На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов - правителството на Орешарски чрез министъра на образованието Анелия Клисарова съкращава часовете по информатика в училищата!
За сравнение - в Турция са по 4 часа.

Учители по информатика и информационни технологии изпратиха отворено писмо до образователния министър Анелия Клисарова, в което изразяват несъгласието си с маргинализирането на водените от тях предмети в новите учебни програми за средно образование. В тях се отхвърля изучаването на учебната дисциплина „Информатика", а изучаването на „Информационни технологии" се свежда до минимум - по един час в 8 и 9 клас за целия гимназиален етап.

„Недоумяваме защо във време, в което се говори за компютъризация във всички сфери на живота, компютърното обучение в училище ще бъде сведено до минимум". Според учителите техните предмети от 20 години се изучават като задължителни според българските образователни програми и са доказали значението си.

„Кое налага отпадането на информатиката от учебната програма? Никоя друга дисциплина в българското образование не е била така напълно заличена и е нелогично това да се прави с предмет, който гради основата на много специалности във висшето образование", се казва в позицията на учителите.

Според тях решението е нелогично, тъй като по данни на ИТ-индустрията в България само през 2015 г. на страната ще са нужни над 20 000 компютърни специалисти, а образованието по Информатика и Информационни технологии е първият ориентир на младите специалисти в тази перспективна професията:

"Ще има ли един ден хора, които да продължат обучението си в това направление, ако за тях информатиката стане непозната сфера", питат учителите.

Обезпокоителен е нищожният брой часове по Информационни технологии в средното образование, което ще доведе до пълна липса на знания по модули като Бази данни, важни за функционалната грамотност на съвременния човек и ще направят зрелостниците неконкурентноспособни на трудовия пазар.

Притесненията на учителите са, че учениците в повечето средни училища, където не се поставя акцент върху никой от двата предмета, ще завършат средното си образование компютърно неграмотни.

Преподавателите по информатика са притеснени също, че внезапното решение ще доведе и до драстични съкращения на вече работещите учители по тези дисциплини, както и до липса на алтернатива за онези, на които предстои да се дипломират.

Исканията им са учебната дисциплина Информатика да продължи да се изучава в 8-ми, 9-ти и 10-ти клас по 1 час седмично, а Информационните технологии да се изучават от 8-ми до 12-ти клас поне по 1 ч. седмично.

Нека не допуснем страната ни, прочула се с едни от най-добрите компютърни специалисти, носеща наследството на създателя на първия компютър Джон Атанасов, да деградира и изостане от високите технологии, се казва още в писмото на учителите.

Източник
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Вискяр Бг - Върни се малко по-назад, припомни си как бат'Бойко прати компютърните специалисти да пасат овце!
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Вискяр Бг - Върни се малко по-назад, припомни си как бат'Бойко прати компютърните специалисти да пасат овце!
И това оправдава изказването на Орешарски?За това сме на това дередже - оправдавате престъпници с други престъпници.Срам.
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

1. Който си го може - не му е необходимо да учи в училище, тъй като по мое време полезно беше за хората, които не бяха виждали компютър. Сега не знам как е и какво учат в училище.
2. Все пак е странно да не се дава шанс на хора, които са от семейства без възможности да им осигурят компютър и Интернет.
3. Някакво конспирация тука има.
4. Да въведат часове за овчари и кравари, че като стане авария и останем без ток - и компютърните специалисти да имат работа. :)
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Във века на информатиката - това е престъпление. Колкото до бат Бийко - той имаше смелостта да го каже, тези преди него просто ни принудиха, без да го казват.
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

По принцип имам лошо мнение за разпространените методиките за обучение в образователната ни система. Резултатите са очевидни. Който не вярва да излезе по улицата и да почне да разпитва случайни тинейджъри за елементарни неща ("Колко са буквите в българската азбука?", "Колко е 6 по 8?", "Какъв е приблизителният състав на въздуха, който дишаме?" и любимият ми въпрос за депутати, който Владо Беряну беше им задавал преди години - "На какво се дължи това, че водородът е два пъти повече от кислорода във водата?"). Когато бях ученик (не овчарче) нямах сериозни проблеми с тези два предмета ("Информатика" и "Информационни технологии"), тъй като бях преварително подготвен от предишни курсове (извънкласни).
За голямо съжаление по информационни технологии прекалено внимание се отделя на конкретни софтуерни продукти на конкретни софтуерни компании (нещо като политпросвета в полза на конкретни световни компании) и почти незначително време за важната обща теория от типа "Какво е това компютър?", "Каква е разликата между програма и файл?", "Какво е операционна система?", "Какво е файлова система?, "Какво е драйвер?", "Каква е разликата между текстов файл и документов файл?", "Какво представляват аудио и видео кодеците и на какъв принцип работят?", "Видове софтуер - комерсиален/некомерсиален, с отворен код/собственически и по-популярните типове лицензи", "Какво е интернет и как е устроен?" и тем подобни. Вместо това занимават учениците с MS Windows и MS Office основно, като най-забавни са въпросите от типа "В кое меню е завряна никому ненужната еди-коя-си функция?".
Информатиката вместо като наука за информацията често се предава като начален курс по програмиране на конкретен програмен език. Забавно става когато се задълбава с това програмиране в случай, че специалността не е свързана с това. На хора неучещи програмиране не считам, че са им нужни много часове по Информатика. Нужно им е да знаят какво е това информация, в какви мерни единици се измерва и начални базови познания какво са програмите и как се пишат. Към писането на програми би трябвало да се наблегне на логическите структури (условни конструкции, цикли и променливи), а не толкова на конкретиката на даден програмен език.
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Не сте разбрали думите на г-н Борисов. Праща ги при овцете защото нямат работа. Ами къде да ги праща в чужбина ли? Имаме нужда от хора да обработват земите да копаят да орат... Правителството ли е виновно на програмистите, че нямат работа :?
Както по-горе каза колегата, който си го може си го може :)
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Не сте разбрали думите на г-н Борисов. Праща ги при овцете защото нямат работа. Ами къде да ги праща в чужбина ли? Имаме нужда от хора да обработват земите да копаят да орат... Правителството ли е виновно на програмистите, че нямат работа :?
Както по-горе каза колегата, който си го може си го може :)
Работа за програмисти все се намира (кога повече, кога по-малко). В съвремието не е нужно да бягаш в чужбина за да работиш като програмист. Има си интернет.
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Нека не политизираме темата! Не става дума за това! Unwise е прав и до голяма степен именно това се учи по Информатика. То за повече и няма часове.
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Вискяр преди десетина години съм преподавал информатика на горен курс в гимназия - Въобще имаш ли представа какво ги карат да учат и какви са учебните планове???

От тогава съм сигурен че нищо не се е променило - Ако и сега преподават същите глупости по добре да ги махнат напълно тия часове

ПП
Според теб Джон Атанасов дали е говорил български език !?!?
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Подкрепете писмото на адрес:
www peticiq com/doi_up_iit (на мястото на интервалите сложете точки - филтърът не ми позволява да въвеждам линкове)
Вместо да спорите, вижте самото писмо. Едни от вас са учили преди 10 години, други даже са и преподавали... Аз преподавам сега. И знам, че никой не попита учителите тогава, когато се създаваха проектите и сега се опитват да ги прокарат тихомълком и набързо. Обаче "досадните" учители взеха та се зачетоха в тях и не си премълчаха този път. При това използваха именно високите технологии, за да се информират и да огласят своето "НЕ!" на тези иначе европейски проекти.
 
От: От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Вискяр преди десетина години съм преподавал информатика на горен курс в гимназия - Въобще имаш ли представа какво ги карат да учат и какви са учебните планове???

От тогава съм сигурен че нищо не се е променило - Ако и сега преподават същите глупости по добре да ги махнат напълно тия часове

ПП
Според теб Джон Атанасов дали е говорил български език !?!?

Да вземем да затворим въобще училищата. Като гледам какво и как се учи, това ще е най-добрия вариант. Който си може, ще научи я български език, я математика, я история. А вероятно ще има и такива, които ще разберат, че рисуване с Paint не означава компютърни умения...
Но пък от друга страна, това ще намали трудовата заетост - хиляди учители, чиновници и цяло министерство ще бъдат ненужни.
Дилема!

ПП
БКП, освен книгите с история на БКП, признаваше и насърчаваше художествената литература. За БСП нямам такива впечатления.

ППП
А който смята, че отглеждането на овце е по-просто и лесно от правене на сайтове с WP, да се пробва!
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

www peticiq com/doi_up_iit (на мястото на интервалите сложете точки - филтърът не ми позволява да въвеждам линкове)

http://www.peticiq.com/doi_up_iit
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

То как всичко се изнася в интернет - бизнес, социални контакти и т.н., информатиката трябва да я направят основен предмет като математика, литература, а не обратното. Това е дългосрочна инвестиция да държат населението невежо и лесно манипулирано. Малко като теория на конспирацията прозвуча, но има логика:)
А тозио дървен патриотизъм почва да става смешен вече... Това че Атанасов има бг жилка, не означава, че е възпитаник на тази държава. Нали знаете лафа - не е важно кой е направил детето, ако кой го е отгледал:)
 
От: От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

То как всичко се изнася в интернет - бизнес, социални контакти и т.н., информатиката трябва да я направят основен предмет като математика, литература, а не обратното. Това е дългосрочна инвестиция да държат населението невежо и лесно манипулирано. Малко като теория на конспирацията прозвуча, но има логика:)
А тозио дървен патриотизъм почва да става смешен вече... Това че Атанасов има бг жилка, не означава, че е възпитаник на тази държава. Нали знаете лафа - не е важно кой е направил детето, ако кой го е отгледал:)
Не знам дали правиш разлика между информатика и информационни технологии. В специалности несвързани с информатиката тя трябва да се учи малко и да се стига максимум до псевдокод (може и примери от тип "Hello World" на 2-3 програмни езика). Ако се увеличат часовете по информатика или ще занимават учениците с глупости, или ще ги превръщат в програмисти.
Информационните технологии не само не трябва да им се намаляват часовете, а трябва да се увеличат. За да има полза от това трябва сериозно да се измени програмата и да се наблегне повече на по-обща теория (вече изброих примерни неща) и приложението ѝ в живота вместо да се губи време в изучаване на детайли от конкретни софтуерни продукти, които през няколко години се изменят.
 
От: От: От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Не знам дали правиш разлика между информатика и информационни технологии. В специалности несвързани с информатиката тя трябва да се учи малко и да се стига максимум до псевдокод (може и примери от тип "Hello World" на 2-3 програмни езика). Ако се увеличат часовете по информатика или ще занимават учениците с глупости, или ще ги превръщат в програмисти.
Информационните технологии не само не трябва да им се намаляват часовете, а трябва да се увеличат. За да има полза от това трябва сериозно да се измени програмата и да се наблегне повече на по-обща теория (вече изброих примерни неща) и приложението ѝ в живота вместо да се губи време в изучаване на детайли от конкретни софтуерни продукти, които през няколко години се изменят.

Съгласен съм с теб, но ти си подреди мнението далеч по-добре от мен:)
 
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Западна Европа прави 400 години демокрация, ние 20.
 
Последно редактирано:
От: На БСП-ДПС-Атака не им трябва нов Джон Атанасов

Западна Европа прави 400 години демокрация, ние 20.
Нашата демокрация много наподобява извънземните. Всички разправят за нея, но никой не я е виждал.
 

Горе