Новите министри на Орешарски

От: Re: От: Новите министри на Орешарски

Постът ми беше, против масовото обедняване, за което се говори.

Т.е. обедняването не е масово, а само на определени групи - пенсионери, безработни, нискоквалифицирани, работещи на ниски заплати.

И проблемите са от съвсем друго естество.

Това е над 90% от населението на страната. Успя да ме разсмееш. Както се казва ... You made my day.
 
От: Новите министри на Орешарски

Блеки не казвам че е лошо, а че извадено от контекста е пълна глупост да се афишира като някакво предимство защото ето сега ще дам друг прочит на тези данни.

Парите в банките се увеличиха - Защото:

Хората закриха фирмите и не искат да чуват за инвестиране.

Герберастите опапкаха Фискалният резерв и го раздадоха на свои хора чрез различни поръчки като тези на сайтове за по няколко милиона.


Относно увеличената средна работна заплата може да погледнете от ъгълът на един мой познат който държеше две книжарници и няколко будки за вестници.

Имаше около 10 работнички които работеха на ниска заплата и които ги уволни и закри будките за вестници - уволни и продавачките в книжарниците и сега в едната продава той в другата жена му.

Като сметнеш на двамата средната работна заплата е повече от средното което плащаха когато бяха 12 работници.

Горепосочените от математиката доводи можеше да ги приема за позитивни когато:

- Намалява безработицата

- Увеличава се ФР

- Ръста на БВП е над 4%


Когато тези неща не само че не са налични а са в обратна наклонност да ги приемаш за положителни е признак на голо робуване на цифри без да се влага грам мисъл при интерпретацията им.


Айде погледни го обратно. Същото може да се каже и за вашите твърдения. Твърденията за задушаване на бизнеса, за безработицата и пр. и рисуването на черни картини за икономиката. Аз също мога да кажа, че вадите 2-3 показателя извън контекста и почвате да си правите свободни съчинения по темата.

И накрая най-смешната надежда, че сега като дойде друго правителство и нещата ще се оправят. Това трябва да си някакъв непоправим оптимист да вярваш, че има правителство, което може да оправи нещата бързо и лесно с магическа пръчка (какво да е правителство - не казвам на дадена партия).

Още повече, че как ще правиш 4% ръст като Европа, съседните ни страни и основните ни търговски партньори са замръзнали на 0.1-0.2% ръст или имат отрицателни ръстове.

Още повече правителство на БСП.

Аз бях пуснал една тема, ама едва ли сте я погледнали. Пускам линка пак.

http://www.google.com/publicdata/explore?ds=wb-wdi&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_pcap_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:BGR:ROM:CZE&ifdim=country&tstart=611701200000&tend=1274389200000&ind=false


От ляво може да си цъкате, коя да е страна и да я включвате на графиката. Може да видите какъв растеж сме генерирали ние и какъв комшиите (а и други страни). И как по време на най-големия бум ние проспиваме шансовете си, защото имаме едно "много добро" правителство начело със Сергей Станишев и Орешарски финансов министър. Ама било е добро - да добро спрямо предните, ама ако отчетеш световната икономика и комшиите - е било зле спрямо тях.

Сега същото правителството на Герб било лошо, ама ако отчетеш световната икономика и комшиите се вижда, че не е чак толкова лошо всъщност.


И гледайки графиката и знаейки какво е положението в Европа, комшиите и търговските ни партньори, знаейки кой ще управлява, спокойно мога да заложа на спад на икономиката с 0.5 - 1% и всички последствия от това.
 
От: Re: От: Новите министри на Орешарски

Това е над 90% от населението на страната. Успя да ме разсмееш. Както се казва ... You made my day.

Да кажем около 50% (което пак си е много).

Щото ако е над 90% вече е масово и нямаше да има 35 милиарда (или там колкото са станали вече) депозити в банките, нито средната заплата да расте.
 
От: Re: От: Новите министри на Орешарски

Да кажем около 50% (което пак си е много).

Щото ако е над 90% вече е масово и нямаше да има 35 милиарда (или там колкото са станали вече) депозити в банките, нито средната заплата да расте.

Това, че хората са спестили от мизерните си доходи и живеят в лишения, за да имат малка финансова сигурност с банковите си сметки, не означава, че парите им са индикация за благосъстояние. На теб трябва да ти се повтаря по няколко пъти едно и също нещо, защото явно не умееш да си правиш правилните изводи от предоставената ти статистика.
 
От: Новите министри на Орешарски

Щото ако е над 90% вече е масово и нямаше да има 35 милиарда (или там колкото са станали вече) депозити в банките, нито средната заплата да расте.
Ей зомби, хората масово обедняват. Депозитите са щото мигрантите пращат пари и хората масово разпродават имуществото си.
 
От: Re: От: Новите министри на Орешарски

Това, че хората са спестили от мизерните си доходи и живеят в лишения, за да имат малка финансова сигурност с банковите си сметки, не означава, че парите им са индикация за благосъстояние.

Дори според последните анализи на данните, предоставени от банките, преобладаващият дял от депозитите на частни лица идва от фирмените сметки на малкия и среден бизнес, който спря да инвестира в развитието си, стокооборотът намаля драстично, покупателната способност на населението вече е далеч зад африканските Тунис и Мароко, държавният натиск върху дребния бизнес стигна нивото "коли овцата вместо да я стрижеш" и поради тези основателни причини бизнесът се преориентира и реши да прехвърли оборотните си средства, както и тези, заделени за развитие и инвестиции, в частни депозити с надеждата да изкрета до по-добри времена пред перспективата да фалира бързо и окончателно.
 
Re: От: Новите министри на Орешарски

хората масово обедняват

Прав си, за съжаление. И също така за съжаление не само в България хората масово обедняват, дори не само в Европа.

Разбира се когато изходното положение е добро, "обедняването" за теб може да значи примерно, че няма да отидеш на почивка на Малдивите, а на някое по-евтино място.
Обаче когато изходната позиция е зле (както на много хора у нас), допълнителното обедняване може да доведе и до невъзможност за покриване на основни разходи.
 
От: Новите министри на Орешарски

Айде погледни го обратно. Същото може да се каже и за вашите твърдения. Твърденията за задушаване на бизнеса, за безработицата и пр. и рисуването на черни картини за икономиката. Аз също мога да кажа, че вадите 2-3 показателя извън контекста и почвате да си правите свободни съчинения по темата.

И накрая най-смешната надежда, че сега като дойде друго правителство и нещата ще се оправят. Това трябва да си някакъв непоправим оптимист да вярваш, че има правителство, което може да оправи нещата бързо и лесно с магическа пръчка (какво да е правителство - не казвам на дадена партия).

Още повече, че как ще правиш 4% ръст като Европа, съседните ни страни и основните ни търговски партньори са замръзнали на 0.1-0.2% ръст или имат отрицателни ръстове.

Още повече правителство на БСП.

Аз бях пуснал една тема, ама едва ли сте я погледнали. Пускам линка пак.

http://www.google.com/publicdata/explore?ds=wb-wdi&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_pcap_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:BGR:ROM:CZE&ifdim=country&tstart=611701200000&tend=1274389200000&ind=false


От ляво може да си цъкате, коя да е страна и да я включвате на графиката. Може да видите какъв растеж сме генерирали ние и какъв комшиите (а и други страни). И как по време на най-големия бум ние проспиваме шансовете си, защото имаме едно "много добро" правителство начело със Сергей Станишев и Орешарски финансов министър. Ама било е добро - да добро спрямо предните, ама ако отчетеш световната икономика и комшиите - е било зле спрямо тях.

Сега същото правителството на Герб било лошо, ама ако отчетеш световната икономика и комшиите се вижда, че не е чак толкова лошо всъщност.


И гледайки графиката и знаейки какво е положението в Европа, комшиите и търговските ни партньори, знаейки кой ще управлява, спокойно мога да заложа на спад на икономиката с 0.5 - 1% и всички последствия от това.

Ти им направо им разби детските илюзии на някои уонаби икономисти. хахаха

забележете франция италия и гърция
 
От: Новите министри на Орешарски

Ей зомби, хората масово обедняват. Депозитите са щото мигрантите пращат пари и хората масово разпродават имуществото си.

За да вложат парите си в ...... депозит?! Освен и аз да си продам апартамента и да инвестирам в депозит :)
 
От: От: Новите министри на Орешарски

За да вложат парите си в ...... депозит?! Освен и аз да си продам апартамента и да инвестирам в депозит :)

Веднага ще влезнеш в графата "Богати българи" на mathematician.
 
От: Новите министри на Орешарски

Аз не видях да е писал графа "Богати българи"?
Богатите българи са тея дето ги избираме през 4 години...
Друго е средна класа, някой с 600лв, друг с 5000лв заплата.
Забелязал съм, че много обичате да изкривявате мненията на хората....
 
От: Новите министри на Орешарски

Дори и 5000 лева са само 2500 евро, а за "средна класа" с 600 лева заплата дори не ми се коментира.

Институтът за изследване на средната класа (ИМ) в Бон причислява към средното съсловие предприятия с до 500 сътрудника и годишен оборот до 50 милиона евро. Фирми, които имат по-малко от 10 сътрудника и оборот по-малко от 1 мил. евро, се отнасят към малките предприятия. Фирми с 10 до 500 сътрудника и максимум 50 мил. евро оборот са средни предприятия.

Представителите на средната класа в Румъния могат да бъдат обрисувани по следния начин: прекалено бедни, за да се смятат за богати, но и прекалено богати, за да бъдат наричани бедняци. През първото десетилетие след смяната на политическия строй, което се случи през 1989, тази обществена прослойка, която се явява опора на демокрацията в западните страни, на практика отсъстваше в Румъния. Но, според резултатите от проведените в тази страна изследвания, през 2008 г. около 20% от румънците могат да бъдат отнесени към средната класа. Трябва да отбележим, че след финансовата криза техният брой спадна на половина.

В останалите държави от Югоизточна Европа ситуацията е сходна на тази в Румъния. В Хърватия и Сърбия към средната класа могат да бъдат отнесени 10% от гражданите. В България средната класа е между 4 и 8% от заетото население. За сравнение в Германия към средната класа спадат две трети от жителите. Това са тези граждани, чиито доходи се движат между 70 и 150% от средностатистическите.

Дойче Велле
 
От: Новите министри на Орешарски

Аз не видях да е писал графа "Богати българи"?
Богатите българи са тея дето ги избираме през 4 години...
Друго е средна класа, някой с 600лв, друг с 5000лв заплата.
Забелязал съм, че много обичате да изкривявате мненията на хората....

Аз пък забелязах, че не забелязваш доста неща. Поне се научи да пишеш, глупав Гого.
 
Re: От: Новите министри на Орешарски

Това са тези граждани, чиито доходи се движат между 70 и 150% от средностатистическите.

Реално погледнато ако при нас приложим същата формула и ако предположим, че средностатистическите доходи са примерно 600лв. ще излезе, че в България има страшно много средна класа.

Според мен средна класа е човек, който нормално посреща ежедневните си разходи, има кола и апартамент и може да си позволи да отиде поне за една седмица в годината на почивка. Аз за съжаление не спадам в тази графа - няма как да отделя една седмица свободно време, за да отида на почивка.
 
От: От: Новите министри на Орешарски

За да вложат парите си в ...... депозит?! Освен и аз да си продам апартамента и да инвестирам в депозит :)
Ами ако вземеш 1/4 от апартамента на баба си, сигурно ще ги подържиш в банката.
 
От: Re: От: Новите министри на Орешарски

Не е така, защото средната класа не се определя на база "средностатистически доходи". Точно поради това е разликата в анализа на DW.

Поради тази причина идват и разликите в разбиранията между математик и финансист, когато се обсъжда икономическа тематика.

Разликата е, че финансистите сме изучавали задължително освен статистика и висша математика, така и математическите модели в икономиката, докато малко математици имат дори и бегло понятие за тях.

Реално погледнато ако при нас приложим същата формула и ако предположим, че средностатистическите доходи са примерно 600лв. ще излезе, че в България има страшно много средна класа.

Според мен средна класа е човек, който нормално посреща ежедневните си разходи, има кола и апартамент и може да си позволи да отиде поне за една седмица в годината на почивка. Аз за съжаление не спадам в тази графа - няма как да отделя една седмица свободно време, за да отида на почивка.
 
Re: От: Re: От: Новите министри на Орешарски

Не е така, защото средната класа не се определя на база "средностатистически доходи". Точно заради това е разликата в анализа на DW.

Поради тази причина идват и разликите в разбиранията между математик и финансист, когато се обсъжда икономическа тематика.

Разликата е, че финансистите сме изучавали задължително освен статистика и висша математика, така и математическите модели в икономиката, докато малко математици имат дори и бегло понятие за тях.

Ок, съгласих се. И каква е дефиницията за "средна класа" според финансистите, икономистите и т.н. ?
 
От: Re: От: Re: От: Новите министри на Орешарски

Ок, съгласих се. И каква е дефиницията за "средна класа" според финансистите, икономистите и т.н. ?

http://ekipbg.com/2012/12/29/mdiclass/

С други думи, средната класа не са хората със средностатистически доход, а социална група, която има сигурни доходи, достатъчни за задоволяване на материални, социални и културни потребности. Тази група като правило има високо ниво на образование (квалификация). Към функциите на средната класа спадат иновациите, възпроизводството на квалифицирани кадри и поддържането на стабилност в обществото.

А сега ми кажи кои от тези с 600 лева заплата спадат към горното определение?
 
Re: От: Re: От: Re: От: Новите министри на Орешарски


Благодаря за линка :) От статията излиза, че определянето на средната класа може да става по много различни методики които дават различни резултати, и е силно субективно. Т.е. не е ясно в България има ли, нямя ли средна класа.
 

Горе