Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Federal

Active Member
Търговците в България изкривяват пазара. Търговия от най-простото улично ниво. Ако влезете в мебелен салон, веднага ви посреща един гладен продавач на 350 лв. заплата и ви пробутва талон с 10% отстъпка. Вярвате ли, че в Щутгарт представителният аутосалон на Мерцедес, ще влезете и някакъв тип ще се опитва да ви прибута и подлъже да купите с отстъпка. Мисля, че няма какво да си го примълчаваме - българският търговец е лаком и в стремежа си да не изпусне клиента, за да не отиде при конкурента му е готов да си продаде стоката с 0 лв. печалба, само и само да си задоволи егото. А после заплати и осигуровки за персонал...не го интересува. Това според мен си е чистата форма на турската търговия. Или примерно, идват японска група да ви купуват стоката и ги започвате с отстъпки. :) Направо ще ви се изсмеят и бегом към айропорта за Токио.

Друго ако не сте забелязали, впрочем го виждат тези, които работят очи в очи с клиенти, като дойде в обекта да купува или се обажда за поръчка със сричката "ама... отстъпка ще има ли? веднага разбирам, че става дума за просяк.
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Защо да са лоши отстъпките при продажби? Друг е въпроса, че в България повечето търговци първо вдигат цените до небесата и тогава правят смешни отстъпки. В нормалните страни отстъпките са реални. Наскоро в известен онлайн магазин имаше маркови маратонки, които струват примерно 60 долара а се продаваха за 13 долара (сезонни реални разпродажби). В случая българските търговци не могат да си ги позволят подобни, защото големите в световен мащаб и техните маркетинг стратегии са съвсем различни. Ако български търговец си позволи подобни разпродажби ще хлопне кепенците до няколко месеца, просто подхода е различен и е ден за ден, месец за месец, докато големите градят стратегиите и плановете си с години напред
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Ти не си в ред. Отстъпки има навсякъде, най-вече в САЩ. А и ми харесва как сравняваш мебелен магазин в България с представителния автосалон на Мерцедес. Логика та дрънка.
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Отстъпките се изродиха и колегата е прав но това не е български патент - Цял сват е пропищял от измислени отстъпки - нещата са стигнали до там че ако не предлагаш поне 50% отстъпка никой не те бръсне за слива - Отделен въпрос е че тия 50% са нереални тоест клиентите сами поддтикват търговците да ги лъжат.

За разлика от в БГ тук в УК макар и рядко все пак се попада на реални промоции но това като цяло могат да си го позволят само много мощни фирми които нямат аналог в БГ - Такива промоции се правят за продукти които са заредили в огромни количества и им залежават на склад и предпочитат да ги изчистят - Това как да се случи в БГ като например като отидеш в Технополис или някой друг по голям магазин и поискаш от нещо две бройки едната ти я свалят от витрината.

Много ме кефят онлайн магазини в които е написано стоката от кога е на промоция и пред това за какъв период е била на РПР цена и предишната промоция на каква цена е била - Тогава реално можеш да си направиш сметка за промоцията
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

http://commerciant.bg/?paged=4

Колегите отгоре са ти го казали, не смятам да хабя думи да те уча, нали си завършил http://commerciant.bg/?page_id=27

Занимавам се активно търговия.
Мамин златен той.



След като ти го обясниха преди време тук - http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=35886 - ти пак се пробваш? Да не си в нишата с бяла техника / компютри и подобни? Те там просперират само 3-4 компании, пък дребните не могат да си позволят да правят отстъпки.
http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=37869 - абе ти си много недоволен май от клиентите? Я кажи в каква ниша оперираш, все нещо ти е виновно и съвети се мъчиш да пробутваш? Даже бих го нарекъл ПРОПОВЯДВАНЕ това твоето, при това некадърно.
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Алън не е задължително да си грамотен за да си добър търговец - Това хората си го носят отвътре или го имаш или го нямаш.

А една изпусната буква не определя дали човек е грамотен или не.
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Манта, аз пък се разрових, че ми стана интересно този като проповядва, ще си каже човек, че сигурно държи някой топ бизнес в България.


http://www.aquaportal.bg/forum/magazini/anti-reklama - Пусни в блога ти една за анти-рекламата, като гледам главоломно се буташ и тук да си правиш такава. Големи фенове имаш в aquaportal, а? : )



@manta - на мен не ми пречи дотолкова, че объркал 1 буква, а че проповядва, ще си каже човек, че много ги разбира нещата, пък накрая излиза, че чисти лайната на рибите. И такива работи ми минават в главата в 05:12 : )
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Българския търговец е на ръба на оцеляването и се принуждава да прави какви ли не трикове само и само да си продаде стоката.
Потреблението се сви. Хората затегнаха коланите. Сега се търсят само "изгодни" оферти или "на промоция".
Всеки потребител търси евтиното, но не защото българина е стипца, а защото е криза, а ние сме най-бедната страна в Европа.

Големите промоции не са българско изобретение, но по света се дължат главно на силната конкуренция, а тук на бедността.
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Вие за конкуренция щото не сте чували, всеки има правото да прави грешки и да си поеме отговорността. Щом само на отсъпки го караш, значи не си кой какъв бизнесмен или то по точно мениджър/управител - когато само силата на конкурентноспосбнотта ти е цената то ти автоматично си си го вкарал при старта........ Никой не ти е виновен!
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Освен отстъпките, друго интересно е хищническото отношение на продавачите. В какъвто и вид магазин да вляза, в голяма част от случаите ме гледат зли продавачи (особено продавачки), които не ме оставят да си избера на спокойствие каквото търся и искам да купя. Обикновено си излизам и купувам от кротки и ненатрапчиви продавачи.
Пазарът се сви, така е, но не това е начинът, според мен.
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

В бизнеса и на война всичко е позволено. Дет се вика и свирки ще правиш, парите трябва да ги вземеш, даже и 2 лева да са само. Отстъпки ли ще правиш, ще лъжеш ли, ще мажеш ли, няма значение, важното е накрая да си на плюс... Иначе аут оф да бизнес. Поне аз така винаги съм разсъждавал.

Някой да не си помисли, че говоря за некоректност и измами в буквалния смисъл.
 
От: Не търговци, не бизнесмени, а просто отстъпкаджии

Търговците в България изкривяват пазара. Търговия от най-простото улично ниво. Ако влезете в мебелен салон, веднага ви посреща един гладен продавач на 350 лв. заплата и ви пробутва талон с 10% отстъпка. Вярвате ли, че в Щутгарт представителният аутосалон на Мерцедес, ще влезете и някакъв тип ще се опитва да ви прибута и подлъже да купите с отстъпка. Мисля, че няма какво да си го примълчаваме - българският търговец е лаком и в стремежа си да не изпусне клиента, за да не отиде при конкурента му е готов да си продаде стоката с 0 лв. печалба, само и само да си задоволи егото. А после заплати и осигуровки за персонал...не го интересува. Това според мен си е чистата форма на турската търговия. Или примерно, идват японска група да ви купуват стоката и ги започвате с отстъпки. :) Направо ще ви се изсмеят и бегом към айропорта за Токио.

Друго ако не сте забелязали, впрочем го виждат тези, които работят очи в очи с клиенти, като дойде в обекта да купува или се обажда за поръчка със сричката "ама... отстъпка ще има ли? веднага разбирам, че става дума за просяк.

ми отивай в Щутгарт бе
к'во правиш тук....

Явно осъзнаваш, че там нямаш шанс... :D
 

Горе