Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

При мен приходите от трейдването все още отиват само на едно място. Като акаунта доста намаля, защото купих още TSLA. Пък и със сигурност бих внесъл повече риск спрямо това да купя на тези нива. "portfolio turnover is a good risk/return indicator"

Ще се фокусирам да автоматизирам ръчната работа и да добавя още пасивни доходи. :)

Между другото ако документираш процеса много хора ще имат интерес да четат. Съдя по коментарите, които получавам в няколко канала.
 
2023 дойде. Давайте препоръки за компании за февруари и март месец. ;)

Засега съм планирал това. Плюс каквото изкарам от експерименталната позиция в другата тема, защото старата приключи и ще търся нова.

Screenshot 2023-01-02 at 22.01.15.png
 
Аз купих каквото съм пуснал горе. Само замених LOW с AQNU, че не остана за цяла LOW.

Сега тъпото е, че AQN ще срежат дивидента сигурно с 50% ама какво да се прави :D. Трябва и малко риск. Ще покаже след 3-5г. дали съм бил прав.

Също смених IKBR планът на flexible. Уж таксите ще са по-ниски за по-малки транзакции.

Едит: Между другото открих, че IKBR закръгля cost basis-a и супер много ме дразни... Чудех се защо в интерфейса показва, че портфолиото е $150 назад, а то всъщност е около $90 назад. А ако не беше AQN щеше даже да е напред. Ти ги хвана след падането. :)

В отчетите си е наред де.

Screenshot 2023-01-04 at 10.36.26.png

Screenshot 2023-01-04 at 10.36.47.png
 
Последно редактирано:
Пускам и тук 4 REITs компании, които смятам да добавя в следващите месеци. Описал съм параметрите, по които съм ги избирал и с какво се занимават самите компании в блогът си: https://bit.ly/3Qf4tgU

Screenshot 2023-01-05 at 9.45.00.png
 
@Ivo_ сигурен ли си, че преследването на по-висок дивидент е добра идея? "Past performance is no guarantee of future results." - ама все пак...

Това е при теб:

Виж файлът 27099

Това е при мен:

Виж файлът 27100

Статистиката е с взети предвид дивиденти (поне така ми казаха).

Понатам ще направя по-подробен анализ. Това е просто каквото показва във snowball и ми направи впечатление. Не съм сравнявал реално дали е така.

Тъй като ще правиш подробни анализи, ще ми е любопитно какво ще излезе, защото е интересно дали исторически по-нестабилните компании в мечи периоди е равносилно на по-ниска доходност в бъдещи периоди.
Същевременно аз пак казвам, че пазарувам "на ниското" (към моментна гледна точка) и тъй като стартирах точно преди месец, подобната извадка, която показваш по-горе придобива смисъл да я погледна и показва следното:
Portfolio is ahead of S&P 500 by $37.74 (11.18%) over last month

След още 2 месеца пак ще гледам.
 
Тъй като ще правиш подробни анализи, ще ми е любопитно какво ще излезе, защото е интересно дали исторически по-нестабилните компании в мечи периоди е равносилно на по-ниска доходност в бъдещи периоди.
Същевременно аз пак казвам, че пазарувам "на ниското" (към моментна гледна точка) и тъй като стартирах точно преди месец, подобната извадка, която показваш по-горе придобива смисъл да я погледна и показва следното:
Portfolio is ahead of S&P 500 by $37.74 (11.18%) over last month

След още 2 месеца пак ще гледам.

На мен ми направи впечатление, че статистиката им е леко крива. Мързи ме да ги питам какви точно параметри използват. Като направя скрипт ще сравня пак.

Ако ти се занимава можеш да си направиш груб бектест тук https://www.portfoliovisualizer.com/backtest-portfolio Няма опция да се вкарат самите покупки, но пък има доста други неща като дивиденти.

Най-правилно е да се гледа кога си купил, изкаран дивидент (дали е реинвестиран обратно или не), данъци, валутни разлики и каквото там пропускам.
 
Ами там си пише как е смятано. Не е много ясно дали влизат дивидентите, но смятат какво би било ако вместо акции си взел S&P.
Същевременно аз пък късно видях, че можело да се добавят транзакции, ама на съществуващите позиции трябва да ги вкарам наново и не ми се занимава.
Което сега като се замисля без тях няма как да ми изчислят с точност кое кога и на колко съм купил, че да го съпоставят с фонда. Вероятно гледат средната цена ми цена и съпоставят.
 
Ами там си пише как е смятано. Не е много ясно дали влизат дивидентите, но смятат какво би било ако вместо акции си взел S&P.
Същевременно аз пък късно видях, че можело да се добавят транзакции, ама на съществуващите позиции трябва да ги вкарам наново и не ми се занимава.
Което сега като се замисля без тях няма как да ми изчислят с точност кое кога и на колко съм купил, че да го съпоставят с фонда. Вероятно гледат средната цена ми цена и съпоставят.

Абе то пише ама ги хващах 1-2 пъти да бъркат. Поне отговарят бързо и фиксват бъгове още по-бързо.

Най-добре е сами да си правим бектестовете.
 
Я сега обяснете на тоталния нуб Account Type margin или cash да си правя :D
 
Днес най-после успях да намеря как да парсвам в кой сектор се намират компаниите с Google Sheets без да се чупи през 1-2 часа.

Ще добавя цялото си сегашно портфолио да видя как ще изглежда и ще споделя таблиците.

Screenshot 2023-01-06 at 18.24.04.png
 
Аз още се чудя. Събрах около $1,500, които искам да бутна някъде за февруари ама още нищо не си харесвам. Предполагам ще ги разделя в съществуващите.

Между другото ти смени ли на tiered план? Доста по-евтино е за такива транзакции.

Screenshot 2023-01-10 at 22.00.34.png
 
За такси става въпрос. Марджина си работи.

За транзакциите за дивидентното портфолио сега вместо $1 на транзакция над $100 е някакви центове. В горната транзакция ми взе $0.35 вместо $1.

За по-големи ордери и особено ако продаваш европейски е по-сложно, защото зависи по какъв път мине и често излиза по-скъпо. Също европейските не могат да се пускат като един общ ордер (няма опция да го ограничиш).

От настройките се превключва и може по всяко време. Просто отнема няколко часа май да се смени.

Едит: Един вид аз както купувам по 5-10 пъти в месец вместо да платя $10 - ще е $2-3.
 
Май добре се представя българската версия на блогът ми? Скоро ще настигна жената както е тръгнало. :D

Screenshot 2023-01-11 at 20.07.04.png
Ще хвана да се заема по-сериозно. А за английската нещо не ми остава време. :rolleyes:
 
Аз ще съм скромно около $450 след следващите покупки. :)

Чакам CPI днес да видя накъде ще тръгне пазарът и ще пазарувам.

Но пък блогът се справя брутално добре и май ще търся как да го монетизирам. :)
 

Горе