и да се издаде касов бон в магазина(в противен случай ще има двойна продажба на една и съща стока)

Всички който не регистрират ел.магазини много лесно ще бъдат посетени чрез справките на хостинг компанията и тази на куриера.
Физически магазин не може да работи без касов апарат.
 
И при това положение какво пишем в прословутата точка 4.2.4

4.2.4. Наименование и версия на софтуера/ите на електронния магазин.

>" type="button">
4.2.4.1 Наименование Версия
 
И при това положение какво пишем в прословутата точка 4.2.4

4.2.4. Наименование и версия на софтуера/ите на електронния магазин.

>" type="button">
4.2.4.1 Наименование Версия
И такова ли имало, хахах. Аз не съм я разгледжал подробно. Само са ме питали някои хора, не на такова техническо ниво, какво да пишат. Спомням си, че на една жена и казах: OpenCart v 1.5.6 за нейния магазин.
 
Да и аз така мислех да пиша WordPress, но според някои изказани мнения там трябвало да се пишат само лицензирани платформи
Какво ще рече лицензирани, такива, които срещу заплащане си получила документ за лиценз. Ако е така, кажи им на тия хора, че и темите на WordPress вървят с лицензи, та и тях може да си ги впишат, ако искат. :) Може, ако са решили да стигнат и дъното, всеки платен плъгин. :) Иначе ето ти казус - при предаването на документа, твоя WordPress версия ще е 5.1.1. След няколко месеца, когато ъпдейтнеш системата от администрацията и стане 5.2.1, дали е нужно пак да вписваш магазина, за да се държи актуална информация при тях. :) Ето нещо, върху което може да се помисли. А ако не го направиш, реално ги подвеждаш, че платформата е с различна версия от вписаната. Нали, като се замислим голям смях. :)

Само да ти кажа, че в твоя случай трябва да е WordPress 5.1.1, и Woocommerce 3.5.7, примерно.
 
Пишете версия Wordpresss еди си коя и това е. Никой няма да тръгне да проверява, ако няма сигнал или изрична проверка.
 
Пишете версия Wordpresss еди си коя и това е. Никой няма да тръгне да проверява, ако няма сигнал или изрична проверка.
Да, това е така. Аз просто малко се изхвърлих. Ама, ако решат, че не си си направил труда. Дал си им и повече. :)
 
Какво ще рече лицензирани, ...
Тези, които са регистрирани като СУПТО. За момента само Seliton (бившето SummerCart) имат стъпки в тази посока. Относно точка 4.2.4.1 просто пишете "вътрешна разработка" . Дали ще е OpenCart с няколко доработени модула или WP с Woocommerce никой копче не може да Ви каже. @Blinky ти това приложение 33 към наредбата не го ли научи наизуст.... аз го попълвам вече за 100тен път за последния месец и ми завират лайната като чуя за него.
 
Тези, които са регистрирани като СУПТО. За момента само Seliton (бившето SummerCart) имат стъпки в тази посока. Относно точка 4.2.4.1 просто пишете "вътрешна разработка" . Дали ще е OpenCart с няколко доработени модула или WP с Woocommerce никой копче не може да Ви каже. @Blinky ти това приложение 33 към наредбата не го ли научи наизуст.... аз го попълвам вече за 100тен път за последния месец и ми завират лайната като чуя за него.
Да бе, и пак не му разбирам. :) Вече на 3-4 попадам, слава Богу, еднакви са, но гледам хората да имаш изчерпателни отговори, за да не попадне на някое IT да гледа като теле в железници, защото съм попадал и на технически задания от обикновени хорица и ми се е ревяло, докато разгадавам какво точно е имал предвид автора с "падащи бутони със святкащи бекграунди" (разбирай дроп даун меню с ховър ефект сменящ се бекграунд и цвят на текста на линка). Дай един попълнен пример. :) Че ми интересно какво пишат топ експертите като теб. :p
 
Тези, които са регистрирани като СУПТО. За момента само Seliton (бившето SummerCart) имат стъпки в тази посока. Относно точка 4.2.4.1 просто пишете "вътрешна разработка" . Дали ще е OpenCart с няколко доработени модула или WP с Woocommerce никой копче не може да Ви каже. @Blinky ти това приложение 33 към наредбата не го ли научи наизуст.... аз го попълвам вече за 100тен път за последния месец и ми завират лайната като чуя за него.

Нарочно не съм писал в тая тема, макар че знаех за тази наредба много преди да стане факт.

Ама времето да пиша идва..
ако помните преди 1-2 г. казах, че правя своя платформа. Сега съдружник и инвеститор ми е собственика на една от големите фирми за касови апарати (те са 2 големите играчи в бг), няма да казвам кой е още обаче. Платформата работи с всички касови апарати на дадената фирма, и няма да имате никакви проблеми с изискванията на НАП.

Освен това е и най-бързата в света, забравете за тия бози на php :D
Има адски много неща, ще ви хареса със сигурност.

Разработката е в доста напреднал стадий, ще напиша кога ще има демо - тръстед юзъри във форума ще могат да разцъкат и ще получат, ако ги устройва и желаят, безплатен план за определен период от време.

Ще чуете доста за нея от много места преди крайния срок даден от фин. министър. Вие си сменете касовите апарати, за суптото не се вълнувайте..
 
Последно редактирано:
още един малоумен въпрос?

6. Начало на работа на електронния магазин

За старита магазини трябва да се пише далечната дата на създаването ли или примерно днешна?
 
още един малоумен въпрос?

6. Начало на работа на електронния магазин

За старита магазини трябва да се пише далечната дата на създаването ли или примерно днешна?
Дата на първата продажба записана в базата данни.
 
Зачетох се за кой ли път в наредбата и вижте какво открих за сроковете :

§ 75. (1) Лицата по чл. 3, които са регистрирани по ЗДДС и използват софтуер за управление на продажби, привеждат дейността си в съответствие с изискванията на § 28 в срок до 31 март 2019 г. Тези лица подават информацията съгласно приложение № 33 в срок до 31 май 2019 г.
(2) Лицата по чл. 3, които не са регистрирани по ЗДДС и използват софтуер за управление на продажби, привеждат дейността си в съответствие с изискванията на § 28 в срок до 30 юни 2019 г. Тези лица подават информацията съгласно приложение № 33 в срок до 31 август 2019 г.
(3) За лица по чл. 3, които започват дейността си след влизане в сила на § 28, се допуска да извършват регистриране и отчитане на продажби по досегашния ред до изтичане на сроковете по ал. 1 и 2.

https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=130338

Не че много разбирам от наредби, но не означава ли това, че ако използваш СУПТО , сроковете за регистриране на електронните ти магазини са по-дълги?
 
Зачетох се за кой ли път в наредбата и вижте какво открих за сроковете :

§ 75. (1) Лицата по чл. 3, които са регистрирани по ЗДДС и използват софтуер за управление на продажби, привеждат дейността си в съответствие с изискванията на § 28 в срок до 31 март 2019 г. Тези лица подават информацията съгласно приложение № 33 в срок до 31 май 2019 г.
(2) Лицата по чл. 3, които не са регистрирани по ЗДДС и използват софтуер за управление на продажби, привеждат дейността си в съответствие с изискванията на § 28 в срок до 30 юни 2019 г. Тези лица подават информацията съгласно приложение № 33 в срок до 31 август 2019 г.
(3) За лица по чл. 3, които започват дейността си след влизане в сила на § 28, се допуска да извършват регистриране и отчитане на продажби по досегашния ред до изтичане на сроковете по ал. 1 и 2.

https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=130338

Не че много разбирам от наредби, но не означава ли това, че ако използваш СУПТО , сроковете за регистриране на електронните ти магазини са по-дълги?
По-дълги са, ако имаш СУПТО. Ако имаш само касов апарат - по-кратък срок за теб
 
След като нямаш физически магазин и използваш ппп или банков превод и нямаш касов апарат, нужно ли е да пускаш декларация за онлайн магазин? Доколкото разбрах не, но все пак да питам..
 
След като нямаш физически магазин и използваш ппп или банков превод и нямаш касов апарат, нужно ли е да пускаш декларация за онлайн магазин? Доколкото разбрах не, но все пак да питам..
не е, при този вариант регистрацията е доброволна
 
Едно триене на базата от данни решава много проблеми. Почвате от нулата - днес.
 
не е, при този вариант регистрацията е доброволна

И според Вас, има ли нужда при положение, че не отговаряме на условията за задължителното регистриране на ел. магазините, да се регистрираме доброволно?

Аз така и не разбрах, при положение че използваме СУПТО / складова програма /, имаме физически магазини, но онлайн магазинът ни работи само чрез ППП и банков превод, има ли нужда да го регистрираме? Всеки си го тълкува, както му е удобно май.
 

Горе