Най-добрата антивирусна програма

Най-добрата антивирусна програма

  • Bitdefender

    Votes: 2 3.6%
  • Kaspersky

    Votes: 10 18.2%
  • F-Secure

    Votes: 0 0.0%
  • AVIRA

    Votes: 4 7.3%
  • ESET

    Votes: 11 20.0%
  • G DATA

    Votes: 0 0.0%
  • avast!

    Votes: 8 14.5%
  • Panda

    Votes: 1 1.8%
  • Sophos

    Votes: 1 1.8%
  • McAfee

    Votes: 1 1.8%
  • AVG

    Votes: 5 9.1%
  • Norton

    Votes: 3 5.5%
  • Microsoft

    Votes: 4 7.3%
  • Друга (коя?)

    Votes: 5 9.1%

  • Общо гласове
    55
От: Най-добрата антивирусна програма

А относно NOD32, в работата един от колегите ми не я харесваше и за нея казваше - "Не може да имаш доверие на програма, която в основата си има троянски кон."
То без този троянец нещата няма да вървят добре. :) Все пак ти трябва нещо шпионско, за да комуникира със сървърите и на база данните да се създават ъдпейти. :)

@wessly, всеки тук е даулодвал съмнителни неща, както и е бил на сайтове със съмнително съдържание. :)
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Чудно ми е какви дейности извършвате, че освен безполезна антивирусна си слагате и софтуер като firewall. Толкова ли не ви стига вградения, рутера и ISP блока?!

Проблема не е врага отвън. В 99% от случаите врага стои вътре в компютъра и се опитва да се свърже с C&C сървъра. Така firewall-a изпява всичко.

От 4 години не използвам Windows, но и преди това бях без антивирусна. Единствено само rootkits не можех да почистя без рестарт - всичко останало правех с голи ръце.
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Винаги като съм бил с windows съм използвал антивирусна. Просто знаех, че там има много зловреден код, а ОС не ми вдъхваше много доверие. Вероятно е могло да се предпазя и с някоя друга настройка, но все пак предпочитах да не давам много шансове на тези, които ще се опитат да ми навредят докато съм вързан към мрежата.
 
От: Най-добрата антивирусна програма

От години ползвам Аваст и като цяло съм бил доволен от нея. Напълно легално си я ползваш безплатно. Опцията да я спреш за 10 мин докато правиш нещо съмнително също е много удобна.
От скоро обаче взех да срещам някой друг проблем най-вече при работа с по-специализирани софтуери. И едни хора които смятам че доста чуват нещата ми препоръчаха една друга абсолютно безплатна програмка /Все пак съм на мнение, че е хубаво да свеждаме пиратството до минимум, а не вярвам много тук да си плащат конкретно антивирусната/ Та програмката е Microsoft Security Essentials.
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Аз гласувам за продуктите на касперски
малко са тежки но никога не съм имал проблеми
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Гласувах с Друга, тъй като от доста време ползвам платената версия на Webroot и съм изключително доволен :)
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Не си включил и Malwarebytes,но не знам доколко това е антивирусна програма,или е просто anti-malware software (ако има някаква разлика между двете).Четох някъде че безплатната версия на този софтуер има към 300 милиона даунлода(не знам дали е истина).
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Изхождайки от темата за Смяна на антивирусна, искам да направя едно допитване тук, за да видя кой на какво мнение и какво ще покажат статистиките за най-ползвана и предпочитана антивирусна програма от потребителите на форума, респективно бг уебмастърите. :)

Та, питам ви, коя според вас е най-добрата антивирусна програма. Защо? И какво ви накара да я изберете. Аз ще дам гласа си за ESET. В класацията присъства така, защото ESET имат NOD32 и Smart Security, което реално е NOD32 с 2 модула отгоре - Anti Spam и Firewall. Но ако трябва да съм честен, последните години с Windows много разчитах на AVIRA-та, като сега не ми се нрави много, поради отвратителните по ъпи, които тормозят потребителя и последно време отстъпват, а бяха лидери преди 2-3 години.

Ще се радвам на вашите мнения тук. Мерси много. Давайте, ама си и кажете болежките. :)

Най-добрата антивирусна програма може да се определи като такава по 2 критерия:
1. Време не реакция при излизането на нов вирус (времето от пускането на вируса, до неговото "локализиране" анализиране и пускане на дефиниции за откриването му)
2. Откриваемоста/агресивността на антивирусната програма при разпознаването на вируси, като тук влиза и тъй-наречения Heuristic analysis, които анализира за файловете и ги възприема като вируси без да има написани дефиниции

И така, ако трябва да се опишат антивирусните с няколко думи накратко бих ги описал така:

Kaspersky - "тежък антивирус" - тъй като, стандартно са прекалено "агресивни", но като цяло хваща много добре...
NOD32 - "много лек и бърз антивирус" - които обаче със стандартните му настройки не хваща почти нищо. Или изпуска много неща...
avira - Авира е(беше) нещо средно между двете по горе, достатъчно агресивна, но не и прекалено "тежка" - но както Блинки спомена, напоследък нещо доста се развали...
AVG - доста тежък, хващащ измислени неща(или безмислени неща) като примерно бискивитките...

По първия критерии всичко зависи от организацията на самата антивирусна компания за, събиране и анализиране на информацията за новите вируси. Тук според мен, аваст е на първо място... Защо?
- Още със създаването си те пуснаха безплатна версия за домашно ползване. Към момента аваст се ползва от над 200 000 000 потребителя, като около 70% от потребителите ползват безплатната версия, която към момента има 2 функции:
а) Защитава домашните компютрите и мрежи, като по-този начин предпазва от разпространението на вируси.
б) При установяване на съмнителен код го изпраща към лабораторията за анализ. Та смятайте, това са 200 000 000 активни устройства, които изпращат информация при нужда...

По точка 2, истината е, че с малко познания, всяка антивирусна може да се настрой да е много агресивна и тежка, или много лека и неагресивна. И така, Kaspersky може да сканира за 15 минути като NOD, а NOD може да сканира по 3 часа като Касперски.
Обаче тука въпроса е друг, дали стандартния обикновен потребител, като си сложи антивирусна, отделя по половин един час за пренастроика?
Голяма част от потребителите си слагат антивирусна(или някои друг им го слага) и просто забравят за него... Така, че според мен за масовия потребител, най-добрата антивирусна е тази която идва с оптимални настройки. С две думи инсталираш я и я оставяш да те пази...

Според мен аваст е максимално близка до това. С стандартни настройки върви и на компютър с 512MB РАМ и с 8GB РАМ...

Що се отнася до версиите на avast. Няма какво да си говорим, че free версията дава същата защита като Pro, Internet Security и Primier, въпреки, че за file protection engina се ползват същите дефиниции. Но free версията дава добро ниво на защита за домашния компютър(и то без пари), където няма важна информация, не се използват разплащания и банкиране...
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Имам съмнение, че на пощата ми е изпратено писмо с прикрепен файл, който може би съдържа вирус. Изглежда като сериозна професионална кореспонденция, поради което бих искала да отворя писмото, но не смея. Мога ли да препратя някъде имейла, да го проверят, дали няма вирус. Всъщност, не мога да го препратя, преди да отворя писмото. Какво мога да направя? Лаптопът ми е стар, сега и защитата е слаба (на Windows XP съм)... Моля, помогнете.
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Май, не си много наясно с нещата. Това, че компа ти е стар няма никакво значение, принципно, ако ползваш готин браузър, и каквато е да е антивирусна, ще изпищи веднага, ако има нещо, но вирус може да ти се лепне само при теглене на фаил. Пък, ако ползваш gmail това писме е проверено още преди да дойде да го видиш, така-че не се притеснявай. Отвори си мейла, и си прочети писмото, само ако има фаил прикачен тогава се притеснявай. ;)
Имам съмнение, че на пощата ми е изпратено писмо с прикрепен файл, който може би съдържа вирус. Изглежда като сериозна професионална кореспонденция, поради което бих искала да отворя писмото, но не смея. Мога ли да препратя някъде имейла, да го проверят, дали няма вирус. Всъщност, не мога да го препратя, преди да отворя писмото. Какво мога да направя? Лаптопът ми е стар, сега и защитата е слаба (на Windows XP съм)... Моля, помогнете.
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Много благодаря. Какъв браузър бихте препоръчали. В интернет влизам през Google Chrome, но понякога ми излиза поле, че това не е браузърът ми по подразбиране. Да го изтегля и инсталирам или да инсталирам някой друг, по-добър?
Притеснява ме предстоящото спиране на защитата на Windows XP, трябва ли да ми инсталират W 7 или 8, за да бъде защитен компютърът?
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Хрома си е пушка, аз предпочитам лисицата, но всеки си знае неговото.
Много благодаря. Какъв браузър бихте препоръчали. В интернет влизам през Google Chrome, но понякога ми излиза поле, че това не е браузърът ми по подразбиране. Да го изтегля и инсталирам или да инсталирам някой друг, по-добър?
Притеснява ме предстоящото спиране на защитата на Windows XP, трябва ли да ми инсталират W 7 или 8, за да бъде защитен компютърът?
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Много благодаря. Какъв браузър бихте препоръчали. В интернет влизам през Google Chrome, но понякога ми излиза поле, че това не е браузърът ми по подразбиране. Да го изтегля и инсталирам или да инсталирам някой друг, по-добър?
Притеснява ме предстоящото спиране на защитата на Windows XP, трябва ли да ми инсталират W 7 или 8, за да бъде защитен компютърът?

Няма да ти спрат никаква защита. Ще спрат ъпдейтите, които едва ли ползваш... По притеснителното е, че с спирането на уиндоуса, производителите на софтуер вече няма да го предвиждат, така, че новите версии няма да работят на XP. Принципно според мен го ползвай докато ти върши работа, когато почне да ти прави проблеми, го преинсталирай...
 
От: Най-добрата антивирусна програма

за касперски естествено.. не дава и пиле да прехвръкне.
единствен минус..иска машина с добри ресурси но пък и няма да ви предаде.
 
От: Най-добрата антивирусна програма

Най-добрата е - никаква, ако знаеш къде влизаш и какво теглиш. Имам няколко лицензирани, но вместо да ме "пазят" те само ядат от паметта и процесора ресурси. Случайно, ако се съмнявам някога за нещо пускам профилактично безплатната версия на MalwareBytes (AntiMalware-Spyware) и нещата приключват дотам.
 
От: Най-добрата антивирусна програма

4moki - може и да не остане време за да реагираш дори и да се съмняваш в нещо .докато се усетиш и файловете (важните да са изчезнали) или криптирани..след дъжд качулка дето се казва.
 
e backup and restore на вин-а.
 
От: Най-добрата антивирусна програма

4moki - може и да не остане време за да реагираш дори и да се съмняваш в нещо .докато се усетиш и файловете (важните да са изчезнали) или криптирани..след дъжд качулка дето се казва.

Те файловете могат да изчезнат и при скапване на харда, така че това не е причина. В краен случай може едно резервно копие с Acronis и на някой облак или флашка. До сега не ми се е случвало нещо подобно.
 

Горе