На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Странникът

Well-Known Member
Давам тази статия в агенция Блиц за пример как се пишат статии, новини. Защото забелязвам в разни сайтове на тукашни "новинари" написани новини и статии без позоваване на източници, без нищо. А това е погрешно и неправилно според мен. Смятам, че точно така и се прави когато се пише материал, така е коректно, правилно.

А ето и самият пример: blitz.bg/news/article/247658
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Няма как да очакваш хора, които пишат статии за 2-3 лв. да са наясно с всички писани и неписани правила на журналистиката, да не говорим пък за етиката. Те повечето истински журналисти на заплата са доста зле, тъй че няма как очакванията към нискобюджетните фрийлансъри да са много големи.
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

blitz.bg не е ли Пеевски - защо му докарваш още трафик? (Позовавам се на много независими и НЕанонимни статии в интернет)

Иначе тази статия си е един долен и зле изпълнен PR. Иначе @Test е прав, те там в blitz само далавери въртят и спамят из фейсбук :)
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Медия, която постоянно се самоизтъква, че е №1 , не мерси
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Krisopk - не ме интересува на кого е Блиц и че това е PR статия за самата агенция. Въпросът е друг - тази статия е абсолютно вярна, точно така е редно, коректно да се прави. И когато виждам нещо правилно, защо да не го казвам и посочвам?
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

И пак не е правилно, защото няма линк, макар и нофолоу. Ако мислиш, че сичката сган им знае имената на фирмите и съответно сайтовете.... "написа едикой си" - и това е турбо лицемерно, без никакъв реален ефект за източникът
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Websupport - напротив, не трябва да има линк, научи малко правилата за писане на статии преди да коментираш!
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Правилата за писане или за копиране??
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

А ти правиш ли разлика между писане на статия и копиране на статия? :cry:
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Ниска топка е темата, общо взето, особено с посочения пример. Не си заслужава разсъжденията.
 
Смятам, че повечето медии пренаписват или правят авторски статии, като цитират източника. Естествено, ако са информационна агенция, не цитиран никой. :) Но второто е рядкост. Дори и днес.бг имат във футъра си БТА с линк, и отделно пишат на кой е снимката - Ройтерс. ;) НО там всичко е повече от авторско. ;)
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Снимката си има авторски права. Новината си има новинарска агенция. Блиц какви са в случая и какво означава, че Блиц научил нещо си? Браво, че са се научили, но какво е общото с темата? Че са научили нещо отнякъде и са публикували това самопризнание не ги прави автоматично автори.

-Any particular beer ?
-Schlitz. No Schlitz? Blatz. No Blatz?

[video=youtube;F2zTd_YwTvo]http://www.youtube.com/watch?v=F2zTd_YwTvo[/video]
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Strana - не смятам, че темата е "ниска топка" както се изрази, а напротив, но може би не ти отърва и за това говориш така? А какъв е Блиц? - в случая е само пример с тази статия. А иначе и аз не го харесвам, но просто давам пример как е редно да се прави. Пишеш статия с факти, т.е. преразказваш статия и е редно да напишеш: "Както написа агенция/сайт/вестник...".
Какво толкова за неразбиране има? Или май ви разбирам, напротив, много ви е удобно да се правите, че не разбирате какво казвам.

Blinky - едното не означава другото. Различните сайтове имат различни правила за да ползваш тяхна информация. Ако се преразказва информацията - няма проблеми, но ако се копира, някой искат линк, други не.

Моля Ви, пишете малко преди да спорите с мен. Това, което Ви казвам го пише ясно в закона за Авторското право и сродните му права. И в други теми сме дискутирали това, а просто сега Ви давам пример за това, как се прави, как е редно да се прави, а не като някой писачи тук във форума, които иначе се правят на много знаещи!

Просто игнорирайте, че примера е от Блиц, колкото и да не го харесвате, тази статия и показателна за това, и може би това е едно от малкото хубави неща които съм виждал написани в тази агенция.
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Запознат съм със закона за "Авторското право и сродните му права", но пак не разбрах какъв е проблемът на Блиц. Това, че пресъздават някаква новина с по-жълт оттенък и наричат сие произведение "статия" не ги прави автори.
 
От: От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Запознат съм със закона за "Авторското право и сродните му права", но пак не разбрах какъв е проблемът на Блиц. Това, че пресъздават някаква новина с по-жълт оттенък и наричат сие произведение "статия" не ги прави автори.

Не, strana, проблемът не е в Блиц. Проблемът е в тукашните форумни писачи и на мен по-конкретно, че съм виждал много "новинарски" сайтове, в които новините са откраднати, копирани, преразказани, като се забравя да се спомене източника на информация. И просто давам пример, със тази статия. Ако знаех, че ще се заядете с Блиц, щях да прекопирам статията.

Просто ми писна да ми крадат материалите и да не слагат поне източник. Както и разбира се съм виждал много откраднати маериали, статии в нета, без поне елементарно уважение, като посочат източника.
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Доколкото знам в "Блиц" много хвалят Бареков, което води към вероятен собственик Пеевски, но това не е най-важното. Смешно и жалко е информационна агенция с претенции, да се репчи, че е номер едно с ....показването на един некролог. Да, Странник, вярно си е странно да ми се навира в лицето смъртта на някаква ферментирала от старост мутра като новина. Лека му пръст, но толкова. Защо се обръщаш към копирайтерите и новинарите?
Непонятно ми е? :lol:
Защо ли? :D
Копирайтерите пишат каквото им кажат и текстовете им са собственост на поръчителя, т.е. те нямат отношение с авторско право. Сега ако си платиш добре бих ти написал статия, че Земята вече няма да се върти от утре, примерно! ( еее, ще е по-скъпичко).
Новинари няма в този форум, а и освен това те не пишат некролози - има си специална професия - "рипрайтер". :lol::D
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Това е друга тема. Не съм запознат с "тукашните форумни писачи" и не ме интересуват. Единствените хора, от които купувам текстове тук, са "копирайтърите", и нито те претендират за авторски права, нито аз представям текстовете им като авторски. Това са преразкази (с процент "уникалност", който вманиачени оптимизатори изискват). И затова не мога да разбера проблема на Блиц. Като имат автори, то нека им откупуват авторските права и всичко ще е наред. Когато решат да се нахвърлят срещу други жълти медии, то ще имат възможността взаимно да се изцапотят в съдебната зала. А не да се обясняват колко са оригинални, забравяйки откъде са тръгнали.
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Това ми напомня за един спортен сайт, който беше собственост на една съпруга на бивш футболист и след това ръководител в един популярен клуб. Та същите много обичаха да пишат - "Както вече ние първи ви казахме......бла бла бла." Вярно беше си истина, но те взимаха новините от кухнята и щеше да е смешно да не ги знаят. :lol:
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

В българските медии се краде и плагиатства в значителни размери. Преди време бях пуснал една голяма тема с примери за плагиатските практики на вестник "Монитор". Редовно същото правят и "24 часа" като свалят клипчета и снимки от чужди сайтове, и ги пускат без да посочват източник. В телевизиите това също е масова практика. bTV примерно пускат в прогнозата за времето авторски снимки на свои зрители без да им споменават имената, което е много грубо и неетично. В CNN също ползват много снимки и клипове на свои зрители, но винаги изписват името на автора, без изключение. Просто при нас журналистиката е на много ниско етично ниво. Самите журналисти пък са с ниска обща култура и често представят материали пълни с абсурди. Зле е положението, но то кое ни е наред, че журналистиката да е каквато трябва да бъде.
 
От: На вниманието на копирайтъри и "новинари" - така се прави!

Абе и едните и другите са маскари, това е вярно, както и споменах - и аз не харесвам Блиц, а и много други, просто дадох пример с тях. А по отношение на 24 часа - доколкото знам те даже и са осъдени за кражба на снимки.

Иначе ето какво имам предвид, сега пак ще дам пример, но този път примера ми ще е с член на този форум и неговия сайт.
Ето един от източниците на статията в интернет: Източник Интервю.инфо (знаете на кого е сайта!).

А ето и няколко медии, които са преписали новината, преразказали са я, но са споменали източника. Смятам, че така е редно и коректно да се прави, и за това е и тази тема.
Блиц: blitz.bg/news/article/239930, Новини.бг, Флагман.бг

Мисля, че вече е ясно на всички за какво иде реч в тази тема, пожелавам на всички да са така коректни както показаните от мен примери, а така също и техните сайтове да са толкова добри, че другите да ги използват като източници на информация.
 

Горе