Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

lqllqlq

Well-Known Member
Здравейте,
става дума за gsmspot.net, като това, което ме притеснява е според мен високото PHP CPU време:
Дата PHP CPU време MySQL CPU време Общо
24.09.2012 22.9 min. 2.68 min. 25.58 min.
25.09.2012 24.66 min. 2.43 min. 27.09 min.
26.09.2012 21.35 min. 2.67 min. 24.02 min.
27.09.2012 23.72 min. 2.2 min. 25.92 min.
28.09.2012 21.46 min. 2.33 min. 23.79 min.
29.09.2012 23.39 min. 2.35 min. 25.74 min.
30.09.2012 26.31 min. 2.6 min. 28.91 min

Инсталирани са добавки като:
Hyper Cache Extended
DB Reloaded Fix
Akismet
All in One SEO Pack
Google XML Sitemaps
Slick Social Share Buttons
Wordpress Popular Posts
WP-DBManager

Има около 1560 публикации и трафик от порядъка на 300 за ден. Притеснява ме, че до преди 7-8 месеца трафика беше 1200+, но генерираното PHP CPU време бе на половина по-малко. Допуснах, че е от плъгин-ите и махнах няколко, като по-горе споменатите съм преценил, че не искам да махам. Спряно е извеждането на клипове в сайдбара като превенция от твърде много заявки/проверки за качени клипове. Промяната последните 7-8 месеца е основно ъпгрейдите на самият WP, всичко останало е намаляло, въпреки това PHP CPU времето не пада, а напротив.

Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и имате ли идеи от какво или на какво може да се дължи?

PS. Държа да се извиня, но от код много-много не разбирам и ще оценя не толкова хай-тек-спец обяснения :)
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Да не се потим да обяснявам..а и май нещо не мога да обяснявам напоследък :) виж тука едитни там пхп-то по примера и после кат отидеш в цпанел да си пуснеш "ръчно" крона го направи на един час, или на 30мин (не по-малко от 30мин), щото в примера пича го е сложил на 24 часа.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

А дали е от wp-cron.php ? Според мен е от All In One Seo pack и popular posts. С нарастването на базата данни, тези плъгини опъват повече CPU. Но все пак е добре да се провери дали е wp-corn.php - най-лесния начин е да влезеш в Awstats на cpanel и да видиш дали имаш необичайно голямо количество посещения от IP-то на сървъра, на който се намира сайта ти. Ако те мързи просто пиши на хоста да ти пратят резултата от:

PHP:
grep -c "POST.*wp-cron.php" /usr/local/apache/domlogs/<username>/domain.com

стойности >= 100 не са добър показател.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Е да, може и от плъгина да е, но така или иначе има много постове и крона на ауто се скъсва, та не е зле да го направи ръчен.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

В много малък процент от случаите спирането му води до намаляване на разхода на процесорно време. Добре е да провериш дали няма много заявки към wp-login.php . Последно време е модерно ботовете да правят много заявки към този файл с цел да налучкат паролата.

PHP:
grep "POST.*wp-login.php" /usr/local/apache/domlogs/<username>/domain.com |awk '{ print $1 }' | sort | uniq -c | sort -nr | head

като ти пратят изхода от комадната, ако видиш 10 IP-та от Русия и Украйня, ... Хюстън имаш проблем.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Имам подобен проблем и незнам дали хоста ми е слаб или сайта има нужда от оптимизация.Ако има някой който разбира и се е сблъсквал с подобни проблеми може да ми пише на лично.(ще почерпя)
П.С:
Сори за спама :)
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Още едно грешно свхащане - пишеш, че през последните 7-8 месеца всичко е намаляло, предполагам дори и трафика, но при WP има една подробност. Дори и да намалява трафика, ако се увеличава обема на базата данни се поддържа и висок разход на процесорно време.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

1560 поста са твърде малко за да почнат да се усещат някакви scaling проблеми.
СЕО Пак-а се води че не твари особено от доста време.

Темата изглежда доста тежка. Предполагам прави над 200-250 заявки на хоума.

Ама 300 юзъра/ден са нищо и няма как да е някое от горните.

Основната причина е някъде другаде.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Това, което съм пропуснал да спомена в подробното описание е, че трафика намаля защото намаляха и темповете ми на писане, т.е до преди 7-8 месеца пусках по 3-5 публикации на ден, а сега просто нямам време и рядко са повече от 1-2 на седмица...
Темата е такава от повече от година и половина, когато и трафика беше голям, а проблем с това PHP CPU време нямаше.
Ще се свържа с хостинга за резултати по по-горе споменатите заявки да видим дали е това.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Провери го също и да няма буби. Последно време засичам на 10 проблемни WP-та поне 3-4 хакнати. Пък ако не е тайна пусни направо домейна тук.
 
Имаш два напълно излишни плъгина:
DB Reloaded Fix
WP-DBManager

При положение, че имаш инсталиран Hyper Cache Extended, то не ти трябва да имаш другите два. Не само, че не помагат ами и увеличават използваните ресурси.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Е домейна го е дал най-горе

Иначе защо да чакаш, виж си посещенията например в спанел. Виж колко имаш към wp-cron.php и към wp-admin.php и така... Гаранция, че ако си видиш крона на първо място, там е проблема (основният)

Снощи покрай тая тема се сетих да чекна един мой..и голямата изненада - цпу/пхп .45 :) и разбира се wp-cron.php 70% от всичко, и това всичко след ъпа към 4.2
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Това, което намерих до момента е, че ей това ИП изпреварва дори гугъл бота по хитове:
IP Address : 217.69.134.91
Location : Russian Federation (95% accuracy)
Host Name : dombai.mail.ru
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Това, което намерих до момента е, че ей това ИП изпреварва дори гугъл бота по хитове:
IP Address : 217.69.134.91
Location : Russian Federation (95% accuracy)
Host Name : dombai.mail.ru

Тогава го игнорирай.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Е домейна го е дал най-горе

Иначе защо да чакаш, виж си посещенията например в спанел. Виж колко имаш към wp-cron.php и към wp-admin.php и така... Гаранция, че ако си видиш крона на първо място, там е проблема (основният)

Снощи покрай тая тема се сетих да чекна един мой..и голямата изненада - цпу/пхп .45 :) и разбира се wp-cron.php 70% от всичко, и това всичко след ъпа към 4.2

Това в коя от всичките статистики го видя?
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

топ 25 най-посещавани или нещо от сорта

Ето виж при мен кат го заварих как беше цък и после кат го оправих за ден стана цък
И от 25 до 45 цпу/пхп сега е 8. Пак е много предвид малкото посещения, но определено е по-добре.
Бъгава работа е тва вп-то :)
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

При мен е на 1во място:
/wp-admin/admin-ajax.php с 890 разглеждани
и /feed/ с 226

wp-cron.php дори не мога да го открия...
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Ми начи не е крона :)
Виж и другите предполагаеми дето се споменаха по-горе. Тия двата излишните плъгини може да махнеш (дет лазаров коментира). Да махнеш за 2-3 дена макс сео плъгина - ако падне рязко времето, начи го умуваш него - може да видиш какви са му настройките (тия по дефаут май лапаха яко, тука имаше тема какви са най-подходящите, но пък си зависи и от сайта)
Гледаш и спамерски ип-та, поне временно ги банни.

Иначе тва само ли ти е на хостинга... виж и др сайт може да лапа, общо взето аз друго не се сещам, трее си ровене това е :)
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Ако е от wp-admin-ajax провери дали имаш плъгин за popular posts или други плъгини, които да съхраняват revisions. Там ти е проблема.
 
От: Нужда от съвет и помощ: Твърде много PHP CPU време за WP сайт

Спрях това:
DB Reloaded Fix
WP-DBManager
ползвам по принцип това Wordpress Popular Posts, но не ми се иска и него на махам, че то не остана нищо по тоя сайт. Ще изчакам 24ч да опресни статистиките давидя какво става от спирането на горните два и ако няма промяна ще изключа популярните публикации.
На хоста има и други неща, но за 2 от тях съм сигурен, че общо се вместват в 2-3мин, а на 3тото, което WP проблема се оказа в wp-cron. За сега съм го променил както посъветвахте по-горе.
Остава да се поровя още малко за този и да видя кой от плъгин-ите прави тия магарии.
Мерси на всички за съветите, а като имам статистика ще питам пак.
 

Горе