Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

На пръв поглед ми допада и май ще добавя през февруари за март месец.

Имай предвид, че ги чакат много проблеми.
 
Както някъде беше писал и @metaverse, красотата на дивидентното портфолио е, че дори и в този червен ден, особено за tech сектора, диви портфолиото е съвсем леко в червеното.
Чак не можах да си избера какво да купя, защото търся дипове, ама да не съм капо взех 5 LTC.
$348 PADI :)
 
Моето беше зелено вчера, защото не е толкова рисково.

Аз все още търся още компании за февруари. :) Явно като стане време ще добавя към съществуващите.

A VZ вече ми е зелена и ще я сменя след ex-date ако намеря нещо със сходен дивидент.
 
Какво мислите за Virtus InfraCap U.S. Preferred Stock ETF (PFFA) ? Това е leveraged ETF за експозиция към привилегировани акции на различни компании.

Има добър дивидент, а в същото време по-малко риск спрямо индивидуална компания и много по-добра ликвидност.

Американски ETF е, та няма как да се купи директно, но може чрез опции (например продажба на PUT с идеята да бъде асайната).
 
Последно редактирано:
Ако продължиш да го правиш всеки месец в продължение на около 2-3г. (в зависимост от цените на акциите) ще станеш милионер и ще ти дава около $65,000 годишно. :)
 
И аз съм в подобно положение.

Това е за друга тема де, но започнах да пиша бот, който евентуално да повтаря моите движения на база зададени параметри. Все още съм в началото надявам се до 1-2г. да е готов.

Като в процеса на работа написах друг скрипт, който да ми дърпа данните за всички акции на пазарите в САЩ и да ги съхранява в база данни. Сега пиша и за опциите - за тях е малко по-трудно и май ще трябва да си платя за някое API.

Почти всичко е с помощ от chatgpt. Брутален е OpenAI...
 
Последно редактирано:
@metaverse ти всъщност с какво точно се занимаваш? акции, писане на кодове? (питам с добри чувства, не се подигравам)

Devops / secops / site reliability engineer и консултации на различни теми свързани с технологии. Едно време ни викаха сисадмини. Имам и малка хостинг компания за бутикови хостинг решения за Wordpress.

Не обичам да пиша код (не е моето нещо), но се налага по ред причини.

Напоследък понеже супер много се търси правя основно CI/CD имплементации за микросървиси. Например AWS ECS + Cloudformation + Gitops (стака е все тая). В работа и за странични проекти в Upwork.

А за да инвестира човек в акции не му трябва нещо специално. Да подчертая - да инвестира.

Темата е точно такъв пример - купуваш всеки месец с каквото можеш.
 
Devops / secops / site reliability engineer и консултации на различни теми свързани с технологии. Едно време ни викаха сисадмини. Имам и малка хостинг компания за бутикови хостинг решения за Wordpress.

Не обичам да пиша код (не е моето нещо), но се налага по ред причини.

Напоследък понеже супер много се търси правя основно CI/CD имплементации за микросървиси. Например AWS ECS + Cloudformation + Gitops (стака е все тая). В работа и за странични проекти в Upwork.

А за да инвестира човек в акции не му трябва нещо специално. Да подчертая - да инвестира.

Темата е точно такъв пример - купуваш всеки месец с каквото можеш.
Супер си, много харесвам всестранно развити личности.
Следя темата и сайта ти и мисля, че трябва да дадеш повече публичност на кейс стъдитата ти. :)
 
Супер си, много харесвам всестранно развити личности.
Следя темата и сайта ти и мисля, че трябва да дадеш повече публичност на кейс стъдитата ти. :)

Изчакай някой месец да се науча да работя с моделите и ще стане по-интересно. :)

@Ivo_ сигурен ли си, че преследването на по-висок дивидент е добра идея? "Past performance is no guarantee of future results." - ама все пак...

Това е при теб:

Screenshot 2022-12-29 at 20.22.50.png

Това е при мен:

Screenshot 2022-12-29 at 20.23.10.png

Статистиката е с взети предвид дивиденти (поне така ми казаха).

Понатам ще направя по-подробен анализ. Това е просто каквото показва във snowball и ми направи впечатление. Не съм сравнявал реално дали е така.
 
Аз не преследвам по-високите дивиденти.
Предполагам тая статистика идва така, заради reit сектора, който отнесе плувката най-много при ковида. Отделно компаниите в сектора са си flat в повечето случаи.

Същевременно купувам по възможност на ниското, не само от reit сектора. Съответно е нормално статистиката да сочи подобна разлика. Ти купуваш и ATH. При мен почти всичко е около годишно дъно. Което от моя гледна точка е плюс, ама както кажеш.

Аз имам намерение да разнообразя достатъчно портфолиото с времето, тъй че ми е все тая какво показват статистиките. :)

Днес взех още малко WBA.
$450 PADI
 
Последно редактирано:
Тези компании има причина да са хоризонтално или надолу. Не е просто така, когато става въпрос за по-дълъг период. Особено след зверския бул маркет, който имахме.

Казвам го, защото има REITs, които за последните 10г. бият даже S&P500.

Ти си знаеш. Все пак (ако вече не си) разгледай какво означават различните коефициенти от сорта на Шарп.
 
Има разбира се - Мъск и макро. Само че това ще е краткосрочно, а не 5-10г.

Е... нищо не се знае де. :)
 
@Ivo_ относно AQNU:

Получаваш 3.33 акции за всяка твоя ако цената остане под $15. Ако е над $15 получаваш по-малко акции, което до 2024г. май е малко вероятно.

Аз май ще купувам AQNU вместо AQN.
 
И аз последно да се отбележа за годината. :)

Взех малко HIW, WBA и BNS. PADI-то вече е $489.
Днес получих първите си дивиденти от това портфолио. $10,61 след таксите. :)
Съответно този месец, като начало на това портфолио имаме следното:
$7,900.89 invested, които като проекция през следващата година трябва да донесат $489,42 (преди данъци).
Хубавата част, че от тези $7900, лично мои са $68,... колегите във форума, които получиха линкове от офертата ми тук, допринесоха с $340, а всичко останало дойде от трейдове - естествено благодарение на margin, обезпеченен с акции на стойност $29к.
 

Горе