Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Познай откъде се сетих :) И аз съм така. Днес също видях, че има нова версия на лисицата, дано са го отстранили или ще го оправим с ръководството.
 
От: Re: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Приветствам това с две ръце за мен банките който искат да имаш електронен подпис за да имаш електронно банкиране дори и за пасивен достъп да си гледаш транзакциите (тези дето притежават единия издател) са чиста проба изнудвачи на клиентите си за да си пробутват продуктите на другата фирма...

приветствам будалите да си купуват токени и така да вдигат и без това доволно високите печалби на банките
 
Re: От: Re: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

приветствам будалите да си купуват токени и така да вдигат и без това доволно високите печалби на банките

Бате, не са будали, просто имаш сметка към фирма и в един момент решаваш, че искаш да си нареждаш сам паричните проводи, тъй като не си IT. И в един момент се оказваш с една единствена опция, която реално е много назад от другите. И тук ти идва дилемата, да местиш ли фирмата със стоте хиляди разправии и бумащини, или да преглътнеш факта и да чакаш банката сама да се сети, че ако не теб, ще загубят друг по този начин. И силно се надяваш с някаква наредба или технологична пречка те да минат към друг начин за нареждане, дори и мониторинг на движенията по сметката ти. :)
 
От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Банко, не си прав. Ако аз съм крайно отговорно лице на 12 фирми. И тези фирми имат р. сметки в 12 различни банки. Аз 12 токена ли трябва да си взема или да изискам от тях да имам пълен контрол над средтвата си с квалифициран електронен подпис (1 на брой) ?!? Никой не може да ме обеди, че ако аз искам да ползвам електронно банкиране, токена или лист хартия с ТАН кодове е по-лесен вариант. Има фирми, които си държат паричните средства в различни банки, дори аз като физическо лице ползвам услугите на 3 различни банки.
 
От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Не съм фен на електронните подписи, но ми се струва малко незаконно банките да спират подписването на транзакции с електронен подпис. Все пак по закон е приравнен на саморъчния (+печат). За съм да има алтернативни методи. Преди години по подобен начин спряха електронните сертификати, които самите банки издаваха и почнаха да работят с електронни подписи.
 
Re: От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Банко, не си прав. Ако аз съм крайно отговорно лице на 12 фирми. И тези фирми имат р. сметки в 12 различни банки. Аз 12 токена ли трябва да си взема или да изискам от тях да имам пълен контрол над средтвата си с квалифициран електронен подпис (1 на брой) ?!? Никой не може да ме обеди, че ако аз искам да ползвам електронно банкиране, токена или лист хартия с ТАН кодове е по-лесен вариант. Има фирми, които си държат паричните средства в различни банки, дори аз като физическо лице ползвам услугите на 3 различни банки.

Ще се съглася, но аз реално говорех за случай, в който управляваш една сметка, на твоята или поверена на теб фирма. Съгласен съм, че когато си счетоводител или управляваш повече от 2-3 разплащателни сметки, е нужно което да върши работа за всички, а не да превключваш от метод на метод, както може би някой не толкова добре подготвени счетоводители с правомощия правят. :)
 
От: Re: От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Ще се съглася, но аз реално говорех за случай, в който управляваш една сметка, на твоята или поверена на теб фирма. Съгласен съм, че когато си счетоводител или управляваш повече от 2-3 разплащателни сметки, е нужно което да върши работа за всички, а не да превключваш от метод на метод, както може би някой не толкова добре подготвени счетоводители с правомощия правят. :)

:p аз съм сисадмин
 
Re: От: Re: От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

:p аз съм сисадмин

Мда, и се грижиш за сметките няколко фирми, колко далеч си от средностатистическите счетоводители. :)
 
Re: От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

В новата версия на Мозила би трябвало да са го оправили това.


Едва ли ще го оправят понеже проблема не е в браузъра, а в метода на криптиране на подписа, ако си погледнал трябва да включиш в браузъра си да поддържа и старите несигурни методи на криптиране dom.unsafe_legacy_crypto.enabled


Значи покари Poodle (пудела) доста хора опищяха света хостингите да спрели поддръжката старите несигурни методи за криптиране и хостингите ги спряха и браузърите са взели да ги спират а сега масово хората си ги включват за да си ползват банкирането :shock:
 
Re: От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Банко, не си прав. Ако аз съм крайно отговорно лице на 12 фирми. И тези фирми имат р. сметки в 12 различни банки. Аз 12 токена ли трябва да си взема или да изискам от тях да имам пълен контрол над средтвата си с квалифициран електронен подпис (1 на брой) ?!? Никой не може да ме обеди, че ако аз искам да ползвам електронно банкиране, токена или лист хартия с ТАН кодове е по-лесен вариант. Има фирми, които си държат паричните средства в различни банки, дори аз като физическо лице ползвам услугите на 3 различни банки.

А метода с безплатните смс кодове ? не е сложен и е безплатен и е същото като да вържеш подпис за сметка

Не съм фен на електронните подписи, но ми се струва малко незаконно банките да спират подписването на транзакции с електронен подпис. Все пак по закон е приравнен на саморъчния (+печат). За съм да има алтернативни методи. Преди години по подобен начин спряха електронните сертификати, които самите банки издаваха и почнаха да работят с електронни подписи.

Те ще ти го ползват в клоновата мрежа (ако им работи) В една банка като не си в твоя си клон в който е отворена сметката трябва да оперираш само с електронен подпис дори и офлайн само че шибанат флашка не може да им тръгне на компютрите в няколко клона човек да се чуди да се смее или да плаче
 
От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Чакай малко. Значи отказват да те обслужват, ако не си носиш флашката с електронния подпис, дори и да имаш една камара бумаги, печата на фирмата, лична карта, паспорт, акт за раждане, кръщелно и да доведеш майка си, която също да потвърди твоята самоличност?

Този пудел и КЕП ли засяга?
 
Re: От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Чакай малко. Значи отказват да те обслужват, ако не си носиш флашката с електронния подпис, дори и да имаш една камара бумаги, печата на фирмата, лична карта, паспорт, акт за раждане, кръщелно и да доведеш майка си, която също да потвърди твоята самоличност?

Да, но е по-скоро, защото разбираш ли досието на фирмата ти не е във въпросния клон, който си посетил. Абсолютни идиотщини и им казах, че още тогава, че щом ще ни третират като юзъри и ние ще я играем тази игра, да видиш как и цъфнах на една в последния момент в петък да правя 5 нареждания с различни основания. :) И ще ги наказва все така. :)

Много секюрити е, думи да нямам. :)
 
Да, някои банки отказват да приемат факта, че технологията върви по-бързо от тяхната мисъл. :) Нищо, това ще им се отрази на пазарния дял скоро. ;)
 
От: Re: От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Да, но е по-скоро, защото разбираш ли досието на фирмата ти не е във въпросния клон, който си посетил.

Какво общо има досието на фирмата с клона, който посещаваш? В някой закон ли е написано или това е политика на банката?

цъфнах на една в последния момент в петък да правя 5 нареждания с различни основания. :)

Какъв е смисъла да прецакваш служителите, след като те по никакъв начин не могат да променят политиката на банката?

Все едно да не ти харесват законите и да пребиеш някой съдия или полицай, защото прилага тези закони. Вината за законите е колективна - носи се от всеки с право на глас и право да бъде избиран.

Ти сам си си виновен, че си гласувал с парите си за тази банка. Те си мислят, че политиката им е правилна щом имат толкова много клиенти, които им дават парите си за услугите им.
 
Политика на банката. Нищо, че към подписа имаш прикачен спесимент и актуално копие на л.к. :)

Аз малко в заварено положение се оказах в тази банка, не съм я избирал. И за времето си беше с добри условия, но сега сравнявайки я с другите доста изостава. А колкото до служителите и това, ще не са виновни...реално бях пуснал една молба за това, че желая да получа пасивно банкиране, беше много отдавна...глас в пустината....
 
Re: От: Re: От: Някои банки се отказват от КЕП (квалифициран електронен подпис)

Какво общо има досието на фирмата с клона, който посещаваш? В някой закон ли е написано или това е политика на банката?

Човек, какви закони като една банка успяха да фалират....нищо не става от тия, и си правят каквото си искат. ;) Ако искаш е. Никой за нищо не ги ограничава. ;)
 

Горе