Новинарски сайт

ISO85

New Member
Здравейте, интересуваме дали законът има някакви изисквания към лицата извършващи информационна дейност тоест всеки ли може да извършва такава дейност. За да направя новинарски сайт какво е необходимо за да бъде всичко легално или това в момента все още не е уредено от закона. и "може да се минава между капките".
Благодаря предварително.
 
От: Новинарски сайт

Разбира се, че може да бъде легално. За да го направиш са ти нужни пари и знания. И да се запознаеш със законите и да ги спазваш, особено този, за авторското право и сродните му права. Не трябва да крадеш материали от други медии, да копираш, да взаимстваш, ако го правиш единствено с тяхно разрешение, искай писмено такова. Същото положение стои и със снимките. Нямаш право да използваш снимки, които не са твои, или за които не си платил абонамент. Тук във форума има много потребители, които си играят на новинари и се бият гордо в гърдите, че имат такъв сайт, но всъщност те правят само копи-пейст и най-нагло крадат статиите и снимките. И даже се сърдят като ги питам дали имат разрешение и отговарят - "Ми нали съм посочил от къде съм взел статията, значи не нарушавам права.". Да, ама не е така, ако няма писмено разрешение - нарушава правата и може да си има неприятности.

За да разбереш колко е важно това, ето ти едно инфо, от един сайт, където си пише ясно и точно кои материали от неговия сайт може да се използват:
"Снимките и текстовете на Ройтерс, БТА, Булфото, Impact Press Group, АП и др. агенции не могат да се копират и публикуват в Интернет и в печата без закупуване от съответните агенции.".
От това следва, че ако ползваш тяхна снимка без разрешение, могат да те съдят за кражба на продукт с авторско право. Впрочем вече има осъдени за такава дейност - ако не бъркам, в един от случаите, 24 часа беше взел без разрешение снимка от един блог и човекът ги осъди.

Но просто ние сме безправова държава и малко хора решават да си търсят нарушените права в съда, за това и всички така се чувстват безнаказани и крадат материали, съдържание, текстове, снимки.

Просто спазвай законите и никой няма да може да те пипне с пръст.
 
Цитират се ресурси, купуват се снимки, пишат се статии. Ако искаш да си читав и добър новинарски сайт ти е нужно добър екип, който да пише статиите в определени раздели - политика, спорт, икономика, свят, лайф стайл, любопитно и др.

Следиш големите информационни агенци, дирекции, организации и други големи ресурси. Договаряш се с някое студио, което да ти предоставя снимки. Можеш и твои, авторски, но няма как да имаш от 100 места и то актуални нон стоп.

Сайтът и всичко останало е лесно да се изградят. Ти какви виждания имаш, за да ти дадем съвет как да стане най-подходящо и в същото време да е с "нисък" старт. Все пак такъв сайт започва да печели след определено време.

За тук ли ще е сайта? Обща тематика или нишов? :)
 
От: Новинарски сайт

Регистриран от Sep 2008 И това му е първото мнение :) странно
 
Защо, това може само да ни радва. Мен лично определено ме кефи. Много регистрирани хора просто четат форума и при набрана смелост и нужда от съвет се включват. Даже съм помагал на хора за ресетване на паса, който не си знаят. Просто са забравили с коя поща са се регистрирали. Нормално явление е.

По темата,.......нещо да помагаме? Съветчета?
 
От: Новинарски сайт

Само радиото и телевизията са на специален лицензионен и регулаторен режим. Има специален закон за тях и орган, който може да ги спира, пуска и наказва - СЕМ. Новинарските сайтове не подлежат на някаква по-специфична регулация.
 
От: Новинарски сайт

Благодаря за бързите отзиви това, което ме интересуваше потребите TEST ми отговори, а именно дали има лицензионен режим.
А относно регистрацията от 2008 и сегашната ми активност, просто през повече време чета и винаги намирам това, което ми е нужно и не ми се е налагало да пускам тема за това.
Поздрави.
 
Супер, че намираш всичко. И то без да се налага да пускаш тема. Надявам се да помогнем още в тази. И както Тест каза, опитаха се преди време една Акта и Сопа да приемат, но не им се получи.

Иначе законите си влизат в пълна сила и онлайн. Да го имаш на предвид. Но знам, че всеки е наясно.

И са писането...като съвет мога да ти дам да натрупаш минимума от 10 поста, са да може да се възползваш и от Пазара в бъдеще. Успехи и се надявам да станеш активен. С каквото намериш за добре тук. :)
 

Горе