Нов Google Helpful Content Update

korni

New Member

Не може да се каже, че този ъпдейт беше неочакван. Както и предишните ъпдейти и този ще обхваща съдържание на всички езици.

Засега Semrush Sensor-а показва стабилност в позициите.

Screenshot 2022-12-07 113105.png

Даже се забелязва по-голяма волатилност през изминалите дни и някои хора предполагат, че ъпдейтът е започнал по-рано от официалната дата на Google.
 
Тук определено е по-интересно дали след това ще има съществени размествания на сайтове в SERP.
Според мен ще има. Такъв скоро не е имало, и обикновено доста размества резултатите. За това се чудех дали някой има вече някакви наблюдения.
 
От прочетено за линк спам ъпдейта, оставам с впечатлението, че тъй наречените 'спам'/'платени' линкове ще се неутрализират, демек няма да има наказание за целият домейн. Как точно ще разберат, че някой линк е платен. Е, това вече е друг въпрос. За съжаление, никога нямам доверие на Google за каквото и да е.

Освен линк спам ъпдейта, E.A.T вече става E.E.A.T.


Интересна ми е връзката между опит и експертиза. Не са ли взаимоизключващи се, т.е. как ще си експерт без опит?

Много от конкурентите ми (вкл. и аз) използваме псевдоними. Някои дори нямат нормален About page, какво да говорим за Schema, социални профили, акредитации и т.н. Сигурен съм, че повечето използват десетки фрийланс писатели, а реално съдържанието се публикува от един профил. Какъв точно е проблемът ако съдържанието е полезно, оригинално и отговаря на въпросите на читателя?

Явно Google има огромен проблем с AI съдържанието и сега се опитва да плаши и останалите хора, които максимално се стремят да се придържат към безбройните им указания.

Според мен Google се подготвя за сериозни промени и бъдещето за нас - SEO-та, блогъри, т.н. не изглежда много светло.

Иначе, аз виждам леко покачване на импресии и кликове от началото на Декември. Не мога да кажа, че е непременно заради ъпдейта. Serprobot показва горе долу същите позиции в SERP-a за главните ключови. Английски сайт в конкурентна ниша.

Screenshot 2022-12-16 174543.png
 
Лесно се разпознават някои платени линкове, но за жалост пак не може да се твърди, че са такива на 100%. Да речем си в някой сайдбар, до още няколко човека, които също са си взели линче. Но това пак е субективно, защото може да е просто добавяне, защото автора на блога го води добър ресурс за читателите си. Може би някъде там би минало едно AI, което да прецени дали е точно така. Отделно има доста сайтове, които са създадени именно с такава цел и крещят, че са такива. Но и това е пак под въпрос. Като цяло платените линкове са на практика недоказуеми. Разбира се, ако са решили да минат през някоя друга борса, или да сърчнат в нета дали сайта продава линкове, пак може да се натрупа някаква информация и от там вече всеки на този сайт да бъде третиран като платен линк. Но това е доста трудоемко и не мисля, че е за пълен автомат, доста човешка намеса е нужда.

То дори и да ти отпишат линковете, които смятат за "платени" според тях е кофти също, защото на други няма да го направят и ти все едно си наказан, защото отпадаш от челните места. Не е пряко наказание и да си чистиш кофти линкове, но и това също ще изисква доста усилия, за да върнеш сайта си на челни места с "неплатени" линкове. Всяка статия може да бъде "платен" линк или "неплатен" линк, макар че кой луд ще си вземе статия в някой голям сайт за 500 лв. и да не си поиска линк от там. ;)

Но най-вече ще се отнесат тези с линкове от силни и нерелеватни сайтове, някакви сайтове ферми за линкове и такива, които съмнително са се сдобили с линк във футър или друг повтарящ се елемент на сайта, без никаква връзка. Според мен този ъпдейт е нужно да се прави с много ясен и точен алгоритъм, който да има доста детайлна информация и различни симулации в базата си данни. ;)
 
Всъщност има : )

Например :
1 . Готварски сайт само с рецепти, без никакви съвети за тренировки или здравословно хранене и БУМ . Новият креатин ще ви взриви , бля бля бля линк ....... Комбинацията му с този протеин (линк ) е направо убийствена..
2. Новинарка от злокучене, с бот на автомат рекламира новия крем за бръснене от еди къде си .
3. Сайт за автомобили с нова публикация за бръснарски салон

Надявам се хващате логиката ми : ) Не релевантните линкове , не зависимо от колко силен домейн са , ще бъдат занулени .. други наказани

Сайтове през които през последните месеци са линкнати много други сайтове, не релевантни, също ще бъдат наказани.

Новинарките много, много не ги грее - те си вадят трафика от Facebook и някоя друга стоянка никога не е излишна.. Да му мислят платилите : )

Лошото е, че няма да бъдат наказани "големите риби" с нов сайт с 4м линка. Въпреки това, Update дава тласък на нови и малки сайтове да пробиват при конкуренцията , без да наливат маса пари в линкове.
 
Че кой е толкова кофти оптимизатор да плесне статия за бръснарски салон в сайт за автомобили, или да речем сайт за цветя и градина и статия за рент а кар. :) Това дори не е нужно да минава линк ъпдейт, за да бъде игнорирано. :)
 
На моменти много се радвам, че съм в нискоконкурентна ниша от към статии и не ми се налага да следя ъпдейтите на гугъл, а просто си пускаме релевантно съдържание, чиято идея е да помага на потребителите.
Тези от вас, които са в конкурентните ниши и ви се налага да помпите перфектен контент… направо не ми се мисли.
 
На моменти много се радвам, че съм в нискоконкурентна ниша от към статии и не ми се налага да следя ъпдейтите на гугъл, а просто си пускаме релевантно съдържание, чиято идея е да помага на потребителите.
За български сайт ли става въпрос? Следя много английски и няма такова нещо като малки или големи ниши. Всичко се таргетва от ъпдейтите. Дори сайтове, които са 100% информационни без афилиейт съдържание са ударени. Да не говорим, че някои от тях направо са заличени от Земята.
Тези от вас, които са в конкурентните ниши и ви се налага да помпите перфектен контент… направо не ми се мисли.
Перфектен контент е субективно понятие. За мен добър контент е ако той отговаря на главният въпрос на статията и съдържанието е уникално без да се перифразират сайтовете ранкващи в SERP-a. Това и инструктирам фрийланс писателите ми.

Друг е моментът, че голяма ниша означава повече възможности. Имам на разположение безброй longtails, които естествено носят по-малко трафик, но пък ранкването е супер лесно. Ако изследването на ключови думи ти е на ниво и нацелиш категории с добро EPMV за дисплейни реклами = :p.
 
Дето се казва "Който го може го може" пак ще се оправи и оцелее. Имало ъпдейт имало не знам кво няма да го събори, пак ще идат много невинни в тоалетната но дали му пука на чичо Г за тях?????
 
Последно редактирано:
За български сайт ли става въпрос? Следя много английски и няма такова нещо като малки или големи ниши. Всичко се таргетва от ъпдейтите. Дори сайтове, които са 100% информационни без афилиейт съдържание са ударени. Да не говорим, че някои от тях направо са заличени от Земята.

Перфектен контент е субективно понятие. За мен добър контент е ако той отговаря на главният въпрос на статията и съдържанието е уникално без да се перифразират сайтовете ранкващи в SERP-a. Това и инструктирам фрийланс писателите ми.

Друг е моментът, че голяма ниша означава повече възможности. Имам на разположение безброй longtails, които естествено носят по-малко трафик, но пък ранкването е супер лесно. Ако изследването на ключови думи ти е на ниво и нацелиш категории с добро EPMV за дисплейни реклами = :p.
Да, за бг ниша става въпрос, където “конкутентите” сме няколко и май само аз наблягам на контент.
 
Да, за бг ниша става въпрос, където “конкутентите” сме няколко и май само аз наблягам на контент.
А другите на линкове ли? То не остана друго де. Според мен ще ги бутнеш леко, ако минеш техния линк профил от към качествени линкове. ;)
 
А другите на линкове ли? То не остана друго де. Според мен ще ги бутнеш леко, ако минеш техния линк профил от към качествени линкове. ;)
То да ти кажа при нас няма състезание, честно казано. Но все пак като любител си следя позициите в гугъл, защото защо пък да не съм на челните места аз? И в крайна сметка чрез контента излязох навсякъде на първо място, включително и колегите ми (които са със сайтове на по10-15г, а аз на 1) съм или под тях или съм ги outrank-нал вече.
Линкбилдинга при нас е натурален, но аз съм доста активен в дейността и определено обирам повече линкове. При нас те са предимно от големите медии - нова, бтв, актуално, новинарските сайтове и подобни, но над 95% са от стари и авторитетни сайтове. Гледал съм им DR-а и са 50+, а моя беше 31-32 за година работа, което вие по-опитните ще кажете как е като резултат.
Успоредно почнахме с @alexkuzmov проектче в нишата healthcare, където вече има конкуренция. Говорим пак за БГ. Там всичко при нас ще е контент + линкове, та да видим какво ще свършим.
 
Значи сте си стигнали максимума, да разбирам. То това, което остава само е да го поддържаш. Нищо повече, съдържание и линкове. Иначе 31-32 DR за година работа е доста добро постижение, което малко сайтове правят, при сериозни бюджета е възможно. Но с ограничени вече е майсторство. ;)
 
Значи сте си стигнали максимума, да разбирам. То това, което остава само е да го поддържаш. Нищо повече, съдържание и линкове. Иначе 31-32 DR за година работа е доста добро постижение, което малко сайтове правят, при сериозни бюджета е възможно. Но с ограничени вече е майсторство. ;)
Е, щом аматьор като мен може да го направи, то колегите да не се отчайват. :D
 

Горе