Нов живот за стария комп

От: Нов живот за стария комп

Ами той почти нищо няма на ток, какво се чудиш. Ние в нас имаме 2 телевизора, крушки светят постоянно в няколко стаи, 1 компютър и 2 лаптопа, рутер, аквариум имам един голям, който харчи по около 200 вата през деня, печка, хладилник, фризер, пералня и другите стандартни електроуреди, които всеки има. Тока лятото е около 60 лева, а зимата с 2 климатика, които работят денонощно, стига до 80-90лв.

EЕ точно това се чудя. Ние плащаме сега лятото по 70-80 лв. а зимата минимум 120 лв.. Електроуреди са:
1. Плазма - работи по 6-7 часа на ден (докато сме вкъщи).
2. Бойлер - работи нон стоп
3. 2 ПС-та - работят нон стоп без натоварване докато ни няма
4. Пералня - 2 пъти в седмицата се пуска
5. Климатик - само зимата се пуска
6. Хладилник - работи си нонстоп
7. Лаптоп и таблет когато имат нужда от зареждане 1-2 пъти в седмицата

и под 70 лв. не сме падали цялото лято. Живея с приятелката и ни няма почти по цял ден вкъщи (поне по 10 часа ни няма). Демек на ден около 5-6 часа сме си вкъщи (през останалото време ни няма или спим).
 
От: Нов живот за стария комп

Бойлерите са големи консуматори, при нас от както минахме на слънчеви батерии, сметките паднаха драстично.
 
От: Нов живот за стария комп

Хвалете се, хвалете, че плащате ниски сметки. После как няма да вдигат цената на тока :-o
 
От: Нов живот за стария комп

Хвалете се, хвалете, че плащате ниски сметки. После как няма да вдигат цената на тока :-o

Хич не са ниски, по 60 лева месечно за лятото въобще не ми се вижда евтино.
 
От: Нов живот за стария комп

Зимата тока ми е около 65-75 лв. заради климатика,

а зимата с 2 климатика, които работят денонощно, стига до 80-90лв.

на мен това ми се вижда доста, доста добре като сметка при описаните обстоятелства
 
От: Нов живот за стария комп

А бре да нямате "счупени електромери"?
В апартамента на майка ми, когато живях (около 18 години) имахме някакъв "счупен електромер". Плащахме по 10-20 лв. сметки за ток лято и зиме. После някой съсед от злоба се оплака (майка ми се похвалила, че плащаме малко) и ни го смениха веднага (без да питат без нищо, защото е блок). Веднага ни скочиха сметките на 70 лв. лятото и 130-140 лв. зимата. Какво му беше станало на стария електромер така и не разбрах.
 
От: Нов живот за стария комп

Всъщност пропуснах да пиша че във всички стаи крушките ми са от икономичните 14 W PHILIPS. Смених ги преди 4 години и още тогава забелязах че цената на тока ми спадна. Къде е 75 W къде е 14 W... нали. Бойлера лятото го държа включен 24 h понеже се потя и се къпя по 3 пъти на ден, но ще повторя отново че е със ECO-функция която се активира по желание ако решиш да не го изключваш и консумацията се намаля. После бойлера ми е 1800 W Ariston клас "А", до като има бойлери по 2,5 Kwt, и даже и по 3,5 Kwt. Климатика OSAKA клас "А" мощност 900 W, само зимата го ползвам, лятото просто отварям предната и задната тераса и да става течение. Значи забелязал съм че хора които купуват евтини уреди за по 300 лв. после имат големи сметки за ток. До като климатика съм го купил за 850 лв. а хладилника за 1200 лв. понеже е немски LIEBHER не е китайски и в момента е намален на най ниското положение и пак храната и напитките ги изстудява и няма проблем, а шум не се чува изобщо. Бойлера за 680 лв. Значи човек инвестира ли в скъп уред който е клас "А" - след това разбира се че ще бъде в пъти по икономично. Пералнята я пускам на нощна тарифа SAMSUNG клас "А" +++ но и аз 2 пъти в седмицата.

detre братле не искам да те плаша, но имам приятел който работи в ТЕХНОПОЛИС и казва че доста клиенти които са купили плазми, след това идвали в магазина да питат защо имали големи сметки за ток. Аз не знаех че плазмите горят ток доста, разбрах го от това момче което работи и продава плазми в ТЕХНОПОЛИС. Моя телевизор е от старите кинескопи, но аз от 3 години не го включвам, защото каквото ме интересува го намирам в интернет. Реших да не гледам телевизия защото ме заливат с негативна информация, а това ми пречи да мисля върху работата ми.

За електромера - не, все още не съм взел решение да го излекувам, но имам познати които казват че плащаш 600 лв. на самите техници от ЕРП-то идват и ти го излекуват и след това плащаш нормални сметки. Новите електромери са настроени да въртят с 30 % повече ток от колкото си изразходил. Преди да ми сменят електромера с нов, стария с шайбата навърташе по малко ток наистина.
 
От: Нов живот за стария комп

С какво децата с увреждания, както и в прочем всички други деца по света, които нямат, заслужават стара техника? С какво са по-различни от другите деца?

Който иска да дари нека дари нещо ново, качественно, което може да се ползва и има смисъл да се подарява.
децата ползват стара техника, защото хората, които могат да си позволят да дарят нова и качествена техника, не го правят. като навсякъде по света, ползват каквото имат - по-добре от нищо.
като си такъв философ защо не дариш ти?
 
От: Нов живот за стария комп

Ами той почти нищо няма на ток, какво се чудиш. Ние в нас имаме 2 телевизора, крушки светят постоянно в няколко стаи, 1 компютър и 2 лаптопа, рутер, аквариум имам един голям, който харчи по около 200 вата през деня, печка, хладилник, фризер, пералня и другите стандартни електроуреди, които всеки има. Тока лятото е около 60 лева, а зимата с 2 климатика, които работят денонощно, стига до 80-90лв.

Черпи с бонбони ! :D тва си е живот.... толкова малко ... :/
-------------------

Каква е причината да не мислите, че не може да се ползва. Например в училище могат да се покажат кое е процесор, кое е кондензатор, ЛАН карта, хард диск, конектори, видео карта и всички по-едни и стандартни неща... освен това децата (особено момченцата) могат да си ръчкат в частите му ( като конструктор :D )
 
От: Нов живот за стария комп

@USAF правилно ли си написал 14 вата крушка? Не е ли лееееко тъмничко с такива?
 
От: Нов живот за стария комп

На мене тея енергоспестяващите са ми гадни просто, не ми харесва светлината, уж специални взимах дето са като другите, ама пак ... Само на стълбището сме с тях.
 
От: Нов живот за стария комп

Какво им е лошото на старите машини?
Аз все още ползвам машини на около 5-8 години, а вкъщи се ползва и един на може би същата възраст като твоя с процесор K6-2 266MHz. Машината си работи (дори в момента), макар да не може да се ползва за всичко.
 
От: Нов живот за стария комп

@USAF правилно ли си написал 14 вата крушка? Не е ли лееееко тъмничко с такива?

Не, защото това не са крушки еднодневки а PHILIPS
Всъщност консумира 14 W а свети за 65 W. :wink: В банята съм пак с такава, само че 18 W понеже нали се бръсна и ми трябва светлина, и свети за 85 W. Ама вие още ли карате със старите крушки дето новите електромери ги отчитат сякаш са реотан от фурна ? Сменяйте ги с такива че тока и без това го вдигнаха. Не че правя реклама, но ще усетите чувствителна разлика в месечните си сметки. И за светлина - направо са супер. Мека бяла светлина и ярка, а консумират толкова малко. Ако ще купувате - купете точно такива, защото са няколко вида PHILIPS, запомнете цвета на кутийката за по лесно.
 
От: От: Нов живот за стария комп

Какво им е лошото на старите машини?
Аз все още ползвам машини на около 5-8 години, а вкъщи се ползва и един на може би същата възраст като твоя с процесор K6-2 266MHz. Машината си работи (дори в момента), макар да не може да се ползва за всичко.

Тази машинка с тия параметри можеш да я превърнеш в един добър рутер който да е хем маршрутизатор на интернета ти ако ползваш повече от едно PC, и хем FIREWALL. Един Linux-Slax ако му инсталираш, ще върви добре, a може и дитрибуцията IP-COP коятп също върви добре на такива машинки и е много стабилна и гъвкава.
 
От: Нов живот за стария комп

В момента си работи с Debian като домашен комп. Има си нет и се използва предимно за браузене. Неговият предшественик (333MHz) се прецака (май е дъното, но не е преглеждано обстойно) и се наложи този да заработи като настолен комп, въпреки че беше планиран за рутер. Иначе зад монитора ми се мъдри и един Pentium 200MHz, но BIOS батерията му е изтощена и последно си спомням, че му изоставаше часовника. С ntp синхронизация този проблем се решава. За момента си стои като вехтория (не е ясно дали може да работи), защото железарията е повече от хората вкъщи, т.е. няма кой да го ползва.
Какво всъщност исках да кажа? Когато говорим за стара щайга в случай, че ти трябва още един комп е по-изгодно да я пригодиш някак да работи отколкото да се чудиш какво да я правиш. И така караш с щайгата докато съвсем се скапе, т.е. до крайна амортизация. Ако пък не ти трябва този комп, по-изгодно е да си го държиш като музеен експонат и някой ден ако ти дотрябва да пробваш да го подкараш, а ако не тръгне или не ти дотрябва като комп, може да го ползваш като музеен експонат в буквалния смисъл.
 
От: Нов живот за стария комп

В момента си работи с Debian като домашен комп. Има си нет и се използва предимно за браузене. Неговият предшественик (333MHz) се прецака (май е дъното, но не е преглеждано обстойно) и се наложи този да заработи като настолен комп, въпреки че беше планиран за рутер. Иначе зад монитора ми се мъдри и един Pentium 200MHz, но BIOS батерията му е изтощена и последно си спомням, че му изоставаше часовника. С ntp синхронизация този проблем се решава. За момента си стои като вехтория (не е ясно дали може да работи), защото железарията е повече от хората вкъщи, т.е. няма кой да го ползва.
Какво всъщност исках да кажа? Когато говорим за стара щайга в случай, че ти трябва още един комп е по-изгодно да я пригодиш някак да работи отколкото да се чудиш какво да я правиш. И така караш с щайгата докато съвсем се скапе, т.е. до крайна амортизация. Ако пък не ти трябва този комп, по-изгодно е да си го държиш като музеен експонат и някой ден ако ти дотрябва да пробваш да го подкараш, а ако не тръгне или не ти дотрябва като комп, може да го ползваш като музеен експонат в буквалния смисъл.

Debian също е добра дистрибуция, даже колегите ми които и те се занимават с Linux-дистрибуции като мен, казват че е това е най "мързеливата" дистрибуция, понеже е подходяща за начинаещи. :) Ето че пак си намерил да оползотвориш стара машинка :) Карай си така, проблем няма. :) Онази другата машинка на 333 MHz трябва да се погледне дали е дъното или BIOS, ако е BIOS - флашва се и се оправя, но ако е дъното - вместо да го хвърлиш на боклука, го дай в някой сервиз, събират електронна скраб вече и ги дават на заводите обратно за рециклиране, като преди това им вадят кондензаторите за части. Да не е захранването ? Пробвал ли си да му сложиш друго захранване дали ще тръгне ? А за батерията на BIOS - купуваш нова и проблема изчезва :)
 
От: Нов живот за стария комп

За захранването е сигурно, че не е проблемно, защото тази машина работи със сравнително ново захранване като тип, което доколкото си спомням беше купено специално за сглобяването му, тъй като неговото старо беше преместено в друга машина преди време. Съветите ти за пускане на неискащата да работи машина са добри, но макар да сме много хора вкъщи, няма кой да го ползва този, т.е. стават повече комповете от хората. Те и в момента са с един повече, но това си има специално обяснение. Ако вкъщи тръгне още една машина, ще трябва да слагат електроцентрала до нас специално за нуждите ни. :)

Май, обсебих чужда тема с личните си емоции.
 
От: Нов живот за стария комп

За захранването е сигурно, че не е проблемно, защото тази машина работи със сравнително ново захранване като тип, което доколкото си спомням беше купено специално за сглобяването му, тъй като неговото старо беше преместено в друга машина преди време. Съветите ти за пускане на неискащата да работи машина са добри, но макар да сме много хора вкъщи, няма кой да го ползва този, т.е. стават повече комповете от хората. Те и в момента са с един повече, но това си има специално обяснение. Ако вкъщи тръгне още една машина, ще трябва да слагат електроцентрала до нас специално за нуждите ни. :)

Май, обсебих чужда тема с личните си емоции.

До колкото разбрах захранването е стабилно, което ще рече че не е от него причината. Вероятно ще е от дъното. Всъщност като го включиш какво ти излиза на екрана, поне показва ли ти параметрите от BIOS ( честота на CPU, колко е RAM-паметта, марка на дъното ) или стои на черен екран ? Спийкъра само веднъж ли пиука или няколко пъти, или изобщо не изпиуква ? Ако все пак вади параметрите на BIOS даже и да изпиуква повече от веднъж, значи е нещо дребно, все пак има някакъв шанс. Но ако стои на черен екран без нищо да показва и без спийкъра да изпиуква нито веднъж... най лошото за което можеш да си помислиш - дъното е заминало.

Няма нужда от електроцентрала, те тия слаби машинки не харчат кой знае колко :) Те не могат посмъртно да натоварят на максимум едно захранване с тия слаби процесори. Виж ако имаш някакви мощни дъна с 4-ядрени CPU-та по може, но пак ще повторя че няма да се увеличи консумацията на ток освен ако не си геймър и да играеш тежки игри, и особено ако си някоя видео-карта от 1 GB... твърде вероятно е да натовариш захранването на макс. защото видео-картата най много увеличава консумацията, и то най вече когато се играят игри, ама не стратегии да редиш постройки, а такива като GTA, Counter Stirke, Need for Speed, Delta Force, ей такива подобни. Но колкото и мощен да е PC-то с каквато и мощна видео-карта да е, пак няма да ти консумира много ток ако го ползваш само за браузване и филми. :) Товара на захранването му и увеличаване на консумацията идва предимно от игрите игрите.
 
От: Нов живот за стария комп

Това за електроцентралата го казах на майтап (преувеличение). Просто става пренаселване от работещи машини. Затова и не се напрягам толкова за неработещия комп.
 
От: Нов живот за стария комп

Това за електроцентралата го казах на майтап (преувеличение). Просто става пренаселване от работещи машини. Затова и не се напрягам толкова за неработещия комп.

Братле ако влезеш в хола ми ( това е стаята в която също и спя ) ще кажеш че мяза на лаборатория, даже приятелите ми като идват в къщи ме базикат да напиша на вратата на стаята Лаборатория - сложил съм 2 дълги бюра едно до друго, само че сложени под формата на буквата "Г" за да може да се минава свободно в хола, 2-те PC-та с WINDOWS XP ( едното ми е резерва ако нещо стане с това от което пиша в момента, макар че и двете имат бекъпи на всичко инсталирано, имам предвид ако нещо стане с хардуера, веднага сядам на съседното PC като там имам същата информация складирана от това което пиша в момента и продължавам работа ) рутер-FIREWALL през който минава интернета, WEB-сървър, и на една малка маса на която е сложен лаптопа на приятелката ми, като под бюрата имам 3 резервни монтира в готовност, разбира се втора ръка но са изправни. :) Сега ще пускам втори сървър, само че FTP-сървър и познай колко PC-та стават, добре че бюрата ми са големи та да могат да събират PC-контент :), взимал съм ги по поръчка. Масата на която вечеряме с приятелката ми в хола е точно между двете Г-образни бюра с компютрите и сървъра и рутера, избрал съм там да хапваме там за да наблюдавам машинките :) Едното бюро ми е опряно направо в дивана който се разтяга и става легло и само като се надигна от леглото и се просегна мога от там да пиша на клавиатурата и да си обърна монитора към леглото. За това съм сложил удължители на клавиатурата и мишката - понякога ги прехвърлям направо леглото и от там работя ако ме домързи да стана. :) Amoun беше ме питал веднъж как спя с тия "бръчкалки" до главата ми - не ми е проблем, свикнал съм. Даже като се събуждам по инстинкт наддавам ухо дали работят, и като чуя монотонния звук се успокоявам че всичко е ОК. Питах приятелката ми ако и пречат - веднага ги сменям с безшумни вентилатори и няма проблем. Малко са скъпички но наистина не се чуват. Професионално изкривяване е моето :) Те всички PC-та си имат UPS но все пак де. Така че спокойно, не си сам в това че у вас има повече PC-та от колкото хора. :) И аз съм така. Трябва да има масова компютъризация. :)
 

Горе