Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

Blinky

Owner
Здравейте. Ще отворя тема, която можем да пълним с постове при възникнали заплахи в социалната мрежа Facebook. Днес забелязах нещо странно и реших да драсна тук по темата. На лично съобщение във фейсбук ми бе пратено този линк: mediafire. ( ком) /?ardf489guw36173 - като го натисках води до файл, който желае да го сваля. Предполагам мауер някакъв. Същият, който се е инсталирал на компютрите на хората, пратили ми въпросното съобщение. Съобщението е просто и доста тъпо, а именно:

hhaaahhhhhaa

mediafire. ( ком) /?ardf489guw36173

Линкът е кликаем. Но аз не го правя тук такъв. ;) Само предупреждавам за него. Някой да е имал тези дни нещо подобно като случка? Ако е имал, може да сподели. ;)
 
Последно редактирано:
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

По-добре му махни и разширението .ком :)
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

Току що го получих с едно километрично HAAHahahaAHAAHahahaAHAHAH
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

:) и аз се набутах. Въпроса е как да го махнем сега :p
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

Нещо такова ме тръшна преди 2-3 месеца. През фейса, от името на един приятел. Действаше върху сменяемите носители и то само ако ги отваряш през WE. С файлзилата влизах в флашките нормално. Изчистих го с аваста, в режим без стартиран Windows. Това също може да помогне:
http://www.kaldata.com/forums/topic/202054-skype-вирус-lol-is-this-your-new-profile-pic/
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

:) и аз се набутах. Въпроса е как да го махнем сега :p
Вирусът ли? Това се е инсталирало през Facebook и го ползва за спам. Не знам каков прави вируса, освен, че се канеква към профила ти в социалната мрежа и праща лични от твое има е линка. Най-вероятно прави машината "зомби", което ще послужи и за други неща в бъдеще. ;) Изчисти го с някой антивирус.
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

И аз се включиш по енерция , изпрати съобщение на всички в фейсбук и на всички в скайп, след което инсталирах антивирусна сега май няма проблем.
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

До колкото съм запознат със media sharing сайтовете, трябва да потвърдиш,че искаш да свалиш файла + евентуално стартиране. Нима хората не гледат какво кликат ?
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

:) и аз се набутах. Въпроса е как да го махнем сега :p

Използвам долупосочената комбинация вече от 10 години и досега никоя гадинка не се е изплъзнала. Правиш full scan със следните три неща подред:

1. Microsoft Windows Malicious Software Removal Tool

2. Malwarebytes Anti-Malware

3. Spybot - Search & Destroy

Успех! :)
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

Offtopic : Като говорите за защити,най-добрият,но и най-труден начин е да не се допускат такива гадове. Веднъж качена,понякога трудно се чисти.

Ако искате да имат добра защита,без да съм свързан с какъвто и да е начин с каквото и да е от софтуерните компании, препоръчвам Comodo suite. Малко е "злобна" и може да е трудна за обикновен потребител,но пита за много неща и не пуска много неща. Пазила ме е от доста вируси.

Друг хитър начин е да НЕ ползвате adobe acrobat reader,а да инсталирате друг PDF software,тъй като за него има доста exploit-и и са често уязвими дори при четене на пдф.

Една тактика, която ползвам е да позволявам Automatic Flash update само при рестарт на РС-то + UAC (или разрешение за достъп до харда). По този начин знам,че е истински update,а не някои вирус. Ако някои му е интересно може да се обоснова защо според мен това е важно.
 
От: Нещо като вирусче във Facebook - Заплахи в социалната мрежа

Най сигурния начин е следния:
Deep Freeze на системния дял. След рестарт всичко си връща първоначалните настройки и файлове. Недостатък е ако по погрешка свалите нещо на системния дял, след рестарт ще замине. С такава програма съм администрирал по няколко зали едновременно (нямате си на идея какво се отваря по такива машини през ноща и преди да ги навия да закупят програмата се правеше преинсталиране през 2 седмици).
 

Горе