Натоварване - хостинг

Firefly

Well-Known Member
Здравейте,
от суперхостинг ме търпяха доста време, но ето, че преди няколко дни ми дойде писмото, в което предупреждават, че натоварването на сървъра е много голямо.

При ограничението от 150 процесорни минути аз ползвам около 250-300, което си е доста. Не става въпрос за толкова много посещения (1500 уникални, 5-8 хиляди импресии), но явно сайтът си товари доста.

Въпросът ми е някой може ли да предложи друга хостинг компания, която да може да ме издържи за горе долу същия бюджет (40-50лв месечно). Godaddy как са? То на всичките пише неограничен, но винаги пискат за това нещо... Другият вариант е някакъв сървър пак от Godaddy, но нямам представа какви параметри да търся, за нямам проблеми с натоварването.

Последно редактирано:

vbTK

Active Member
За 8к импресии да имаш 300 минути сървърно време при СуперХостинг, това означава че сайтът ти има някакви много лошо написани заявки/скриптове, които товарят излишно. 100% може да се оптимизра и да паднеш на 30 мин.
Наскоро оптимизирах разни заявки към зле направена база и примерно само с добавяне на индекси на няколко места, една заявка от 12 секунди средно време за изпълнение падна на 0,5 сек.
Имай предвид, че смяната на хостинга не е решение, ако смяташ да развиваш сайта още и той да расте. По-добре инвестирай в оптимизация, за да не се окаже след 3 месеца, че трябва да плащаш VPS, а след още 6 да ти трябват още по-сериозни решения. Също така, обикновено подобни проблеми не са линейно обвързани с броя посещения и броя записи в базата, т.е. ако при 8000 импресии и примерно 1000 записа в базата имаш 300 минути процесорно време, то при 16000 импресии и 2000 записа в базата минутите със сигурност няма да са 600, а най-вероятно десетки пъти повече.

Firefly

Well-Known Member
От: Натоварване - хостинг

Сайтът е на Wordpress и ми е много трудно да хвана кое прави проблем. Дори след спиране на няколко от плъгините, които даваха много заявки към сървъра, нямаше значително подобрение.

ktomov

Premium

Ползваш ли някой кеширащ плъгин? Би ли дал линк към сайта (може и на лс).

Firefly

Well-Known Member

Сайтът е iskamdaznam. com. Нямам какво да крия, просто не ми се иска да го спирам и търся начин да го оправя. Ползвам кеширащ плъгин, пробвал съм различни, общо взето все същото. От 2 дена съм спрял половината плъгини, но резултатът е минимален. Мисля да сменя темата с някоя по основна и да го оставя 24 часа така, да видя дали не е и от това, но ме съмнява...

vbTK

Active Member
Re: От: Натоварване - хостинг

Сайтът е на Wordpress и ми е много трудно да хвана кое прави проблем. Дори след спиране на няколко от плъгините, които даваха много заявки към сървъра, нямаше значително подобрение.
Щом е wordpress, вероятно е някой плъгин. Пробвай за 2-3 дни да ги изключиш всичките.
Някакви други промени по ядрото на wordpress правено ли е? Коя версия ползваш?
И в краен случай, ако не можеш сам да го оптимизираш, може да потърсиш човек с достатъчно познания, който да го направи. Със сигурност има по-добро решение от това да сменяш хоста. Идеята за смяна на хоста ми се струва като наскоро една тема за закупуване на легален уиндоус заради това, че през 2-3 месеца се налагало да се преинсталира. :)

Firefly

Well-Known Member

Ами със сигурност трябва да се оптимизира, просто не ми се вярваше наистина чак толкова да е задръстен, но явно е... Ще пробвам различни варианти - мисля и целия сайт да спра за 24 часа и да видя какъв ще е резултата, тъй като имам и други сайтове на хостинга, но те са значително малко в сравнение с този.

ktomov

Premium

Виждам, че ползваш w3 total cache, което мислех и аз да ти препоръчам.
Съветвам те да премахнеш search unleashed. Тествал съм го на продуктивен сайт с 10к уникални посетители и близо 20к ползвания на търсачката, като средното 15 минутно натоварване на процесора без този плъгин беше 2.40, а с него скачаше на 6. Има голяма вероятност именно той да е основния проблем, защото ровичка доста интензивно в mysql-а.
Също така, може да добавиш и wp widget cache, който значително намалява заявките при джаджите, като в твоя случай ми се струва, че по-голямата част от проблемите идват точно от джаджите.
Пробвай с тези две неща и кажи какъв е резултата след ден.
Ако отново няма промяна или тя е прекалено малка, ще ти се наложи да търсиш друга алтернатива - аутсорсване от програмист или най-вероятно ще е прехвърляне на VPS, но предвид месечния бюджет обявен по-горе, това едва ли ще ти е спънка, защото в момента преспокойно, може да намериш страхотни машинки на цена 15-25 долара.

Едит: Забравих да попитам - gzip компресията в w3 total cache включена ли е? Ако е - спри я.

П.П. Разцъках из сайтчето, има доста полезна и интересна информация. Не дей обмисля варианта да го спираш - има бъдеще, а и е доста интересно, поне за мен.

Последно редактирано:

vbTK

Active Member
Е, спирането на сайта как ще ти помогне за решаването на проблема? Да си представим, че след спирането му, виждаш процесорно време 10 мин. от другите ти сайтове и какво от това? Не си струва подобен експеримент, защото не ти носи никаква полезна информация...

go6o78

Member

аз отворих една страница
iskamdaznam.com/web/5899
151 requests
2.8 MB (2.6 MB from cache)
възможно ли е по принцип големите снимки да товарят хостинга

biaaro

Well-Known Member

Най добре си хвани човек да ти оправи нещата! Аз имах една джумла, която правеше по 10 000 уникални и 120 000 импресии дневно. Точно на суперхостинг. Тъй като имаше перспектива в сайта, направо си платих за нов скрипт с текущия дизайн! Резултата беше впечатляващ - 50-60 минути от 300-350, при същата натовареност! При тебе като гледам, ако нещата се направят както трябва ще си минеш на най-ниския план.

ktomov

Premium

аз отворих една страница
iskamdaznam.com/web/5899
151 requests
2.8 MB (2.6 MB from cache)
възможно ли е по принцип големите снимки да товарят хостинга
Възможно е, да и за това доста хора препоръчват ползването на nginx като load balancer и статичния контент като картинки/джава скриптове/флаш файлове да минават през него, а php заявките през апачето. Проблема идва от това, че даден apache child процес е задържан за обработка на тази информация, т.е. изпращането му и ако даден потребител използва да речем интернет който е в порядъка на 100 кб/с (не, че вярвам, че все още има такива, но знаеш ли), това означава, че процеса ще обработва тази заявка в продължение на 25 секунди, а останалите заявки ще минават към друг child process.
Наистина не погледнах каква е големината на изпращания от сървъра материал. firefly, смъкни цялата си папка wp-content/uploads/* и с помощта на някой mass picture editor смъкни качеството на картинките на 60% да речем.

Firefly

Well-Known Member

Ами първо и аз това си помислих, но от суперхостинг казаха, че в момента не това бил проблемът, а имало много заявки към сървъра от php скриптовете. Насочиха ме да видя статистиката за най-активните файлове и спрях някои плъгини, които видях, че се извикват често.

Сега направих това, което каза ktomov и ще чакам резултата на следващото отчитане.

go6o78

Member

Най добре си хвани човек да ти оправи нещата! Аз имах една джумла, която правеше по 10 000 уникални и 120 000 импресии дневно. Точно на суперхостинг. Тъй като имаше перспектива в сайта, направо си платих за нов скрипт с текущия дизайн! Резултата беше впечатляващ - 50-60 минути от 300-350, при същата натовареност! При тебе като гледам, ако нещата се направят както трябва ще си минеш на най-ниския план.
т.е махна джумлата ли или само преработиха скрипта

biaaro

Well-Known Member

т.е махна джумлата ли или само преработиха скрипта
Цялата джумла махнах, като запазих дизайна. Потребителите даже не забелязаха разликата.

Последно редактирано:

go6o78

Member

аз имам побен проблем с една джумла на впс. Лоад както е на 2-3 изведнъж скача на над 50 за секунди и впса направо умира. Мислех, че е някой кофти бот и сложих капан за ботове, но продължи (може и да не го засича). от подръжката вдигнаха и рам и увеличиха и кеширането, но продължи. интересноте е, че не се получаваше само в пиков час, в последните дни имам увеличение на трафика, но и след 5- 6 часа. последно в петък правиха подобрения с сървъра и днес беше ок, но май ще си проличи през седмицата. Ако имате някакви идеи за локализация на проблема, които както казах се появява изведнъж и за секунди както работи в нормални граници направо умира.

ktomov

Premium

Откриването на подобно нещо винаги е трудоемка задача. Минавал съм през подобно изпитание и моя проблем беше ddos от някой от конкурентите.
На първо време може да изследваш лог файловете на апачето, като се опиташ да отделиш ip адресите които правят най-много хитове. Графично и с точна статистика - awstats, ще ти даде някаква представа. В последствие пък може да провериш тези адреси, кои страници са посещавали. Напълно възможно е някой "добре" написан скрипт да вкарва потребителя/бота в безкраен цикъл и заради това да се получава подобно натоварване.
След това може да инсталираш едно приложение (което поне на мен ми е сред любимите когато става дума за следене на връзките) tcptrack. Предполагам ползваш CentOS, та процедурата е следната:
Код:
yum install tcptrack
- пакета се инсталира
Код:
tcptrack -i venet0 -r 5 port 80
- venet0 е интерфейса който се ползва поне при мен. За да разбереш в твоя случай кой е, ползвай /sbin/ifconfig. -r 5, ще чака 5 секунди преди да изтрие затворената връзка, което е полезно когато някой паяк обикаля сайта и набързо приключва операцията, а порт 80 - ясно е.
Остава ти да седиш и да гледаш кое ip това в дадения момент в който натоварването започне да се покачва.
Ако ползваш дебиан, убунту сървър или някой от дебиан дериватите, командите са същите, само заменяш yum с apt-get, а при гентоо emerge tcptrack.
До тук с лесната част. Идва ред и на малко по-сложната. Изследвай дали проблема не идва от неправилна заявка към базата данни, като за целта добавиш следните редове в my.cnf:
Код:
log-slow-queries = /var/log/mysql-slow.log
long_query_time = 3
Като направи това, преди да рестартираш mysqld демона, напиши следното в конзолата:
Код:
touch /var/log/mysql-slow.log
(това ще създаде празен файл, иначе mysqld ще ти плюе грешка).
Код:
chmod 777 /var/log/mysql-slow.log
(това ще промени правата на файла, за да може спокойно да се пишат грешките)
След като премине аварията (голямото натоварване), отвори този файл и виж дали има записи в него и коя е била заявката.
Друго важно нещо е да прегледаш как ти е настроено апачето. Keepalive включен ли е? Ако да какъв е периода преди тайм аута? Ако е повече от 3/5 секунди има голяма вероятност процесите ти да увисват.

Абе замислил съм да направя няколко how to видео урока/текстови такива за форума, но съм претрупан с работа и не ми остава време за това. Иначе скоро ще пусна няколко теми с полезни съвети как да се оптимизира работата на впс-а, за да се избегнат подобни деликатни ситуации. Е оптимизация, освен ако самия скрипт не гърми :)

Аз мога да говоря само когато въпроса упре до wordpress, а ти може да се консултираш с Иво Апостолов, защото е напълно възможно някоя добавка (компонент мисля беше в джумла) да прави проблем.

Firefly

Well-Known Member

Ето част от статистиката. Аз не знам и какво точно да гледам, понеже не разбирам чак толкова много от тези неща. Тази нощ отново отбеляза покачване на процесорното време на 245, при положние, че от 2 дни са спрени голяма част от плъгините.
awstats2.jpgawstats1.jpgawstars3.jpg

go6o78

Member

чел съм, че снимките които се оразмеряват динамично примерно тук
iskamdaznam.com/web/6090
доста товарели
спри и фейсбук кутията бави излишно сайта

Дали пък и клиповете не пречат малко

Горе