Некоректни възложители

hristo.iliev

Active Member
Здравейте хора, отдавна не съм писал във форума, но нещо което ми се случи на мен и на жена ми и ме изкара извън нерви тотално.
Накратко - включва се момиче за логото на фирмата на леля й, разбираме се за цена. Правим й логото, харесва й, казва че ще платят на ръка, не искат фактура. Окей. Позвъняване по телефона-приема отново и се съгласява на цената и казва че ще заплатят. След това въпросната изчезва. Откривам леля й, която прави абсолютно същите номера. Крие се и преди малко като й звъннах каза, че имала оферта от друг за по-ниска цена.
Водят преговори и с други фирми за дизайн, възлагат им задачи и тн.
Няма да казвам имена, да показвам чатове и гласови, само ще напиша фирмата. Да се знае и да се внимава с каква сган може да си има човек работа.
Става въпрос за Крони, счетоводна фирма - забележете. https://www.facebook.com/profile.php?id=100083424695084

Blinky, ще те помоля да не триеш темата. Както ако може да кажете къде другаде мога да напиша за тези госпожици (едната от които разбрах в последствие, че ще й повдигнат обвинение за грабеж, по една друга линия).

Благодаря
 
Това не е прецедент. За близо 16 години работа съм срещал всякакви случаи. Да, може би не от този форум, но ги има. Тук също има интересни хора. Ангажират ме с някаква задача, аз започвам да се подготвям, говоря с партньори, звъня по телефони и прочие и накрая човекът изчезва. Той не ми е плащал, но ме държи в заблуда и накрая просто спира да ми пише и си влиза във форума, без да ми даде никакво обяснение. Имаше и един, който ми дължи 400 лв., но ми каза, че съм нахален и нямало да ми ги плати. После най-нагло си публикува статиите в глупавите му сайтове. Има и други случаи, но човек трябва да бъде над нещата, за да просперира в джунглата.
 
Здравейте хора, отдавна не съм писал във форума, но нещо което ми се случи на мен и на жена ми и ме изкара извън нерви тотално.
Накратко - включва се момиче за логото на фирмата на леля й, разбираме се за цена. Правим й логото, харесва й, казва че ще платят на ръка, не искат фактура. Окей. Позвъняване по телефона-приема отново и се съгласява на цената и казва че ще заплатят. След това въпросната изчезва. Откривам леля й, която прави абсолютно същите номера. Крие се и преди малко като й звъннах каза, че имала оферта от друг за по-ниска цена.
Водят преговори и с други фирми за дизайн, възлагат им задачи и тн.
Няма да казвам имена, да показвам чатове и гласови, само ще напиша фирмата. Да се знае и да се внимава с каква сган може да си има човек работа.
Става въпрос за Крони, счетоводна фирма - забележете. https://www.facebook.com/profile.php?id=100083424695084

Blinky, ще те помоля да не триеш темата. Както ако може да кажете къде другаде мога да напиша за тези госпожици (едната от които разбрах в последствие, че ще й повдигнат обвинение за грабеж, по една друга линия).

Благодаря
Ако не е тайна за каква сума става въпрос?
 
Не е голяма сумата, 200 лв. Майната му на сумата, но не може да е чак такава джунгла… и преди ми се е случвало да срещам такива хора. Сякаш с чуждестранни клиенти не е толкова зле. Дълбаем дъното обаче тук.
 
За жалост когато попаднеш на такива направо се чудиш какво ти се случва. Всеки с активен фрилансинг е попадал в подобни ситуации. Много хора подписват някакви договори, други разчитат на кореспонденцията, а трети - на честната дума от другата страна, което е може би най-лошото възможно, ако човека отсреща не е читав.

Нямаш много полезни ходове, но е важно да не използват нищо твое, за което не са си платили. В доста случаи за такива суми просто пиеш една студена вода.
 
Аз така взех един от тоя българския сайт за фрилансер да ми направи едно сайтче супер елементарно и се бяхме разбрали за къси пари, както при теб. Даже си подписахме и договор, всичко беше леджит. Взе аванса и изчезна. :D После реших да пусна сигнал с ясното съзнание, че няма какво да стане, но поне като му звъннат да го респектират и да довърши сайта. Не можаха да го намерят по телефона, ходиха на място на адреса и там не го откриха и ми обясниха по кой си там член, че закриват сигнала. :D :D :D
Направих единственото, което можех да направя - пуснах негативен фийдбек на профила му, само че реално то и това е безсмислено, защото на него не му пука за репутацията. Та, така. Пием по една вода и напред. Между другото наблюдението ми е, че в ниския ценови диапазон са тези мизерии. До сега каквито и контрактори да съм имал в среден и висок ценови клас - никога не съм имал проблеми. Като коментирам услуги за онлайн дейности - ит услуги, маркетинг, реклама, дизайнери и тн.
 
Добре дошъл в клуба. Това е масовка, както спомена @PavelAndreev , при тънкажниците и скъсаняците. Не съм имал проблем, когато работя с хора, при които водещо им е качеството, срока, изпълнението с нормална комуникация и на последно място цената. Около всички други има сериозен риск да пиеш една студена вода. Не казвам, че работиш евтино, не ме разбирах погрешно, но само като им видях фейсбук страницата - това са хора, които искат без пари да правят бизнес, което е обречена история в този свят. Това, което може да направиш, ако дръжиш да се занимаваш с такъв тип хора е да ги разнесеш където имат някакво присъствие. Разбира се с опция да се редкатира после, защото може да им се стори по-добра опция да си платят, отколкото да си оправят имиджа. А за тези 200 лева няма как да го оправят. Това от време на време работи. Трябва доста да не ти пука за бизнеса ти, както и си тотално перде, за да живееш с мисълта, че под името ти седи такъв отзив. Иначе ги оставяш на мира и ти гарантирам, че няма да стигнат далеч с такова отношение. Виждал съм и по-големи "тарикати" да се провалят, защото минеш тънко там, изпържиш друг и накрая попадаш на един дети ти разказва играта по всички точки. ;)
 
От 2011г един бизнесмен от САЩ както си плащаше за работата, един месец реши да не си плати и спря комуникация и всичко. После се оказа, че е завлякал и друг мой познат с близо 50 000 $. Не щеш ли сега покрай празниците ми праща пича покана за приятелство в LinkedIn. :D
От практиката ми през годините съм стигнал до следния процес - винаги при първите 3 поръчки искам 50% предплата. Винаги се сключва договор (общ, описващ задължения, права и срок). Парите винаги се декларират като доход и плащания на ръка не се приемат, пък ако ще и 100лв да са.
 
Последно редактирано:
Прави сте за всичко. Все си мислех, че човешкото трябва да е водещото. Явно не е така.
Що се отнася до тия хора, в последствие разбрах че едната е дадена на съдия изпълнител за открадната сума от бивш работодател в размер на хиляди. В скоро време отрицателния отзив ще им е най-малкия проблем.
 
За жалост вече доста често се наблюдава материалното да взима преднина пред човешкото. И резултата е на лице. Хора за смешни пари плюят на името си, което явно и толкова струва. Бизнесът се пренасели от боклуци, опитващи се с тарикатък да успеят, но в конкуретни среди е нужно доста повече от това. И разбира се, в един момент попадаш на такъв пример, в който жертвата остава този, които все още вярва в честната дума и човешките отношения. ;)
 
Във фрийленсърския бранш това е ежедневие и трябва да го очакваш и да имаш някакъв бекъп план.
Да имаш алтернативен начин за извличане на полза от труда си или поне да минимизираш загубите.

Например, платено-неплатено, слагаш си логото в портфолиото и продължаваш.
Като се понатрупа качествена работа за показване, ще има повече и по-качествени клиенти.

Вариант е и предварително да си подготвил начин да прецакаш некоректния клиент - за вътрешно удовлетворение :)
 
Здравейте хора, отдавна не съм писал във форума, но нещо което ми се случи на мен и на жена ми и ме изкара извън нерви тотално.
Накратко - включва се момиче за логото на фирмата на леля й, разбираме се за цена. Правим й логото, харесва й, казва че ще платят на ръка, не искат фактура. Окей. Позвъняване по телефона-приема отново и се съгласява на цената и казва че ще заплатят. След това въпросната изчезва. Откривам леля й, която прави абсолютно същите номера. Крие се и преди малко като й звъннах каза, че имала оферта от друг за по-ниска цена.
Водят преговори и с други фирми за дизайн, възлагат им задачи и тн.
Няма да казвам имена, да показвам чатове и гласови, само ще напиша фирмата. Да се знае и да се внимава с каква сган може да си има човек работа.
Става въпрос за Крони, счетоводна фирма - забележете. https://www.facebook.com/profile.php?id=100083424695084

Blinky, ще те помоля да не триеш темата. Както ако може да кажете къде другаде мога да напиша за тези госпожици (едната от които разбрах в последствие, че ще й повдигнат обвинение за грабеж, по една друга линия).

Благодаря
Ако поогледаш темите - това се е случвало и в двете посоки.
 
Когато някой не иска да ти плати, и звезди да му свалиш, няма да си вземеш парите.

Миналата и по-миналата година управлявах ФБ рекламата на един от наистина големите онлайн магазини в България. На месец им докарвах по сигурно 50-100 000лв. оборот с 600-1000% възвращемост на инвестициите за близо две години. След първата година докато стигнем тези цифри бяха горе-долу точно нещата. Взимах им по 25лв. на час нищо че нормално не работя за под 40лв./час. Събраха се по едно време 2 000лв. да взимам за 2-3 месеца работа, аз се смачквам да им пускам реклами дократо работя 70-80 часа седмично за други клиенти в чужбина, които плащат повече, но нали съм казал дума, хвърлен камък, работя. И чакам 8 месеца без писмо или усмивка да се сети клиента, че ми дължи пари - аз не обичам да напомням на хората, че са ми дължници, писах му веднъж и повече не съм се знимавал. Но 8 месеца пари нема. Естествено някъде 1-2 месеца след като спря да ми се плаща спрях да работя, клиента през тези 8 месеца и предишните 3-4 месеца си прави 100 000лв./месец оборотче от моят труд без да му се налага да наеме някой друг даже да ги гледа тези реклами дали са живи или не, толкова добре бяха настроени.

Накрая дойде края на ноември, човека се сети за мен и ми писа спешно да му пускам реклами. Викам си ще му дам шанс, уж ще плаща, плати половината дължимо, поработих малко, приходите стигнаха 150 000лв. на месец, но края на декември дойде, пари при мен пак няма. Спрях да му отговарям и да му пускам реклами, чакайки той да се сети за мен като му запари на гащите, и по нова година ми се жалва човека, че съм бил много несериозен, и изпуснал тон пари заради мен. Аз съм културен човек, казах му с добър тон да си сложи 1000лв. където си иска и че аз повече с него няма да работя.

След 3 дни пак ми пише колко съм бил несериозен, дори не му отговорих този път.

Но въпреки че изгорях хиляда лева, си научих урока - от такива цървули, които обещават по 5 000лв. на месец ако им вдигнеш оборота не очаквай нищо. Това ми е третия български цървул, на който му вдигам оборота с шест-цифрена сума след обещания за 5 000лв./,месец компенсации, от който не мога да събера пари да си купя една дъвка Орбот след като съм му качил оборота на магазина на половин милион месечно.

Отворих си агенция в САЩ, минимално таксуваме 3 бона на месец за реклама, имаме клиенти, които плащат по 15 бона на месец за същата услуга - предплатено всичко, с договори, обещанията да си ги носят някъде другаде, Москва не вярва на сълзи вече. С български компании вече не работя, чужденците плащат тройно и си мислят, че им взимаш евтино. После ми се жалват във Фесйбук групата на собствениците на онлайн магазини, че в България нямало добри специалисти - ами как ще има, като ни изгонихте всички да работим с американци и англичани, защото всичката работа ви е бай-ганъовска?

Писа ми този клет човек собственика на българския онлайн магазин пак, казах му да киха 3 бона предплащане или да си намира други балъци да му работят за без пари, видиш ли на българския пазар трябвало да се докажеш първо, тогава да ти плащат, казах му да си намери хора, които работят на българският пазар, аз съм на американския, където без да си предплатиш никой не си вдига пръста за теб. Спокоен живот, какво да ви кажа.

Откакто спрях да работя почасово и спрях да работя на такива без предплащане, месечните ми приходи се качиха 5 пъти за двойно по-малко работа. Да, губят се клиенти, но повярвайте ми, не искате да работите с цървулите така или иначе, само ме е яд, че ми отне 10 години да го осъзная.
 
Последно редактирано:
Ако имаше как, три пъти щях да ти харесам мнението. :)
Иначе, хубаво е да се напомня. Към момента имам взимане-даване с контрактор от Германия. Фирмата е над 30 годишна, наследена от сина на собственика и т.н. Съответно цялата рода са мениджъри на нещо и не щеш ли точно съпругата на шефа прави плащанията по фактури.
Да, но е толкова разсеяна, че няма и накъде. През месец-два се случва да забрави да плати и търчи вечерта да прави преводи. Не е да иска да прецака някого, просто е...такава. Аз съответно ако не й напомня 5 дни преди крайния срок (и после ден след изтичането ако се наложи), може и изобщо да не плати фактурата.
С хора от България...работил съм както със сериозни, така и с несериозни. Но като цяло избягвам да работя с БГ фирми, защото групичката на вторите (несериозните) е доста по-голяма и също като теб го научих преди години по трудния начин.
Налагало се е да се плашим, че ще трием сайтове за да си платят дължимото. Слушане на хиляди оправдания, нерви и загуба на време, като преди всичкия този цирк - са се пазарили и за цената.
Всички големи компании, които не са ИТ, но имат дигитален продукт, който им е важен за бизнеса се чудят как да вземат служители на заплата или да наемат за възможно най-малко пари, като после се държат сякаш са божество.
Случвало се е да работя за българска фирма, основана от българин, живеещ в Щатите (а брат му и сестра му движат подразделението в България). Сестра му да се опитва да ми се кара, защото съм искал доказателство за изплатените ми пари през периода в който сме имали взимане-даване (през онези времена се работеше уж с договор, ама парите като сте от един град и да искате, по банков път няма да ви ги дадат) за да мога да ги декларирам. Накрая се разделяме с лошо, а месец след това брат й ми звъни от Щатите да ми се мазни по телефона да работим пак заедно.
Фирмите и те горките, поне във Варна (по информация от преди 2-3 години) даваха максимална заплата до 5000лв бруто, но най-често предлаганата бе от порядъка на 2000-2500лв. 5000лв бе рядко срещана сума и то за виртуози в бранша. В същото време ако изберете да работите дистанционно с фирма от чужбина, ще взимате поне 2-4 пъти повече.
От фирмите са всички наредени още в гимназиите (и в университетите) да си правят презентации за да привличат хора. Защо? За да им предложат по 1500лв заплата след като завършат. Ако сега завършвате и сте с език и икономическо образование - чистата заплата е 650лв и се работи на смени и това е от фирма, която е от над 20 години във Варна, Ирландска и с няколко хиляди служителя в страната.
Нормално е да не искат хората да работят с родните бизнесмени.

Онзи ден излезе статистика колко нови Мерцедеси, Ферарита, Ламбота, Мазератита и прочее топ марки коли са били купени през 2022г в страната. Близо 2000 беше бройката. За това родните началници пари имат. Но да си оптимизират и развият бизнеса добре... изискват се усилия, учене, старание, мозък.
 
И те така...

Горе-долу, това е положението. Бг бизнесмени. Лайнари. Тия в туризма и ресторантьорството, както е и на скеча, са най-тежки случаи.

И за какво? Да има повече за тях, за да го дадат за материални к*рви, скъпи тенекии, големи хралупи и да се наливат и наяждат до пръскане. А да някои от тях "възпитават" децата си, пращайки ги по скъпи училища, купувайки им най най, и в крайна сметка лайната им са възпитани, че всичко е даденост и им се полага. После като поемат те юздите следват доста тъжни, но справедливи истории.
 
Вярно, но само до това с историите на идните поколения на бг бизнесмена. Някои наистина се осир*т до уши, но иначе, мама и тати са им постлали, а и лекетата се сдушват и подкрепят.
Дори за хора от нашето поколение мога да дам примери, синове и дъщери на хора, развили нещо (и голямо и малко) как са убедени, че света е техен, всеки им е длъжен, не им пука от нищо и са нагли до безобразие. Дори имам такива съседи. За такава безпардонност говоря, че ако ги сравня с животни, животните ще се обидят. Ако бяхме в нормална държава, може би щеше да има шанс живота да ги научи на кой къде му е мястото или поне малко от малко да имат едно на ум. А тук съм ги виждал как се карат (в случая напълно виновни и за глоба) на полицая, а той вместо да направи нещо да млъкнат и да всее уважение, ги слуша с наведена глава като виновно момче родителите си.
Не мислете, че обвинявам полицая, на него така му е наредено да се държи. Още като ги взимат на работа ги учат, че нямат право да спъват и събарят човек при гонитба в следствие на извършено престъпление. Трябва да търчат и викат след него или ако стане така, че го съборят да е по начин, по който няма да се нарани преследвания. За такова безумие говорим.
 
Познавам и от двата типа бизнесмен-сокалчета. Смея да кажа, че по-големия % от тях са пълни лекета. Както ги описа колегата по-горе, направо са за пребиване. Малоумни, нагли, безхаберници, пълни глупаци. Тати и мама са се погрижили всичко да им е на поднос, обаче случи ли се нещо с тях, познайте - пълен леш е всичко. И нормално, докато единия е градил, другия е шмъркал и пиянствал по чалготеките. Не може да се очаква друг развой на събитията. ;)
 

Горе